Постанова від 19.06.2024 по справі 579/591/24

Справа № 579/591/24

3/579/338/24

ПОСТАНОВА

19 червня 2024 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Придатко В.М., участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Вернигори В.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кролевець Сумської області, громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,

- за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №284524 від 20.03.2024 року ОСОБА_1 19 березня 2024 року о 23 год. 51 хв. у м.Кролевець по вул.Героїв України керував транспортним засобом Peugeot Bipper, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини роту, хитка хода, млява мова, почервоніння обличчя). Від проходження освідування на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки чи в лікарняному закладі ухилився шляхом залишення місця зупинки, чим порушив п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні проти протоколу заперечував, та пояснив, що 19 березня в нічний час він поспішав додому, оскільки необхідно було відключити бойлер від мережі, який нагрівався і не вимикався. Він не відмовлявся проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння, а повідомив працівникам поліції, що йому терміново треба відключити нагрівач води.

Захисник ОСОБА_2 просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і кладу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Так, протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №284524 від 20.03.2024 року був складений не у присутності ОСОБА_1 та йому не надсилався. Також, особі не були роз'яснені права, передбачені ст.268 КУпАП. Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначена така ознака алкогольного сп'яніння, як почервоніння обличчя, однак дана ознаки є ознакою наркотичного сп'яніння відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Також, в протоколі в графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» зазначено «Пояснював, що вживав 250 г коньяку, проте письмові пояснення не надав, залишивши місце зупинки». Тобто вказані пояснення записані поліцейським, а не особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків інспектор СРПП ВП №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП Гузєй В.М. пояснили, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №284524 від 20.03.2024 року був складений не у присутності ОСОБА_1 , оскільки останній залишив місце зупинки, та поштою йому не направлявся.

Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Вернигори В.М., вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного висновку.

Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, серед іншого, з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з вимогами п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст.ст.251, 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів, це офіційний документ відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно п. 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).

Частина 1 ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.2.5. Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.п.2, 3, 4 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року №1452/735, зареєстрованої Міністерством юстиції України 11.11.2015 року № 1413/27858, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №284524 від 20.03.2024 року ОСОБА_1 19 березня 2024 року о 23 год. 51 хв. у м.Кролевець по вул.Героїв України керував транспортним засобом Peugeot Bipper, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини роту, хитка хода, млява мова, почервоніння обличчя).

Тобто, така ознака алкогольного сп'яніння, як «почервоніння обличчя», яка зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідає ознакам алкогольного сп'яніння, які визначені в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а згідно даної Інструкції є ознакою наркотичного сп'яніння.

Відповідно до вимог глави 19 КУпАП протокол складається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Присутність особи при складанні протоколу є обов'язковою. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписаний також і цими особами. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право надати пояснення та викласти свої зауваження щодо змісту протоколу, або викласти мотиви свого відмовлення від підписання, які додаються до протоколу. КУпАП не передбачає можливість складання протоколу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно п.11 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Проте в судовому засіданні встановлено, що всупереч вищезазначеним вимогам, протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №284524 від 20.03.2024 року було складено не у присутності ОСОБА_1 та останньому не вручався і поштою не направлявся.

Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення було складено не у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інформація, яка міститься в протоколі, зокрема про те, що ОСОБА_1 роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, не відповідає дійсності. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності не було роз'яснено його права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП.

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №284524 від 20.03.2024 року в графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» зазначено «Пояснював, що вживав 250 г коньяку, проте письмові пояснення не надав, залишивши місце зупинки». Тобто, в даній графі міститься сторонній запис, який не відповідає вимогам рядка - «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення».

За таких обставин, суд позбавлений можливості виконати вимоги ст.280 КУпАП та прийняти законне рішення у справі без усунення вказаних недоліків у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, а тому вважає необхідним повернути вказані матеріали справи про адміністративне правопорушення для доопрацювання та належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути ініціатору внесення для доопрацювання.

Постанова суду оскарженню не підлягає.

Суддя: В. М. Придатко