65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"10" червня 2024 р. м. Одеса Справа № 916/917/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловська Ю.М.
при секретарі судового засідання: Курко Ю.О.
за участю представників:
прокурор: Місюрко Г.А.;
від позивача: Десатова Н.А.;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника керівника Суворовської окружної прокуратури міста Одеси (65003, м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 89) в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (65048, м.Одеса, вул. Велика Арнаутська 15; ЄДРПОУ 43015722);
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА СЕРВІС УКРАЇНА" (08301, Київська обл., Бориспільський р-н, місто Бориспіль, вул.Старокиївська, будинок 73А, квартира 33, код ЄДРПОУ 44087976);
про стягнення 54 510,00 грн, -
1. Суть спору.
05.03.2024 до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява Заступника керівника Суворовської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА СЕРВІС УКРАЇНА", в якій прокурор просить суд стягнути із відповідача заборгованість по орендній платі у розмірі 47 586,57 грн та пеню у розмірі 6 923,43 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем умов Договору оренди №209840912094 нерухомого майна, що належить до державної власності в частині повної та своєчасної сплати орендної плати.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Розглянувши матеріали вказаної позовної заяви, судом було встановлено, що вказана позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, в зв'язку з чим, ухвалою суду від 11.03.2024, відповідну позовну заяву було залишено без руху та встановлено прокурору строк для усунення вказаних недоліків.
20.03.2024 прокурором було подано до суду заяву про усунення недоліків (вх. №11869/24), згідно якої прокурором усунуто встановлені судом недоліки.
Ухвалою суду від 25.03.2024 було відкрито провадження у справі у справі №916/917/24 за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 29.04.2024.
У судовому засіданні 29.04.2024 судом, без виходу до нарадчої кімнати, було постановлено протокольну ухвалу про перерву у розгляді справи до 23.05.2024.
23.05.2024 до суду від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях надійшли додаткові пояснення у справі (вх. № 20842/24).
У судовому засіданні 23.05.2024 судом, без виходу до нарадчої кімнати, було постановлено протокольну ухвалу про перерву у розгляді справи до 10.06.2024.
У судове засідання 10.06.2024 з'явилися прокурор та представник позивача, які підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити, представник відповідача не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом надсилання копій ухвал на юридичну адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак копії ухвал суду повернулись на адресу господарського суду Одеської області з відмітками відділення поштового зв'язку “адресат відсутній за вказаною адресою”.
При цьому суд зауважує, що ухвала суду від 29.04.2024 була вручена відповідачу, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване поштове повідомлення про вручення ухвали суду (т. 1 а.с. 149)
Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За змістом п. 83 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 (зі змінами), Рекомендовані поштові відправлення з позначкою “Судова повістка”, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою”, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного суду від 28.01.2019 у справі № 915/1015/16.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Виходячи з вищевикладених положень ГПК України та встановлених обставин щодо порядку викликів і повідомлень відповідачів, суд вважає, що відповідач є належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду, що наділяє суд правом розглядати справу без його участі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
З огляду на ненадання відповідачем відзиву, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судовому засіданні 10.06.2024 судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та відкладено складення повного рішення на строк, визначений ч.6 ст. 233 Господарським процесуальним кодексом України.
3. Аргументи учасників справи.
3.1. Доводи Заступника керівника Суворовської окружної прокуратури міста Одеси.
Прокурор зазначає, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТИКА ЮА» (Орендар) 12.08.2021 укладено договір оренди № 209840912094 нерухомого майна, що належить до державної власності (Договір).
Прокурор повідомляє, що на виконання умов Договору між Орендодавцем, Орендарем та Балансоутримувачем 12.08.2021 підписано акт приймання передачі державного нерухомого майна.
Згідно тверджень прокурора, станом на 03.01.2024 за вищевказаним Договором оренди наявна заборгованість ТОВ «ЛОГІСТИКА ЮА» з орендної плати у розмірі 47 586,57 гривень та пені у розмірі 6 923,43 гривень.
3.2. Доводи Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях.
Згідно наданих пояснень, позивач підтримує позовну вимоги, наполягає на задоволенні позову, стягненні суми основного боргу та пені.
3.3. Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА СЕРВІС УКРАЇНА".
Відповідач своїм процесуальним правом, передбаченим ст.165 ГПК України, на подання відзиву по суті справи не скористався.
4. Обставини справи, встановлені судом.
12.08.2021 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (орендодавець), Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА ЮА" (орендар) (яке в подальшому було перейменовано на Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА СЕРВІС УКРАЇНА") та Одеською філією Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Одеського морського порту) (балансоутримувач) укладений договір №209840912094 нерухомого майна, що належить до державної власності (Договір).
Відповідно до розділу І договору - Змінювані умови договору (далі - умови):
- інформація про об'єкт оренди - нерухоме майно: нежитлове приміщення №303 третього поверху будівлі “Корпус №2 з теплопунктом”, загальною площею 15,70 кв.м., інв №(060382) за адресою: м. Одеса, вул. Андрієвського, 2, що перебуває на балансі Одеської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Одеського морського порту) (п.4.1 умов);
- процедура, в результаті якої майно отримано в оренду: продовження - за результатом аукціону (п.5.1 умов);
- ринкова (оціночна) вартість майна визначена на підставі звіту про оцінку майна (ч. 4 ст. 8 Закону України від 03.10.2019 №157-Х “Про оренду державного та комунального майна”: 221 271.00 грн (п.6.1 умов);
- цільове призначення: майно може бути використане орендарем за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря (п.7.1 умов);
- місячна орендна плата: 10 082,00 грн., без ПДВ (п.9.1 умов);
- строк договору: 5 років з дати набрання чинності цим договором (п.12.1 умов);
- співвідношення розподілу орендної плати: 30% балансоутримувачу, 70% державному бюджету (п.16 умов).
Згідно з розділом ІІ договору - Незмінювані умови договору:
Згідно п. 1.1 та п. 1.2 Договору, орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 умов; майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 умов.
Відповідно до п. 3.1 Договору, орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об'єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.
За умовами п. 3.2. Договору, якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січеньгрудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плащ що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.
Орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у п.16 умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця до 15 числа, поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатом аукціону (п.3.3. договору).
У п. 3.4. Договору сторони погодили, що орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків Балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати із зазначенням частини орендної плати, яка сплачується на рахунок Балансоутримувача, і частини орендної плати, яка сплачується до державного бюджету. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує Балансоутримувачу належну йому частину орендної плати разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Балансоутримувач надсилає Орендарю рахунок не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати платежу. Протягом п'яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди Балансоутримувач передає Орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації Орендаря платником податку на додану вартість.
Відповідно до п. 3.5. Договору, в день укладення цього договору або до цієї дати Орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6 цього договору.
Положеннями п. 3.6. Договору передбачено, що якщо цей договір укладено за результатами проведення аукціону, то підставою для сплати авансового внесок з орендної плати є протокол про результати електронного аукціону.
За умовами п. 3.7. Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або Балансоутримувачем (в частині, належній Балансоутримувачу). Орендодавець і Балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за якими у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов'язані з поданням позову.
У п. 3.8. Договору сторони погодили, що на суму заборгованості Орендаря нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки національного банку на дату нарахування пені на суму заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.
Припинення договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п. 3.10. Договору).
Відповідно до п. 4.1. Договору, уразі припинення договору Орендар зобов'язаний:
-звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно від належних Орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого Майна в тому стані, в якому Майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо Орендарем були виконані невід'ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт, - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;
-сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити Балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди;
-відшкодувати Балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого Майна), або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід'ємних поліпшень/капітального ремонту.
Згідно п. 4.2. Договору, протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору Балансоутримувач зобов'язаний оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю в акті повернення з оренди орендованого Майна.
Балансоутримувач складає акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники Орендарю.
Орендар зобов'язаний:
підписати три примірники акта повернення з оренди орендованого Майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від Балансоугримувача і одночасно повернути Балансоутримувачу два примірники підписаних Орендарем актів разом із ключами від об'єкта оренди (у разі, коли доступ до об'єкта оренди забезпечується ключами);
звільнити Майно одночасно із поверненням підписаних Орендарем актів.
Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення договору Балансоутримувач зобов'язаний надати Орендодавцю примірник підписаного акта повернення з оренди орендованого Майна або письмово повідомити Орендодавцю про відмову Орендаря від підписання акта та/або створення перешкод Орендарем у доступі до орендованого Майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних Орендарем примірників акта.
За умовами п. 4.3. Договору, майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоyrpимувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна.
Положеннями п. 11.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Відповідно до п. 11.2. Договору, Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим договором. Орендар відповідає за своїми зобов'язаннями і за зобов'язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов'язаннями не може бути звернене на орендоване державне Майно.
Згідно п. 11.3. Договору, спори, які виникають за цим договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
У п. 11.4. Договору сторони погодили, що стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки (за наявності), передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення cyду. Стягнення заборгованості з оплати орендної плати відповідно до частини шостої статті 17 Закону може здійснюватися в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Цей договір укладено на строк, визначений у п.12 умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами. Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі та закінчується датою припинення цього договору (п.12.1 договору);
За умовами п. 12.6. Договору, він припиняється:
п.12.6.1. з підстав, передбачених частиною першою статті 24 Закону, і при цьому:
п. 12.6.1.1.-якщо підставою припинення договору є закінчення строку, на який його укладено (абзац другий частини першої статті 24 Закону), то договір вважається припиненим з:
-дати закінчення строку, на який його було укладено, на підставі рішення Орендодавця (якщо цей договір використовується для передачі в оренду Майна комунальної форми власності, то рішення приймається органом, визначеним відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 18 Закону) про відмову у продовженні цього договору. прийнятого з підстав, передбачених статтею 19 Закону, в межах строків, визначених частиною п'ятою статті 18 Закону; або рішення орендодавця про припинення цього договору з підстав пропуску Орендарем строку на подання заяви про продовження цього договору, передбаченого частиною третьою статті 18 Закону (пункт 143 Порядку); ",
- дати, визначеної в абзаці третьому пункту 151 Порядку, якщо переможцем аукціону на продовження цього договору стала особа інша, ніж Орендар, - на підставі протоколу аукціону
(рішення Орендодавця не вимагається);
п. 12.6.1.2. якщо підставою припинення договору є обставини, передбачені абзацами третім, четвертим, сьомим, восьмим частини першої статті 24 Закону, договір вважається припиненим з дати настання відповідної обставини на підставі рішення Орендодавця або на підставі документа, який свідчить про настання факту припинення юридичної особи або смерті фізичної особи;
підп. 12.6.2. якщо Орендар надав недостовірну інформацію про право бути орендарем відповідно до положень частин третьої і четвертої статті 4 З юну, а також якщо Орендар, який тримав Майно в оренду без проведення аукціону, надав або оприлюднив на веб-сайті (сторінці чи профілі в соціальній мережі) недостовірну інформацію про себе та/або свою діяльність.
Договір вважається припиненим з цієї підстави в односторонньому порядку на 30 день після надіслання Орендодавцем листа Орендарю про дострокове припинення цього договору, крім випадку, коли протягом зазначеного строку Орендар звернувся до суду з оскарженням такого рішення Орендодавця.
У такому разі договір вважається припиненим:
- після закінчення двох місяців з дня звернення Орендарем за таким позовом до суду, якщо cyдoм не відкрито провадження у справі за таким позовом Орендаря протягом зазначеного двомісячного строку; або
- з дати набрання законної сили рішенням суду про відмову у позові Орендаря; або
- з дати залишення судом позову без розгляду, припинення провадження у справі або з дати відкликання Орендарем позову.
Лист про дострокове припинення надсилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.
підп. 12.6.3. якщо цей договір підписаний без одночасного підписання акта приймання-передачі Майна. Договір вважається припиненим з цієї підстави на п'ятий робочий день після підписання цього договору, якщо станом на цей день акт приймання-передачі не підписаний через відмову Орендаря, про що Балансоутримувач повинен скласти акт та повідомИТИ Орендодавцю.
підп. 12.6.4. на вимогу Орендодавця з підстав, передбачених пунктом 12.7 цього договору, і при цьому договір вважається припиненим в день, визначений відповідно до абзацу третього пункту 12.8 цього договору;
підп. 12.6.5. на вимогу Орендаря з підстав, передбачених пунктом 12.9 цього договору, і при цьому договір вважається припиненим в день, визначений відповідно до абзацу другого пункту 12.10 цього договору;
підп. 12.6.6. за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення Майна з оренди;
підп. 12.6.7. на вимогу будь-якої із сторін цього договору за рішенням суду з підстав, передбачених законодавством.
За умовами п. 12.7. Договору, він може бути достроково припинений на вимогу Орендодавця, якщо Орендар:
1. допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці (підп 12.7.1. Договору);
2. перешкоджає співробітникам Орендодавця та/або Балансоутримувача здійснювати контроль за використанням Майна, виконанням умов цього договору (підп 12.7.2. Договору);
3. порушує додаткові умови оренди, зазначені у пункті 14 Умов (підп 12.7.3. Договору);
4. відмовився внести зміни до цього договору У разі виникнення підстав, передбачених пунктом 3.7 цього договору (підп 12.7.4. Договору);
За умовами п. 12.8. Договору, про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи Орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендареві та іншій стороні договору листом. у листі повинен міститись опис порушення і вимогу про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п'яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання У здійсненні Орендодавцем або Балансоутримувачем контролю за використанням Майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.
Якщо протягом встановленого У приписі часу Орендар не усунув порушення, Орендодавець надсилає Орендарю лист, У якому повідомляє Орендареві про дострокове припинення договору на вимогу Орендодавця. у листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.
Договір вважається припиненим на п'ятий робочий день після надіслання Орендодавцем або Балансоутримувачем Орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає Орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу Орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні Орендодавця.
12.08.2021 балансоутримувачем та орендарем було підписано Акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до державної власності, згідно якого балансоутримувач передав, а орендар прийняв, на виконання договору №209840912094 від 12.08.2021, майно, що належить до державної власності, а саме: нежитлове приміщення розташоване у будівлі Корпусу №2 з теплопунктом інв №(060382), загальною площею 15,70 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Андрієвського, 2.
В матеріалах справи наявні рахунки балансоутримувача - Одеської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Одеського морського порту), а саме:
- рахунок №420170 від 06.09.2021 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 7057,40 грн;
- рахунок №420192 від 28.09.2021 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 7057,40 грн;;
- рахунок №420213 від 25.10.2021 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 7057,40 грн;
- рахунок №420235 від 29.11.2021 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 7057,40 грн;
- рахунок №420008 від 11.01.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 7763,14 грн;
- рахунок №420016 від 01.02.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 6376,89 грн;
- рахунок №420075 від 03.05.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 125,21 грн;
- рахунок №420105 від 19.06.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
- рахунок №420124 від 17.07.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
- рахунок №420143 від 16.08.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
- рахунок №420162 від 12.09.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
- рахунок №420171 від 04.10.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
??- рахунок №420124 від 17.07.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
??- рахунок №420189 від 06.11.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
??- рахунок №420204 від 07.12.2022 орендна плата (70% до державного бюджету) складає 3881,57 грн;
??- рахунок №420006 від 10.01.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420013 від 27.01.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420027 від 06.03.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420040 від 03.04.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;??
- рахунок №420052 від 03.05.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420062 від 05.06.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420070 від 04.07.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420079 від 02.08.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420088 від 29.08.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420099 від 02.10.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420107 від 30.10.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420117 від 29.11.2023 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 4914,07 грн;
??- рахунок №420005 від 11.01.2024 орендна плата (70% до державного бюджету) складає- 2499,00 грн.
Листом від 13.03.2023 вих. № 587/19-03-02/Вих ДП „АМПУ" звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА ЮА" із повідомленням про суму дебіторської заборгованості та проханням виконати взяті на себе обов'язки, а саме оплатити заборгованість.
20.03.2023 Балансоутримувач - ДП „АМПУ" звернувся до Регіонального відділення листом від 20.03.2023 №629/19-03-02/Вих з проханням порушити питання щодо дострокового припинення Договору оренди від 12.08.2021 №209840912094 у зв'язку з простроченням сплати орендної плати на строк більше трьох місяців.
У свою чергу Регіональне відділення надіслало Орендарю - ТОВ "ЛОГІСТИКА ЮА" претензію від 28.03.2023 №11-06-01184 про стягнення заборгованості по орендній платі та пені у зв'язку з несплатою своєчасно орендної плати та виникненню станом на 12.03.2023 боргу у розмірі 13 188,07 грн. та пені у розмірі 999,88 грн
У подальшому Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях зверталось до Одеської обласної прокуратури із листами вих. № 10-07-01218 від 30.03.2023, №10-07-02003 від 19.05.2023 з проханням пред'явити позов до ТОВ «ЛОГІСТИКА ЮА».
Надалі, листом від 15.11.2023 №11-06-04637 Регіональне відділення надіслало відповідачу Повідомлення з вимогою про усунення порушень договору, а саме погашення заборгованості з орендної плати більше трьох місяців у розмірі 42 672,50 грн та пені у розмірі 846,57,30 грн. у строк 5 робочих днів, та додатково повідомило, що у випадку неусунення порушення протягом встановленого строку, Регіональне відділення буде змушено направити повідомлення про дострокове припинення договору на вимогу Орендодавця.
Відправлення Повідомлення від 15.11.2023 №11-06-04637 Орендарю підтверджується: описами від 17.11.2023 №6501229853016 та 6501229833024, накладними від 17.11.2023 №6501229853016 та 6501229853024, фіскальними чеками від 17.11.2023 №6501229853016 та 6501229853024.
??Листом від 18.12.2023 №11-06-05137 Регіональне відділення „Про дострокове припинення договору оренди" повідомило ТОВ "ЛОГІСТИКА ЮА" про те, що договір оренди від 12.08.2021 №209840912094 вважається достроково припиненим з моменту, визначеним п.12.8 Договору.
Оскільки розірвання договорів оренди здійснюється відповідно до Наказу Фонду державного майна України від 17.06.2021 №1060, який передбачає укладання трьохстороннього акту повернення з оренди нерухомого майна між Орендодавцем, Орендарем та Балансоутримувачем, Регіональне відділення листом від 17.01.2024 № 11-06-00183 „Щодо Договору оренди Nє 209840912094 повідомило Балансоутримувача - Одеську філію ДП „АМПУ", що у зв'язку з наявністю заборгованості по орендній платі Регіональним відділенням було прийнято Наказ від 16.01.2024 №55 „Щодо прийняття рішення про припинення договору оренди від 12.08.2021 №209840912094" та надіслані примірники Акту повернення з оренди нерухомого майна та анкети про стан майна та розрахунків з подальшим поверненням їх до Орендодавця для подальшого опрацювання.
Згідно п.1 Наказу від 16.01.2024 №55 чинність договору оренди від 12.08.2021 №209840912094 припинено з 16.01.2024.
Балансоутримувач - Одеська філія ДП „АМПУ" листом від 29.02.2024 №469/19-03-09Bx повідомив Регіональне відділення про те, що Акти повернення майна за договором оренди від 12.08.2021 №209840912094 із супровідним листом були надіслані поштою до ТОВ "ЛОГІСТИКА ЮА", однак, за інформацією від кур'єрської служби, адресат не знайдено, та лист повернуто до адміністрації порту. У свою чергу Балансоутримувач повернув Акт повернення майна за договором оренди від 12.08.2021 №209840912094 Регіональному відділенню, оформлений у односторонньому порядку.
Матерали справи не містять доказів, повернення об?єкту оренди - нежитлового приміщення №303 третього поверху будівлі „Корпус №2 з теплопунктом", загальною площею 15,70 кв.м, інв. №(060382) за адресою : м. Одеса, вул. Андрієвського, 2.
5. Позиція суду
5.1. Щодо підстав звернення прокурора з позовом до суду.
Згідно зі ст. 131-1 Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої" особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовуєш, в чому полягає порушення інтересів держави необхідність іх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Аналіз частини 3 статті 23 Закону У країни «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.
Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно різняться.
У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює його неналежно.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленої в ухвалі від 10.07.2018 у справі №812/1689/16, постанові від 20.09.2018 у справі №924/1237/17, постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 «нездійснення захисту» має прояв в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. "Здійснення захисту неналежним чином" має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, яка проте є неналежною.
У даному випадку має місце саме нездійснення захисту, що проявляється у пасивні й поведінці компетентного органу.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 У справі №903/129/18, сам факт незвернення до суду компетентного органу з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Проте необхідно брати до уваги, що інтереси держави не можуть бути незахищеними, а тому прокурор має виконати субсидіарну роль, замінюючи у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність Їх захисту та зазначає орган, уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У цій справі порушення інтересів держави полягає у відсутності коштів, що мають надходити до Державного бюджету України. В свою чергу, держава не може виконувати усі обов'язки, що покладаються на неї Конституцією та законами України. Крім того, поповнення державного бюджету беззаперечно становить суспільний інтерес. Рішенням Європейського суду з прав людини від 02.11.2004 у справі "Трегубенко проти України" передбачено, що правильне застосування законодавства незаперечно становить "суспільний інтерес", а тому прокурор зобов'язаний реагувати на факти порушення законодавства.
На виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", Суворовською окружною прокуратурою м. Одеси 27.02.2024 повідомлено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях про наявність підстав для представництва та підготовку позовної заяви в інтересах компетентного органу.
5.2. Щодо стягнення заборгованості по орендній платі.
Відповідно до ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У відповідності зі статтею 759 ГК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частинами першою та п'ятою статті 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно до ст. 193 ГК України, яка цілком кореспондується із ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
У п.9.1 умов передбачено, що місячна орендна плата: 10 082,00 грн без ПДВ.
За умовами п.16 умов, співвідношення розподілу орендної плати: 30% балансоутримувачу, 70% державному бюджету.
Згідно п. 3.2. Договору, якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січеньгрудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плащ що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.
Орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у п.16 умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця до 15 числа, поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатом аукціону (п.3.3. договору).
Водночас 27.05.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №634 “Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану”, підпунктом 3 пункту 1 встановлено, що на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30 травня 2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей.
Підпунктом 4 пункту 1 названої постанови встановлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше: орендарям на територіях, визначених у підпунктах 2 і 3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) після 30 вересня 2022 і 30 травня 2022 відповідно і до закінчення строку, визначеного в абзаці першому цього підпункту.
Згідно з підпунктом 5 п.1 постанови Кабінету Міністрів України” № 634 від 27.05.2022 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Надалі, за період з червня 2022 по квітень (включно) 2023 здійснювалось нарахування суми орендної плати у розмірі 50% відповідно до Постанови КМУ №634.
Суд зазначає, що норми вказаної постанови при нарахування орендної плати за період воєнного стану дотримано в повному обсязі.
Судом встановлено, що загальна сума орендної плати за період з серпня 2021 по грудень 2023, яка підлягала сплаті Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях складає 118 445,60 грн, однак сплачено із них відповідачем лише 70 859,03 грн.
Так, перевіривши наданий розрахунок суми орендної плати, суд встановив його правильність та обґрунтованість. Таким чином, прострочена заборгованість відповідача перед позивачем з орендної плати складає 47 586,57 грн.
5.3. Щодо стягнення пені.
Згідно з ч. 1 ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
Згідно з ч. 2 ст. 343 ГК України та ст. 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” від 22.11.1996 № 543/96-ВР розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
У п. 3.8. Договору сторони погодили, що на суму заборгованості Орендаря нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки національного банку на дату нарахування пені на суму заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.
Припинення договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п. 3.10. Договору).
Перевіривши розрахунок пені у розмірі 6 923,43 грн, суд встановив його обґрунтованість та арифметичну правильність, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
За таких обставин, враховуючи що відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами наявності заборгованості за Договором №209840912094 нерухомого майна, що належить до державної власності від 12.08.2021, суд вважає правомірними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства вимоги прокурора про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті орендної плати у розмірі 47 586,57 грн та пені у розмірі 6 923,43 грн, у зв'язку з чим вони підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 130, 191, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА СЕРВІС УКРАЇНА" (08301, Київська обл., Бориспільський р-н, місто Бориспіль, вул.Старокиївська, будинок 73А, квартира 33, код ЄДРПОУ 44087976) до Державного бюджету України (отримувач - ГУК в Од.обл/м.Одеса/22080300, код отримувача - 37607526, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) - UA778999980313010094000015744) заборгованість по орендній платі у розмірі 47 586/сорок сім тисяч п'ятсот вісімдесят шість/грн 57 коп. та пеню у розмірі 6 923/шість тисяч дев'ятсот двадцять три/грн 43 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОГІСТИКА СЕРВІС УКРАЇНА" (08301, Київська обл., Бориспільський р-н, місто Бориспіль, вул.Старокиївська, будинок 73А, квартира 33, код ЄДРПОУ 44087976) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) судовий збір у сумі 3028/три тисячі двадцять вісім/грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Повне рішення складено 17 червня 2024 року.
Суддя Ю.М. Невінгловська