20 червня 2024 рокуСправа №160/10403/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунальне підприємство "Зеленодольський міський водоканал" про визнання рішення протиправним,-
Позивач звернувся з позовом до суду, у якому спросить: визнати рішення виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 09.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління» протиправним та скасувати.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення проігнорував вимоги діючого законодавства України та не прийняв рішення про зняття з балансу багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , залишивши його у комунальній власності, чим позбавив власників квартир цього будинку реалізувати права та виконати обов'язки як співвласників багатоквартирного будинку. Відповідач не виконав приписи постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 року № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків».
Ухвалою суду від 24.04.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 24.04.2024 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, КП «Зеленодольський міський водоканал».
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суду відмовити у задоволенні позову, оскільки оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Виконання відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 року № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» не має впливу на визначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління. Рішення виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 09.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління» не існує, а існує рішення від 08.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління. Мешканцями багатоквартирного будинку, у якому проживає позивач, не створювалось ОСББ; мешканці будинку не зверталися з заявою про ініціювання списання багатоквартирного будинку з балансу.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, надали письмові пояснення у формі відзиву на позовну заяву, у якому просить суду відмовити у задоволенні позову, оскільки оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Рішення виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 09.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління» не існує. Чинне законодавство України не передбачає прямої вимоги списання з балансу багатоквартирних будинків перед проведенням конкурсу з призначення управителя. Мешканцями багатоквартирного будинку, у якому проживає позивач, не створювалось ОСББ; мешканці будинку не зверталися з заявою про ініціювання списання багатоквартирного будинку з балансу.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи встановив наступне.
Відповідач прийняв рішення від 08.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління», яким визначено переможця конкурсу КП «Зеленодольський міський водоканал»; визначено ціну послуги з управлінням багатоквартирним будинком; укладено від імені співвласників багатоквартирного будинку з КП «Зеленодольський міський водоканал» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком; розміщено на веб-сайті відповідача інформацію про управителя багатоквартирним будинком; КП «Зеленодольський міський водоканал» зобов'язано довести до відома співвласників багатоквартирних будинків інформацію про управителя.
У додатку 1 до оскаржуваного рішення міститься перелік будинків, у яких КП «Зеленодольський міський водоканал» є управителем.
У додатку 2 до оскаржуваного рішення встановлено ціну послуги КП «Зеленодольський міський водоканал» з управління багатоквартирними будинками.
Таким чином, саме рішення від 09.12.2023 року № 156 яке вказано позивачем у позовній заяві, не існує. Однак суд розцінює це як описку позивача у позовній заяві стосовно дати оскаржуваного рішення.
Оскаржуване рішення прийнято на підставі пп.20 «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст. 10 та 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», наказу Мінрегіонального розвитку від 13.06.2016 року № 150 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», рішення відповідача від 21.02.2023 року № 8, від 17.10.2023 року № 126, на підставі протоколу засідання конкурсної комісії з призначення управителя багатоквартирних будинків м. Зеленодольськ від 05.12.2023 року № 1.
Судом під час розгляду справи встановлено, що позивач є мешканцем квартири АДРЕСА_2 .
Будинок у якому мешкає позивач міститься у додатку № 1 до оскаржуваного рішення.
За вказаних обставин права та законні інтереси позивача можуть порушуватися оскаржуваним рішенням, а тому позивач вправі оскаржити рішення від 09.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління».
Подібна правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 29 жовтня 2020 року у справі № 580/44/19.
Перевіряючи правомірність прийняття рішення від 08.12.2023 року № 156 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків міста Зеленодольська та визначення ціни послуги з управління», суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів визначені, зокрема, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон України № 280/97-ВР).
Абзацом 11 частини 1статі 1 Закону України № 280/97-ВР визначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Частиною 1 статті 11 Закону України № 280/97-ВР передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до частина 1 статті 52 Закону України № 280/97-ВР виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Приписами підпунктів 1, 2 пункту «б» частини 1 статті 30 Закону України № 280/97-ВР до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку віднесено: здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку та здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства тощо.
Згідно пп.20 «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (далі - Закон України № 2189-VIII).
Згідно із ч.3 ст. 4 Закон України № 2189-VIII до повноважень органів місцевого самоврядування належать:
1) затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм;
2) встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону;
3) затвердження норм споживання комунальних послуг;
4) інформування населення відповідно до законодавства про стан виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також про відповідність якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам;
5) здійснення моніторингу стану виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства;
6) встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з управління побутовими відходами;
7) прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами;
8) передача відомостей до електронного реєстру багатоквартирних будинків;
9) зберігання та забезпечення доступу до технічної та іншої передбаченої законодавством документації на багатоквартирні будинки та їх прибудинкові території, зокрема документів за обов'язковим переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, документів, на підставі яких багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічних паспортів будинків, планів інженерних мереж, документів, що засвідчують право власності чи користування земельними ділянками, документації щодо проведення робіт з капітального ремонту в багатоквартирних будинках;
10) зберігання примірників рішень (протоколів) загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків та розміщення на своїх офіційних веб-сайтах інформації про рішення, прийняті такими зборами.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виконавчі органи мають повноваження щодо прийняття рішень у сфері житлово-комунального господарства.
Вказаний висновок сформовано Верховним Судом у постанові від 19 червня 2018 року у справі №335/12370/17.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 статті 13 Закону України № 417-VIII у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.
Співвласники багатоквартирних будинків, утримання яких до дня набрання чинності цим Законом здійснювали житлово-будівельні (житлові) кооперативи, продовжують відшкодовувати витрати на утримання відповідних будинків і споруд та прибудинкових територій таким кооперативам до моменту створення в багатоквартирному будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (у тому числі шляхом реорганізації кооперативу) або прийняття співвласниками рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 року №150 відповідно до частини 5 статті 13 Закону №417-VIII затверджено Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку (далі - Порядок).
Вказаний Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ), співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку «організатор конкурсу» - виконавчий орган місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або інший орган - суб'єкт владних повноважень, якому делеговано функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг.
Згідно із пунктами 1, 2 розділу II Порядку організатор конкурсу:
складає перелік будинків, в яких не створено об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, та оголошує щодо них конкурс з призначення управителя, а із складеного переліку - визначає об'єкти конкурсу; створює конкурсну комісію, затверджує її склад та положення.
Суд наголошує, що із набранням чинності Законом України №417-VIII співвласники багатоквартирних будинків у місті Зеленодольськ мали один рік для створення ОСББ та прийняття рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Оскільки у встановлені законом строки не було прийнято рішення про створення ОСББ та про форму управління багатоквартирним будинком, то управління багатоквартирним будинком здійснюється управителем, який визначений на конкурсних засадах.
На виконання вимог Закону України № 417-VIII та відповідно до Порядку відповідачем прийнято відповідні рішення про: проведення конкурсу; визначення організатора конкурсу; затвердження конкурсної документації для проведення конкурсу; опублікування оголошення про проведення конкурсу; та проведено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку в житловому фонді міста Зеленодольськ, результати якого оформлені протоколом конкурсної комісії з визначення управителя багатоквартирних будинків у АДРЕСА_1 .
Відповідно до пунктів 5, 6 розділу V Порядку підписаний протокол засідання конкурсної комісії є підставою для прийняття виконавчим органом місцевої ради протягом п'яти календарних днів з моменту його підписання рішення про призначення управителя. Протягом п'яти календарних днів з дня прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
За результатами проведеного конкурсу відповідачем прийнято оскаржуване рішення.
Суд звертає увагу, що позивачем ані рішення відповідача від 21.02.2023 року № 8, ані від 17.10.2023 року № 126, ані протокол засідання конкурсної комісії з призначення управителя багатоквартирних будинків м. Зеленодольськ від 05.12.2023 року № 1, ані порядок проведення, ані результати конкурсу з визначення управителя багатоквартирних будинків у місті Зеленодольськ в межах цієї справи не оскаржуються, також не надано доказів про скасування вказаних рішень та/або результатів вказаного конкурсу в межах інших судових справ.
Отже, відповідач мав законодавчо визначені повноваження на прийняття оскаржуваного рішення.
Подібні за змістом висновки, викладені Верховним Судом у постанові від 01 листопада 2022 року у справі № 808/2227/18 та у постанові від 27 грудня 2023 року у справі № 280/5178/18.
Суд зазначає, що не виконання відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 року № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» до моменту прийняття оскаржуваного рішення, не має наслідком його протиправність, оскільки чинне законодавство України не встановляє такої підстави.
Суд зазначає, що у відповідності до п. 3 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків списання багатоквартирного будинку з балансу може бути ініційоване також особою (особами), якій (яким) на праві приватної власності належить (належать) приміщення у такому будинку, та/або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією об'єднань співвласників багатоквартирного будинку), утвореним у такому будинку, шляхом надсилання балансоутримувачу повідомлення у паперовій або електронній формі та копій документів, що відповідно до законодавства підтверджують належність особі (особам) відповідного (відповідних) приміщення (приміщень) на праві приватної власності, та/або документів, що відповідно до законодавства підтверджують утворення у будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку) відповідно.
Належних та допустимих доказів створення мешканцями багатоквартирного будинку, у якому проживає позивач, ОСББ сторонами не надано; як і не надано сторонами належних та допустимих доказів звернення мешканці будинку з заявою про ініціювання списання багатоквартирного будинку з балансу.
Суд окремо, зазначає, що якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
За вказаних обставин суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Судові витрати покладаються на позивача, оскільки у задоволенні позовну відмовлено.
Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Криворізького району Дніпропетровської області (53860, Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Зеленодольськ, вул. Енергетична, 15, код ЄДРПОУ 25543291), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунальне підприємство "Зеленодольський міський водоканал" (53860, Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Зеленодольськ, вул. Садова, 2, код ЄДРПОУ 32626811) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін