19 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/35803/23
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати з 01.12.2023 мінімальної пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність;
зобов"язати відповідача з 01.12.2023 здійснити нарахування та виплату щомісячно пенсію за віком в розмірі, що не менше прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
В обґрунтування позову вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 1374,09 грн. Вважає, що пенсія по інвалідності має бути в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто 2093 грн.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у відзиві просить відмовити у його задоволенні. Вказує, що статтею 33 Закону передбачено, що пенсія особам з інвалідністю ІІІ групи призначається у розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону. Загальний розмір пенсійної виплати із урахуванням підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення на виконання вищевказаного рішення суду становить 6970,42 грн., де: 2977,07 грн. - розмір пенсії по ІІІ групі інвалідності (2740,97 грн. + 236,10 грн. - розмір пенсії за віком для обчислення пенсії по інвалідності х 50%); 5368,00 грн. - підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановлене на виконання рішення суду; 113,88грн. - додаткова пенсія особі, віднесеній до 3 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 06.11.2012 та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/33219/22 від 16.02.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 05.11.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року.
На виконання рішення суду позивачу проведено нарахування підвищення до пенсії у розмірі 5368,00 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії з 30.08.2023, загальний розмір пенсійної виплати становить 6855,97 грн., що включає:
1374,09 грн. - розмір пенсії по 3 групі інвалідності (2538 грн.+209,30 грн. - розмір пенсії за віком для обчислення пенсії по інвалідності *50%);
5368,00 грн. - підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановлене на виконання рішення суду; 113,88грн. - додаткова пенсія особі, віднесеній до 3 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Про вказані обставини позивачу повідомлено відповідачем листом від 19.10.2023 на заяву про перерахунок пенсії.
Позивач вважає, що розмір її пенсії по інвалідності є нижчим, ніж встановлений законом, тому звернувся до суду.
У спірних правовідносинах таким законом є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV з відповідними змінами (далі -Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV, встановлено, що, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Водночас, ч. 3 ст. 28 Закону №1058-IV визначено, що за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, наведеними нормами встановлено право на отримання особою мінімальної пенсії за віком за умови виконання двох умов - досягнення пенсійного віку та наявність необхідного страхового стажу. Поєднання вказаних умов передбачає об'єктивно обґрунтоване застосування механізму загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з позицій настання визначених страхових ризиків (непрацездатність за віком) та економічної забезпеченості функціонування самоврядної солідарної системи фінансування (страхового стажу як періоду (строку) сплати страхових внесків для капіталізації страхової системи).
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Отже, пенсія по інвалідності особам з інвалідністю 3 групи призначається у розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону. При цьому, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до розрахунку пенсії з 30.08.2023, загальний розмір пенсійної виплати становить 6855,97 грн., що включає:
1374,09 грн. - розмір пенсії по 3 групі інвалідності (2538 грн.+209,30 грн. - розмір пенсії за віком для обчислення пенсії по інвалідності *50%);
5368,00 грн. - підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановлене на виконання рішення суду; 113,88грн. - додаткова пенсія особі, віднесеній до 3 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, пенсія за віком позивачу визначена згідно ст.27 Закону та становить: 2748,18 грн. (2538,88 грн.+209,30 грн. (доплата за понаднормовий стаж).
Пенсія по інвалідності становить 1374,09 грн. (2749,18 грн./50%), як визначено статтею 33 Закону №1058.
Будь якого розрахунку та доказів на підтвердження розміру мінімальної пенсії, як вказує позивача 2093,00 грн., а не 1374,09 грн., позивачем до матеріалів справи не надано.
Суд відхиляє доводи позивача з приводу того, що розмір її пенсії повинен бути не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як це визначено у статті 28 Закону №1058, оскільки норми вказаної статті стосуються осіб, яким призначена пенсія за віком.
Разом з тим, позивач отримує пенсію по інвалідності, тому вказана стаття на неї не поширюється.
Також, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що після проведеного перерахунку на виконання судового рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/33219/22 від 16.02.2023, її розмір пенсії зменшено до 1374,09 грн., оскільки такі не підтверджені жодними доказами. Як вже зазначалося, пенсія за віком позивачу визначена згідно ст.27 Закону та становить: 2748,18 грн. (2538,88 грн.+209,30 грн. (доплата за понаднормовий стаж).
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вище наведене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
Відтак, суд відмовляє у задоволенні позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовуються.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003. ЄДРПОУ 13559341), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос