19 червня 2024 р. м. Чернівці
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Чернівецького апеляційного суду Давній В. П., розглянувши апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , адвоката Ахмедова Д. Р. Огли на постанову судді Сокирянського районного суду Чернівецької області від 30 травня 2024 року, -
Постановою Сокирянського районного суду Чернівецької області від 30 травня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Кривий Ріг, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в сумі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) грн. Стягувач ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ).
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Згідно постанови районного суду та протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 286617 від 16 травня 2024 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він 16.05.2024 року о 16 год 00 хв. був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Секрет» у контрольованому прикордонному районі на напрямку 0067 прикордонного знаку, на відстані 15 000 метрів до лінії державного кордону, в адміністративних межах н. п. Вашківці Дністровського району Чернівецької області на ділянці відповідальності інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у складі групи осіб спільно із громадянами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за вчинення спроби незаконного перетину державного кордону з України в Республіку Молдова поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про Державний кордон України» від 04.11.1991 року, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
На вказану постанову суду адвокатом Ахмедовим Д. Р. Огли, який діє в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , подано апеляційну скаргу зі змісту якої вбачається, що апелянт
ЄУНСС: 722/1195/24 Головуючий у І інстанції: Унгурян С. В.
Номер провадження: 33/822/425/24 Головуючий в апеляційній ін-ції: Давній В. П.
просить скасувати вказану постанову. Провадження у справі закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях його підзахисного події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Вважає, що суд неповно з'ясував всі обставини даної справи, щодо виявлення та затримання його довірителя, які мають суттєве значення для правильного вирішення справи, припустився значного формалізму при оцінці доказів у даній справі, без аналізу об'єктивних та кваліфікуючих ознак правопорушення, судовий розгляд відбувся з порушенням та недотриманням прав та законних інтересів особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Стверджує, що матеріали, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення не підтверджують факт незаконного перетинання або спроби незаконного перетинання державного кордону України ОСОБА_1 .
Зазначає, що інформація про спробу перетинання кордону закладена у протоколі про адміністративне правопорушення, є припущенням, а відповідно сумнівом, який тлумачиться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вказує, що одного лише протоколу про адміністративне правопорушення та рапорт старшого прикордонного наряду ОСОБА_5 , за відсутності інших доказів явно не достатньо для висновку про винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
У судове засідання апеляційного суду особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та в його інтересах захисник Ахмедов Д. Р. Огли, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду, не з'явилися, при цьому, від них надійшла заява про розгляд вищевказаної апеляційної скарги без їхньої участі, що у відповідності до приписів ст. 294 КУпАП не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Відповідно до вимог статтей 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці вимоги закону судом першої інстанції при розгляді справи щодо ОСОБА_1 , належним чином дотримані.
Не дивлячись на наведені в апеляційній скарзі доводи, наявність в діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, підтверджується зібраними у справі про адміністративне правопорушення й розглянутими в судовому засідання доказами, яким дана правильна юридична оцінка.
Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, є обґрунтованим та відповідає фактичним обставинам справи.
Такий висновок підтверджується наявними у справі та дослідженими доказами, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 286617 від 16.05.2024 р., де викладено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, зокрема, що він 16.05.2024 року о 16 год, діючи в складі групи осіб разом з: гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Республіку Молдова, поза пунктами пропуску через державний кордон України, у зв'язку з чим був затриманий прикордонним нарядом (а. с. 1).
Протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, та був оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, в якому, зазначено дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, та інші відомості, необхідні для вирішення справи, який підписаний уповноваженою особою та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Зауваження, заперечення відсутні.
Обставини вчинення правопорушення підтверджуються протоколом про адміністративне затримання від 16.05.2024 року (а. с. 2), рапортом інспектора прикордонної служби 2 категорії - водія 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) солдата ОСОБА_6 (а. с. 5), схемою щодо обстановки на напрямку 0067 п/зн АДРЕСА_3 (а. с. 6).
Суд апеляційної інстанції бере до уваги і те, що під час особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 16 травня 2024 року у ОСОБА_1 було вилучено паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дія якого поширюється на час перебування за кордоном, що доводить наявність у ОСОБА_1 умислу на незаконний перетин державного кордону України.
Твердження сторони захисту про те, що його підзахисного було затримано далеко від державного кордону, а саме за 15000 м., що доводить відсутність у нього умислу на незаконний перетин державного кордону, суд апеляційної інстанції до уваги не бере, оскільки відповідальність за ст. 204-1 КУпАП настає за незаконний перетин або спробу незаконного перетинання державного кордону України, а для кваліфікації дій за вказаною статтею не вимагається наближення до державного кордону на певну визначену відстань.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан.
Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022, в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків 18-60 років за кордон.
При цьому, згідно з повідомлення Державної прикордонної служби України, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово заборонено виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , разом із: гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , було затримано 16.05.2024 року о 16 год 00 хв. на напрямку 0067 прикордонного знаку, на відстані 15 000 метрів до лінії державного кордону, в адміністративних межах н. п. Вашківці Дністровського району Чернівецької області, тобто в місці де діє прикордонний режим.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 , знаючи про тимчасову заборону виїзду за межі України громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років та перебуваючи у прикордонній смузі на ділянці відповідальності інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 », спільно з гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , вчинив спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, вчинене групою осіб.
Таким чином, заперечення стороною захисту вини ОСОБА_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, не спростовує правильних висновків суду першої інстанції про доведеність вини останнього у скоєному, і апеляційним судом оцінюються як форма захисту.
Посилання апелянта на те, що районний суд не звернув увагу та не надав належної оцінки ряду суттєвих недоліків та порушень, є безпідставними та такими, які спростовуються матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Не вбачає апеляційний суд підставою для скасування оскаржуваної постанови розгляд справи суддею першої інстанції без участі ОСОБА_1 , та захисника, адже порушене їх право на безпосередню участь у судовому засіданні, відновлене шляхом подачі захисником апеляційної скарги та участі останнього в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, дійшов до обґрунтованого висновку щодо доведеності вини гр. України ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Адміністративне стягнення накладене на гр. України ОСОБА_1 , із врахуванням вимог ст.ст. 33-35 КУпАП, у розмірі, передбаченого санкцією ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Судом апеляційної інстанції не встановлено порушень вимог матеріального чи процесуального права, які дають підстави змінити чи скасувати оскаржувану постанову.
Керуючись ст. 294 КУпАП, Чернівецький апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , - адвоката Ахмедова Д. Р. Огли, залишити без задоволення, а постанову Сокирянського районного суду Чернівецької області від 30 травня 2024 року, якою гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий, суддя
Чернівецького апеляційного суду В. П. Давній