Постанова від 19.06.2024 по справі 280/6771/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року м. Дніпросправа № 280/6771/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Тарантюк А.Р.

розглянувши в м. Дніпро у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління ДПС у Запорізькій області та Головного управління ДПС у Закарпатській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024 року (суддя Мінаєва К.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024 року позов задоволено частково.

Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 2 від 31.08.2020, виписаної Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР».

Зобов'язати Головне управління ДПС у Закарпатській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 2 від 31.08.2020, виписаної Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1342,00 грн (одна тисяча триста сорок дві гривні 00 копійок) та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4000,00 (чотири тисячі гривень 00 копійок).

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області подана апеляційна скарга, просить рішення суду скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції при прийнятті позовної заяви та винесенні ухвали від 28.12.2023 не враховано доводи відповідача щодо відсутності у позивача поважних підстав для поновлення строку звернення до суду.

Також зазначено, що суд не врахував, що порядок №520 не містить вказівок щодо строків прийняття Комісією будь-яких рішень щодо зупинення податкових накладних, які залишені платником без подання повідомлень. Зазначене також, що позивачем не було належним чином підтверджено понесені витрати на професійну правничу допомогу.

Головним управлінням ДПС у Закарпатській області також подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції помилково врахував доводи позивача щодо поважності причин пропуску строку звернення з цим позовом.

Також зазначено, що суд не врахував відсутність поданих позивачем до податкового органу пояснень з документальними підтвердженнями, що виключає можливість прижимати будь-які рішення.

Представники Головного управління ДПС у Запорізькій області та Головного управління ДПС у Закарпатській області апеляційні скарги підтримали.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР», код ЄДРПОУ 42851235. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності товариства за КВЕД є 35.11 Виробництво електроенергії (а.с.31-32, т.1).

24.07.2020 між державним підприємством «Гарантований покупець» та ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКС СОЛАР» (як продавця за «зеленим» тарифом) укладено договір № 1691/01/20 за умовами якого продавець за «зеленим» тарифом зобов'язується продавати, а гарантований покупець зобов'язується купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за «зеленим» тарифом, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору та законодавства України (а.с.6-9, т.1).

На виконання приписів пункту 201.10 статі 201 Податкового кодексу України за було сформовано та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 2 від 31.08.2020 на суму 489 139,62 грн, у тому числі ПДВ 81 523,27 грн (а.с.12, т.1).

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» позивач отримав квитанцію, яку зареєстровано за № 9227191865 від 10.09.2020, за якою вказану податкову накладну прийнято, але її реєстрацію зупинено, у зв'язку з відповідністю платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.13,79, т.1).

Надалі Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 08.07.2021 № 1 прийнято рішення від 19.07.2021 № 13619 про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (а.с.14, т.1).

03.09.2021 позивачем було направлено до Головного управління ДПС у Запорізькій області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 2 від 31.08.2020, до якого додані копії первинних документів, що підтверджується документами довільного формату у кількості 98 одиниць (а.с.81, т.1).

03.09.2021 позивачем в електронному кабінеті було отримано Квитанцію №2, реєстраційний № 9253966537 про те, що документ не прийнято з підстав, що повідомлення від 03.09.2021 № 1 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних не прийнято до розгляду: ПН/РК від 31.08.2020 № 2, 14, 15, 16, 17 - Порушено вимоги п. 15 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а саме дата складання ПН/РК більше 365 днів (а.с.80, т.1).

Листом державного підприємства «Гарантований покупець» від 21.06.2023 №54/1987 повідомлено що ДП недоотримало суму податкового кредиту з податку на додану вартість у сумі 81 523,27 грн за фактично оплачену електроенергію у серпні 2020 року ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКС СОЛАР». Дана ситуація має суттєвий та вкрай негативний вплив на виконання покладених державою на ДП «Гарантований покупець» спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та розрахунків з виробниками електричної енергії за «зеленим тарифом». За наявною в ЄРПН інформацією ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКС СОЛАР» не було оскаржено рішення органу ДПС про зупинення реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 2 від 31.08.2020 в терміни, передбачені Порядком № 520. Запропоновано скористатись правом платника податків, керуючись статтею 56 ПК України, та вжити всіх необхідних заходів щодо оскарження рішення податкового органу при зупинення реєстрації вищезазначеної податкової накладної в ЄРПН в судовому порядку. Адже, у разі неможливості скористатись правом на податковий кредит, після спливу граничних строків для реєстрації податкових накладних, ДП «Гарантований покупець» буде вимушено звернутись до суду з позовною заявою про відшкодування збитків на суму втраченого податкового кредиту через бездіяльність ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКС СОЛАР» щодо вжиття всіх можливих заходів стосовно реєстрації податкової накладної (а.с.10-11, т.1).

17.07.2023 позивач звернувся до Головного управління ДПС у Запорізькій області із заявою вих.№17/07/23, в якій просив зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 31.08.2020 щодо поставки Товариством електроенергії до ДП «Гарантований покупець» на загальну суму 489 139,62 грн (ПДВ 81 523,27 грн) датою її подання на реєстрацію (а.с.15-19, т.1).

Не погодившись з бездіяльністю відповідача 1 щодо неприйняття рішення по зупиненій в реєстрації податковій накладній № 2 від 31.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачами правомірність оскарженого рішення не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.4 статті 201 ПК України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер: покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 .

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

За пунктом 12 вказаного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункти 13,14 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 18 Порядку №1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Відповідно до пунктів 5, 7 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Законом України від 02.06.2023 № 574 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165» підпункт 3 пункту 11 Порядку № 1165 викладено в наступній редакції: « 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520».

Як встановив суд першої інстанції, відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірної накладної зупинена у зв'язку із її відповідністю пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 8 Критерію, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Як було встановлено судом першої інстанції, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 31.08.2020 контролюючим органом не приймалось.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (тут і далі в редакції, чинній на момент зупинення реєстрації накладної).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно з пунктом 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 6 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Як було встановлено судом першої інстанції, 10.09.2020 реєстрація податкової накладної № 2 від 31.08.2020 була зупинена. 03.09.2021 позивачем подано пояснення та копії документів щодо податкової накладної № 2 від 31.08.2020, у той же день ним отримано квитанцію № 2 про неприйняття поданих документів у зв'язку з тим, що дата складання накладної складає більше 365 днів. Суд погоджується з доводами відповідача щодо неподання позивачем пояснень у 365-денний строк, який обчислюється з дня виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Тобто, перебіг вказаного строку розпочався 01.09.2020 та сплив 01.09.2021.

Судом першої інстанції вірно зазначеного, що Порядок № 520 не надає контролюючому органу повноважень відмовити у прийнятті пояснень у разі пропуску платником податку строку у 365 днів.

У свою чергу, відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

При цьому пунктом 13 Порядку № 520 встановлено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що сформувавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної та запропонувавши платнику податку надати пояснення та копії документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, регіональна комісія контролюючого органу за результатами розгляду наданих платником податку пояснень та копій документів приймає рішення про реєстрацію податкової накладної або про відмову у реєстрації такої податкової накладної.

У разі нененадання платником податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній, письмових пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня контролюючого органу повинна прийняти рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що у будь-якому разі за фактом надання платником податку пояснень і доданих копій документів або ненадання пояснень та копій документів) контролюючий орган зобов'язаний прийняти відповідне рішення.

По справі, що розглядається судом першої інстанції було встановлено, що незважаючи на те, що позивачем протягом 365 днів не було надано до Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області пояснень щодо податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, контролюючим органом не було прийнято рішення щодо відмови у реєстрації спірних накладних, що свідчить про порушення Головним управлінням ДПС у Запорізькій області вимог пункту 11 Порядку №520.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що хоча у встановлені строки позивачем не було надано пояснень до контролюючого органу, Комісія ГУ ДПС у Запорізькій області, відповідно до положень пункту 11 Порядку №520, мала обов'язок прийняти рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладних, що свідчить наявність протиправної бездіяльності з боку ГУ ДПС у Запорізькій області в частині неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 31.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як було встановлено судом першої інстанції відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» станом на 29.07.2023 місцезнаходженням юридичної особи є Україна, 89450, Закарпатська область, Ужгородський район, територіальна громада Середнянська, Рибник урочище (пн), будинок 2Т. При цьому місцезнаходження Товариства було змінено лише 28.07.2023, про що свідчить протокол № 1/2023 загальних зборів учасників ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» від 28.07.2023, за змістом якого у зв'язку з неможливістю здійснювати господарську діяльність за зареєстрованим місцем знаходження (Україна, 7312, Запорізька область, місто Мелітополь, вулиця Університетська, будинок 11, офіс 26) вирішено затвердити місцезнаходження ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» у Закарпатській області.

Відповідно до змін, які вносились протягом 2022 року до наказу Державної податкової служби від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС», відбувався наступний перерозподіл повноважень та функцій:

- з 06.04.2022 повноваження з розгляду повідомлень платників щодо зупинених податкових накладних та прийняття рішень про відмову/реєстрацію ПН у ЄРПН, були передані від Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області до відповідної Комісії ГУ ДПС у Івано-Франківській області;

- з 10.06.2022 повноваження з розгляду повідомлень платників щодо зупинених податкових накладних та прийняття рішень про відмову/реєстрацію ПН у ЄРПН, були передані від Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області до відповідної Комісії ГУ ДПС у Вінницькій області;

- з 20.09.2022 повноваження з розгляду повідомлень платників щодо зупинених податкових накладних та прийняття рішень про відмову/реєстрацію ПН у ЄРПН, були передані від Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області до відповідної Комісії ГУ ДПС у Львівській області.

З огляду на вказане, представник наголосив, що не тільки Головним управлінням ДПС у Запорізькій області не приймалось жодного рішення щодо спірної накладної, а й територіальними органами ДПС у Івано-Франківській області, у Вінницькій області, у Львівській області.

Суд першої інстанції вірно взяв до уваги, що оскільки протягом часу, коли комісією регіонального рівня повинно було бути прийняте рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 31.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, місцезнаходженням ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» було саме місто Запоріжжя, то відповідальність за встановлену судом бездіяльність несе Комісія саме ГУ ДПС у Запорізькій області.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що оскільки наразі місцезнаходження ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» є Україна, 89450, Закарпатська область, Ужгородський район, територіальна громада Середнянська, Рибник урочище (пн), будинок 2Т та з 31.08.2023 позивач перебуває на обліку у Головному управління ДПС у Закарпатській області, то для ефективного захисту прав позивача у суду були підстави вийти за межі позовних вимог та зобов'язати саме ГУ ДПС у Закарпатській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 2 від 31.08.2020, виписаної ТОВ «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР».

Колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом та поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду.

Судом першої інстанції вірно враховано, що протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку із збройною агресією російської федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу.

Позивач просив відшкодувати витрати на правничу допомогу адвоката в розмірі 8000 грн. на підтвердження вказаних витрат надавав до матеріалів справи договір про надання юридичних послуг від 01.08.2023, укладений між позивачем та адвокатом Безухом Андрієм Миколайовичем; рахунок № 10/23 від 04.10.2023 на суму 4000,00 грн за два засідання, період жовтень-листопад 2023 року; платіжна інструкція № 97 від 05.10.2023 (за рахунком № 10/23 від 04.10.2023 та Договором) на суму 4000,00 грн; рахунок № б/н на суму 4000,00 грн за два засідання 28.12.2023, 17.01.2024, період грудень 2023 року - січень 2024 року; платіжна інструкція № 1 від 29.01.2024 (за рахунком № 01/24 від 29.01.2024 та Договором) на суму 4000,00 грн; акт наданих послуг № б/н від 08.02.2024.

Вирішуючи питання розподілу витрат на професійну правничу допомогу, суд першої інстанції зазначив, що погоджується з доводами представника відповідача 1, 2 у частині того, що вимоги про стягнення витрат на правничу допомогу у розмірі 8000 грн є неспівмірними зі складністю адміністративної справи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно врахував вимоги статей 134, 139 КАС України та зважаючи на незначну складність адміністративної справи, зменшив суму витрат на професійну правничу допомогу до 4000 грн.

Доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління ДПС у Запорізькій області та Головного управління ДПС у Закарпатській області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНДІАН ІСАТЕКC СОЛАР» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 20 червня 2024 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш