308/9017/24
18.06.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Бенца К.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород, матеріали начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.185-10 КпАП України, -
15.05.2024 року о 07 год. 25 хв. гр. ОСОБА_1 був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Група реагування» на відстані 200 метрів до інженерних споруд та загороджень, за 1000 м. до державного кордону України на напрямку 288 прикордонного знаку на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Оноківці» за спробу незаконного перетину ДКУ, здійснив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця ДПС України під час виконання ним службових обов'язків, а саме на неодноразову повторну законну вимогу зупинитись, вдався до втечі, у складі групи осіб, чим порушив ст. 34 ЗУ «Про державну прикордонну службу України».
Своїми діями гр. ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.185-10 КУпАП - злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України. Ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене частиною першою цієї статті.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи своєчасно і належним чином повідомлявся, шляхом надсилання судової повістки смс-повідомленням.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до положення ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч.1 ст.185-10 КУпАП передбачає злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Частина 2 статті 185-10 КУпАП передбачає відповідальність за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене частиною першою цієї статті.
Вина гр. України ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.185-10 КУпАП стверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення державної прикордонної служби серії ЗхРУ №142826 від 16.05.2024 року, даними протоколу про адміністративне затримання від 15.05.2024 року, даними протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 15.05.2024 року.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що гр. України ОСОБА_1 винний у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП, тобто злісна непокора законній вимозі працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків вчинені групою осіб.
Дії ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.185-10 КУпАП кваліфіковані правильно.
Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 - не встановлено.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 - не встановлено.
При обранні застосування стягнення до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя враховує встановлені обставини по справі, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відстуність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, ступінь його вини, майновий стан, а відтак до нього слід застосувати стягнення в межах санкції статті за якою кваліфіковані його дії у виді штрафу.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненю на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн., що становить, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ч.2 ст.185-10 ,221,284,285,289,294КУпАП, суддя
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП і призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 (одна тисяча сімсот) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь держави 605,60 гривень судового збору.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду К.К. Бенца