Постанова від 19.06.2024 по справі 620/14449/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/14449/23 Суддя (судді) першої інстанції: Тихоненко О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддя Грибан І.О.

судді: Беспалов О.О.

Ключкович В.Ю.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, у якому просив суд:

- визнати протиправним рішення військово-лікарської комісії відповідача від 24.08.2023 №2772 про відміну постанови гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 про причинний зв'язок травми, отриманої 19.10.2022 позивачем та скасування рішення військово-лікарської комісії відповідача від 24.08.2023 №2772;

- залишити в силі постанову гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 про причинний зв'язок травми, отриманої 19.10.2022 позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24 серпня 2023 року №2772 винесено неправомірно та підлягає скасуванню, а попереднє рішення гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 винесено правомірно.

Позивач зазначає, що під час несення військової служби 19.10.2022 на території Городнянської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області отримав травму. Відповідно до копії довідки Городнянської міської ради від 27.10.2022 №03-09/1081 згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №75 від 25.04.2022, Городнянська міська територіальна громада Чернігівського району Чернігівської області з 01.05.2022 та станом на 27.10.2022 перебувала в зоні проведення воєнних (бойових) дій. Позивач вважає, що рішення гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) позивача, згідно з якого: « травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини, захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби», - ухвалене правомірно, а рішенням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24 серпня 2023 року №2772 скасовано безпідставно.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2024 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Інші доводи апеляційної скарги аналогічні обґрунтуванням позовної заяви.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2024 року та на підставі ч. 2 ст. 311 КАС України призначено справу до апеляційного розгляду у порядку письмового провадження.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін та зазначає про безпідставність доводів, викладених в апеляційній скарзі.

Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач проходить військову службу в 5-му окремому полку зв'язку оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (в/ч НОМЕР_1 ).

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 12.11.2022 №1957 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) штаб-сержант ОСОБА_1 19.10.2022 одержав: « травму, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби в Збройних Силах України, ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків, що сталася з особистої необережності. В стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, НІ, не перебував» (а.с.12).

В довідці військової частини НОМЕР_2 військово-лікарської комісії від 22.03.2023 №1999 зазначено, що отримана позивачем « травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини» (а.с.13).

На підставі зазначеної довідки, 25.04.2023 за результатом огляду МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності з 29.03.2023 по причині: « травма, ТАК, пов'язана з захистом Батьківщини», на підтвердження чого видано довідку серії 12ААГ №445375 (а.с.14).

02.08.2023, у зв'язку з розбіжностями, що містяться у довідках в/ч НОМЕР_1 та в/ч НОМЕР_2 ВЛК, командиром військової частини НОМЕР_1 до Центральної військово-лікарської комісії направлено лист за вих. №1671 щодо: скасування рішення військово-лікарської комісії №1999 від 22 березня 2023 року, прийняте військовою частиною НОМЕР_2 , яким встановлено причинний зв'язок захворювання (травми) головного сержанта роти зв'язку 1 батальйону зв'язку військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_1 із захистом Батьківщини; зобов'язання військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 направити головного сержанта роти зв'язку 1 батальйону зв'язку військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_1 на повторний медичний огляд до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, з метою проведення повторного комісійного обстеження для встановлення причинного зв'язку захворювання (травми) останнього із обставинами, встановленими в акті службового розслідування та зазначеними у довідці про обставини травми від 12.11.2022 №1957 (а.с.15-16).

03.08.2023 командиром військової частини НОМЕР_1 голові гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 направлено лист за вих. №1693 з проханням роз'яснити причини та передумови, що стали підставою для видачі довідки військово-лікарської комісії із зазначенням, що травма, отримана ОСОБА_1 пов'язана із захистом Батьківщини (а.с.17).

Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України відповідно до протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 24.08.2023 №2772 відмінено постанову про причинний зв'язок травми за довідкою гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 (Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини) та прийнято нову - «Травма, ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби»(а.с.19).

Вважаючи, рішення ЦВЛК від 24.08.2023 №2772 протиправним, позивача звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за наслідками розгляду даної справи, судом не встановлено протиправності дій або наявності бездіяльності.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до пункту 6 статті 2 Закону №2232-XII розрізняють наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022 (затвердженим Законом України від 14.03.2022 №2119-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 №259/2022 (затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 №341/2022 (затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.11.2022 №757/2022 (затвердженим Законом України від № 2738-IX від 16.11.2022) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 07.02.2023№2915-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №3057-IX від 02.05.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 3275-IX від 27.07.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента від 26.07.2023 № 451/2023.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 3429-IX від 08.11.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента від 06.11.2023 № 734/2023.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1109/15800 (зі змінами) (далі - Положення).

Пунктами 21.5 та 21.6 глави 21 розділу II Положення, визначений вичерпний перелік формулювань в яких приймаються постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.

Так, відповідно до п. 21.5. Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

а) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни, при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України;

б) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов'язків, передбачених у підпункті «а» цього пункту;

в) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку (вказується вид події, що призвела до нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане військовослужбовцем у результаті нещасного випадку за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок вчинення ним правопорушення.

Отже, причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у формулюванні: «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», - приймаються за умов, що вони одержані: у роки Громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни або участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил);за умови виконання в цей період певного військового обов'язку та дій.

Причинний зв'язок захворювань, порання( травма, контузія тощо), отримані за умови несення військової служби, виконання військового обов'язку та вчинення певних дій у інший період приймаються у формулюванні: «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби».

Відповідно до пункту 21.7 глави 21 розділу II Положення постанова ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва).

Відповідно до абз.3 п.21.8 Положення прийняття ВЛК постанов про встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва) без наявності документів, передбачених пунктом 21.7 та абзацом першим пункту 21.8 цієї глави, забороняється.

Відповідно до п.21.13 Положення За наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), постанова ВЛК при прийнятті нової постанови підлягає скасуванню (відміні). Постанова ВЛК оформляється протоколом засідання штатної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень).

Відповідно до п. 21.25. для прийняття постанови про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва до штатної ВЛК разом із заявою військовослужбовця або разом із листом командира (начальника) військової частини (закладу, установи), ТЦК та СП надаються такі документи (копії документів):

-довідка про проходження військової служби або копія посвідчення офіцера, генерала (військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу);

-довідка за формою, наведеною у Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (за наявності);

-медичні документи, які підтверджують початок розвитку, розвиток захворювання або одержання травми (поранення, контузії, каліцтва): медична книжка військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби), медичні карти стаціонарного (амбулаторного) хворого або витяги з них, довідки із закладів охорони здоров'я, свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК), витяг із книги обліку хворих в амбулаторії під час первинного звернення по медичну допомогу;

-довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення - для військовослужбовців, які одержали травму (поранення, контузію, каліцтво);

-копія Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, копія Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть) за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332 або копія акта розслідування авіаційної події та інциденту в авіації - у разі проведення відповідних розслідувань;

Штатною ВЛК враховуються: первинна медична картка, службова та медична характеристики, матеріали розслідування, дізнання або досудового слідства, атестації, архівні довідки, довідки про причину смерті, висновок судово-медичного експерта.

До вказаних документів особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, за власним бажанням додають інші документи, які підтверджують причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті), з військовою службою.

Штатна ВЛК вивчає документи, за потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), та в місячний строк із дня надходження документів приймає рішення щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті)), з військовою службою, про що інформує військові частини (органи, підрозділи), ТЦК та СП, осіб, які звернулися до штатної ВЛК.

Відповідно до п. 21.29. постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення) поряд з іншими постановами записується в медичну карту стаціонарного хворого, Книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії, свідоцтво про хворобу або довідку, медичну книжку військовослужбовця з обов'язковим посиланням на документ, який підтверджує обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Відповідно до п. 2.3.3. Положення на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також:

- прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України(абз.12 п.2.3.3.).

Так, матеріалами справи підтверджується, що згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 12.11.2022 №1957 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) штаб-сержант ОСОБА_1 19.10.2022, одержав: «травму, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби в Збройних Силах України, ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків, що сталася з особистої необережності. В стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, НІ, не перебував» (а.с.12).

До листа командира в/ч НОМЕР_1 на адресу ВЛК в/ч НОМЕР_2 разом з довідкою направлено в тому числі матеріали службового розслідування та витяг з наказу №64 від 07.11.2022, згідно якого зазначено, що : «Травма сталася за таких обставин:

пов'язана з виконанням службових обов'язків.

Причинами та умовами, що сприяли виникненню нещасного випадку є:

Нещасний випадок - травма «Ушкодження сухожилка надостьового, пілопадкового м'язів, теносиновіїт та ушкодження зв'язок, що утримують сухожилок довгої голівки біцепса правого плечового суглоба», сталась з військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 штаб-сержантом ОСОБА_2 з особистої необережності.

Висновок комісії з розслідування нещасного випадку щодо обставин настання нещасного випадку:

Нещасний випадок (ушкодження сухожилка надостьового, пілопадкового м'язів, теносиновіїт та ушкодження зв'язок, що утримують сухожилок довгої голівки біцепса правого плечового суглоба) пов'язаний з проходженням військової служби в Збройних Силах України, пов'язаний з виконанням службових обов'язків.»

Отже, висновок військово-лікарської комісії про причинний зв'язок травми позивача, зазначений у довідці військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 відрізняється від висновків в/ч НОМЕР_1 , викладених у наказі про результати розслідування та довідці від 12.11.2022 №1957, що було підставою для перегляду постанови ВЛК Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України та прийняття нової постанови від 24.08.2023 №2772.

Колегія суддів звертає увагу на те, що встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв з військовою службою є компетенцією та дискреційними повноваженнями військово-лікарських комісій, втручання у ці повноваження судом є недопустимим. Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку та не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.

Також, згідно постанови Верховного Суду від 09.10.2019 у справа № 802/468/17-а, встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій травм, каліцтв з військовою службою є компетенцією військово-лікарської комісії, втручання у ці повноваження судом є недопустимо.

Отже, колегія суддів зазначає, що приймаючи рішення від 24.08.2023 №2772 про відміну постанови гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 22.03.2023 №1999 про причинний зв'язок травми, отриманої позивачем 19.10.2022, відповідач діяв правомірно у відповідності до вимог чинного законодавства України.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо не встановлення протиправності дій або наявності бездіяльності відповідача, а відтак позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують, рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242, 250, 287, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий суддя І.О. Грибан

Судді О.О. Беспалов

В.Ю. Ключкович

(повний текст постанови складено 19.06.2024р.)