Постанова від 20.06.2024 по справі 160/21872/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/21872/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року (суддя Турлакова Н.В.) у справі №160/21872/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервісний центр Оланво»» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервісний центр Оланво» звернулося до суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправним дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю “СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ОЛАНВО” про перехід із застосування спрощеної системи оподаткування із особливостями на платника єдиного податку 3 групи та сплати 5 відсотків доходу з 01.07.2023 року, які оформлені листом №43571 АП/04-36-04-06-20 від 08.06.2023 року;

- зобов'язати Головне управління ДПС y Дніпропетровській області зареєструвати Товариство з обмеженою відповідальністю “СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ОЛАНВО” платником єдиного податку 3 групи та сплати 5 відсотків доходу з 01.07.2023 року.

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що подав заяву про перехід із застосування спрощеної системи оподаткування із особливостями, а саме з платника єдиного податку 3 групи та оплати 2 відсотків доходу, на платника єдиного податку 3 групи та сплати 5 відсотків доходу з 01.07.2023 року. Вказана заява подана до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 07.06.2023 року, що підтверджується квитанцією №2 та присвоєно реєстраційний номер 9132597692. Однак, відповідач листом №4357/АП/04-36-04-06-20 від 08.06.2023 року відмовив в обробці вказаної заяви та переведення позивача до застосування спрощеної системи оподаткування 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу. Позивач вважав таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року позов задоволено.

Суд першої інстанції встановив, що перебуваючи на спрощеній системи оподаткування із особливостями, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, позивач подав заяву про перехід на іншу систему оподаткування - платник єдиного податку 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції фактично виходив з права позивача

обирати ту чи іншу систему оподаткування, на якій він в силу положень Податкового кодексу України може перебувати.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Фактично позиція відповідача полягає у тому, що судом першої інстанції не було враховано положення п.9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким визначено порядок та умови повернення суб'єктів господарювання, які використовували спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, встановлену п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання таких особливостей оподаткування. Відповідач зазначає, що у відповідності до положень п.9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу. Таким чином, фактично позиція відповідача полягає в тому, що оскільки позивач до переходу на спрощену систему оподаткування з вказаними особливостями перебував на загальній системі оподаткування, то в силу положень закону з 1 серпня 2023 року він вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, а тому підстав для прийняття його заяви про перехід на іншу систему оподаткування - платник єдиного податку 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу, не існує.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Встановлені судом першої інстанції обставини справи свідчать про те, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр ОЛАНВО" зареєстровано 21.03.2019 року, основний вид господарської діяльності: 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення.

ТОВ “Сервісний центр “ОЛАНВО” перебуває на обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області Правобережна ДПІ Центральний район з 22.03.2019р., зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.05.2019р.

До 19.10.2022 ТОВ “Сервісний центр “ОЛАНВО” перебувало на загальній системі оподаткування.

За заявою про застосування спрощеної системи оподаткування від 18.10.2022р. №9213748577 ТОВ “Сервісний центр “ОЛАНВО” - платник єдиного податку зі ставкою 2 відсотки з 19.10.2022р.

ТОВ “Сервісний центр “ОЛАНВО” звернулось з заявою від 07.06.2023р. №9132597692 на зміну ставки платника єдиного податку з 2 відсотків на 5 відсотків з 01 липня 2023 року.

У відповідь на заяву ТОВ “Сервісний центр “ОЛАНВО” від 07.06.2023р. №9132597692 ГУ ДПС у Дніпропетровській області направлено лист від 08.06.2023р. №4357/АП/04-36-04-06-20 про відмову в зміні ставки.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначено особливості застосування спрощеної системи оподаткування на період з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.

Вказані положення норм права визначали коло суб'єктів господарювання, які можуть перебувати на вказаній системі оподаткування з встановленими особливостями, визначали ставку єдиного податку - 2 відсотки доходу та інші особливості.

В подальшому Законом №3219-ІХ від 30.06.2023 до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України були внесені зміни, які, зокрема, стосувалися періоду застосування вказаних особливостей - до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року; а також визначали порядок та умови повернення суб'єктів господарювання, які використовували спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, встановлену п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання таких особливостей оподаткування.

Так, відповідно до підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.

У свою чергу, підпунктом 9-1.1 пункту 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу.

Посилаючись на положення підпункту 9-1.1 пункту 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, контролюючий орган наводить свою позицію суть якої фактично полягає в тому, що оскільки позивач до переходу на спрощену систему оподаткування з вказаними особливостями перебував на загальній системі оподаткування, то в силу положень закону з 1 серпня 2023 року він вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, а тому підстав для прийняття його заяви про перехід на іншу систему оподаткування - платник єдиного податку 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу, не існує.

З такою позицією контролюючого органу не можливо погодитися з огляду на те, що вона не враховує положення підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким визначено виключення з правила - платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і таким виключенням є те, що в поданій заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.

У спірному випадку позивачем було подано заяву про перехід на спрощену систему оподаткування 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу. Тобто, позивач відмовився від застосування спрощеної системи оподаткування з особливостями, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України і одночасно заявив про перехід на сплату інших податків і зборів.

Отже, підсумовуючи викладене, враховуючи аргументи, які наведені відповідачем в апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для висновку про незаконність та необгрунтованість рішення суду першої інстанції, у зв'язку з чим вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року у справі №160/21872/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 20.06.2024

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк