19 червня 2024 року Справа № 280/1270/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Міністерства оборони України (АДРЕСА_4; код ЄДРПОУ НОМЕР_4),
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),
ОСОБА_2 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання не відомо)
ОСОБА_3 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання не відомо)
про визнання протиправним та скасування пункту рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Міністерства оборони України (далі - відповідач, Міністерство), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати п. 6 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15 вересня 2023 № 26\с;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 із розрахунку на одного члена сім'ї загиблого.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачка є єдиним членом сім'ї загиблого ОСОБА_4 , який фактично був годувальником в родині, що підтверджується рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя по страві №333/5225/22 від 17.11.2022, яке набрало законної сили. Позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), однак уповноважена особа ІНФОРМАЦІЯ_3 внесла в якості членів сім'ї, крім позивачки, також повнолітніх доньок загиблого військовослужбовця, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які за виплатою грошової допомоги не звертались. 15.09.2023 комісією Міністерства з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення про виплату позивачу 1/3 частини одноразової грошової допомоги в сумі 5 000 000 грн. Не погоджуючись із прийнятим рішенням та вважаючи його таким, що порушує її права, позивач звернулась з позовом до суду. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 12.02.2024 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - третя особа 1, ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
28.03.2024 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому не погоджується з вимогами позивача та зазначає, що сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 Постанови 168 виплачується одноразова грошова допомога, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів. Тобто, необхідно врахувати всіх членів сім'ї військовослужбовця, які також можуть звернутись за призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги. Відповідно до Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Відповідно до рішення суду визнано, що позивачка є дружиною загиблого військовослужбовця, але встановити юридичний факт можуть також інші члени сім'ї. Реалізувати своє право інших членів сім'ї можуть протягом трьох років. Тому, протиправних дій з боку ані РТЦК та СП, ані з боку Міністерства не має. Рішення Комісії Міністерства, яке оформлене протоколом від 15.09.2023 №26 законне та обґрунтоване. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
28.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 подав до суду пояснення на позовну заяву, в яких зазначає, що ЗОТЦК та СП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, директивами Міністра оборони, начальника Генерального штабу, Головнокомандувача Збройних Сил України, іншими правовими актами, отже не може діяти на власний розсуд, а лише у встановленому законодавством порядку. До компетенції третьої особи входить подання висновку щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги. У межах відпрацювання вказаного висновку ІНФОРМАЦІЯ_4 визначає коло осіб, які можуть звернутись за призначенням одноразової грошової допомоги. При підготовці відповідного висновку та на цей час при розгляді позову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 виходить з того, що згідно пункту 8 Закону № 2011-XII особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Отже, виключити можливість встановлення фактів, подібно тому, який у судовому порядку встановила ОСОБА_1 , можна лише після спливу строку на звернення останньої за отриманням одноразової грошової допомоги. Задоволення вимог позивачки може привести до порушення прав інших членів сім'ї загиблого ОСОБА_4 . Тому ІНФОРМАЦІЯ_4 вважає, що протиправних дій не вбачається ні у власних діях, а ні у діях відповідача. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 12.04.2024 вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 06.05.2024; залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , третя особа 2) та ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 , третя особа 3); витребувано від Державної міграційної служби України інформацію про зареєстроване/фактичне місце проживання/перебування третьої особи 2 та третьої особи 3; витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_4 належним чином засвідчену копію Доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення повного кола осіб, які можуть звернутися за ОГД у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 .
16.04.2024 відповідач подав витребувані докази на виконання вимог ухвали суду від 12.04.2024.
Ухвалою суду від 06.05.2024 підготовче засідання відкладено на 22.05.2024.
20.05.2024 судом отримано від Міністерства соціальної політики України відповідь, в якій повідомлено, що за наявними в ДМС даними, місце проживання: ОСОБА_3 27.08.2015 знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 ; а ОСОБА_2 не встановлено.
Ухвалою суду від 22.05.2024 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 19.06.2024.
Учасники справи у судове засідання 19.06.2024 не з'явились, про дату час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідача, третьої особи 1 про причини неявки до суду не повідомили, заяв з процесуальних питань не подали.
Відповідно до частини 1 статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
Виклик третьої особи 2 та третьої особи 3, як під час підготовчого провадження, так і в судове засідання, призначене на 19.06.2024, здійснений відповідно до вищенаведених вимог процесуального закону шляхом розміщення не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (електронний ресурс: https://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/pres-centr/news2/).
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням положень частини 3 статті 194, частини 9 статті 205 КАС України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17.11.2022 у справі №33385225/22, яке набрало законної сили 20.12.2022, встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 по день смерті ОСОБА_4 - до 08.09.2022. Встановлено факт перебування ОСОБА_5 на утриманні ОСОБА_4 , починаючи з 01.04.2004 по день смерті ОСОБА_4 - до 08.09.2022.
08.09.2022 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер, місце смерті: село Зайцеве Бахмутський району Донецька області, про що 14.09.2022 складено відповідний актовий запис №1907, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 14.09.2022.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 4814 та довідки про причину смерті №4814 від 11.09.2022, причина смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 : вибухова травма, внаслідок бойових дій; ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків.
Позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 грн, передбаченої Постановою № 168.
07.06.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 подано висновок до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 під час дії воєнного стану.
До переліку членів сім'ї, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі п. 2 Постанови №168 у зв'язку зі смертю ОСОБА_4 , віднесено таких осіб: цивільна дружина ОСОБА_1 , має право на одержання зазначеної грошової допомоги.
Осіб, які звернулися за отриманням одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, та не надали в повному обсязі документів, що підтверджують їх право на виплату, не встановлено.
Крім того, зазначено про отримання інформації щодо осіб, які не звернулися за отриманням одноразової грошової допомоги: батько - ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 ; мати - ОСОБА_7 , померла ІНФОРМАЦІЯ_8 ; дочка - ОСОБА_2 , 1990 р.н.; дочка - ОСОБА_3 , 1997 р.н.
Рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим витягом з протоколу від 15.09.2023 №26/с, позивачці призначено одноразову грошову допомогу частково, в розмірі 1/3 частини 15 000 000 грн, в сумі 5 000 000 грн.
Вважаючи протиправним рішення Міністерства, оформлене витягом з протоколу від 15.09.2023 №26/с та не погоджуючи з розрахунком розміру одноразової грошової допомоги в сумі 5 000 000 грн, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ст. 41 Закону № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон № 2011-XII відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до пункту 1 статті 16 Закону № 2011-XII (тут і в подальшому в редакції на момент загибелі військовослужбовця) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
За приписами підпункту 1 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до пункту 1 статті 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пунктом 3 статті 16-2 Закону № 2011-XII (яким доповнено статтю 16-2 відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» № 2489-IX від 29.07.2022, і який застосовується з 24.02.2022) розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
За приписами пункту 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Пунктами 8-9 статті 16-3 Закону № 2011-XII визначено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Закону України № 2011-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», якою затвердив відповідний Порядок (далі - Порядок № 975).
Згідно з п. 3 Порядку № 975 (тут і в подальшому в редакції на момент розгляду заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
За приписами п. 10 Порядку № 975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою);
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який був неодноразово продовжений та тривав на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 1 Постанови №168 (у редакції станом на дату загибелі військовослужбовця) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Абзацами 1 - 4 пункту 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Відповідно до п. 2-1 Постанови №168 установлено, що порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних Міністерств та державних органів.
Наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за №1497/29627, затверджене Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, відповідно до якого Комісія уповноважена приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 року № 45 було затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 року за № 176/39232 (далі - Порядок №45).
Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1 Порядку №45).
Відповідно до пункту 1.3 Порядку №45 сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Згідно з пунктом 1.4 Порядку №45 особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
Пунктами 1.5-1.7 Порядку №45 визначено, що у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_12) незалежно від місця реєстрації заявника.
Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД визначений в розділі IV Порядку №45, відповідно до якого:
«4.1. Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_12 незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
4.2. Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_12 приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному ІНФОРМАЦІЯ_13 за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_12 здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (ІНФОРМАЦІЯ_16, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
4.3. Обласний (ІНФОРМАЦІЯ_14 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (ІНФОРМАЦІЯ_15 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.
Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.
4.4. Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_12 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_12, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_12 результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
4.5. Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (ІНФОРМАЦІЯ_17, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (ІНФОРМАЦІЯ_16.
4.6. Районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_12, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
4.7. Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань для виплати ОГД готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
4.8. Виплата ОГД здійснюється обласним (ІНФОРМАЦІЯ_15 на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві».
Аналіз вказаних положень вказує на те, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю військовослужбовця мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого). Одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Право таких осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця та може бути реалізовано протягом трьох років з цієї дати. У разі якщо одна із зазначених осіб у вказаний строк не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Згідно зі статтею 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
У частинах 1-2 статті 6 Сімейного кодексу України законодавець визначив, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що згідно з абзацом п'ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 до членів сім'ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Таким чином, обов'язковими умовами для визнання їх членами сім'ї, крім спільного проживання, є ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім'ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім'ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов'язки.
Згідно з частиною 1 статті 31 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Судом встановлено, що позивачка, як цивільна дружина загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, що сторонами по справі не заперечується, та встановлено рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17.11.2022 у справі №33385225/22.
Позивачка скористалася цим правом та реалізувала його шляхом звернення до ІНФОРМАЦІЯ_9 з відповідною заявою.
Комісія Міністерства оборони України прийняла протокольне рішення (пункт 6 протоколу №26/с від 15.09.2023 року), яким призначила позивачці одноразову грошову допомогу у розмірі 5 000 000 грн, що становить 1/3 частини від 15 000 000 грн, тобто виходячи з того, що відповідне право мають 3 особи: позивачка та дві дитини померлого.
Сторони не заперечують, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , є доньками загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 , водночас, у зв'язку із досягненням повноліття не мають правового статусу дитини та станом на день загибелі військовослужбовця (08.09.2022) відповідно до ч. 1 ст. 16-1 Закону № 2011-XII не відносяться до осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.
Отже, у ході судового розгляду справи відповідач не довів, що станом на 08.09.2022 право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 , крім позивачки, мають/мали його повнолітні доньки, або будь-які інші особи.
Матеріали справи не містять доказів того, що вказані особи зверталися за призначенням такої допомоги.
Також, суду не надано доказів того, що станом на 08.09.2022 вказані особи, окрім позивачки, перебували на утриманні загиблого ОСОБА_4 , або проживали з ним однією сім'єю, або підтвердження наявності відповідного судового рішення про встановлення таких фактів, або доказів того, що ними було ініційовано відповідне судове провадження.
Таким чином, суд доходить до висновку, що відповідач при розподілі одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, між її отримувачами, безпідставно відніс ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до складу членів сім'ї (утриманців) загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 , які мають право на призначення та отримання такої одноразової грошової допомоги.
Суд вважає, що розподіл решти суми одноразової грошової допомоги, визначеної відповідачем для ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , між особами, які мають право на отримання такої допомоги в силу вимог чинного законодавства та звернулися за її виплатою, не може ставитися у залежність від можливого подання цими особами протягом трирічного строку доказів на підтвердження перебування на утриманні загиблого чи віднесення до членів його сім'ї, оскільки право на отримання грошової допомого визначається станом на день загибелі військовослужбовця.
Крім того, чинним законодавством передбачено, що якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права за встановленими обставинами у даній справі є визнання протиправним та скасування п. 6 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15 вересня 2023 № 26\с та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву та документи позивача про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 , та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Обраний спосіб захисту відповідає змісту спірних правовідносин та узгоджується з положеннями частини 4 статті 245 КАС України
При цьому, з огляду на зміст спірних правовідносин помилковим є зобов'язання відповідача розглянути заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги із розрахунку на одного члена сім'ї загиблого, оскільки, визначення осіб, які документально підтвердили своє право на одержання одноразової грошової допомоги відноситься до повноважень Обласних ІНФОРМАЦІЯ_12.
Крім того, відповідач ще не ухвалював рішення щодо призначення та виплати позивачу одноразово грошової допомоги на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині будуть порушені.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що з урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250, 295, 297 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п. 6 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15 вересня 2023 року № 26\с.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 , та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України судові витрати зі сплати судового збору сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи :
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач - Міністерство оборони України, місцезнаходження: АДРЕСА_4; код ЄДРПОУ НОМЕР_4;
Третя особа 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ;
Третя особа 2 - ОСОБА_2 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання не відомо;
Третя особа 3 - ОСОБА_3 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання не відомо.
Повне судове рішення складено 19.06.2024.
Суддя М.О. Семененко