Рішення від 19.06.2024 по справі 300/2708/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" червня 2024 р. справа № 300/2708/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про

визнання протиправними дій щодо нездійснення нарахування основного розміру пенсії позивачу із урахуванням щорічних індексацій із збільшенням на 25 % згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення";

зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату основного розміру пенсії із урахуванням щорічних індексацій за 2022 та 2023 роки із збільшенням на 25 % згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" з 01.06.2023 без обмеження пенсії максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено приписи пункту 1 Постанови від 28.12.2011 № 1381, оскільки при збільшенні розміру пенсії позивача на 25 відсотків не враховано індексації пенсії, встановленої рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі № 300/5403/23.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 25.04.2024. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що для проведення з 01.03.2023 перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, розроблено алгоритм розрахунку, де при обчисленні на 25 відсотків збільшення розміру пенсії, передбаченого пунктом 1 Постанови від 28.12.2011 № 1381, не враховується індексація пенсії. Щодо обмеження пенсії максимальним розміром зазначено, що позивачу забезпечено виплату пенсії з основного розміру 70% грошового забезпечення в розмірі 40820,67 грн., що перевищує максимальний розмір, який визначений для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.), тому такі позовні вимоги є передчасними.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 06.11.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII (пенсійна справа № 0903004492 - МВС).

Позивач є особою з інвалідністю 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.05.2023 (а.с.37).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі № 300/5403/23, яке набрало законної сили, позов задоволено частково. Серед іншого, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 по 31.03.2023 та з 01.06.2023 при здійсненні на підставі відомостей довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 17.05.2021 №291 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII, в тому числі із урахуванням індексації такої пенсії за 2022 рік та 2023 рік. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2022 по 31.03.2023 та з 01.06.2023 на підставі відомостей довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 17.05.2021 № 291, в тому числі із урахуванням нарахованої індексації за 2022 рік та 2023 рік, без обмеження її розміру, з урахуванням раніше проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення суду від 27.10.2023 у справі № 300/5403/23, яке набрало законної сили, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, нараховано основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення у розмірі 21173,80 грн.; з урахуванням індексації - 26379,21 грн. Cеред інших, з урахуванням доплати: індексації за 2022 рік (3705,41 грн.) та за 2023 рік (1500,00 грн.); в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 21173,80 - 5293,45 грн. (а.с.55).

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 14.03.2024, в якій просив Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити позивачу перерахунок та виплату основного розміру пенсії із урахуванням щорічних індексацій за 2022 та 2023 роки із збільшенням на 25 % згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" з 01.06.2023, із врахуванням раніше виплачених сум, без обмеження пенсії максимальним розміром (а.с.39-50).

За результатом розгляду заяви від 14.03.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 27.03.2024 № 3305-2548/Є-02/8-0900/24 повідомило, що до пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни встановлюється, зокрема, підвищення, передбачене статтею 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України від 16.03.2004 № 1603 "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни". Крім того, розмір пенсії збільшується на 25 % відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення". Зазначено, що з 1 березня 2022 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" Головним управлінням в області, позивачу проведено індексацію основного розміру пенсії, шляхом збільшення на коефіцієнт 1,14. На виконання Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з 1 березня 2023 проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. Згідно з п. 10 Постанови встановлено, що з 1 березня 2023 року розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Враховуючи вищезазначене, позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 168 та встановлено індексацію в максимальному розмірі - 1500,00 грн. (а.с.51, 52).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного (до 2015 року) підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінет Міністрів України 28 грудня 2011 року прийняв постанову № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", яка набрала законної сили з 01 січня 2012 року.

Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків (абзац 1).

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії (абзац 2).

Отже, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.

Суд зазначає, що 25 відсотків збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення, разом з тим, відповідач у порушення вищезазначених вимог пункту постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача у 2023 році виходячи з основного розміру пенсії.

Таким чином відповідач протиправно з 01.06.2023 нарахував збільшення основного розміру пенсії позивача згідно абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" без урахування індексації.

Щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, із урахуванням щорічних індексацій за 2022 та 2023 роки із збільшенням на 25 % згідно з Постановою від 28.12.2011 № 1381 з 01.06.2023, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 Кодексу адміністративного України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання щодо тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту. Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд зазначає, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси позивача.

Згідно перерахунку до пенсійної справи № 0903004492 - МВС позивачу забезпечено виплату пенсії з основного розміру 70% грошового забезпечення в розмірі 40820,67 грн., з урахуванням індексації за 2022 рік (3705,41 грн.) та за 2023 рік (1500,00 грн.). При цьому, розмір пенсії позивача 40820,67 грн. перевищує максимальний розмір, який визначений для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.) (а.с.55).

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині перерахунку та виплати основного розміру пенсії позивачу без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.06.2023, із урахуванням щорічних індексацій за 2022 та 2023 роки із збільшенням на 25 % згідно з Постановою від 28.12.2011 № 1381 з 01.06.2023, як передчасних.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими в частині та підлягають до часткового задоволення. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення з 01.06.2023 розрахунку збільшення розміру пенсії ОСОБА_1 на 25 % згідно абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", виходячи з основного розміру пенсії без урахування індексації пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 01.06.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії з урахуванням збільшення пенсії на 25 % згідно абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", розрахованого з урахуванням індексації пенсії, із врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.