Іменем України
20 червня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/379/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення - рішення,
17 квітня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» (далі - позивач, ТОВ «ЕНЕРА СХІД») до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Луганській області) з такими вимогами:
1) визнати протиправними дії відповідача по проведенню камеральної перевірки з питання дотримання позивачем термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, за результатами якої складений акт про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 07.12.2023 № 142/12-32-04-05-01/42010964;
2) скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.01.2024 № 17/12-32-04-05, винесене відповідачем, про застосування до відповідача штрафу в розмірі 162 824,30 грн за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку за результатом якої складено акт №142/12-32-04-05-01/42010964 від 07.12.20231, згідно з висновками якого встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, визначених п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України із затримкою більше 30 календарних днів у сумі 1 628 243,00 грн.
05.01.2024 ТОВ «ЕНЕРА СХІД» отримало податкове повідомлення-рішення від 05.01.2024 №17/12-32-04-05, в якому зазначено, що на підставі акта встановлені порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з податку на додану вартість, що визначені п. 57.1 ст. 57, п 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 124.1 статті 124 ПК України за затримку на більше 30 календарних днів сплати ТОВ «ЕНЕРА СХІД» грошового зобов'язання з ПДВ до позивача застосовано штраф у сумі 162 824,30 грн.
Позивач зазначає, що все майно ТОВ «ЕНЕРА СХІД» було захоплено (вилучено) збройними формуваннями рф, позивач не має можливості на території Луганської області здійснювати свою ліцензовану діяльність, забезпечити організаційні та технічні умови, необхідні для виконання працівниками робіт, передбачених трудовими договорами, виконувати податкові зобов'язання, у зв'язку з чим до податкового органу було подано повідомлення про відсутність можливості своєчасного виконання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» обов'язків (у тому числі обов'язок податкового агента) згідно з пунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 255 від 25.05.2022 № 01-48/2/7.
29 вересня 2022 року ТОВ «ЕНЕРА СХІД» звернулось до Державної податкової служби України та Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з заявою про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Позивач звертає увагу, що вищевказані обставини відповідачем не враховано, протиправно проведено камеральну перевірку з питань дотримання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість та застосовано штрафну санкцію.
Позивач вважає дії відповідача по проведенню камеральної перевірки та податкове повідомлення-рішення протиправними, оскільки ТОВ «ЕНЕРА СХІД» звільнено від відповідальності згідно з підпунктом 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
Ухвалою суду від 22 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; задоволено клопотання представника позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 06 травня 2024 року відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 06 травня 2024 року відмовлено ГУ ДПС у Луганській області у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі.
Ухвалою від 20 червня 2024 року клопотання відповідача про повернення позовної заяви у справі повернуто заявнику без розгляду.
У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі.
В обгрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що за результатами перевірки термінів сплати податкових (грошових) зобов'язань ТОВ «ЕНЕРА СХІД» за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, визначених пунктом 57.1 статті 57, пунктом 203.2 статті 203 ПК України, із затримкою більше 30 календарних днів у сумі 1 628 243,0 грн.
Не погодившись з висновками акта камеральної перевірки від 07.12.2023 № 142/12-32-04-05-01/42010964, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» надано заперечення за вих. № 01-48-12 23/2/19 від 22.12.2023 (вхід. № 2410/6 від 22.12.2023).
В запереченнях на акт вищевказаної перевірки вказано, що 29.09.2022 до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Північне МУ ДПС по роботі з ВПП) ТОВ «ЕНЕРА СХІД» звернулося з заявою № 01-48/2/16 від 29.09.2022 про неможливість виконання своїх податкових обов'язків, зокрема: складання податкової декларації з ПДВ за лютий 2022 року та березень 2022 року; складання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2022 рік та по дату припинення військового стану; складання та подання достовірної фінансової звітності за 2022 рік та по дату припинення військового стану; реєстрації податкових накладних за лютий та березень 2022 року; сплати ПДВ за період з лютого 2022 року по дату припинення військового стану; сплати податку на прибуток за 2022 рік та по дату припинення військового стану.
За результатами розгляду вказаної заяви Північним МУ ДПС по роботі з ВПП прийнято рішення від 23.11.2022 №1950/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яке залишено без змін рішенням ДПС України від 06.09.2023 №26151/6/99-00-06-01-02-06.
ТОВ «ЕНЕРА СХІД» вказане рішення оскаржено у судовому порядку до Харківського окружного адміністративного суду.
Під час розгляду заперечень на акт перевірки було встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень Харківським окружним адміністративним судом 13.12.2023 у справі № 520/28512/23 прийнято рішення, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ «ЕНЕРА СХІД» про визнання протиправним та скасування рішення від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22.
Отже, на час розгляду заперечень (станом на 29.12.2023) рішення ПМУ ДПС по роботі з ВПП від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку є чинним.
ГУ ДПС у Луганській області у відповідності до вимог пункту 86.7 статті 86 ПК України розглянуто заперечення ТОВ «ЕНЕРА СХІД» до акту № 142/12-32-04-05-01/42010964 від 07.12.2023 та надано платнику податків відповідь, в якій зазначено, що висновки акту камеральної перевірки від 07.12.2023 № 142/12-32-04-05- 01/42010964 «Про результати камеральної перевірки ТОВ «ЕНЕРА СХІД» з питань порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року, є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідач звертає увагу, що відповідно до інформації, наданої ПМУ ДПС по роботі з ВПП під час розгляду справи № 520/28512/23, яка використовувалась при прийнятті рішення №1950/6/35-00-04-01-22 від 23.11.2022, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» самостійно підтверджує те, що фактично спроможне виконувати свій податковий обов'язок щодо подання податкової звітності, реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в
ЄРПН та сплати податків до бюджету України і вказане підтверджується витягом з ЄРПН за спірний період, відомості 4ДФ, копії поданих декларації, копії зведеної ІКП про облік переплати з ПДВ, податку на прибуток, ЄСВ, долучені документи не спростовується позивачем. За даними Єдиного реєстру податкових накладних TOB «ЕНЕРА СХІД» за період з 24.02.2022 по 23.11.2022 віднесло до складу податкового кредиту - 388,1 млн. грн, у тому числі ПДВ у розмірі 64,6 млн. грн, що свідчить про наявність у підприємства грошових коштів. Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «ЕНЕРА СХІД» за період з 01.01.2023 по 24.10.2023 відносило до складу податкового кредиту 14,2 млн. грн, у тому числі ПДВ у розмірі 2,4 млн. грн, що свідчить про ведення господарської діяльності та як результат наявність грошових коштів на рахунках. Тобто, є підстави вважати наявною можливість виконання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» свого податкового обов'язку в повному обсязі, оскільки податковий борг у платника податків по поточним зобов'язанням відсутній. Також відсутні форс-мажорні обставини, тому як сам по собі лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 про засвідчення форс-мажорних обставин не дає виключного права вважати платника податків неплатоспроможним, тобто таким, що не може виконувати податкових обов'язок відповідно до податкового законодавства. Листи-звернення TOB «ЕНЕРА СХІД» до Торгово-промислової палати України про засвідчення настання форс-мажорних обставин (встановлення причинно-наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили), у зв'язку із введенням воєнного стану на всій території України та перебування м. Старобільськ в окупації російської федерації, відсутні. Крім того, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» не заперечує факту відновлення можливості виконання додаткового обов'язку після евакуації керівництва на контрольовану територію до м. Вінниця з квітня 2022 року.
10.05.2024 позивач надав заперечення на відзив відповідача, в яких пояснює, що 29 вересня 2022 року ТОВ «ЕНЕРА СХІД» звернулось до Державної податкової служби України та Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Північне МУ ДПС по роботі з ВПП) в електронному кабінеті платника з заявою про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків №01-48/2/16, яка отримана Північним МУ ДПС по роботі з ВПП 29.09.2022 та зареєстрована за вхідним номером 1178 з реєстраційним індексом 1178/6, у якій просило врахувати наведене у заяві та прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» свого податкового обов'язку, зокрема щодо: складання податкової декларації з ПДВ за лютий 2022 року та березень 2022 року; складання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2022 рік та по дату припинення військового стану; складання та подання достовірної фінансової звітності за 2022 рік та по дату припинення військового стану; реєстрації податкових накладних за лютий та березень 2022 року; сплати ПДВ за період з лютого 2022 року по дату припинення військового стану; сплати податку на прибуток за 2022 рік та по дату припинення військового стану.
Позивач вказує на те, що зміст поданої заяви від 29 вересня 2022 року № 01-48/2/16 щодо неможливості виконання податкових обов'язків стосувався того, що Товариство не має доступу до первинних документів, підприємство не може використовувати комп'ютерне обладнання, вивезення майна та первинних документів неможливо у зв'язку із загрозою для життя співробітників, припинення роботи банківської системи у Луганській області, призупинення роботи підприємства, і тому вказані обставини спричинені саме військовою агресією РФ. Тобто, в електронному кабінеті ТОВ «ЕНЕРА СХІД» є повідомлення від 29.09.2022, в розділі, вихідні/вихідні документи, зареєстроване за вхідним номером 1178 з реєстраційним індексом 1178/6, тому посилання відповідача на те, що заява щодо неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, у тому числі за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року не надавалась до податкового органу не відповідає дійсності.
17.05.2024 відповідач надав заперення на відповідь позивача на відзив, в яких звертає увагу на зміст заяви позивача від 29.09.2022 № 01-48/2/16, в якій зазначається про часткову неможливість виконання своїх податкових обов'язків, зокрема ТОВ «ЕНЕРА СХІД» в заяві від 29.09.2022 № 01-48/2/16 поданій до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП не зазначалось про неможливість виконання своїх обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків і зборів. В той же час, предметом камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області, оформленої актом від 07.12.2023 № 142/12-32-04-05-01/42010964, та за результатами якої винесено податкове повідомлення - рішення від 05.01.2024 № 17/12-32-04-05, є саме питання дотримання позивачем термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань, про неможливість дотримання яких платником податків заяв до контролюючого органу не подавалось.
Відповідач вказує, що ГУ ДПС у Луганській області у відзиві на адміністративний позов, так і зараз наполягає на тому, що на час проведення камеральної перевірки (07.12.2023), на час розгляду заперечень платника податків на акт камеральної перевірки (29.12.2023), а також на час прийняття та вручення спірного податкового повідомлення-рішення (05.01.2024), заява платника податків від 29.09.2022 № 01-48/2/16 про неможливість виконання своїх податкових обов'язків - була вже розглянута Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків та рішенням Північного МУ ДПС по роботі з ВПП від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22, залишеним без змін рішенням Державної податкової служби України (далі - ДПС України) від 06.09.2023 № 26151/6/99-00-06-01-02-06, встановлено можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, що також підтверджено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у адміністративній справі №520/28512/23, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ «ЕНЕРА СХІД» про визнання протиправними та скасування вказаних рішень контролюючого органу.
У додаткових поясненнях від 06.06.2024 відповідач зазначає, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду у адміністративній справі № 520/28512/23 від 26.04.2024 апеляційну скаргу ТОВ «ЕНЕРА СХІД» на рішення Харківського кружного адміністративного суду від 13.12.2023 задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 по справі № 520/28512/23 скасовано. Визнано протиправним та скасовано рішення від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22 Північного МУ ДПС по роботі з ВПП щодо можливості своєчасного виконання платником податків ТОВ «ЕНЕРА СХІД» свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне МУ ДПС по роботі з ВПП повторно розглянути заяву ТОВ «ЕНЕРА СХІД» про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 29.09.2022 № 01-48/2/16, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач повідомив, що 29.05.2024 Північним МУ ДПС по роботі з ВПП виконано постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2024 у адміністративній справі № 520/28512/23 в частині зобов'язання повторно розглянути заяву ТОВ «ЕНЕРА СХІД» № 01-48/2/16 від 29.09.2022 про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції та за результатами розгляду прийнято рішення від 29.05.2024 № 1669/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Таким чином, відповідач зазначає, що ТОВ «ЕНЕРА СХІД» не надано доказів на підтвердження неможливості виконання свого податкового обов'язку, зокрема, рішення контролюючого органу про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку.
Дослідивши матеріали електронної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» місцезнаходження юридичної особи: площа Базарна, буд. 32А, м. Старобільськ, Луганська область, 92702, ідентифікаційний код юридичної особи - 42010964, зареєстроване у передбаченому законом порядку як суб'єкт господарювання, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Видами господарської діяльності ТОВ «ЕНЕРА СХІД» за КВЕД є: 35.14 Торгівля електроенергією (основний); 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 47.54 Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах; 47.59 Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання; 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання; 33.19 Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устатковання; 35.11 Виробництво електроенергії; 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2023 року у справі №520/27180/23, що залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року у справі №520/27180/23 встановлені такі обставини.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 № 429, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з постановою НКРЕКП від 26.10.2018 №1268 з 01.01.2019 ТОВ «ЕНЕРА СХІД» виконує функції постачальника універсальних послуг на території Луганської області.
24.02.2022 директором ТОВ «ЕНЕРА СХІД» прийнято наказ № 18 «Про організацію роботи ТОВ «ЕНЕРА СХІД» в умовах воєнного стану в Україні», відповідно до якого оголошено особливий режим роботи товариства з продовженням роботи в режими дистанційної роботи.
Згідно з наказом директора ТОВ «ЕНЕРА СХІД» від 07.04.2022 № 30/1ОС «Про встановлення робочого місця працівникам», директору, начальнику відділу по роботі зі споживачами електроенергії та провідному бухгалтеру ТОВ «ЕНЕРА СХІД» встановлені робочі місця в іншій місцевості (м. Вінниця, м. Контоп, м. Камінське відповідно).
25.05.2022 відповідно до приписів абзацу 3 підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення» ПК України, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» складено та направлено за допомогою АТ «Укрпошта» (накладна 2103702505241 від 26.05.2022) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків «Повідомлення про неможливість вивезення первинних документів» від 25.05.2022 № 01-48/2/7, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначені: обставини, що призвели до неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів.
До повідомлення надано копію повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 17.05.2022 № 01-48/2/6 та перелік первинних документів за податкові (звітні) періоди 2018-2022 років.
12.08.2022 ТОВ «ЕНЕРА СХІД» отримало від Північного МУ ДПС по роботі з ВПП рішення-відмову у врахуванні заяви «про неможливість вивезення первинних документів» за період з 20.03.2018 р. до 25.05.2022 р. ТОВ «ЕНЕРА СХІД» (код 42010964) від 03.08.2022 року №1097/6/35-00-04-01-22 (вхідний номер 01-47/1/29), яким ТОВ «ЕНЕРА СХІД» відмовлено у врахуванні заяви з наступних підстав:
- неможливість підтвердження віднесення території, на якій розташовано підприємство м.Старобільськ Луганської області до територій на яких ведуться (велись) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації за відсутністю затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку територій;
- не надання жодних документальних підтверджень обставин, що призвели до неможливості вивезення первинних документів;
- проведення реєстрації податкових накладних у період з 30.06.2022 по 14.07.2022.
Не погодившись з рішенням №1097/6/35-00-04-01-22, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» 22.08.2022 подало скаргу до Державної податкової службі України.
31 серпня 2023 року ТОВ «ЕНЕРА СХІД» отримало від ДПС України рішення від 31.08.2023 №25361/6/99-00-06-01-02-06 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін рішення Північного МУ ДПС по роботі з ВПП від 03.08.2022 року №1097/6/35-00-04-01-22, скаргу без задоволення.
Підставою для винесення рішення № 25361/6/99-00-06-01-02-06 стало: відсутність документального підтвердження неможливості вивезення первинних документів або того, що їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади, а також не надання банківських виписок.
Вважаючи рішення-відмову від 03.08.2022 № 1097/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків у врахуванні заяви ТОВ «ЕНЕРА СХІД» від 25.05.2022 № 01-48/2/7 про неможливість вивезення первинних документів за період з 20.03.2018 до 25.05.2022 та рішення Державної податкової служби України № 25361/6/99-00-06-01-02-06 від 31.08.2023 про результати розгляду скарги протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 по справі № 520/27180/23 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення-відмову, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення - відмову Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №1097/6/35-00-04-01-22 від 03.08.2022 про відмову у врахуванні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» (код 42010964) «Про неможливість вивезення первинних документів» за період з 20.03.2018 до 25.05.2022;
- зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44131658) повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» (код 42010964) від 25.05.2022 року № 01-48/2/7 «Про неможливість вивезення первинних документів» за період з 20.03.2018 до 25.05.2022 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 по справі №520/27180/23 залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року.
29.09.2022 ТОВ «ЕНЕРА СХІД» звернулось через електронний кабінет платника податків до ДПС України та Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків із заявою за вих. №01-48/2/16 про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, зокрема: складання податкової декларації з ПДВ за лютий 2022 року та березень 2022 року; складання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2022 рік та по дату припинення військового стану; складання та подання достовірної фінансової звітності за 2022 рік та по дату припинення військового стану; реєстрації податкових накладних за лютий та березень 2022 року; сплати ПДВ за період з лютого 2022 року по дату припинення військового стану; сплати податку на прибуток за 2022 рік та по дату припинення військового стану.
За результатами розгляду заяви Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків винесло попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №1512/6/35-00-04-01-22 від 19.10.2022, в якому у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, заявнику запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків.
На виконання вказаного рішення ТОВ «ЕНЕРА СХІД» листом від 02.11.2022 №01-48/2/17 направило до Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків додаткові документи.
23.11.2022 Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №1950/6/35-00-04-01-22.
Підставою прийняття такого рішення податковим органом зазначено, що Податковим кодексом України не визначено часткове виконання податкового обов'язку. Також вказано про недостатність документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків. При розгляду заяви встановлено, що ТОВ «ЕНЕРА СХІД» виконує свої податкові обов'язки щодо дотримання термінів подання звітності, забезпечує виконання податкового обов'язку щодо сплати податкових зобов'язань, проводить виписку і реєстрацію податкових накладних.
Не погодившись із вказаним рішенням Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків ТОВ «ЕНЕРА СХІД» подало до ДПС України скаргу від 15.12.2022 №01-48/2/19, до якої додало підтверджуючі документи.
За результатами розгляду скарги ДПС України прийняло рішення № 26151/6/99-00-06-01-02-06 від 06.09.2023 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін рішення Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.11.2022 №1950/6/35-00-04-01-22, а скаргу без задоволення.
У рішенні № 26151/6/99-00-06-01-02-06 від 06.09.2023 ДПС України погодилось із висновками Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків щодо того, що податковий обов'язок виконується та стосується платника податків в цілому. ПК України не визначено часткове виконання податкового обов'язку. Водночас, ТОВ «ЕНЕРА СХІД» виконує свої обов'язки щодо дотримання термінів подання звітності, забезпечує виконання податкового обов'язку щодо сплати податкових зобов'язань, проводить виписку і реєстрацію податкових накладних.
Відповідачем на підставі підпункту 20.1.4, пункту 20.1, статті 20, пункту 75.1, статті 75 ПК України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 ПК України, проведено камеральну перевірку щодо порушення ТОВ «ЕНЕРА СХІД» термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість ТОВ «ЕНЕРА СХІД» код ЄДРПОУ 42010964 від 07.12.2023 № 142/12-32-04-05-01/42010964.
За висновками результатами перевірки термінів сплати податкових (грошових) зобов'язань ТОВ «ЕНЕРА СХІД» код ЄДРПОУ 42010964 за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, визначених пунктом 57.1 статті 57, пунктом 203.2 статті 203 ПК України, із затримкою більше 30 календарних днів, у сумі 1 628 243,0 грн, а саме:
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131193247. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 13.10.2022. Кількість днів прострочення 73. Сума погашеного боргу 197569,67 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131193247. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 27.09.2022. Кількість днів прострочення 57. Сума погашеного боргу 4884,88 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131193247. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 12.09.2022. Кількість днів прострочення 42. Сума погашеного боргу 39806,45 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 02.12.2022. Кількість днів прострочення 123. Сума погашеного боргу 770 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 08.11.2022. Кількість днів прострочення 99. Сума погашеного боргу 31397,46 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/ грошового зобов'язання 13.10.2022. Кількість днів прострочення 73. Сума погашеного боргу (грн) 128049,54 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/ грошового зобов'язання 12.12.2022. Кількість днів прострочення 133. Сума погашеного боргу 48983 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/ грошового зобов'язання 09.03.2023. Кількість днів прострочення 220. Сума погашеного боргу 547260 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 09.03.2023. Кількість днів прострочення 220. Сума погашеного боргу 209550 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 28.12.2022. Кількість днів прострочення 149. Сума погашеного боргу 40480 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 29.12.2022. Кількість днів прострочення 150. Сума погашеного боргу 179289 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9131205758. Дата подання 18.07.2022. Граничний термін сплати 01.08.2022. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 29.12.2022. Кількість днів прострочення 150. Сума погашеного боргу 32711 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9272689009. Дата подання 19.12.2022. Граничний термін сплати 30.12.2022. Дата фактичної сплати податку/ грошового зобов'язання 09.03.2023. Кількість днів прострочення 69. Сума погашеного боргу 40480 грн;
- податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9300557299. Дата подання 20.01.2023. Граничний термін сплати 30.01.2023. Дата фактичної сплати податку/грошового зобов'язання 09.03.2023. Кількість днів прострочення 38. Сума погашеного боргу 127 012 грн.
05.01.2024 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 17/12-32-04-05 про нарахування позивачеві штрафу у розмірі 162 824,30 грн за затримку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань більше 30 календарних днів в розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України.
З матеріалів справи убачається, що позивач оскаржив рішення Північного міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22 та рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 06.09.2023 № 26151/6/99-00-06-01-02-06 до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 520/28512/23 у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 по справі № 520/28512/23 скасовано. Визнано протиправним та скасовано рішення від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку № 01-48/2/16 від 29.09.2022, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
29 травня 2024 року Північним міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на виконання рішення Другого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року по справі № 520/28512/23 повторно розглянуто заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку № 01-48/2/16 від 29.09.2022 та прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обовязку від 29.05.2024 № 1669/6/35/00-04-01-22.
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно зі статтею 1 ПК України порядок справляння податків і зборів їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, встановлюється цим Кодексом.
За визначенням, наведеним у пп. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В силу обов'язків, закріплених у ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до вимог статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) па користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску (підпункт 46.1 статті 46 ПК України).
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України).
Згідно з пунктом 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 ПК України).
За приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 203.2 ст. 203 ПК України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).
У зв'язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення термінів сплати грошових зобов'язань самостійно визначених платником податків.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі Постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо сплати податків.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
В той же час, Законом України від 12.05.2022 за № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, встановлено особливості для справляння податків і зборів.
Згідно з підпунктом 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).
29.07.2022 Наказом Міністерства фінансів України № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225).
Згідно з п. 1, п. 2 розділу І Порядку № 225 цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків фізичних осіб резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Розділом II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку № 225, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 за № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 за № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 встановлено, що контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №225 рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.
У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що у разі подання заяви, в якій конкретно визначено підстави неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, саме контролюючий орган зобов'язаний встановити наявність чи відсутність причинно-наслідкового зв'язку між обставинами, які унеможливлюють виконання платником податкових обов'язків, що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації та можливістю виконувати свої податкові обов'язки.
Згідно з приписами чинного законодавства платник податків звільняється від обов'язку сплати податків у встановлені строки, в тому числі з податку на додану вартість, тільки у разі прийняття контролюючим органом рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Згідно з п. 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього па підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Зазначена норма, як виплаває з її змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення сплати узгодженого податкового зобов'язання незалежно від того, з яких причин платником податків було здійснено несвоєчасну сплату. Після фактичного погашення боргу платник податку повинен сплатити суму штрафу в розмірі, який залежить від терміну прострочення.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 03 серпня 2023 року по справі № 520/22505/21.
З матеріалів справи убачається, що 29.09.2022 позивач звернувся до контролюючого органу із заявою про відсутність можливості виконання податкових обов'язків відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 № 967/38303.
23.11.2022 Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №1950/6/35-00-04-01-22.
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасувати рішення Північного МУ ДПС по роботі з ВПП від 23.11.2022 №1950/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку та рішення ДПС України від 06.09.2023 №26151/6/99-00-06-01-02-06 про результати розгляду скарги; зобов'язання прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» свого податкового обов'язку на підставі заяви про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків №01-48/2/16 від 29.09.2022, датою прийняття рішення Північного МУ ДПС по роботі з ВПП від 23.11.2022 №1950/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2023 відкрито провадження у справі № 520/28512/23 за вказаним позовом.
07.12.2023 відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «ЕНЕРА СХІД» термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року за результатами якої складено акт від 07.12.2023 №142/12-32-04-05-01/42010964.
Таким чином, судом установлено, що на дату проведення камеральної перевірки рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22 було оскаржено позивачем до суду і у справі за позовом позивача судом відкрито провадження у справі.
Таким чином, рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22, яке оскаржується позивачем відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 225 в судовому порядку, не може вважатися узгодженним.
13.12.2023 Харківським окружним адміністративним судом у справі № 520/28512/23 ухвалено рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
05.01.2024 відповідачем на підставі акту від 07.12.2023 № 142/12-32-04-05-01/42010964 прийняте оскаржуване податкове повідомлення рішення.
Суд не погоджується з доводами відповідача щодо чинності рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 23.11.2022 № 1950/6/35-00-04-01-22 через ухвалення рішення Харківським окружним адміністративним судом від 13.12.2023 у справі № 520/28512/23 про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на те, що вказане рішення суду не набрало законної сили згідно зі статтею 255 КАС України.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На дату прийняття податкового повідомлення рішення (05.01.2024), рішення суду від 13.12.2023 у справі № 520/28512/23 є таким, що не набрало законної сили.
Відтак, суд вважає протиправним застосування відповідачем штрафних санкцій до позивача за порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, з огляду на те, що відповідач, не зважаючи на обставини оскарження позивачем рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, та за відсутності рішення суду, що набрало законної сили, яким би була встановлена правомірність прийнятого відповідачем рішення, притягнув позивача до відповідальності.
Посилання відповідача на те, що Північним МУ ДПС по роботі з ВПП на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2024 у адміністративній справі № 520/28512/23 повторно розглянуто заяву ТОВ «ЕНЕРА СХІД» № 01-48/2/16 від 29.09.2022 про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції, та за результатами розгляду прийнято рішення від 29.05.2024 № 1669/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, судом до уваги не приймається, оскільки підставою прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення рішення слугувало рішення Північного МУ ДПС по роботі з ВПП від 23.11.2022 №1950/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Суд звертає увагу на те, що оцінка рішенням, діям, бездіяльності суб'єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним статтею 2 КАС України, надається судом на дату прийняття рішення, вчинення дій чи допущення бездіяльності, відтак рішення від 29.05.2024 №1669/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, прийняте відповідачем після винесення спірного податкого повідомлення-рішення та на виконання рішення суду апеляційної інстанції, не стосується обставин прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення.
Також не заслуговують на увагу доводи відповідача щодо відсутності заяви позивача щодо неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, у тому числі за звітний (податковий) період липень, грудень 2022, січень 2023 року.
Дослідженням змісту заяви № 01-48/2/16 від 29.09.2022 встановлено, що позивачем, серед іншого, в заяві вказано про неможливість виконання податкових обов'язків, зокрема: сплати податку на додану вартість за період з лютого 2022 року та по дату припинення військового стану, що на думку суду, також охоплює і період липень, грудень 2022, січень 2023 року, що був предметом камеральної перевірки.
Твердження відповідача щодо можливості виконання ТОВ «ЕНЕРА СХІД» податкових обов'язків суд вважає необгрунтованими ,зважаючи на те, що таким обставинам відповідач мав надати оцінку в рішенні за наслідками розгляду заяви позивача про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку. Оцінка судом правомірності рішення відповідача щодо можливості своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку не є предметом розгляду у цій справі.
Згідно з п. 71 Рішення ЄСПЛ по справі «Рисовський проти України» (Rysovskyyv. Ukraine) від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податків за умови оскарження позивачем рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, суперечить презумпції правомірності рішень платника податків та відповідно позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.01.2024 № 17/12-32-04-05 про застосування до відповідача штрафу в розмірі 162 824,30 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача по проведенню камеральної перевірки з питання дотримання позивачем термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Суд зазначає, що у відповідності до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України (в редакції, чинній на момент проведення перевірки) контролюючі органи, визначені п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Пунктом 76.1 ст.76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених п.75.1 ст. 75 ПК України, та за своєю правовою сутністю та формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника.
При цьому, контролюючому органу надано право проводити камеральну перевірку без будь-якого спеціального рішення, направлення, повідомлення платника про її проведення та отримання згоди платника на проведення перевірки.
Отже, проведення відповідачем камеральної перевірки узгоджується з наведеними положеннями ПК України щодо порядку проведення камеральних перевірок платників податків.
За наслідками рогляду справи судом не встановлено протиправності дій позивача при проведенні камеральної перевірки.
На думку суду, наявність на момент проведення камеральної перевірки звернення платника із заявою про відсутність можливості виконати податковий обов'язок зі сплати податку на додану вартість не є перешкодою для проведення камеральної перевірки, проте у разі прийняття рішення про притягнення платника до відповідальності на підставі акту камеральної перевірки, яким встановлені порушення, контролючий орган має надати оцінку обставинам звернення платника з такою заявою та наявності прийнятого контролюючим органом рішення за наслідками розгляду заяви платника.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій по проведенню камеральної перевірки з питання дотримання позивачем термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені обставини в їх сукупності, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Стосовно розподілу витрат зі сплати судового збору суд виходить з такого.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 2422,40 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Предметом позову є визнання протиправними дій по проведенню перевірки, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
У задоволенні позовних вимог щодо протиправості дій по проведенню перевірки судом відмовлено.
Відтак, з урахуванням пропорційності задоволення позовних вимог, на користь позивача підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» (місцезнаходження: 92702, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, площа Базарна, буд. 32 А, код ЄДРПОУ 42010964) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 44082150) про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення - рішення, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 05.01.2024 № 17/12-32-04-05.
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними дій відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Захарова