Ухвала від 19.06.2024 по справі 380/12861/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/12861/24

УХВАЛА

з питань вжиття заходів забезпечення позову

19 червня 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями за участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Квартирно - Експлуатаційний відділ м. Львова та Військова частина НОМЕР_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) з позовом до Міністерства оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ 00034022) за участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Квартирно-Експлуатаційний відділ м. Львова (79007, м. Львів, вул. Батуринська , буд. 2; код ЄДРПОУ: 07638027) та Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, оформлене протоколом від 30.05.2024 № 84, щодо відмови ОСОБА_1 та членам його сім'ї у погодженні Списку надання житла для постійного проживання (шляхом виключення його з числа службового житла Міністерства оборони України), квартири за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Міністерство оборони України в особі Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, прийняти рішення щодо погодження Списку надання житла для постійного проживання (шляхом виключення його з числа службового житла Міністерства оборони України), квартири за адресою: АДРЕСА_1 , для забезпечення ОСОБА_1 та членів його сім'ї постійним житлом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

17 червня 2024 року позивач подав заяву про забезпечення позову, шляхом:

- зупинення дії рішення протоколу засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 30.05.2024 №84 в частині непогодження надання постійного житла підполковнику юстиції ОСОБА_1 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- заборони КЕВ м. Львова, військовій частині НОМЕР_1 вчиняти дії щодо скасування, внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 24.09.2022 №24 в частині, що стосується ОСОБА_1 і членів його сім'ї та зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім'ї до набрання чинності рішенням суду

Заява мотивована тим, що оскаржуване позивачем рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, оформлене протоколом від 30.05.2024 №84, щодо відмови в погодженні надання постійного житла створює підстави для нового розподілу цього житла протягом одного місяця. Крім того, з наявної вимоги КЕВ м. Львова адресованої військовій частині НОМЕР_1 (вих. № 575/14/3019 від 07.06.2024) щодо скасування наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання. Відтак, до моменту вирішення справи по суті надана позивачу та членам його сім'ї квартира може бути розподілена чи передана у постійне користування іншим особам, що призведе до неможливості її отримання позивачем у разі задоволення позову судом. У такому разі ефективний захист порушених прав заявника, за захистом яких він звернувся до суду, буде утрудненим й не виключена можливість нового позову.

Згідно з частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Вивчивши подану заяву, суд дійшов наступного висновку.

Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 150, 151 КАС України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі.

Відповідно до частин першої, другої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною четвертою статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Отже, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом до вирішення адміністративної справи по суті визначених законом заходів з метою створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача. Необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю, а також вірогідність того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся чи має намір звернутися до суду.

Як передбачено частиною першою статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Згідно з пунктом 5 частини третьої статті 151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (частина друга статті 151 КАС України).

Таким чином, при розгляді заяви про вжиття заходів забезпечення позову суд оцінює обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; ймовірності виникнення утруднень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; необхідності у зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.

Поряд з тим, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, має пересвідчитися у тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Як вбачається з рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, оформлене протоколом від 30.05.2024 № 84, ОСОБА_1 та членам його сім'ї відмовлено у погодженні Списку надання житла для постійного проживання, шляхом виключення його з числа службового житла Міністерства оборони України (квартири за адресою: АДРЕСА_1 ).

Суд наголошує, що прийняття рішення про забезпечення позову доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття заходів забезпечення може у майбутньому ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду чи привести до потреби докладати значні зусилля та витрати для відновлення прав та інтересів позивача або є очевидними ознаками протиправності оскаржуваного рішення та порушення прав позивача цим рішенням.

Застосування таких заходів забезпечення позову є наданням тимчасового захисту від можливо порушених прав заявника та відповідає завданням засадам і принципам адміністративного судочинства. Суд вважає, що вжиття таких заходів не вирішує спір по суті, а спрямоване на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

Разом з тим, суд зауважує, що подана заява та докази не дозволяють зробити висновок про наявність очевидних ознак протиправності рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, оформлене протоколом від 30.05.2024 № 84.

Правомірність прийняття згаданого рішення не може бути оцінена при вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову, оскільки буде вирішенням спору по суті без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи та перевірки їх доказами.

Відтак, протиправність оскаржуваного рішення буде надано судом за наслідками розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, а не на стадії розгляду заяви про забезпечення позову.

Проте, зважаючи на предмет спору, суд погоджується із аргументами заявника про те, що з огляду на зміст прийнятого рішення у житлової комісії КЕВ м. Львова виникає необхідність провести новий розподіл квартири (на яку претендує заявник) серед військовослужбовців, які перебувають на житловому обліку. До моменту вирішення справи по суті ця квартира може бути розподілена чи передана у постійне користування іншим особам (військовослужбовцям), що призведе до неможливості її отримання позивачем та членами його сім'ї у разі задоволення майбутнього позову судом. У такому разі ефективний захист порушених прав заявника, за захистом яких він звернувся до суду, буде утрудненим й не виключена можливість нового позову.

Крім того, судом встановлено, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року у справі №380/15567/23 визнано протиправною відмову Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова в організації, у встановленому Інструкцією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України № 380 від 31.07.2018 року, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення апелянта та його сім'ї постійним житлом та зобов'язано Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова вчинити дії щодо організації, у встановленому Інструкцією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України № 380 від 31.07.2018 року, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення ОСОБА_1 та його сім'ї постійним житлом.

«Так, судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на даний час позивач проходить військову службу Збройних Силах України, має вислугу станом на 1 січня 2023 року у календарному обчисленні - 22 років 5 місяців 13 день, у пільговому обчисленні - 33 роки 07 місяців 15 днів. Згідно посвідчення серія НОМЕР_4 від 31.01.2006 року, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Позивач разом із своєю сім'єю перебуває на квартирному обліку у Львівському гарнізоні. Під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , позивач отримав службове житло, разом з сім'єю: дружиною ОСОБА_2 , дочкою ОСОБА_3 та дочкою ОСОБА_4 , які постійно проживають та зареєстровані в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 43,2 кв. м., яка має статус службової, що підтверджується копією службового ордера серії №0000753 від 27.04.2018, виданого виконавчим Комітетом Львівської міської ради, згідно до наказу директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради №219 від 19.04.2018, у зв'язку з проходженням військової служби.

Зважаючи на службовий статус вищевказаної квартири, ОСОБА_1 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 рапортом від 30.08.2022.

Житловою комісією військової частини НОМЕР_1 було прийняте рішення щодо виключення з числа службового житла квартири за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 43,2 кв.м, що підтверджується Протоколом Житлової комісії військової частини від 20.09.2022 №153 та затверджене наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 24.09.2022 №604.

Отже, унаслідок бездіяльності відповідача, позивач фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб».

Також суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову не порушує принципів змагальності і процесуального рівноправ'я сторін, оскільки мета забезпечення позову це негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання рішення, позаяк саме по собі подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень.

Визначаючись стосовно способу забезпечення позову, суд враховує, що заявник просить одночасно зупинити дію рішення протоколу засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 30.05.2024 №84 в частині непогодження надання постійного житла підполковнику юстиції ОСОБА_1 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та заборонити КЕВ м. Львова, військовій частині НОМЕР_1 вчиняти дії щодо скасування, внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 24.09.2022 №24 в частині, що стосується ОСОБА_1 і членів його сім'ї та зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім'ї до набрання чинності рішенням суду

Перевіривши зазначені у поданій заяві доводи заявника на предмет їх відповідності правовим підставам для вжиття заходів забезпечення позову, а також оцінивши докази, що містяться у додатках до заяви, суд дійшов висновку про необхідність забезпечення позову до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом шляхом зупинення дії рішення засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями оформлене протоколом від 30.05.2024 №84, яким позивачу відмовлено у наданні житлового приміщення для постійного проживання - квартири за адресою: АДРЕСА_1 та заборони КЕВ м.Львова, військовій частині НОМЕР_1 вчиняти дії щодо зняття з квартирного обліку позивача та членів його сім'ї.

Щодо заборони КЕВ м.Львова, військовій частині НОМЕР_1 вчиняти дії щодо скасування, внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 24.09.2022 № 24, то в цій частині слід відмовити, так як даний наказ не є предметом оскарження забезпечення позову.

Керуючись статтями 150, 151, 154, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задоволити частково.

Зупинити дію рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, оформлене протоколом від 30.05.2024 № 84, яким ОСОБА_1 та членам його сім'ї відмовлено у погодженні Списку надання житла для постійного проживання квартири за адресою: АДРЕСА_1 , до набрання законної сили рішенням у даній справі.

Заборонити КЕВ м.Львова, військовій частині НОМЕР_1 вчиняти дії щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім'ї.

У задоволенні решти вимог заяви про забезпечення позову відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Копію ухвали про забезпечення позову надіслати заявнику ОСОБА_1 , Міністерству оборони України в особі Комісії Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями та третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Квартирно-Експлуатаційний відділ м. Львова та Військова частина НОМЕР_1 .

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Кухар Н.А.