Справа № 620/7784/22 Суддя (судді) першої інстанції: Лариса ЖИТНЯК
18 червня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Файдюка В.В., секретар судового засідання Євгейчук Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
31.10.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача обчислити пенсію по інвалідності у відповідності до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 26.04.2019.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22 позовні вимоги було задоволено частково та зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області обчислити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у відповідності до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 21.09.2022.
В подальшому, позивач звернувся до суду з заявою про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22. В обгрунтування заяви зазначив, що рішення суду боржником не виконано, оскільки після виконання рішення суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22, розмір його пенсії зменшився, у зв'язку з чим виникла переплата у розмірі 16735,43 грн.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надати суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22, у місячний строк з дня набрання чинності цією ухвалою, в якому надати роз'яснення, з детальним розрахунком обчислення пенсії позивачу на виконання рішення суду, з посиланням на вихідні дані, які бралися відповідачем при обчисленні пенсії, та посиланням на відповідні джерела та норми права, що на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області регулюють спірні правовідносини.
12.01.2024 на адресу суду надіслано звіт про виконання рішення суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22. В свою чергу, позивачем подані заперечення на звіт, в яких він зазначає, що для перерахунку пенсії, на виконання судового рішення з 21.09.2022, відповідач взяв середню зарплату за 2014-2016 роки - 6186,32 грн, що на його глибоке переконання є не вірним та маніпулятивним. На його думку відповідач на виконання судового рішення про перерахунок пенсії, зобов'язаний був взяти показник середньої зарплати на 01.01.2022, що складала 10846,37 грн. Таким чином основний розмір пенсії з 21.09.2022 мав складати: 10846,37 х 2,4074 х 60%=15666,93 грн, де 10846,37-(показник середньої зарплати за 2019-2021 рр.), 2,4074 - середній коефіцієнт заробітної плати.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22. У задоволенні заяви про накладення штрафу - відмовлено.
Приймаючи звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області суд першої інстанції визначив, що розмір пенсії позивача (П) має складати: Зс*(Зп(мін)х5/Зс1)*Кв/100%, де ЗС = середня зарплатня за 2014-2016 - 3764,40 грн, збільшена у 2019 році на 17%, у 2020 - на 11%, у 2021 - на 11%, у 2022 на 14% та становить 6 186,32 грн, помножена на п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати у 2022 році (6500,00) розділена на 12 993,56 грн (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року) що становить 2,50124 (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) та помножена на 60%, зокрема, розмір перерахованої пенсії позивача з 21.09.2022, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру, право на проведення якої було предметом розгляду даної справи, становить 9284,09 грн, що відповідає інформації, наведеній у звіті.
З огляду на що, суд прийшов до висновку, що у задоволенні заяви про накладення штрафу слід відмовити.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану ухвалу суду першої інстанції, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області в прийняті звіту по виконанню судового рішення від 07.12.2022 року у справі №620/7784/22, накласти штраф на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за неналежне виконання рішення суду від 07.12.2022 року у справі №620/7784/22 та винести окрему ухвалу відносно особи Головного Управління пенсійного фонду в Чернігівської області, яка при обрахунку пенсії на виконання рішення суду, внесла не коректні дані, що призвели до зменшення моєї вже отримуваної пенсії.
Крім того, позивач просив апеляційний суд витребувати в Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області детальний розрахунок перерахунку пенсії з поясненнями, який був зроблений на підставі п.9 Порядку(№1210) до виконання рішення суду та детальний розрахунок перерахунку пенсії з поясненнями, який був зроблений на підставі п.9 Порядку(№1210) на виконання судового рішення у справі №620/7784/22 від 07.12.2022 року.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даного питання.
Відповідачем відзиву на апеляційну скаргу подано.
Сторони до суду не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Неявка сторін не перешкоджає розгляду справи за відсутності сторін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Щодо клопотання позивача про витребування у відповідача розрахунків, колегія суддів його відхиляє з огляду на приписи частини 4 статті 308 КАС України, зокрема, що докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Позивач не довів неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Так, зі змісту апеляційної скарги вбачається, що позивач не погоджується з висновком суду першої інстанції про прийняття від відповідача звіту, оскільки вважає, що відповідач на виконання судового рішення про перерахунок пенсії, зобов'язаний був взяти показник середньої зарплати 6186,32 грн., середній коефіцієнт заробітної плати - 2,90126, який вже був визначений відповідачем при порахунку пенсії у відповідності до п.9 Порядку до ухвалення судового рішення.
Таким чином позивач вважає, що основний розмір пенсії з 21.09.2022 року на виконання судового рішення мала становити: 6186,32 грн.( середня заробітна плата за 2014-2016 р.р.) х 2,90126 х 60%=10768,87 грн., а не 9284,09 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічний висновок викладено у ч. 2-3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Статтею 382 КАС України передбачено можливість встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Так, частиною першою вказаної статті установлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 КАС України).
Частина восьма статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Так, як вже було зазначено вище, позивач не погоджується і здійсненим пенсійним органом розрахунком пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
Цей Порядок №1210 визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Колегія суддів враховує, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886, зокрема п. 9-1 викладено в новій редакції:
"За бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії по інвалідності, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа розраховуються виходячи із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та обчислюються за формою:
П=Зс*Кзс*Кв/100%
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663);
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення (Кзс), визначається за формою: Кзс=Зп(мін)*5/Зс1
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Щодо розрахунку кожної складової наведеної формули при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 слід зазначити наступне.
Зс - розрахунок показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, здійснюється Пенсійним фондом України за інформацією Державної податкової служби України, наданою в порядку міжвідомчого обміну.
Відтак, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки складає 3764,40 грн.
Збільшення зазначеного показника на відповідні коефіцієнти починаючи з 2019 року відбувається згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.
Відповідно до Постанови №124, у 2019 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Надалі відповідно до Постанови №251 від 01.04.2020 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" у 2020 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Відповідно до Постанови №127 від 22.02.2021 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" у 2021 році перерахунок пенсій проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Відповідно до Постанови №118 від 16.02.2022 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Наведені коефіцієнти збільшення застосовуються накопичувальним підсумком.
Отже, Зс у формулі для обчислення пенсії станом на 01.01.2022 враховується у наступному розмірі:
3764,4 х 1,17 (коефіцієнт збільшення на 2019 рік) = 4404, 348 грн;
4404, 348 х 1,11 (коефіцієнт збільшення на 2020 рік) = 4888,82628 грн (4888,83 грн);
4888,83 х 1,11 (коефіцієнт збільшення на 2021 рік) = 5426,6013 грн.
Станом на 01.03.2022 відповідно до Постанови №124 та Постанови №118:
5426.6013 х 1,14 = 6186,32 грн.
Отже, суд першої інстанції вірно визначив, а позивач в апеляційній скарзі вже й не заперечує, що пенсія позивача обчислюється виходячи з: середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески помноженої на середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії, помножений на розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках), поділеної на 100%.
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою Кзс=Зп(мін)х5/Зс1, оскільки позивач є особою з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та виявив бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, судом першої інстанції правильно зроблено висновок про правомірність застосування відповідачем при виконанні рішення показника середньої заробітної плати у розмірі 6186,32 грн.
Щодо обрахунку Кзс - середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії, то відповідно до п. п. 7 п. 1 Змін, що затверджені Постановою №1307, Кзс обраховується за наступною формулою:
Кзс = Зп(мін) х 5/Зс1
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір мінімальної заробітної плати Зп(мін) визначається відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Відтак, розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2022 року - 6500 грн.
Розрахунок показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, здійснюється Пенсійним фондом України за інформацією Державної податкової служби України, наданою в порядку міжвідомчого обміну.
Відтак, середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески (Зс1) за 2021 рік - 12993,56 грн.
У формулі розрахунку пенсії відповідно до п. п. 7 п. 1 Змін, що затверджені Постановою №1307, застосовується не сама мінімальна заробітна плата Зп (мін), а Кзс, що визначається за наведеною вище формулою.
Формула обрахунку Кзс включає в себе не лише розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року, що множиться на 5, а також наведена сума ділиться на середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Крім того, оскільки при вирахуванні Кзс не завжди наведений коефіцієнт за наступний рік є більшим за коефіцієнт попереднього року, тому для виконання п. 3 Постанови №1307, за яким Пенсійному фонду України необхідно забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах, органи Пенсійного фонду здійснюють розрахунок Кзс за кожен рік та застосовують найбільш вигідний коефіцієнт.
В даному випадку, розрахунок Кзс за формулою наведеною вище, починаючи з 2019 року змінювався та становив: у 2019 - 2,67127, у 2020 - 2,56540, у 2021 - 2,90126, у 2022 - 2,50124.
Відтак, не зважаючи на те, що у 2022 році зріс показник мінімальної заробітної плати з 6000 грн до 6500 грн, все ж за формулою коефіцієнт Кзс, який враховується для обчислення пенсії зменшився з 2,90126 до 2,50124, оскільки у формулі також збільшився знаменник - показник середньої заробітної плати - з 10340,35 грн до 12993,56 грн.
Тому, відповідачем при обрахунку пенсії позивачу з 21.09.2022 було правильно застосовано середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу) 2,50124.
Отже, зазначені висновки спростовують доводи апелянта щодо необхідності застосовувати при його обрахунку пенсії середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу) 2,90126.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розмір пенсії позивача (П) має складати: Зс*(Зп(мін)х5/Зс1)*Кв/100%, де ЗС = середня зарплатня за 2014-2016 - 3764,40 грн, збільшена у 2019 році на 17%, у 2020 - на 11%, у 2021 - на 11%, у 2022 на 14% та становить 6 186,32 грн, помножена на п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати у 2022 році (6500,00) розділена на 12 993,56 грн (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року) що становить 2,50124 (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) та помножена на 60%.
Відтак, розмір перерахованої пенсії позивача з 21.09.2022, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру, право на проведення якої було предметом розгляду даної справи, становить 9284,09 грн, що відповідає інформації, наведеній у звіті, тому у суду першої інстанції були відсутні підстави для неприйняття від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області поданого звіту про виконання рішення суду від 07.12.2022 у справі №620/7784/22, що також виключає підстави для накладення штрафу на пенсійний орган та винесення окремої ухвали відносно останнього.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване судове рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо прийняття звіту.
Так, колегія суддів апеляційної інстанції вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу суду.
Таким чином, судом першої інстанції порушень норм процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин по справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки вона не містить обґрунтувань, які могли б бути підставами для скасування ухвали суду першої інстанції.
Згідно пункту 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги, адже оскаржувану ухвалу суд першої інстанції постановив з дотриманням норм процесуального права, викладені у скарзі міркування та твердження позивача не спростовують правильності висновків суду.
Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Повний текст постанови виготовлено 19.06.2024.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 р. - залишити без задоволення.
Ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.В. Губська
В.В. Файдюк