Рішення від 17.06.2024 по справі 333/1432/24

Унікальний номер справи 333/1432/24

Номер провадження 2/333/2330/24

РІШЕННЯ

Іменем України

17 червня 2024 року м.Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Піх Ю.Р., за участю секретаря судового засідання Гудіна І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_4 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району про визнання права на приватизацію житлового приміщення без надання ордеру, -

ВСТАНОВИВ:

15.02.2024 р. позивачі звернулися до суду з позовом про визнання права на приватизацію житлового приміщення без надання ордеру.

Позовні вимоги мотивовані наступним, позивачі постійно проживають та зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 .

Квартира, в якій вони проживають, відноситься до державного житлового фонду, її власником є територіальна громада в особі Запорізької міської ради.

Першим наймачем житла був ОСОБА_5 , який є чоловіком ОСОБА_1 батьком ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та дідом ОСОБА_4 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 .

ОСОБА_5 разом з членами своєї сім?ї заселився в квартиру в 1983 році на підставі ордеру, виданого у встановленому законом порядку.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер.

Після смерті чоловіка договір найму квартири уклала його дружина ОСОБА_8 .

26.01.2024 р. позивачі звернулися до відповідача як органа приватизації житла із заявою про приватизацію квартири.

Згідно відповіді районної адміністрації по Комунарському району від 29.01.2024 року №Г-82 їм було відмовлено у здійсненні приватизації квартири через відсутність копії ордеру про надання житлової площі.

При вселенні до спірної квартири ордер було здано до житлово-експлуатаційної організації. Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради 11.05.2022 року №Г-1197, надав відповідь про неможливість надати копію корінця ордеру на спірну квартиру, оскільки у відділі обліку та розподілу житлової площі департаменту корінці ордерів на заселення зберігаються лише з 1984 року. Ордер позивача був виданий раніше.

Згідно з відмітками в паспорті усі позивачі зареєстровані в спірній квартирі.

На підставі чого позивачі просили суд визнати право на приватизацію квартири АДРЕСА_2 , без надання ордеру за вказаною адресою.

Ухвалою суду від 15 лютого 2024 р. призначено справу до розгляду, учасникам справи встановлено строк для подачі відзиву по суті позову. Позовну заяву суд вирішив розглядати за правилами спрощеного провадження, оскільки спір є малозначним у розумінні п. 1 ч. 6 ст. 19 ЦПК України, а також наявні обставини, визначені ч. 1-3 ст. 274 ЦПК України.

Позивачі ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до судового засідання не з?явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, надіслали до суду заяву в якій просили розглянути справу без їх участі, позовні вимоги просили задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, до судового засідання не з?явився, про час та місце слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином.

26.03.2024 р. до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому зазначено, що позов відповідач не визнає з підстав, що роз?яснення, які надані Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 06.09.2013 року № 7/10-13962 стосовно зберігання документів (ордерів) та їх надання, були розглянуті 17.12.2013 року на засіданні робочої групи Запорізької міської ради з вирішення проблемних питань з організації процесу приватизації житла в м.Запоріжжя. Відповідач, як виконавчий орган Запорізької міської ради, вважає неможливим проведення приватизації житлового приміщення без надання ордеру за адресою: АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні встановлено, що квартира АДРЕСА_2 відноситься до державного житлового фонду, знаходиться у віданні Запорізької міської ради.

У зазначеній квартирі зареєстровані ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується ксерокопією паспорту НОМЕР_1 , виданий 24.01.2002 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується ксерокопією паспорту НОМЕР_2 виданий 24.01.2002 року, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується ксерокопією паспорту НОМЕР_3 , виданий 22.07.2011 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується ксерокопією паспорту НОМЕР_4 виданий 18.01.2014 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ксерокопією паспорту № НОМЕР_5 виданий 05.05.2021 року.

Згідно копії Рішення Комунарської районної ради народних депутатів виконавчого комітету від 03.10.1983 року № 234/3 виключено з числа службової жилої площі, трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 жила площа 34,6 кв.метрів, укладено договір-найму жилого приміщення з ОСОБА_5 на трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 жилою площею 34,6 кв.метрів, склад сім?ї чотири особи.

Згідно повідомлення з Запорізької міської Ради Департаменту з Управління Житлово-Комунальним Господарством від 11.05.2022 року №Г-1197, на звернення ОСОБА_10 щодо надання копії корінця державного ордеру на квартиру АДРЕСА_2 , виданого в 1978 році, у відділі обліку та розподілу житлової площі департаменту, корінці ордерів на заселення зберігаються лише з 1984 року.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26.01.2024 р. позивач ОСОБА_11 звернулася до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району із заявою про приватизацію зазначеної квартири за відсутності ордеру на квартиру АДРЕСА_2 .

Листом від 29.01.2024 р. вих. № Г-82, відповідач відмовив ОСОБА_12 в приватизації квартири в зв'язку з відсутністю копію ордеру на квартиру АДРЕСА_2 виданого в 1978 році, у відділі обліку та розподілу житлової площі департаменту, корінці ордерів на заселення зберігаються з 1984 році. Враховуючи викладене запитувану інформацію надати не має можливості.

Відмову відповідача в приватизації квартири з наведених підстав, суд вважає протиправної з таких підстав.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затверджене наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року №396 передбачає подання серед інших документів і копії ордеру про надання жилої площі у багатоквартирному будинку.

Судом не встановлено, що позивачі незаконно чи самовільно зайняли житлове приміщення за адресою АДРЕСА_1 .

Той факт, що позивачі на законних підставах вселилися в спірну квартиру підтверджується тим, що вони зареєстровані в квартирі, постійно і відкрито користуються зазначеним жилим приміщенням та належним чином виконують обов'язки наймачів.

Згідно ч. 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених п. 2 ст. 2 цього Закону, а саме не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовне (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.

Даний перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, і вбачається, що на спірну квартиру позивача не розповсюджується.

Відповідно до п. 4.2.9 Положення про районні адміністрації міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 22 червня 2011 р. № 29, районним адміністраціям міської ради делеговані повноваження в частині приватизації житла.

В судовому засіданні встановлено, що ордер на спірну квартиру у позивачів відсутній.

Роз'яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Мінрегіон України) від 06.09.2013 року № 7/10-13962, щодо вимог Положення, були розглянуті на засіданні робочої групи для вирішення проблемних питань з організації процесу приватизації житла в м. Запоріжжя. За результатами розгляду районним адміністраціям міста надано письмові рекомендації Управлінням з питань правового забезпечення роботи галузей міського господарства Запорізької міської ради, згідно з яким до заяви про приватизацію квартири (будинку) не буде додано копію ордера про надання жилої площі, орган приватизації повинен відмовити заявнику (Позивачам) у приватизації займаної квартири (будинку).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» спори, що виникають при приватизації квартири (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 15 ЖК України, до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів віднесено видача ордерів на жилі приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

За змістом ст. 58 ЖК України, ордер є єдиною підставою для вселення у жиле приміщення.

Відповідно до п. п. 69, 70, 72 Постанови ради Міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 року № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР»(розділ IV), ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, дійсний протягом 30 днів.

Ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.

При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі по тексту - Закон України) до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Відповідно до п. 4.23. Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, яке затверджене рішенням міської ради від 23.004.2021 р. № 75 (далі по тексту - Положення) районна адміністрація має делеговані права в частині приватизації житла.

Згідно ст. 8, ч. 1 Закону України передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина (ч. 3 ст. 8 Закону України).

Відповідно до п.п. 17-18 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, який затверджений наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396 (зі змінами) громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру звертається в орган приватизації з заявою та такими документами: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім'ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо); довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі; технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок; копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності); заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» об'єктом приватизації є квартири, які перебувають в віданні місцевих Рад, державних підприємств, установ, організацій, незалежно від їх відомчої належності.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», - приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

З аналізу вказаних правових норм випливає, що ордер це документ, що має тимчасову дію та є законною підставою вселення особи до житлового приміщення.

Відсутність ордеру не може бути підставою для відмови у приватизації позивачами квартири з таких підстав.

Згідно зі ст. 1, 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. До об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки(секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Таким чином, право на приватизацію мають, зокрема, особи, котрі мешкають в квартирах багатоквартирних будинків, які використовуються громадянами на умовах найму.

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

З наведених підстав суд визнає відмову районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району в приватизації позивачем вказаної квартири за відсутності ордеру на житлове приміщення незаконною.

Заперечення представника відповідача суд не приймає до уваги, оскільки вони суперечать зазначеним вище положенням Конституції України, Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Керуючись ст. 263-268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_4 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району про визнання права на приватизацію житлового приміщення без надання ордеру - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_7 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_9 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_10 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_11 право на приватизацію за адресою: АДРЕСА_1 , за відсутності ордеру на житлове приміщення на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 17 червня 2024 року.

Суддя Ю.Р.Піх