Рішення від 19.06.2024 по справі 120/5961/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 червня 2024 р. Справа № 120/5961/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до вислуги років стажу державної служби в Національному агентстві з питань запобігань корупції за період з 09.06.2017 по 18.11.2021, як періоду служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, в зв'язку із чим просить:

- визнати протиправними дії Бюро економічної безпеки України щодо відмови у зарахуванні до вислуги років стажу державної служби в Національному агентстві з питань запобігання корупції за період з 09.06.2017 по 18.11.2021, як періоду служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ;

- зобов'язати Бюро економічної безпеки України провести перерахунок та зарахувати до вислуги років стаж державної служби, набутий в Національному агентстві з питань запобігання корупції в період з 09.06.2017 по 18.11.2021, відповідно до пункту «и» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII.

Ухвалою суду від 08.05.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

23.05.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просив суд відмовити у їх задоволенні. Відповідач вказав, що відповідно до висновку Комісії з питань обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років від 01.12.2022 року, зараховано до стажу служби ОСОБА_1 для виплати надбавки за вислугу років такі періоди:

з 03.08.1999 по 24.10.2013 - 14 років 02 місяці 21 день - служба в органах внутрішніх справ;

з 25.10.2013 по 07.06.2017 - 03 роки 07 місяців 12 днів - служба в податковій міліції;

з 19.11.2021 по 01.12.2022 - 01 рік 00 місяців 12 днів - служба в БЕБ.

Відповідач переконує, що при винесенні висновку Комісія БЕБ врахувала всі документи, які передбачені п. 10 Інструкції для обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років та діяла виключно в межах і спосіб, визначені вказаною Інструкцією та спеціальним законодавством в порушеній сфері, зокрема, Законом України «Про Бюро економічної безпеки України», Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою КМУ «Про затвердження Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України» № 1333 від 29.11.2022, Інструкцією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, затвердженою наказом БЕБ від 19 квітня 2022 року № 70, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 квітня 2022 року за № 444/3778, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», з огляду на що, зазначає, що БЕБ вчинило всі дії, передбачені Інструкцією, а, отже, підстави для визнання дій протиправними відсутні, таким чином вказує, що Комісією було вірно обраховано стаж служби ОСОБА_1 на підставі документів, які підтверджують періоди проходження служби та на підставі чого був затверджений наказ БЕБ від 01.12.2022 № 609-к «Про встановлення стажу служби» за висновком центральної комісії з обчислення стажу служби для виплати надбавки.

Ухвалою суду від 30.05.2024 у задоволенні заяви представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Ухвалою суду від 30.05.2024 у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Інших заяв по суті спору матеріали справи не містять.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

У період з 09.06.2017 по 18.11.2021 ОСОБА_1 займав посади державної служби в Національному агентстві з питань запобігань корупції.

Відповідно до наказу БЕБ від 18.11.2021 № 29-к «Про прийом на службу» ОСОБА_1 було призначено на посаду старшого аналітика Департаменту аналізу інформації та управління ризиками Бюро економічної безпеки України шляхом призначення на посаду, як переможця конкурсу.

Згідно наказу БЕБ від 14 грудня 2021 року № 97-к «Про переведення працівників» позивача було переведено з посади старшого аналітика Департаменту аналізу інформації та управління ризикам на посаду старшого детектива Департаменту детективів із стратегічного захисту економіки.

У зв'язку із затвердженням 29.11.2022 Кабінетом Міністрів України Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України № 1333 (далі - Положення № 1333), яке врегулювало питання проходження служби осіб зі спеціальним званням в БЕБ, у тому числі питання щодо присвоєння спеціального звання, наказом БЕБ від 01.12.2022 № 606-к позивачу було присвоєно спеціальне звання "лейтенант Бюро економічної безпеки України".

Центральна комісія з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років зарахувала ОСОБА_1 до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років такі періоди:

з 03.08.1999 по 24.10.2013 - 14 р. 02 м. 21 дн. - служба в органах внутрішніх справ;

з 25.10.2013 по 07.06.2017 - 03 р.07 м. 12 дн. - служба в податковій міліції;

з 19.11.2021 по 01.12.2022 - 01 р. 00 м.12 дн. - служба в БЕБ.

З огляду на що, відповідно висновку комісії, станом на « 01» грудня 2022 року стаж служби позивача становить: 18 років 10 місяців 15 днів.

Враховуючи, що комісією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років не враховано до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років період державної служби з 09.06.2017 по 18.11.2021 набутий у Національному агентстві з питань запобігань корупції, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.

БЕБ у відповідь на вказаний лист від 05.03.2024 надав відповідь від 18.03.2024 № 602/0/12 та зазначив, що станом на момент відповіді не надходили додаткові документи, які б підтверджували періоди служби позивача для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби, що передбачено п. 10 Інструкції, а тому виключає можливість перегляду рішення центральної комісії.

У відповідь на вказаний лист БЕБ позивач знов звернувся з листом від 20.03.2024 в якому зазначив, що не погоджується з отриманою відповіддю та просить БЕБ переглянути висновок Центральної комісії з обчислення стажу служби для виплат надбавки за вислугу років, який оголошений наказом БЕБ від 01.12.2022 № 609-к та надав документи, передбачені п.10 Інструкції.

БЕБ у відповідь на вказане звернення надало відповідь від 03.04.2024 № 770/0/12, в якій зазначалось, що під час розгляду у 2022 році періодів служби для виплати позивачу надбавки за вислугу років центральна комісія БЕБ з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років розглядала документи, додані до звернення позивача, що підтверджують періоди роботи позивача на державній службі в Національному агентстві з питань запобігання корупції в період з 09.06.2017 по 18.11.2021, за даними трудової книжки, наданої позивачем при прийомі на службу до БЕБ. Також БЕБ проінформував, що надані документи не містять інформації раніше не врахованих періодів, які підлягають зарахуванню до стажу служби, а тому відсутні підстави для перегляду рішення центральної комісії з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 30 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" №1150-IX від 28.01.2021 держава забезпечує соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.

Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом. Пенсійне забезпечення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту «и» частини 1 статті 17 Закону №2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Згідно зі статтею 17-1 Закону N?2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».

Згідно з пунктом 1 Постанови №393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “ж” і “з” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

Відповідно до пункту 34 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року №1333 (далі - Положення №1333), для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховується служба, визначена в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб” (ЗП України, 1992 р., № 7, ст. 182; Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 969), у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).

Відповідно до п. 2 Інструкції з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 19 квітня 2022 року №70 (далі - Інструкція №70) визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ здійснюється комісією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 5 Інструкції періоди служби для виплати надбавки за вислугу років обчислюються відповідно до законодавства особам, які мають спеціальні звання БЕБ, та проходять службу у центральному апараті, заступникам керівників територіальних управлінь БЕБ,- центральною комісією.

Для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховуються періоди служби, визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (пункт 6 Інструкції).

Пунктом 10 Інструкції особам, які мають спеціальні звання БЕБ, яким у встановленому законодавством порядку зараховано до вислуги років раніше не враховані періоди служби, доплата надбавки за вислугу років здійснюється з дня надання ними документів, що підтверджують їх період служби (роботи). До документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, належить трудова книжка (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

З урахуванням викладеного, як Закон №2262-XII, так і Постанова №393, так і Інструкція №70, так і Положення №1333 чітко передбачають обов'язковість врахування до вислуги років стажу державної служби, що набутий особою до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.

Судом встановлено, що у період з 09.06.2017 по 18.11.2021 ОСОБА_1 займав посади державної служби в Національному агентстві з питань запобігань корупції, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 . Водночас відповідач не врахував до вислуги років стаж державної служби, що набутий позивачем у НАЗК до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.

Як встановлено судом, та не заперечується сторонами ОСОБА_1 звернувся з листом від 20.03.2024 в якому зокрема просив БЕБ переглянути висновок Центральної комісії з обчислення стажу служби для виплат надбавки за вислугу років, який оголошений наказом БЕБ від 01.12.2022 № 609-к та надав документи, передбачені п.10 Інструкції, зокрема копію трудової книжки серії НОМЕР_1 , накази НАЗК від 08.06.2017 №187-к/тр, від 20.07.2017 №326-к/тр, від 03.08.2017 №376-к/тр, від 02.05.2018 №265-к/тр, від 26.03.2020 №259-к/тр, від 31.03.2021 №164-к/тр, від 18.11.2021 №938-к/тр та копію Присяги державного службовця.

У відповідях на звернення позивача щодо зарахування вказаного періоду, БЕБ у листах від 18.03.2024 № 602/0/12 та від 03.04.2024 № 770/0/12 повідомило про відсутність документів, які б підтверджували періоди служби позивача для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби, що передбачено п. 10 Інструкції.

З цих підстав суд зазначає, що пункт 10 Інструкції до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ відносить трудову книжку (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

Крім того, згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Таким чином, позивач належними документами, наданими і БЕБ, і суду підтвердив період державної служби з 09.06.2017 по 18.11.2021 набутий у Національному агентстві з питань запобігань корупції для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ.

Отже, з урахуванням того, що позивач проходить службу у Бюро економічної безпеки України, відповідач протиправно не зарахував час його роботи в НАЗК до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років у Бюро економічної безпеки України.

Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу (похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Бюро економічної безпеки України щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до вислуги років стажу державної служби в Національному агентстві з питань запобігання корупції за період з 09.06.2017 по 18.11.2021, як періоду служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ.

Зобов'язати Бюро економічної безпеки України провести перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років стаж державної служби, набутий в Національному агентстві з питань запобігання корупції в період з 09.06.2017 по 18.11.2021, відповідно до пункту «и» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бюро економічної безпеки України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач: Бюро економічної безпеки України (вул. Шолуденка, 31, м. Київ, код ЄДРПОУ 44168316)

Суддя Мультян Марина Бондівна