Постанова від 19.06.2024 по справі 160/32313/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/32313/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Чепурнова Д.В., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року (суддя Кучма К.С.) в справі № 160/32313/23 за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації (далі - УСЗН) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо не видання відносно неї наказу "Про затвердження ОСОБА_1 , начальника відділу соціальної підтримки пільгової категорії населення та осіб з інвалідністю, як працівника, який здійснює свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій з 28.04.2023 року" (згідно із вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року №391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану") та не виплати їй заробітної плати з урахуванням підвищеного розміру посадового окладу на коефіцієнт 1,5;

зобов'язання видати відносно неї наказ про затвердження ОСОБА_1 , начальника відділу соціальної підтримки пільгової категорії населення та осіб з інвалідністю, як працівника, який здійснює свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій з 28 квітня 2023 року (згідно із вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року №391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану");

зобов'язання виплатити їй заборгованість по заробітній платі у розмірі 34 934 грн. за період з 28 квітня 2023 року по 30 листопада 2023 року (по дату подання позову).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації щодо не визначення розташування робочого місця ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ №391.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації визначити розташування робочого місця ОСОБА_1 з 28 квітня 2023 року шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до постанови КМУ №391.

У задоволенні решти позовної заяви відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог, ухвалити нове рішення про задоволення цієї частини позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача виплатити заборгованість по заробітній платі в розмірі 34 934 грн за період з 28 квітня 2023 року по 30 листопада 2023 року.

Вважає, що встановивши, що вона має право на отримання заробітної плати з урахуванням постанови № 391 з 28 квітня 2023 року, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про передчасність позовних вимог про зобов'язання виплати заробітну плату за вказаний період та у вказаній сумі.

Зазначає, що такий спосіб захисту порушеного права не є ефективним, адже вона вимушена звертатися з новими позовами до суду.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом УСЗН Синельниківської районної державної адміністрації від 31 березня 2021 року № 11-К ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу соціальної підтримки пільгової категорії населення та осіб з інвалідністю (локальний код - 1229) в порядку переведення з Управління соціального захисту населення Покровської райдержадміністрації з 01 квітня 2021 року з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.

30 червня 2023 року до начальника УСЗН надійшло колективне звернення, зокрема від ОСОБА_1 , із проханням надати роз'яснення стосовно підвищення посадових окладів працівникам відділення на коефіцієнт 1,5 та відповідно визначити розташування робочих місць працівників шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій.

Листом від 11 липня 2023 року №1552 у відповідь на запит повідомлено, що порушене питання розглядається райдержадміністрацією. Про вжиті заходи буде повідомлено додатково.

Наказом начальника УСЗН від 27 листопада 2023 року №120-к "Про встановлення надбавки працівникам управління", керуючись постановою КМУ від 18 січня 2017 року № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" та постановою КМУ від 25 серпня 2023 року №928 "Деякі питання оплати праці працівників підприємств, установ, закладів та організацій під час воєнного стану" постановлено:

1. встановити на листопад 2023 року надбавки до посадового окладу за інтенсивність праці згідно із додатком 1.

2. виплатити надбавки працівникам, які безпосередньо виконують обов'язки та завдання на території можливих бойових дій (смт. Покровське), включених до переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, за період з 01 травня 2023 року по 30 листопада 2023 року згідно із додатком 2.

Відповідно до додатку 2 до наказу від 27 листопада 2023 року №120 ОСОБА_1 встановлено надбавку до посадового окладу за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та листопад 2023 року відповідно до наступних відсотків: травень - 8%, червень - 4%, липень - 6%, серпень - 8%, вересень - 8%, жовтень - 8%, листопад - 8%.

Оскільки відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, Покровська селищна територіальна громада Синельниківського району віднесена до території можливих бойових дій 24 лютого 2022 року, а відповідно до постанови №391 керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) визначається розташування робочого місця працівника шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, тобто розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії віднесено до компетенції відповідача, а відтак є його дискреційними повноваженнями, встановивши протиправну бездіяльність відповідача щодо не визначення розташування робочого місця ОСОБА_1 , суд першої інстанції зобов'язав відповідача визначити розташування робочого місця позивача з 28 квітня 2023 року шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до постанови КМУ №391.

Разом з тим, суд першої інстанції вважав, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборгованість по заробітній платі у розмірі 34 934 грн. за період з 28 квітня 2023 року по 30 листопада 2023 року (по дату подання позову) є передчасними, оскільки виплата посадового окладу з урахуванням коефіцієнта 1,5 здійснюються на підставі переліку та з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця, тому задоволенню не підлягають.

Позивачем оскаржене рішення суду першої інстанції саме в частині, якою відмовлено у задоволенні позову.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, який слугував підставою для відмови у задоволенні частини позовних вимог.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді начальника відділу соціальної підтримки пільгової категорії населення та осіб з інвалідністю УСЗН Синальниківської РДА з 01 квітня 2021 року.

За твердженням позивача, віддалене робоче місце, за яким ОСОБА_1 виконує свої службові обов'язки, знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 та інші працівники УСЗН неодноразово звертались до керівництва з питання підвищення посадових окладів працівникам відділення на коефіцієнт 1,5 та визначення розташування робочих місць працівників шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій.

Наказом начальника УСЗН від 27 листопада 2023 року №120-к «Про встановлення надбавки працівникам управління», на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року №928 «Деякі питання оплати праці працівників підприємств, установ, закладів та організацій під час воєнного стану» постановлено:

1. Встановити на листопад 2023 року надбавки до посадового окладу за інтенсивність праці згідно із додатком 1.

2. Виплатити надбавки працівникам, які безпосередньо виконують обов'язки та завдання на території можливих бойових дій (смт. Покровське), включених до переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, за період з 01 травня 2023 року по 30 листопада 2023 року згідно із додатком 2.

Відповідно до додатку 2 до наказу від 27 листопада 2023 року №120 ОСОБА_1 встановлено надбавку до посадового окладу за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та листопад 2023 року відповідно до наступних відсотків: травень - 8%, червень - 4%, липень - 6%, серпень - 8%, вересень - 8%, жовтень - 8%, листопад - 8%.

Спірним під час апеляційного перегляду справи є виключно питання наявності підстав для зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборгованість по заробітній платі у розмірі 34 934 грн. за період з 28 квітня 2023 року по 30 листопада 2023 року (по дату подання позову).

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Частинами першою та третьою статті 94 КЗпП України передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1 Закону України «Про оплату праці»).

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 7 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» (далі - постанова №391, застосовується судом в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження: на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Підпунктом 2 пункту 1 постанови № 391, зокрема, передбачено:

підвищення розмірів посадових окладів з урахуванням коефіцієнтів, передбачених підпунктом 1 цього пункту, здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця;

заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абзацу першого цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.

Положеннями підпункту 3 пункту 1 постанови № 391 установлено:

для цілей цієї постанови розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;

працівникам державних органів, які включені до переліку, передбаченого абзацом першим цього підпункту, за періоди роботи на територіях, які не включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, нарахування заробітної плати проводиться виходячи з посадових окладів, визначених законодавством.

Працівникам державних органів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та яким підвищуються розміри посадових окладів відповідно до підпункту 1 цього пункту, інші виплати за роботу з особливими умовами праці, визначені актами Кабінету Міністрів України, не встановлюються (підпункт 4 пункту 1 постанови №391).

Покровська селищна територіальна громада Синельниківського району Дніпропетровської області віднесена до територій можливих бойових дій з 24 лютого 2022 року відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.

Відтак, оскільки віддалене робоче місце позивача розташоване на території можливих бойових дій, позивач має право на встановлення посадового окладу з урахуванням коефіцієнта 1,5 з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця, як це передбачено постановою № 391.

Визначення конкретної суми, яка має бути нарахована та виплачена позивачу, як правильно вказав суд першої інстанції, є компетенцією відповідача як роботодавця, адже як вказано вище, при визначенні такої суми має враховуватися не тільки право позивача на встановлення посадового окладу з урахуванням коефіцієнта 1,5, а й фактично відпрацьований час протягом місяця.

Відтак, саме відповідач після виконання рішення суду першої інстанції про визначення розташування робочого місця позивача з 28 квітня 2023 року шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до постанови №391, має нарахувати та виплатити позивачу заборгованість по заробітній платі з 28 квітня 2023 року.

Суд зауважує, що суд позбавлений як можливості перевірити суму заборгованості, що визначена позивачем, так й власне компетенції на самостійне обчислення такої суми.

Крім того, суд зауважує, що позивач просить зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по заробітній платі у розмірі 34 934 грн за період з 28 квітня 2023 року по 30 листопада 2023 року, проте така сума не є нарахованою, а, як вказано вище, нарахування такої суми має здійснити відповідач після встановлення посадового окладу з урахуванням коефіцієнта 1,5 та фактично відпрацьованого часу протягом місяця.

Підсумовуючи викладене, суд погоджує висновок суду першої інстанції про передчасність таких вимог.

Посилання апелянта на те, що відмова у задоволенні цих позовних вимог свідчить про обрання судом першої інстанції неефективного способу захисту порушеного права позивача, суд відхиляє та зазначає, що до визначення розташування робочого місця позивача з 28 квітня 2023 року шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до постанови КМУ №391, тобто на цей час в цій частині права позивача не можуть вважатися порушеними, тоді як відповідно до частини першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року в справі № 160/32313/23 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року в справі № 160/32313/23 за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 19 червня 2024 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 19 червня 2024 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя Д.В. Чепурнов

суддя В.Є. Чередниченко