Рішення від 19.06.2024 по справі 240/3006/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/3006/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови їй у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, та 01.01.2024 року покійного ОСОБА_2 для перерахунку з моменту призначення пенсії по втраті годувальника;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати, надати їй та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення покійного сина ОСОБА_2 станом на 01.02.2023, 01.02.2024 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 N?2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб, встановленого законом на і січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених у відсотковому розмірі відповідно до вимог Окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 року, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії по втраті годувальника.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що є пенсіонером МОУ, пенсію отримує по втраті годувальника після смерті сина ОСОБА_2 . Після смерті сина ОСОБА_2 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», їй ГУ ПФУ в Житомирській області було призначено пенсію по втраті годувальника, та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фондуУкраїни в Житомирській області та отримує призначену пенсію з липня 2023 року.

У лютому 2024 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про оформлення та направлення до ГУ ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до постанови №704 станом на 01.01.2023 та 01.01.2024 з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 та 01.01.2024, на відповідний тарифний коефіцієнт. Однак, Відповідач листом від 05.02.2024 Позивача повідомив про відсутність підстав для оформлення нових довідкок, що, на переконання Позивача, порушує її право на належне соціальне забезпечення. Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 13.02.2024 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від представника Відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказує, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Таким чином, Кабінет Міністрів України жодних змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 не вносив. Тому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні відносини між сторонами в даній справі щодо підстав та порядку проведення перерахунку пенсії врегульовано правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII).

Судом встановлено, що Позивач з липня 2023 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по втраті годувальника. Позивач звернулася із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01 січня 2023 року, що враховується для перерахунку пенсії з 01.02.2023 та з 01.02.2024, вказавши у довідці збільшені розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного на 01 січня 2023 та на 01 січня 2024, невідповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків до постанови №704.

Однак, Відповідач листом 05.02.2024 року повідомив Позивачу у видачі зазначених довідок.

Таке рішення Відповідача узгоджується із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Безспірно, відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХІІ усі призначені пенсії за цим законом підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, як зазначається в позові, спірна пенсія Позивачу призначена та виплачується з липня 2023 року, тобто після 0101.2023року.

Позивач не врахувала, що відповідно до п.7 постанови КМ України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням та з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто, пенсія Позивачу по втраті годувальника в липні 2023 року призначалася з розміру грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 , що були виплачені йому в тому числі в січні 2023 року.

Суд вважає алогічними доводи Позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2023 року, враховуючи, що така пенсія призначена лише в липні 2023 року. Станом на 01.01.2023 року між сторонами були відсутні жодні відносини щодо призначення пенсії та щодо її розміру та щодо наявності чи відсутності підстав для її перерахунку з 01.01.2023 року.

Суд не включає наявність можливих спірних відносин щодо розміру призначеної пенсії, зумовлених тими чи іншими порушеннями при визначенні розміру грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 , що враховувалися при призначенні в липні 2023 року пенсії Позивачу.

Разом з тим, в позові не зазначено які складові грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 або їх розмір не були враховані при призначенні пенсії Позивачу і ким - чи Відповідачем при підготовці відповідних документів, чи територіальним органом Пенсійного фонду України при призначенні та нарахуванні пенсійних виплат.

Відмова суду в задоволенні Позивачу позовних вимог в цій частині не виключає можливості звернутися до суду із відповідною позовною заявою для захисту можливого порушеного права саме при призначенні пенсії.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Відповідача надати Позивачу довідку про розмір грошового забезпечення покійного ОСОБА_2 станом на 01.01.2024 року для перерахунку з моменту призначення пенсії по втраті годувальника суд враховує наступне.

Як вже зазначалося судом, відповідно до положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Тобто, в розумінні вказаної правової норми підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. А умови і порядок проведення такого перерахунку законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України.

Суд враховує, що саме у відповідності до вказаних положень статті 63 Закону № 2262-XII п.1 постанови КМ України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону, у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - постанова № 103).

Суд погоджується із доводами Позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704) збільшені складові грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Більш того, положення п.4 Постанови №704 з урахуванням Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 826/6453/18 від 29.01.2020 року передбачають, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Тобто, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців як складові їх грошового забезпечення, знаходяться в залежності від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року. Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, призводить до збільшення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців як підставу для проведення перерахунку розміру пенсійних виплат особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-XII, до яких відноситься і Позивач.

Зазначене свідчить, що збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами на 01 січня 2024 року, безспірно може бути підставою для проведення відповідно до положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунку усіх призначених за цим Законом пенсій, в тому числі і Позивачу.

Суд враховує та погоджується із доводами Відповідача, наведеними у відповіді на звернення, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (справа № 826/3858/18) п.1 постанови № 103, що передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визнано протиправним та скасовано. Тобто, станом на 01 січня 2024 року в розумінні вимог статті 63 Закону № 2262-XII відсутнє рішення Кабінету Міністрів України, яке б передбачало умови, порядок та розміри проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону.

Більш того, Позивач не врахувала, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», яка набрала чинності 20.05.2023, скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою № 103. Абзац перший викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Таким чином, з 20.05.2023 (дата набрання чинності Постановою № 481) базова величина, з якої обраховується розміри посадових окладів, окладів (спеціальним) званням військовослужбовців є сталою та становить 1762,00 грн., а не розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено станом на 01.01.2024року.

Отже, доводи Позивача, що установлення з 01.01.2024 абзацом четвертим статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн є наслідком збільшення базової величини, з якої обраховується розміри посадових окладів, окладів (спеціальним) званням військовослужбовців, а отже і самого грошового забезпечення військовослужбовців.

Відтак, з 01.01.2024 не настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Одночасно суд зазначає, що вимога про зобов'язання Відповідача видати оновлену довідку з обов'язковим зазначенням надбавки за особливості проходження військової служби, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії у розмірі, визначених у відсотковому розмірі відповідно до вимог Окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року №2683/з задоволенню не підлягає.

При цьому, суд звертає увагу на те, що телеграма та доручення Міністра оборони України, на які посилається Позивач, не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Так, грошове забезпечення може встановлюватись окремим рішенням Міністра оборони України на період дії воєнного стану, тобто тимчасово. Проте, навіть у разі фактичного підвищення розміру грошового забезпечення за рішенням Міністра оборони України, таке є тимчасовим та розраховано лише на спеціальне коло суб'єктів (діючих військовослужбовців), відтак не може бути включено в довідку про розмір грошового забезпечення та стати підставою для перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців.

Суд також зауважує, що у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, оскільки встановлення премії, визначних телеграмою та дорученням Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців, а тому у Відповідача відсутні підстави для оформлення та видачі Позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення із їх (телеграми та доручення) врахуванням.

Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Позивача в частині зобов'язання Відповідача надати Позивачу довідку про розмір грошового забезпечення покійного ОСОБА_2 станом на 01.01.2024 року для перерахунку з моменту призначення пенсії по втраті годувальника задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк