19 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2135/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач ) про визнання дій протиправними щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.09.2023 про перерахунок пенсії та щодо відмови у перерахунку його пенсії за віком, шляхом виключення періоду страхового стажу починаючи з серпня 2004 року по жовтень 2008 року включно; зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.09.2023 про перерахунок пенсії та здійснити перерахунок та виплату його пенсії за віком з 01.10.2023, шляхом виключення періоду страхового стажу починаючи з серпня 2004 року по жовтень 2008 року включно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 27.03.2003 перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV).
При виході на пенсію для розрахунку брався період починаючи з 01.01.1984 по 31.12.1988 та з 01.07.2000 по 31.08.2008. Також відповідачем йому було повідомлено, про проведену оптимізацію розміру заробітної плати, шляхом виключення із його страхового стажу періоду починаючи з квітня 2002 року по квітень 2006 року включно (загалом 49 місяців). Відповідно, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,38. Позивач вважає, що виключення даного періоду не є оптимальним, і зокрема якщо виключити період починаючи з серпня 2004 року по жовтень 2008 року включно, а це 51 місяць, що складає не більше 10% тривалості страхового стажу, та індивідуальний коефіцієнт для середньомісячного заробітку після оптимізації буде складати 1,46260.
Для врегулювання даного питання позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії. Листом №32329-31600/С-02/8030023 від 09.10.2023 відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку, посилаючись на відсутність для цього підстав.
Позивач не погоджується з діями відповідача та зазначає, що вказана відмова не ґрунтується на нормах чинного законодавства, порушує його права. Вказує на те, що відповідач всупереч вимогам ст.ст. 40, 42, 45 Закону №1058-IV належним чином не розглянув заяву позивача та відмовив в перерахунку пенсії шляхом виключення періоду страхового стажу починаючи з серпня 2004 року по жовтень 2008 року. З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.20).
У відзиві на позов відповідач позовних вимог не визнав, вважає позов необґрунтованим і безпідставним та просить відмовити в його задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що при призначені пенсії було враховано заробітну плату позивача за період з 01.01.1984 по 31.12.1988 і за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.10.2008, середньомісячний заробіток становив 10274,33, коефіцієнт заробітної плати 1,38748. При призначені індивідуального коефіцієнта заробітну з підрахунком заробітної плати автоматизованим способом виключено період з 01.04.2002 по 30.04.2006, що становить 49 місяців. Вказує, що оптимізацію заробітку позивача проведено правильно. Вказує на те, що ГУ ПФУ у Волинській області відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу діяло правомірно та на виконання приписів Закону №1058-IV.
У відповіді на відзив позивач ще раз наголосив на правомірності своїх вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.04.2003 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV (а.с.19-20).
19.09.2023 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області, в якій просив зробити йому перерахунок пенсії і у відповідності до абз.2 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV застосувати показник середньої заробітної плати 5223,03 гривні та згідно абз.3 ч.1 ст.40 даного Закону виключити період страхового стажу починаючи з серпня 2004 року по жовтень 2008 року (а.с.15-16)
Відповідач листом №32329-31600/С-02/8030023 від 09.10.2023 повідомив йому про відсутність для цього законодавчо визначених підстав (а.с.13-14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Разом з тим частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною другої вказаної статті Закону №1058-ІV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону № 1058-IV.
За правилами частини 1 статті 40 даного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, їх відділеннях (в тому числі підготовчих) вищих і середніх спеціальних учбових закладах, в партійних школах і школах профруху. Підставою для таких записів є накази
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Предметом спірних правовідносин в даній справі є дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, шляхом виключення періоду страхового стажу починаючи з серпня 2004 року по жовтень 2008 року.
Нормами вищевказаних законодавчих актів законодавцем було врегульовано питання визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі.
Зокрема така можливість передбачена абз. 3 ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV.
Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Водночас суд зазначає, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачу пенсія призначена 27.04.2003 та при її призначенні було враховано заробітну плату за період з 01.01.1984 по 31.12.1988 і за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.10.2008 та визначено середньомісячний заробіток 10274,33, коефіцієнт заробітної плати - 1,38748.
У справі, що розглядається, первинне призначення пенсії позивачу відбулося з 27.04.2003 та оптимізацію проведено при призначенні пенсії, тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.
Тобто, не здійснюючи позивачу перерахунок пенсії на вказаних умовах, відповідач діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивачем не оскаржуються дії відповідача щодо включення періоду страхового стажу з 01.07.2000 по 31.10.2008 до періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а предметом спірних правовідносин є дії відповідача щодо розгляду його заяви про перерахунок пенсії.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи вищевказане суд констатує, що у даному випадку відповідач при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії від 19.09.2023 та відмові в її задоволенні діяв у відповідності до вимог Закону №1058-ІV, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись статтями 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк