Ухвала від 27.05.2024 по справі 160/9841/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 травня 2024 року Справа 160/9841/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) у м. Дніпрі клопотання третьої особи: Державної судової адміністрації України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача у справі №160/9841/24 за позовом ОСОБА_1 до відповідача: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, треті особи: Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16 квітня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, треті особи: Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2102,00 грн.;

- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату суддівської винагороди судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 на підставі частин 2, 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня 2024 року, а саме в сумі 3028,00 грн., за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум та утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.

Ухвалою суду від 22 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання копії вказаної ухвали шляхом подання до суду:

- доказів щодо підтвердження отримання суддівської винагороди за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року у зменшеному розмірі (розрахунки суддівської винагороди, листи-звернення позивача та надані відповідачем відповіді, тощо).

На виконання ухвали суду від 22 квітня 2024 року на адресу суду від позивача, 30.04.2024 року надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, з доказами щодо підтвердження отримання суддівської винагороди за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року у зменшеному розмірі (розрахунки суддівської винагороди, листи-звернення позивача та надані відповідачем відповіді, тощо).

Ухвалою суду від 03 травня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №160/9841/24 та призначено за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 27 травня 2024 року об 10:30 год.

Цією ж ухвалою суду витребувано у відповідача - Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області наступні докази:

- штатний розпис Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області, затверджений станом на 01.01.2024 року;

- кошторис Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області на 2024 рік;

- помісячний стан фінансування Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року.

Згідно з довідкою Дніпропетровського окружного адміністративного суду «Про доставку електронного листа», документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття загального провадження з призначенням підготовчого засідання» від 03.05.2024 по справі №160/9841/24 надіслано одержувачам - Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, Державній судовій адміністрації України, Державній казначейській службі України в їх електронні кабінети і доставлено до цих кабінетів 03.05.2024 року.

10 травня 2024 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просять у задоволенні позовних вимог відмовити та розгляд справи здійснювати без їх участі, у зв'язку з великою завантаженістю. Крім того, до відзиву надано витребувані ухвалою суду від 03.05.2024 року документи.

17 травня 2024 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Державної судової адміністрації України надійшли пояснення на позовну заяву. Крім того, до наданих пояснень долучено клопотання про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України у справі №160/9841/24.

Щодо поданого клопотання про залучення третіх осіб у справі №160/9841/24, останній вказує, що статтею 32 Бюджетного Кодексу України передбачено, що Кабінет Міністрів України розробляє Бюджетну декларацію та проект Закону про Державний бюджет України. Міністерство фінансів України відповідає за складання Бюджетної декларації та проекту Закону про Державний бюджет України, визначає основні організаційно-методичні засади бюджетного планування, що використовуються для розроблення Бюджетної декларації та проекту Державного бюджету України. Вища рада правосуддя до 1 березня року, що передує плановому, подає Кабінету Міністрів України пропозиції щодо пріоритетних завдань фінансового забезпечення судової влади та її незалежності. Так, відповідно до статті 4 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України після проведення науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг. Враховуючи викладене, вважають за необхідне залучити до участі у справі Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України, як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Розглянувши заявлене клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Частиною п'ятою статті 49 КАС України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

З аналізу наведених норм статті 49 КАС України слідує, що підставою для залучення особи до участі у справі як третьої особи є наявність реальної можливості впливу рішення суду, яке буде ухвалене за результатами розгляду такої справи, на права чи обов'язки такої особи, при цьому суду слід чітко встановити на які саме права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Заявником жодним чином не обґрунтовано, яким чином рішення суду, що буде ухвалено у цій справі, може вплинути на права, законні інтереси та обов'язки Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.

Суд звертає увагу, що спірні правовідносини у цій справі виникли між позивачем та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, на якого законом покладено обов'язок фінансування та виплати позивачу суддівської винагороди.

Водночас відносини між відповідачем та Міністерством фінансів України і Кабінетом Міністрів України щодо надання бюджетних асигнувань, затвердження і виконання кошторису тощо за своєю правовою природою є бюджетними правовідносинами, які виникають між учасниками бюджетного процесу стосовно реалізації їхніх бюджетних повноважень (прав та обов'язків з управління бюджетними коштами), та які безпосередньо не стосуються спірних правовідносин і не впливають на виконання рішення суду за результатом розгляду цього спору.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що у задоволенні клопотання третьої особи: Державної судової адміністрації України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача у справі №160/9841/24, слід відмовити.

Керуючись статтями 48, 241-243, 248, 246, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання третьої особи - Державної судової адміністрації України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача у справі №160/9841/24 за позовом ОСОБА_1 до відповідача: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, треті особи: Державна судова адміністрація України, Державна казначейська служба України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Тулянцева