Номер провадження 3/754/3542/24
Справа №754/8372/24
Іменем України
20 червня 2024 року
Суддя Деснянського районного суду м.Києва Броновицька О.В.
за участю захисника Сергійчика А.О.
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешкає: АДРЕСА_1 ,
за ст.164 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 25.04.2024р. в 12.53 годин ОСОБА_1 вчинила порушення порядку провадження підприємницької діяльності, що полягає у провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, що призвело до порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) самозайнятих осіб у контролюючих органів, а саме: продаж «скотчу» через інтернет мережу «ОЛХ», за який було здійснено оплату на особистий рахунок ОСОБА_1 (рнкокпп НОМЕР_1 ) за НОМЕР_2, яка не зареєстрована фізичною особою підприємцем, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 164 ч.1 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 пояснила, що підприємницькою діяльністю не займається, а після ремонту у неї залишився скотч, який їй не був потрібен, тому вона виставила об'яву на «ОЛХ» для його продажу, який 25.04.2024р. вона продала, гроші за оплату стрічки -скотчу їй скинули на її банківську картку, зазначила, що вона не займається підприємницькою діяльністю і це був єдиний випадок.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи захисника, дослідивши дані протоколу про адміністративне правопорушення, письмові матеріали справи, письмове клопотання захисника про закриття провадження у справі встановлено, що ОСОБА_1 не може бути притягнута до адміністративної відповідальності, виходячи з наступного:
Відповідальність за ст.164 ч.1 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , настає за порушення господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійно та суттєвою.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки підприємницької, або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом; без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документу дозвільного характеру.
В пункті 3 постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 25.04.2003р. «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» зазначається, що здійснення фізичною особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, чи зареєстрованими юридичними особами та суб'єктами підприємництва - фізичними особами діяльності, що містить ознаки підприємницької та яка підлягає ліцензуванню, або здійснення без ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, за умови, що отриманий доход не становить великого розміру.
Тобто, суб'єктом вказаного адмінправопорушення, в залежності від його об'єктивної сторони можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, в тому числі й фізичні особи підприємці.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
До протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не долучено жодного доказу на підтвердження обставин, які зазначені в протоколі про адмінправопорушення, відсутні будь-які фактичні дані: показання свідків, технічних приладів та засобів фото- і відео спостереження, інші документи, які б вказували на те, що ОСОБА_1 здійснює саме господарську діяльність регулярно.
Долучені до протоколу фотодані огляду інтернет платформи «ОЛХ» щодо сервісу оголошень України - купівлі/продажу товарів, різноманітних послуг про розміщення оголошення з продажу нового скотчу вартістю 35грн. та СМС - листування щодо продажу-придбання скотчу відповідно до викладеного оголошення, дані платіжної інструкції банку «ПриватБанк» про здійснення перерахунку ОСОБА_2 в сумі 104,52грн. 25.04.2024р. власних коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , не свідчить про участь ОСОБА_1 в організації господарської діяльності, спрямованої на регулярне, постійне та суттєве отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 , які зазначені в протоколі, не знайшли підтвердження подія та склад адміністративного правопорушення за ст.164 ч.1 КУпАП, тому провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.247 п.1, 283, 284, 287, 294 КУпАП,
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.164 ч.1 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення в Київський апеляційний суд через Деснянський районний суд м.Києва.
Суддя: