61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
17.06.2024р. Справа № 905/313/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В. розглянув заяву Фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни про скасування судового наказу від 20.11.2023
за заявою Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" м.Київ
до Фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни Донецька обл., Нікольський р-н, село Малоянисоль,
про стягнення заборгованості за кредитним договором № Б/Н від 12.02.2019 року в розмірі 114667,35 грн. (94016,12 грн. - заборгованість за кредитом; 17248,03 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом; 3403,20 грн. - заборгованість по комісії за користуванням кредитом)
06.03.2024 Господарським судом Донецької області було видано судовий наказ про стягнення Фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" заборгованості за кредитним договором № Б/Н від 12.02.2019 року в розмірі 114667,35 грн. (94016,12 грн. - заборгованість за кредитом; 17248,03 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом; 3403,20 грн. - заборгованість по комісії за користуванням кредитом).
12.06.2024 до Господарського суду Донецької області надійшла заява фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни про скасування судового наказу №905/313/24.
Одночасно із заявою про скасування судового наказу боржником було заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку на подання заяви про скасування судового наказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 Господарського процесуального кодексу України, боржник має право протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав. Заява про скасування судового наказу може також бути подана органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Розглянувши клопотання про поновлення пропущеного строку, суд зазначає наступне:
Згідно з п. 3 ч. 5 ст. 157 Господарського процесуального кодексу України, до заяви про скасування судового наказу з-поміж іншого додається клопотання про поновлення пропущеного строку, якщо заява подається після спливу строку, передбаченого частиною першою цієї статті.
Як встановлено у ст. 118 Господарського процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Частиною 2, 3 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
При видачі судового наказу від 06.03.2024 Господарським судом Донецької області було роз'яснено боржнику його право протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав.
Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд зазначає, що єдиною підставою для поновлення пропущеного строку для подання заяви про скасування судового наказу заявник зазначає неотримання ним копії судового наказу. Як вказав заявник, про наявність такого наказу стало відомо лише дізнавшись про виконавче провадження.
За змістом п. 7 ч. 1 ст. Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон №755) Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Статтею 7 вказаного закону передбачено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно з ч.4 ст.10 вищезазначеного Закону відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, відомості про місцезнаходження фізичної особи - підприємця (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем) (п. 5 частини четвертої ст. 9 Закону № 755).
У разі зміни місця проживання фізичної особи необхідно зареєструвати факт зміни адреси ФОП у державного реєстратора.
Відповідно до частини першої ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Фізична особа зобов'язана зареєструватися за місцем проживання, відповідно до норм Закону України від 05.11.2021 № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі - Закон № 1871).
Закони є основоположними нормативними актами, спрямованими на забезпечення порядку та стабільності в суспільному житті.
Право є системою норм, які регулюють поведінку людей з метою підтримання соціального порядку. Відповідно, кожна особа, незалежно від соціального статусу чи професійної діяльності, включаючи підприємців, зобов'язана дотримуватися встановлених правових норм.
Закони створюються для захисту основних прав і свобод громадян, забезпечуючи їхню безпеку та добробут. Ігнорування законів веде до хаосу та дезорганізації, що суперечить основним принципам правової держави. У свою чергу, виконання правових норм є обов'язковою умовою для гармонійного функціонування суспільства, концепцією права як засобу соціального контролю.
Таким чином, підприємці, як і всі інші члени суспільства, повинні діяти у відповідності до законодавства, сприяючи підтримці правопорядку та стабільності. Правовий порядок є необхідною передумовою для ефективного розвитку економіки та добробуту громадян, що є метою будь-якої правової системи.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою ФОП Стамбулжи Вікторії Валеріївни значиться - АДРЕСА_1 .
Дану адресу також зазначено представником ФОП Стамбулжи Вікторії Валеріївни у заяві про скасуванні судового наказу та клопотанні про поновлення строку.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, з 05.03.2022 вся територія місця реєстрації боржника включена до переліку тимчасово окупованих територій.
Направити на відому суду адресу боржника судовий наказ у справі №905/313/24 не виявилось можливим, відділення Укрпошти на вказаній території не функціонують, повідомлення боржника про винесення судового наказу здійснювалось також шляхом розміщенням відповідного повідомлення на офіційній сторінці суду на веб-порталі «Судова влада України».
Положеннями ст.ст.4, 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 передбачено облік та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, відповідальним за формування та ведення якої є Міністерство соціальної політики України, згідно з п.2 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №646 від 22.09.2016.
За змістом п.4 Порядку Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб, серед іншого, повинна містити дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення, а також адресу, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
Враховуючи викладене, для можливості направлення боржнику наказу, суд з метою отримання відомостей про реєстрацію боржника, як внутрішньо переміщеної особи звернувся до Міністерства соціальної політики України.
Міністерство соціальної політики листом від 20.03.2024 повідомило суд, що відомості у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб інформація щодо ОСОБА_1 - відсутня.
Суд зазначає, що згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відтак, боржник мав право та не був позбавлений можливості ознайомитись, з судовим наказом також в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Враховуючи вищенаведене, судом було вжито всіх можливих заходів щодо встановлення місцезнаходження боржника та вичерпано всі можливі засоби повідомлення його про винесення судового наказу від 06.03.2024.
Судовий наказ набрав законної сили та направлений стягувачу 10.04.2024.
Дослідивши доводи заявника про поновлення пропущеного строку для подання заяви про скасування судового наказу, суд не вважає зазначені причини поважними та не знаходить підстав для поновлення строку на скасування судового наказу, а тому відмовляє у задоволенні клопотання про поновлення строку на подання заяви про скасування судового наказу №905/313/24 від 06.03.2024.
Частиною 2 статті 158 Господарського процесуального кодексу України визначено, що заява боржника про скасування судового наказу, подана після закінчення строку, встановленого частиною першою статті 157 цього Кодексу, повертається, якщо суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку для подання цієї заяви.
Враховуючи вищевикладене, Господарський суд Донецької області приходить до висновку про повернення заяви фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни про скасування судового наказу № 905/313/24 від 06.03.2024.
Керуючись ст.ст. 118, 119, 157, 158, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Донецької області
1. У задоволенні клопотання фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни про поновлення строку на подання заяви про скасування судового наказу - відмовити.
2. Заяву фізичної особи-підприємця Стамбулжи Вікторії Валеріївни про скасування судового наказу від 06.03.2024 - повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.В. Зекунов