про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
19 червня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/635/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за позовною заявою адвоката Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна перемоги, 26) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
10.06.2024 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом адвоката Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі- відповідач) , з такими позовними вимогами:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 за 2023 рік та у розмірі 1,0796 за 2024 рік без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн як за 2023, так і за 2024 рік відповідно;
- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, за 2023 рік без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн, а після у розмірі 1,0796 за 2024 рік, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у період з 01.04.1998 по 31.12.2021 позивач проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно наказу № 193/ОС-21 від 31 грудня 2021 року Позивача було звільнено з Державної кримінально-виконавчої служби України за ст. 77 ч. 1 п. 1 (за власним бажанням) ЗУ «Про національну поліцію», з посади заступника начальника СІЗО з інтендантського та комунально-побутового забезпечення - начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення державної установи «Старобільський слідчий ізолятор».
Так, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2022. 19.05.2024, представником позивача направлено адвокатський запит до ГУ ПФУ в Луганській області в якому запитувалася інформація коли саме (в які дати) та скільки разів здійснювалася індексація пенсії ОСОБА_1 , з якого нараховувалося пенсія протягом періоду з 01 лютого 2022 року по день отримання цього запиту. Також представник позивача просив надати копії протоколів, коли саме (в які дати) та скільки разів здійснювалися перерахунки пенсії протягом періоду з 01 лютого 2022 року по день отримання цього запиту.
20.05.2024, ГУ ПФУ в Луганській області надало відповідь №1200-0201-8/13340 в якій зазначило, що в березні 2023 року автоматизованим способом до розміру пенсії ОСОБА_1 встановлено підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" у розмірі 1500 грн.
В березні 2024 року Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та встановлено підвищення у розмірі 1500 гривень.
Також надали розрахунки пенсії з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 станом на 01.03.2023, 01.03.2024 та станом на 01.04.2024 на виконання рішення суду.
Так з протоколу від 01.03.2023 вбачається, що розмір пенсії станом на березень без врахування індексації пенсії за 2023 рік становив 17 900 грн. 20 коп.
Отже, 1 березня 2023 року, ГУ ПФУ в Луганській області, на підставі норм постанови КМУ №168 від 24 лютого 2023 року, збільшив пенсію позивача на 1500 грн.
Індексація базового ОСНП 2023 вираховується множенням вище зазначеної пенсії (17 900 грн 20 коп.) на коефіцієнт у розмірі 0,197, що дорівнює 3 526 грн 34 коп., що є явно більшим ніж 1500 грн, як це нарахував відповідач. Отже, індексація пенсії за 2023 рік повинна становити 3 526 грн 34 коп., а не 1500 грн 00 коп. З чого випливає, що пенсія позивача після індексації у 2023 році повинна була становити 21 426,50 грн.
У зв'язку з тим, що відповідач вчинив обмеження пенсії після її перерахунку. 05 березня 2024 року, позивачем, через власний електронний кабінет Пенсійного фонду України, подано заяву про перерахування пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн.
06 березня 2024 року, Головне Управління ПФУ в Луганській області надало відповідь №1196-651/Б-02/8-1200/24, в якій зазначило наступне: частиною 2 пункту 10 цієї постанови визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень; пенсію проіндексовано з 01.03.2023 з дотриманням норм чинного законодавства України. Обмеження пенсійної виплати максимальним розміром відповідно до ст. 43 Закону №2262 не застосовано.
З протоколу від 01.03.2024 вбачається, що розмір пенсії без врахування індексації пенсії за 2024 становив 19 400,20 грн.
1 березня 2024 року, ГУ ПФУ в Луганській області, на підставі норм постанови КМУ №185 від 23 лютого 2024 року, знову проіндексувало пенсію ОСОБА_1 у розмірі 1500 грн.
Так Індексація базового ОСНП 2024 вираховується множенням вище зазначеної пенсії (19 400 грн 20 коп.) на коефіцієнт у розмірі 0,0796, що дорівнює 1544 грн 26 коп., що є більшим ніж 1500 грн, як це нарахував відповідач.
Враховуючи те, що відповідачем під час перерахунку пенсії у зв'язку з індексацією у 2023 році, застосовано обмеження в розмірі 1500 грн, пенсія позивача до індексації пенсії у 2024 році повинна була становити не 19 400 грн 20 коп., а 21 426 грн. 54 коп.
Так як розмір пенсії після індексації у 2023 році було обмежено, для правильного вираховування індексу базового ОСНП 2024 року, потрібно застосовувати саме розмір пенсії у сумі 21 426 грн 54 коп. Так, відповідно 21 426 грн 54 коп. множимо на коефіцієнт у розмірі 0,0796, та отримуємо 1 705 грн 55 коп. Отже, індексація базового ОСНП у 2024 році повинна становити 1 705 грн 55 коп. З вище наведеного випливає, що в результаті індексації пенсії у 2023 та 2024 роках розмір пенсії позивача повинен становити саме 23 132 грн 09 коп., а не 20 900 грн 20 коп., як це нарахувало ГУ ПФУ в Луганській області.
Вказані дії відповідача вважає такими, що порушують його право на пенсійний та соціальних захист, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 13.05.2024 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачеві усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Електронний суд зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про: визнання протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо перерахунку пенсії позивача з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 за 2023 рік без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн; зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, за 2023 рік без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду.
18.06.2024 на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивач надав заяву в якій навів обставини, аналогічні викладеним у позові стосовно строків звернення до суду. Вважає, що строки звернення до суду не порушено, просить поновити строк звернення до суду.
Питання про поновлення строків звернення до суду буде вирішено під час розгляду справи.
Позовна заява, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі в зазначеній частині позовних вимог.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження в справі за позовом адвоката Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, а також:
- належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 в межах розгляду справи;
- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяА.Г. Секірська