20 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/15458/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ у Житомирській області, відповідач), у якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, з урахуванням вимог п. а. ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", як особі, звільненій зі служби поліції у відставку за станом здоров'я;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 02.10.2020 року відповідно до вислуги років, встановленої довідкою ГУНП в Житомирській області №Р-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, з урахуванням вимог п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", як особі, звільненій зі служби поліції у відставку за станом здоров'я, на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55% відповідних сум грошового забезпечення, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення, тобто в розмірі 61% від розміру грошового забезпечення на час звільнення.
Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку її пенсії з 02.10.2020 року на підставі довідки ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Відповідач, правом подати відзив на позовну заяву, не скористався.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач зазначила, що 02.10.2020 року ГУНП в Житомирській області видано та направлено до ГУ ПФУ у Житомирській області довідку №3934/12/01-2020, в якій помилково зазначено, що на час звільнення зі служби її вислуга в календарному обчисленні становила 19 років 10 місяців 01 день, а пільгова вислуга не була вказана взагалі. Крім того, вказано, що загальний трудовий стаж складає 28 років 05 місяців 01 день.
У подальшому, позивач звернулася до ГУНП в Житомирській області із заявою, в якій просила надати нову довідку, за результатами розгляду якої листом від 03.03.2021 року повідомлено, що наказом ГУНП в Житомирській області №13 ш/с від 24.02.2021 року доповнено пункт наказу ГУПН в Житомирській області №62 о/с від 01.10.2021 року в частині обрахування вислуги років в пільговому обчисленні, що станом на 01.10.2020 року складала 23 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні.
На підставі вказаного наказу, ГУНП в Житомирській області видано нову довідку №Р-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, яку направлено до ГУ ПФУ у Житомирській області.
08.11.2021 року позивач звернулася до ГУ ПФУ у Житомирській області з вимогою провести перерахунок пенсії на підставі довідки ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, проте лише за результатами повторного звернення 03.06.2022 року, листом від 08.07.2022 року повідомлено про відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ. (далі - Закон №2262-ХІІ)
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Пунктом "а" частини першої статті 13 Закону №2262-XII визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Верховною Радою України прийнято Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", який набрав чинності 07.11.2015 (далі - Закон №580-VIII), норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України "Про міліцію".
Нормами Закону не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей, у тому числі членів сімей працівників міліції, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження служби в міліції, громадян України з числа колишніх працівників міліції, які були звільнені зі служби за станом здоров'я, за віком, у зв'язку із скороченням штату, та члени їхніх сімей, осіб, які звільнені зі служби в міліції і визнані інвалідами І групи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов'язків під час служби в міліції, або захворювання, одержаного під час проходження служби в міліції тощо.
З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 Верховною радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII (далі - Закон №900-VIII), яким внесені зміни до Закону №2262-XII, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку, а статтю 63 доповнено частиною третьою такого змісту "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Закон №900-VIII від 23.12.2015 набрав чинності з 29.12.2015, тобто, на думку суду з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з врахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Як вже зазначалося, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
02.10.2020 року ГУНП в Житомирській області видано та направлено до ГУ ПФУ у Житомирській області довідку №3934/12/01-2020, в якій помилково зазначено, що на час звільнення зі служби вислуга позивача в календарному обчисленні становила 19 років 10 місяців 01 день. Крім того, вказано, що загальний трудовий стаж складає 28 років 05 місяців 01 день.
У подальшому, позивач звернулася до ГУНП в Житомирській області із заявою, в якій просила надати нову довідку, за результатами розгляду якої листом від 03.03.2021 року повідомлено, що наказом ГУНП в Житомирській області №13 ш/с від 24.02.2021 року доповнено пункт наказу ГУПН в Житомирській області №62 о/с від 01.10.2021 року в частині обрахування вислуги років в пільговому обчисленні, що станом на 01.10.2020 року складала 23 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні.
На підставі вказаного наказу, ГУНП в Житомирській області видано нову довідку №Р-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, яку направлено до ГУ ПФУ у Житомирській області.
08.11.2021 року позивач звернулася до ГУ ПФУ у Житомирській області з вимогою провести перерахунок пенсії на підставі довідки ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, проте лише за результатами повторного звернення 03.06.2022 року, листом від 08.07.2022 року позивачці повідомлено про відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки ГУНП в Житомирській області №Р-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року.
Згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Суд відмічає, що позивача звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», за правилами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» його дія поширюється на осіб, звільнених зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 06 квітня 2022 року у справі № 461/1316/17.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Житомирській області протиправно відмовило позивачу у перерахунку пенсії, призначеної з 02.10.2020, відповідно до вислуги років, встановленої довідкою ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, з урахуванням вимог пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як особі, звільненій зі служби в поліції у відставку за станом здоров'я на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії в конкретному відсотковому розмірі грошового забезпечення, то суд зазначає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки станом на момент вирішення цієї справи по суті, перерахунок пенсії на підставі довідки ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не здійснений.
Отже, спору в частині відсоткового значення розміру пенсії позивача, який має бути застосований відповідачем при перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки, на даний час між сторонами не існує, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, наявні у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову частково.
Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код 13559341) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, з урахуванням вимог п. а. ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", як особі, звільненій зі служби поліції у відставку за станом здоров'я.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 02.10.2020 року відповідно до вислуги років, встановленої довідкою ГУНП в Житомирській області №9-30/12/01-2021 від 03.03.2021 року, з урахуванням вимог п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", як особі, звільненій зі служби поліції у відставку за станом здоров'я, на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 червня 2024 року.
Суддя Р.М.Шимонович