Справа № 646/6695/24
№ провадження 3/646/3135/2024
17.06.2024 м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Шиховцова А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від групи ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця м. Хмельницький, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , який займає номера обслуги радіотелефоніста, солдата, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНХІ №2/3972 від 04.05.2024 ОСОБА_1 04.05.2024 о 21 год 00 хв. перебував в стані алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини в АДРЕСА_2 , чим вчинив військове адміністративне правопорушення в умовах особливого періоду, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 направлено о 22:00 год до КНП «Шевченківська ЦРЛ», де надано консультативний висновок №513 від 04.05.2024, яким засвідчено знаходження останнього у стані алкогольного сп'яніння, результат огляду - 0,71 проміле.
Крім того, відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНХІ №2/4664 від 29.05.2024 ОСОБА_1 29.05.2024 о 20 год 00 хв. перебував в стані алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини в АДРЕСА_2 , чим вчинив військове адміністративне правопорушення в умовах особливого періоду, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 направлено о 20:50 год до КНП «Шевченківська ЦРЛ», де надано консультативний висновок №676 від 29.05.2024, яким засвідчено знаходження останнього у стані алкогольного сп'яніння, результат огляду - 1,16 проміле.
Також, відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНХІ №2/4762 від 01.06.2024 ОСОБА_1 01.06.2024 о 16 год 00 хв. перебував в стані алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини в АДРЕСА_2 , чим вчинив військове адміністративне правопорушення в умовах особливого періоду, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 направлено о 17:30 год до КНП «Шевченківська ЦРЛ», де надано консультативний висновок №971 від 01.06.2024, яким засвідчено знаходження останнього у стані алкогольного сп'яніння, результат огляду - 1,33 проміле.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, всупереч інтересам військової служби, внаслідок особистої недисципліновавності та безвідповідальності вчинив військове адміністративне правопорушення, яке передбачене ч. 3 ст. 172-20, а саме: знаходився в алкогольному стані під час виконання службових обов'язків.
Постановами від 18.06.2024 Червонозаводського районного суду м. Харкова об'єднані вказані адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, до кожного адміністративного матеріалу надані письмові заяви ОСОБА_1 , в яких він просив розглянути адміністративні матеріали без його участі, вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав повністю та просив призначити найменш суворе покарання з урахуванням важкого матеріального стану.
Згідно з ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
У цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, а також з метою недопущення порушення строків розгляду справи, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП України, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП України).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінюючи зібрані в справі докази в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-20 КУпАП визначено наступні склади адміністративного правопорушення: 1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; 2) поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 3) виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 4) відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 "Про часткову мобілізацію".
Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Указ Президента України від 26 вересня 2016 року № 411/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року N 15", не містить положень, які скасовують дію особливого періоду в Україні (Постанова від 25.04.2018 № 205/1993/17 Верховний Суд, Касаційний цивільний суд).
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває по теперішній час.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, підтверджується належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справ, а саме: даними протоколів про військове адміністративне правопорушення серії ДНХІ №2/3972 від 04.05.2024, серії ДНХІ №2/4664 від 29.05.2024 та серії ДНХІ №2/4762 від 01.06.2024; висновками №513 від 04.05.2024, №676 від 29.05.2024 та №971 від 01.06.2024.
На підставі викладеного, суддя дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП .
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставин що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи викладене, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за скоєне, наявність постійного джерела доходу, суд вважає за можливим призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП у виді штрафу в межах санкції статті, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст.172-20, ст.283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення з урахуванням приписів ч. 2 ст. 36 КУпАП у виді штрафу на користь держави у розмірі 1100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 18700 (вісімнадцять тисяч сімсот) гривень 00 копійок.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у п'ятнадцятиденний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення до виконання постанови в частині стягнення штрафу 3 місяці.
Суддя А.О. Шиховцова