Рішення від 19.06.2024 по справі 160/9768/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року Справа № 160/9768/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

15.04.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код СДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49004, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо не виплати заборгованості ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за пенсійними виплатами, яка виникла у період з « 01» квітня 2022 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (код СДРПОУ - 21910427, місцезнаходження: 49004, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за пенсійними виплатами, яка виникла у період з « 01» квітня 2022 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивачка є інвалідом третьої групи з дитинства та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у зв'язку з чим перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. З «01» квітня 2022 року пенсійні виплати позивачу було припинено в зв'язку із закінченням строку виплати. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 08 березня 2022 року «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд. У зв'язку з чим, звернувся до суду із даним позовом.

Позов не відповідав вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 був залишений без руху. На виконання вимог ухвали позивач 24.04.2024 надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 21.12.2023 подано до суду відзив на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивач в період з 01.04.2021 по 31.03.2022 отримував пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. З 01.04.2022 виплату пенсії призупинено в зв'язку із закінченням строку, на який встановлено ІІІ групу інвалідності з дитинства. 23.03.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано заяву позивача від 19.02.2024, в якій останній просить надати роз'яснення чому він не отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника з 01.04.2022. За результатом розгляду звернення позивача Головним управлінням надано ґрунтовну відповідь (від 22.03.2024 № 17457-9581/Г-01/8-0400/24) в порядку Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР “Про звернення громадян” щодо правових підстав припинення виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Станом на дату розгляду судової справи позивач не звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду, відповідно, ним не надано а ні заяви про продовження виплати пенсії разом з випискою з акту огляду медико-соціальною комісією з подовженим терміном інвалідності, а ні заяви про продовження виплати пенсії разом з документами, які підтверджують, що особа не мала можливості пройти повторний огляд. У той же час, на території Дніпропетровської області медико-соціальні комісії працюють в штатному режимі, а отже відсутні обставини, які позбавляють позивача пройти повторний огляд та надати відповідні документи для продовження виплати пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи з дитинства та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у зв'язку з чим перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію в разі втрати годувальника, призначену згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно виписки з акту огляду медико-соціальною комісією від 02.03.2021 серія 12 ААБ № 591867 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з дитинства на період з 01.04.2021 по 31.03.2022.

З «01» квітня 2022 року пенсійні виплати позивачу було припинено в зв'язку із закінченням строку виплати.

23.03.2024 позивач звернувся з заявою від 19.02.2024 року до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить надати роз'яснення чому він не отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника з 01.04.2022.

За результатом розгляду звернення позивача Головним управлінням надано відповідь (від 22.03.2024 № 17457-9581/Г-01/8-0400/24) в якій зазначено, що - «… .Підпунктом 14-6.1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону передбачено, що для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію, зокрема, у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування. Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ “Про затвердження Указу Президента України “ Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 05 лютого 2024 року №49/2024 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, відповідно до якого продовжено строк дії воєнного стану в Україні до 13.05.2024 року. Враховуючи вищезазначене, повідомляємо, що рішення щодо продовження виплати пенсії особам з інвалідністю, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, приймається у разі звернення особи із заявою про продовження виплати пенсії та надання документів, які підтверджують, що особа не мала можливості пройти повторний огляд, оскільки перебувала у районі проведення воєнних (бойових) дій або у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за кордоном України, була призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийнята на військову службу за контрактом у період воєнного стану. Отже, у разі надання вищезазначених документів або виписки з акту огляду медико-соціальною комісією з подовженим терміном інвалідності, виплату пенсії буде подовжено.».

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови продовжити виплату пенсії, оскільки відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 08 березня 2022 року «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд. У зв'язку з чим, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

За статтею 34 Закону 1788-ХІІ соціальні пенсії призначаються та виплачуються за весь час інвалідності, встановленої органами медико соціальної експертизи.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно із частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 14.03.2022 № 133/2022 передбачено продовження строку дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року.

Отже, у позивача термін закінчення акту огляду медико-соціальною комісією від 02.03.2021 серія 12 ААБ № 591867 яким останньому встановлено ІІІ групу інвалідності з дитинства на період з 01.04.2021 по 31.03.2022. припав на 01.04.2022 року, коли в Україні діяв та діє воєнний стан.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 року № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» внесено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану.

Зокрема, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» (далі Постанова № 225), визначено, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:

осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;

дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 100, ст. 3666).

При цьому, інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

При цьому, 06.11.2022 набув чинності Закон України від 18.10.2022 № 2682-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю”, яким, зокрема, пункт 14-6 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-IV доповнено підпунктом 14-6.1.

Підпунктом 14-6.1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону 1058-IV передбачено, що для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію, зокрема, у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Отже, державою створені правові засади щодо проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України.

На підставі зазначеного та з урахуванням рекомендацій, викладених в листі Міністерства соціальної політики України від 30.11.2022 №12811/0/2-22/54, продовження виплати пенсії особам з інвалідністю, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, здійснюється у разі:

- звернення особи із заявою про продовження виплати пенсії;

- надання документів, які підтверджують, що особа не мала можливості пройти повторний огляд, оскільки перебувала у районі проведення воєнних (бойових) дій або у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за кордоном України, була призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийнята на військову службу за контрактом у період воєнного стану.

Матеріалами справи підтверджено, 23.03.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано заяву позивача від 19.02.2024, в якій останній просить надати роз'яснення чому він не отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника з 01.04.2022.

За результатом розгляду звернення позивача Головним управлінням надано ґрунтовну відповідь (від 22.03.2024 № 17457-9581/Г-01/8-0400/24) в порядку Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР “Про звернення громадян” щодо правових підстав припинення виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника, яким повідомлено позивача, що - «… Рішення щодо продовження виплати пенсії особам з інвалідністю, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, приймається у разі звернення особи із заявою про продовження виплати пенсії та надання документів, які підтверджують, що особа не мала можливості пройти повторний огляд, оскільки перебувала у районі проведення воєнних (бойових) дій або у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за кордоном України, була призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийнята на військову службу за контрактом у період воєнного стану. Отже, у разі надання вищезазначених документів або виписки з акту огляду медико-соціальною комісією з подовженим терміном інвалідності, виплату пенсії буде подовжено.».

Суд зазначає, що матеріали справи не містять: доказів звернення позивача до територіальних органів Пенсійного фонду, з заявою про продовження виплати пенсії разом з випискою з акту огляду медико-соціальною комісією з подовженим терміном інвалідності, а також доказів звернення позивача з заявою про продовження виплати пенсії разом з документами, які підтверджують, що особа не мала можливості пройти повторний огляд.

Також суд зазначає, що на території Дніпропетровської області медико-соціальні комісії працюють в штатному режимі, а отже відсутні обставини, які позбавляють позивача пройти повторний огляд та надати відповідні документи для продовження виплати пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ІК в ЄДРПОУ 21910497) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 19 червня 2024 року.

Суддя Е.О. Юрков