19 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/27272/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Чередниченка В.Є., Чепурнова Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського адміністративного суду від 08 січня 2024 року (суддя Озерянська С.І.) в справі № 160/27272/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області (далі - управління СБ України) про визнання протиправними дій стосовно зниження відсоткового розміру з 15% до 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, зазначених у довідках грошового забезпечення від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684, №55/11/202/685, №55/11/202-686; зобов'язання за результатами отриманих даних про середні данні додаткових видів грошового забезпечення установити надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі, яка фактично встановлена позивачу згідно з вимогами частини 2 пункту 5 Порядку №45 та зазначена у його грошовому атестаті СБ №000018 від 09 січня 2009 року у розмірі - 15%; установити надбавку за особливості проходження служби у середніх розмірах станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2023 року, премію в середніх розмірах станом на 01 січня 2023 року; розміри всіх інших складової грошового забезпечення, вказані в довідках від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684, №55/11/202/685 та №55/11/202-686 залишити без змін.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, які полягають у зниженні відсоткового розміру з 15% до 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, зазначених у довідках грошового забезпечення від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684 та №55/11/202/685.
Зобов'язано Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області встановити надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% у довідках грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданих станом на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Зазначає, що рішення оскаржується в частині визнання протиправними дій відповідача, які полягають у заниженні відсоткового розміру з 15% до 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, зазначених у довідках про грошове забезпечення від 01 вересня 2023 року № 55/11/202-684 та № 55/11/202-685, зобов'язання встановити надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% у довідках про грошове забезпечення від 01 вересня 2023 року № 55/11/202-684 та № 55/11/202-685.
В СБУ діє Інструкція про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затверджена наказом ЦУ СБ України від 10 квітня 2018 року № 515/ДСК, якою передбачено порядок виплати грошового забезпечення, в тому числі надбавки за службу в умовах режимних обмежень, якою, зокрема, встановлено, що така надбавка виплачується залежно від ступеню секретності інформації. При цьому така надбавка за конкретно визначеною посадою може бути встановлена до 15%, надбавка по співробітнику, що виконує функції із взаємодії з засобами масової інформації та зв'язку з громадськістю (аналогічною посадою, з якої звільнено на пенсію позивача) встановлена в розмірі 10% посадового окладу.
Окремо звертає увагу на абзац 4 пункту 5 постанови № 45, за яким розмір надбавок визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
17 січня 2023 року позивач звернувся до управління СБ України у Дніпропетровській області із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень пункту 4 постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2023 року .
Листом від 26 січня 2023 року № 55/11/Ф-57/93 управління СБ України у Дніпропетровській області повідомило позивача про відсутність підстав для видачі оновленої довідки із розрахунку посадового окладу, виходячи з розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати для працездатних осіб, встановленого на 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2023 року, оскільки посадові оклади, оклади за військовим званням військовослужбовцям управління СБУ, в тому числі по відповідній посаді, не переглядалися, нові розміри посадових окладів для військовослужбовців урядом не затверджувалися. Крім того зазначено, що діючим законодавством, яке регулює порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не передбачено видача довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на дату, визначену за бажанням пенсіонера.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року у справі №160/3235/23 зобов'язано управління СБ України у Дніпропетровській області оформити та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, з обов'язковим зазначення відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2023 року.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2023 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року у справі № 160/3235/23 скасовано в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання управління СБ України у Дніпропетровській області оформити та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ від 2017 року № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії згідно з вимогами підпункту 4 пункту 5 Порядку № 45 (у середніх розмірах), для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 січня 2023 року, ухвалено в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цієї частини позовних вимог, в решті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року у справі № 160/3235/23 залишено без змін.
На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2023 року управління СБ України у Дніпропетровській області виготовило та 05 вересня 2023 року направило до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення підполковника ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) головний спеціаліст становить: посадовий оклад - 7570,00 грн.; оклад за військовим званням 1680,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 4625,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 40% - 5550,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 757,00 грн. премія 10% - 757,00 грн.
Відповідно до довідки від 01 вересня 2023 року №55/11/202/685 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) головний спеціаліст становить: посадовий оклад - 8170,00 грн.; оклад за військовим званням 1820,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4995,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 37% - 5544,45 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 817,00 грн.; премія 10% - 817,00 грн.
Відповідно до довідки від 01 вересня 2023 року №55/11/202/686 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) головний спеціаліст становить: посадовий оклад - 9660,00 грн.; оклад за військовим званням 2150,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 5905,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 72% - 12754,80 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 966,00 грн.; премія 10% - 966,00 грн.
21 вересня 2023 року позивач звернувся до відповідача із запитом про надання інформації, в якому просив повідомити, на підставі яких норм чинного законодавства зменшено розмір додаткових грошового забезпечення, а саме розміру за службу в умовах режимних обмежень з 15% до 10%.
Листом від 26 вересня 2023 року № 55/11/Ф-34/73 відповідач повідомив позивача, що надбавка за особливості проходження військової служби, може бути встановлена від 1% до 100%. Військовослужбовці управління за аналогічною посадою, з якої позивач звільнився на пенсію, отримують надбавку за службу в умовах режимного обмеження в розмірі 10 відсотків від посадового окладу. Під час перерахунку пенсій згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, в довідках про розмір грошового забезпечення зазначаються інші щомісячні надбавки та доплати у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій за відповідною посадою. Враховуючи зазначене, розмір грошового забезпечення, що зазначений в довідках про розмір грошового забезпечення, від 01 вересня 2023 року №№ 55/11/202-684, 55/11/202-685 на ім'я позивача відповідає розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року, який отримував діючий військовослужбовець управління по аналогічній посаді, яку позивач займав перед звільненням.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/20462/22 від 09 березня 2023 року, яке набрало законної сили 27 липня 2023 року та яким зобов'язано управління СБ України у Дніпропетровській області скласти та направити до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби 16% (50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (від посадового окладу); премія 10%, управління СБ України у Дніпропетровській області 22 вересня 2023 року виготовило та направило до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення підполковника ОСОБА_1 станом на 01 січня 2018 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) головний спеціаліст: посадовий оклад - 6340,00 грн.; оклад за військовим званням 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3875,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 16% - 1860,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 951,00 грн.; премія 10% - 634,00 грн.
Листом управління СБ у Дніпропетровській області №55/11/202-731 від 28 вересня 2023 року повідомлено ГУ ПФУ у Дніпропетровській області про те, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року від 01 вересня 2023 року помилково направлена, а тому таку довідку вважати недійсною.
Також, судом першої інстанції встановлено, що позивачу встановлено надбавку за службу в умовах режимних обмежень на рівні 15% у довідках про розмір грошового забезпечення від 18.05.2012 року, 27.08.2020 року, 13.04.2023 року, 07.08.2023 року та грошовий атестат позивача містить інформацію про встановлену надбавку за таємність на рівні 15%.
Врахувавши, що відповідачем не зазначено та не надано жодного доказу того, що розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень за посадою, яку обіймав позивач, зазнала змін, а розмір надбавки залежить виключно від посади та не залежить від рівня доступу до державної таємниці, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача, які полягають у зниженні відсоткового розміру з 15% до 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, зазначених у довідках про розмір грошового забезпечення від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684, №55/11/202/685, є протиправними.
Разом з тим, судом першої інстанції відмовлено у задоволенні вимог щодо неправильності відомостей, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року, оскільки ця довідка є недійсною.
Стосовно вимоги про зобов'язання відповідача за результатами отриманих даних про середні данні додаткових видів грошового забезпечення установити надбавку за особливості проходження служби у середніх розмірах станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, суд першої інстанції вказав, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями СБ України установлюється у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, не є сталою величною та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем в частині задоволених вимог.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає висновки, що слугували підставою для задоволення частини позовних вимог, обґрунтованими, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 17 січня 2023 року звернувся до управління СБ України у Дніпропетровській області з питання видачі на направлення до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень пункту 4 постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2023 року .
Листом від 26 січня 2023 року № 55/11/Ф-57/93 управління СБ України у Дніпропетровській області повідомило позивача про відсутність підстав для видачі оновленої довідки із розрахунку посадового окладу, виходячи з розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати для працездатних осіб, встановленого на 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2023 року, оскільки посадові оклади, оклади за військовим званням військовослужбовцям управління СБУ, в тому числі по відповідній посаді, не переглядалися, нові розміри посадових окладів для військовослужбовців урядом не затверджувалися. Крім того зазначено, що діючим законодавством, яке регулює порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не передбачено видача довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на дату, визначену за бажанням пенсіонера.
На виконання судових рішень в справі №160/3235/23 відповідачем видано довідки про розмір грошового забезпечення позивача.
Відповідно до довідки від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (головний спеціаліст), становить: посадовий оклад - 7570,00 грн.; оклад за військовим званням 1680,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 4625,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 40% - 5550,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 757,00 грн., премія 10% - 757,00 грн.
Відповідно до довідки від 01 вересня 2023 року №55/11/202/685 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (головний спеціаліст) становить: посадовий оклад - 8170,00 грн.; оклад за військовим званням 1820,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4995,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 37% - 5544,45 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 817,00 грн.; премія 10% - 817,00 грн.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/20462/22 від 09 березня 2023 року, яке набрало законної сили 27 липня 2023 року та яким зобов'язано управління СБ України у Дніпропетровській області скласти та направити до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби 16% (50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (від посадового окладу); премія 10%, управління СБ України у Дніпропетровській області 22 вересня 2023 року виготовило та направило до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення підполковника ОСОБА_1 станом на 01 січня 2018 року, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) головний спеціаліст: посадовий оклад - 6340,00 грн.; оклад за військовим званням 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3875,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 16% - 1860,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 951,00 грн.; премія 10% - 634,00 грн.
Як вказано вище, спірним під час апеляційного перегляду справи, є питання розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень, яка зазначена у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами першою, третьою статті 1-1 Закону № 2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінетом Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» затверджено Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № №160/20462/22 від 09 березня 2023 року, яке набрало законної сили, визнано право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 року, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% (від посадового окладу).
Відтак, право позивача на встановлення надбавки за службу в умовах режимних обмежень на рівні 15% посадового окладу підтверджено судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Також судом першої інстанції вірно зауважено, що позивачу встановлено надбавку за службу в умовах режимних обмежень на рівні 15% у довідках про розмір грошового забезпечення від 18 травня 2012 року, від 27 серпня 2020 року, від 13 квітня 2023 року, від 07 серпня 2023 року.
Крім того, грошовий атестат позивача містить інформацію про встановлену надбавку за таємність на рівні 15%.
Відповідачем не надано доказів, що розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень за посадою, яку обіймав позивач, зазнав змін.
Посилання апелянта на Інструкцію про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затверджену наказом ЦУ СБ України від 10 квітня 2018 року № 515/ДСК, якою передбачено порядок виплати грошового забезпечення, в тому числі надбавки за службу в умовах режимних обмежень, якою, зокрема, встановлено, що така надбавка виплачується залежно від ступеню секретності інформації, така надбавка за конкретно визначеною посадою може бути встановлена до 15%, надбавка по співробітнику, що виконує функції із взаємодії з засобами масової інформації та зв'язку з громадськістю (аналогічною посадою, з якої звільнено на пенсію позивача) встановлена в розмірі 10% посадового окладу, а також на положення абзацу 4 пункту 5 постанови № 45, за яким розмір надбавок визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою, суд відхиляє з підстав не надання відповідачем доказів встановлення такої надбавки за відповідною посадою та рівнем доступу до державної таємниці на рівні 10% посадового окладу, а також тому факт, що середній розмір такої надбавки складає саме 10%.
Таким чином, суд погоджує висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо зниження відсоткового розміру з 15% до 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень зазначених у довідках грошового забезпечення від 01 вересня 2023 року №55/11/202-684, №55/11/202/685 та обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права.
В іншій частині рішення суду першої інстанції не оскаржене в апеляційному порядку, тому судом не переглядається.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського адміністративного суду від 08 січня 2024 року в справі № 160/27272/23 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського адміністративного суду від 08 січня 2024 року в справі № 160/27272/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття 19 червня 2024 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 19 червня 2024 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя В.Є. Чередниченко
суддя Д.В. Чепурнов