печерський районний суд міста києва
Справа № 757/26504/24-к
11 червня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,
за участі сторін кримінального провадження:
підозрюваної ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , процесуального керівника у кримінальному провадженні - прокурора ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві у залі суду судове провадження за клопотанням Заступника начальника відділу ГСУ НП України полковник поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної у кримінальному провадженні № 12023000000001808 від 27.09.2023 ОСОБА_3 ,
11.06.2024 заступника начальника відділу ГСУ НП України полковник поліції ОСОБА_6 , за погодженням прокурора другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023000000001808 від 27.09.2023, з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_3 ..
Клопотання обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023000000001808 від 27.09.2023 за підозрою ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених , ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 369 КК України, ОСОБА_9 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303 КК України, ОСОБА_10 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303 КК України, ОСОБА_11 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303, ч. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 369 КК України, ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303 КК України.
Суть підозри сторона обвинувачення обґрунтовує наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше вересня 2023 року ОСОБА_8 , посягаючи на моральні засади суспільства, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти громадського порядку та моральності, маючи уявлення щодо необхідних вимог до організації та утримання місць розпусти, вирішив створити та очолити стійке угрупування - злочинну організацію, яка б забезпечувала діяльність з надання сексуальних послуг особами жіночої статі та отримання систематичного протиправного прибутку від такої діяльності.
Усвідомлюючи складність у організації діяльності по забезпеченню заняття проституцією інших осіб і подальшого її належного контролю, а також розуміючи, що для досягнення злочинної мети, направленої на протиправне збагачення шляхом систематичного заняття сутенерством, йому необхідна допомога сторонніх осіб, ОСОБА_8 вирішив залучити до такої діяльності інших осіб.
Розробивши злочинний план, спрямований на залучення до такої діяльності осіб з чітким розподілом функцій кожного, визначивши мінімально необхідну для досягнення загальної злочинної мети кількість учасників, ОСОБА_8 визначив для себе організаційні функції.
У подальшому, приблизно в вересні 2023 року (більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах ОСОБА_8 запропонував своїй дружині - ОСОБА_9 та знайомому ОСОБА_10 , в якості керівників структурних частин, увійти до складу злочинної організації, з метою спільного заняття сутенерством та повідомив останнім про розроблений план злочинних дій та способи його реалізації.
Бажаючи здійснювати протиправну діяльність, спрямовану на організацію та забезпечення умов для заняття проституцією, та отримувати від цього власний прибуток, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 надали свою згоду на участь у злочинній діяльності та вступили з ОСОБА_8 у злочинну змову, погодившись на виконання функцій керівників структурних частин злочинної організації, з метою заняття сутенерством на території м. Львова.
Вказану діяльність планували проводити систематично, протягом невизначеного терміну, а отримані прибутки використовувати як для власних потреб, так і для розширення мережі салонів для надання інтимних послуг.
Так, отримавши згоду ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на участь у злочинній діяльності, ОСОБА_8 , очолив злочинну організацію, визначивши необхідну для досягнення загальної злочинної мети кількість її учасників, при цьому, керуючись бажанням вчинення тяжких злочинів на території м. Львова, діючи з корисливих мотивів та з метою незаконного особистого збагачення, шляхом вчинення заздалегідь спланованого та систематичного забезпечення заняття проституцією іншими особами.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на незаконне збагачення, шляхом систематичного забезпечення заняття проституцією іншими особами, розуміючи, що для організації забезпечення такої незаконної діяльності необхідно підібрати інших осіб, в якості виконавців, які б здійснювали контроль за діяльністю осіб, що надають сексуальні послуги, займались пошуком та підбиранням приміщень для надання оплатних послуг сексуального характеру, осіб жіночої статі для заняття проституцією, здійснювали доставку повій до місць надання сексуальних послуг та до клієнтів, забезпечували їх охороною,
ОСОБА_8 , в різний період часу, окрім зазначених раніше ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , підібрав для участі у злочинній організації та залучив до зазначеної протиправної діяльності інших осіб, а саме: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_25 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_11 та інших, не встановлених на даний час осіб, повідомивши їх про такий намір, запевнивши у можливості отримання матеріальних благ, шляхом вчинення вказаних злочинів.
Отримавши згоду від вказаних осіб на участь у спільній злочинній діяльності, ОСОБА_8 , повідомив їм розроблений план злочинної діяльності і, отримавши добровільну згоду ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_11 та інших, не встановлених на даний час осіб, вступив з останніми у злочинну змову на спільне здійснення такої діяльності, при цьому кожному із учасників було роз'яснено відведену йому роль та функції під час спільного вчинення злочинів.
Реалізуючи свій злочинний план, ОСОБА_8 , маючи уявлення щодо необхідних вимог до організації діяльності з надання сексуальних послуг, особами жіночої статі, оскільки останній раніше притягався до кримінальної відповідальності за аналогічні злочини, не зробивши для себе належних висновків та маючи на меті вчинити нові тяжкі злочини, виконуючи організаційну функцію, з метою налагодження функціонування стійкої злочинної організації та досягнення високого рівня узгодженості дій учасників, з відома ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , розподілив між учасниками злочинної організації функції та ролі по забезпеченню діяльності щодо надання сексуальних послуг, при цьому, визначив ОСОБА_9 відповідальною за здійснення контролю за іншими учасниками злочинної організації, а саме диспетчерами (операторами) та особами жіночої статі, підібраними для надання послуг сексуального характеру, а також відповідальною за здійснення контролю, збору та обліку грошових коштів, отриманих за надані сексуальні послуги, в період його відсутності, а ОСОБА_10 ОСОБА_8 визначив відповідальним за здійснення контролю за іншими учасниками злочинної організації, а саме водіями-адміністраторами (охоронцями) та особами жіночої статі, підібраними для надання послуг сексуального характеру, а також відповідальним за здійснення контролю, збору та обліку грошових коштів, отриманих за надані сексуальні послуги, в період його відсутності.
Для очолюваної ОСОБА_8 злочинної організації характерне розподілення ролей кожного з її учасників, розподілення коштів, отриманих внаслідок злочинної діяльності. За час існування злочинної організації між її керівниками ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та учасниками ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_26 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_11 та іншими, не встановленими на даний час особами, існував високий рівень довіри, узгодженості дій та єдині правила поведінки, розроблені на виконання спільного злочинного плану, відомого всім учасникам організації.
Так, роль ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та ОСОБА_21 , як активних учасників злочинної організації, відповідно до відведених їм ролей, полягали у забезпечуванні заняття проституцією особами жіночої статі, шляхом виконання «роботи» диспетчерів (операторів).
Крім того, ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та ОСОБА_21 , як активні учасники злочинної організації, відповідно до відведеної безпосередньо їм ролі у спільному злочинному плані, забезпечували заняття проституцією особами жіночої статі, виконуючи «роботу» з приводу рекламування послуг сексуального характеру у мережі Інтернет, шляхом розміщення відповідних оголошень, на сайтах за посиланнями ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2
Злочинна організація, очолювана ОСОБА_8 , характеризувалась наступним чином:
- попередньою організованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений членами організації план вчинення злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між учасниками групи, наявність організатора, прикриття своєї діяльності;
- стійкістю злочинної організації, що виразилося у стабільності групи, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування групи, наявність необхідних для функціонування злочинної організації фінансових можливостей, а також згуртованості групи, що засвідчують міцні внутрішні зв'язки між учасниками, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним із учасників факту об'єднання з іншими особами для досягнення єдиного злочинного результату;
- «спеціалізацією» незаконної діяльності учасників злочинної організації, яка виражалась у сутенерстві, створенні та утриманні місць розпусти;
- тривалістю свого існування в період часу з не пізніше вересня 2023 року по 11 червня 2024 року.
Відповідно до розробленого злочинного плану, ОСОБА_8 , як організатор, створив злочинну організацію, здійснював разом із ОСОБА_9 та ОСОБА_10 керівництво нею, розробив план злочинної діяльності, направлений на незаконне отримання доходів від сутенерства, згідно якого розподілив роль кожного члена злочинної організації, підшукував виконавців злочинного угрупування, усував перешкоди для вчинення кримінальних правопорушень, розподіляв між членами злочинної організації отримані від незаконної діяльності прибутки, координував діяльність злочинної діяльності, розробив єдині правила поведінки учасників злочинної організації та осіб, які надають сексуальні послуги, та жорстко контролював їх виконання.
Безпосередньо собі ОСОБА_8 відвів загальне керівництво діями інших учасників злочинної організації, в тому числі:
- забезпечення прикриття їх протиправної діяльності перед правоохоронними органами;
- інструктаж учасників злочинної організації щодо форм і методів конспірації протиправної діяльності;
- здійснення розподілу грошових коштів, отриманих в результаті вчинення кримінального правопорушення;
- підбір нових учасників злочинної організації, а також відбір осіб жіночої статі, які надають сексуальні послуги.
Крім того, роль ОСОБА_8 , як активного учасника злочинної організації, полягала у підшукуванні та залученні осіб жіночої статі та схиляння їх до заняття проституцією, веденні обліку грошових коштів, отриманих від злочинної діяльності, наданні вказівок іншим учасникам злочинного угрупування та контролі їх діяльності. Також, ОСОБА_8 , відповідно до покладених на себе обов'язків, здійснював контроль за діяльністю диспетчерів (операторів), які забезпечували заняття проституцією особами жіночої статі, водіїв-адміністраторів (охоронців), які слідкували за дотримання особами жіночої статі, які надають сексуальні послуги, правил поведінки в місцях розпусти та здійснювали їх доставлення до місця перебування клієнтів, а також здійснювали контроль осіб жіночої статі, які надавали сексуальні послуги, проводив інструктажі щодо необхідності неухильного дотримання правил, установлених ним, отримував від інших учасників групи грошові кошти за надання сексуальних послуг.
Обґрунтовуючи клопотання слідчий вважає наявними підстави для застосування до підозрюваної ОСОБА_3 , яка підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з метою запобігання спробам останнього вчинити дії, передбачені п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ст.177 КПК України, а саме:
- існує ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України - переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Вказаний ризик обґрунтовується тим, що підозрюваній повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів, вчинених організованою групою, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до дванадцяти років з конфіскацією майна та з метою уникнення відповідальності може переховуватися від органу досудового розслідування та суду, у тому числі на території, яка тимчасово окупована;
- існують ризики, передбачені п.п. 2, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України - знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Вказаний ризик обґрунтовується тим, що на даний час у вказаному кримінальному провадженні не встановленні всі обставини, які підлягають доказуванню, зокрема не встановлено всіх учасників злочинної організації, тому для уникнення покарання за скоєння особливо тяжкого злочину підозрюваний може самостійно або за допомогою інших осіб знищити, сховати або спотворити речі і документи, які можуть мати значення речових доказів у кримінальному провадженні та які на даний час не відшукані органом досудового розслідування. Окрім цього, перебуваючи на волі підозрювана зможе попередити інших потенційних підозрюваних осіб, які наразі не встановлені органом досудового розслідування, надавши їм відповідні настанови та поради щодо подальших спільних дій, а також обговорити з ними спільну версію своєї невинуватості у злочині, таким чином перешкоджати провадженню іншим чином;
- існує ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України - незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні. Так, перебуваючи на волі, підозрювана з метою уникнення кримінальної відповідальності для себе, своїх спільників, може вчинити дії направлені на примушення до зміни наданих раніше свідчень допитаними особами. Зокрема, обґрунтованість ризику обумовлена тим, що підозрювана чітко усвідомлює осіб, хто може свідчити проти нього;
- існує ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України - вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обґрунтовується тим, що підозрювана може і надалі вчиняти кримінальне правопорушення.
Обставини встановлені під час досудового розслідування на думку слідчого виправдовують тримання підозрюваної під вартою, оскільки інші запобіжні заходи не зможуть запобігти вказаним ризикам.
Прокурор в судовому засіданні доводи клопотання підтримав, просив задовольнити, зазначив, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є єдиним можливим заходом, а відтак інші, більш м'які запобіжні заходи не можуть забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Захисник підозрюваної в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував, зазначивши, що підозра необґрунтована, ризики не доведені, підозрювана має належну процесуальну поведінку. Просив відмовити в задоволенні клопотання та застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Підозрювана підтримала свого захисника.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши думку учасників судового провадження, надходжу до наступних висновків.
За викладених обставин, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303 КК України, підозрюється:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка села Зимна Вода, Пустомитівського району, Львівської області, громадянка України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
11.06.2024 о 05 год. 24 хв. повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 302, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 303 КК України та 11.06.2024 о 05 год. 32 хв. затримано в порядку ст. 208 КПК України.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У даному випадку слід брати до уваги те, що відповідно до ст.8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та який застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Частиною 2 ст. 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Враховуючи, що відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), слідчий суддя приймає до уваги, що згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «Феррарі-Браво проти Італії» не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки останнє є завданням попереднього розслідування.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя, встановив, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджується долученими до матеріалів клопотання доказами, а саме:
- рапортом від 25.09.2023;
- протоколом огляду від 03.10.2023 (інформації, що міститься в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ІНФОРМАЦІЯ_5», «ІНФОРМАЦІЯ_6»;
- протоколом огляду від 07.10.2023 (за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_7»);
- протоколом допиту свідка ОСОБА_27 від 26.12.2023;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_28 від 15.05.2024;
- протоколом огляду від 20.03.2024 (щодо інформації на сайтах «ІНФОРМАЦІЯ_7»);
- протоколом огляду від 15.05.2024 (відеозапису з ТОВ «ОККО-ДРАЙВ»);
- протоколом огляд від 15.05.2024 (відеозапису з ТОВ «АТБ-Маркет»);
- протоколом огляду від 15.05.2024 (відеозапис з ТОВ «Альянс маркет»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_29 від 08.12.2023;
- протоколом допит свідка ОСОБА_30 від 15.02.2024;
- протоколом огляду від 14.05.2024 (мобільного телефону ОСОБА_30 );
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_31 від 26.02.2024 з додатками;
- протоколом огляду від 26.02.2024 (мобільного телефону ОСОБА_31 );
- протоколом огляд від 22.02.2024 (посилань «ІНФОРМАЦІЯ_8» та «ІНФОРМАЦІЯ_9»);
- протоколом огляду від 23.02.2023 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 23.02.2024 (грошових коштів);
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_32 від 26.02.2024;
- протоколом огляду від 26.02.2024 (мобільного телефону ОСОБА_33 );
- протоколом огляду від 22.02.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 22.02.2024 ( ОСОБА_32 );
- протоколом огляду від 23.02.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 23.02.2024 ( ОСОБА_32 );
- протоколом огляду від 24.02.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 24.02.2024 ( ОСОБА_32 );
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_31 від 03.04.2024;
- протоколом огляду від 03.04.2024 (мобільного телефону ОСОБА_31 );
- протоколом огляду від 08.04.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 08.04.2024 ( ОСОБА_34 );
- протоколом від 10.04.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 10.04.2024 ( ОСОБА_34 );
- протоколом огляду від 11.04.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 11.04.2024 ( ОСОБА_34 );
- протоколом огляду від 29.03.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 29.03.2024 ( ОСОБА_31 );
- протоколом огляду від 30.03.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 30.03.2024 ( ОСОБА_31 );
- протоколом огляду від 11.04.2024 (грошових коштів);
- протоколом огляду від 11.04.2024 ( ОСОБА_34 );
- протоколом додаткового допит свідка ОСОБА_34 від 16.04.2024;
- протоколом огляду від 16.04.2024 (мобільного телефону ОСОБА_34 );
- протоколом огляду від 15.05.2024 (мобільного телефону ОСОБА_35 );
- протоколом огляду від 07.12.2023 (мобільного телефону ОСОБА_36 );
- протоколом № 42/4001т від 26.02.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_32 ;
- протоколом № 42/4004т від 26.02.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_32 ;
- протоколом № 42/1005т від 26.02.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_32 ;
- протоколом № 42/1002т від 26.02.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/1003т від 26.02.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/6340т від 01.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/6341т від 01.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/352т від 08.01.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії -спостереження за особою ОСОБА_36 ;
- протоколом № 42/4781т від 12.03.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії - зняття аудіо,-відеоконтроль відносно ОСОБА_36 ;
- протоколом № 42/350т від 08.01.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії - спостереження за особою відносно ОСОБА_8 ;
- протоколом № 42/3717т від 22.02.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 ;
- протоколом № 42/6702т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії - аудіо, -відеоконтроль особи відносно ОСОБА_8 ;
- протоколом № 42/5564т від 20.03.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії - візуальне спостереження за особою ОСОБА_9 ;
- протоколом № 42/6703т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої розшукової дії - аудіо, -відеоконтроль особи відносно ОСОБА_9 ;
- протоколом № 42/6696т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, -відеоконтроль особи ОСОБА_21 ;
- протоколом № 42/6700т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження за особою ОСОБА_21 ;
- протоколом № 42/6698т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження за особою ОСОБА_10 ;
- протоколом № 42/6701т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, -відеоконтроль особи ОСОБА_12 ;
- протоколом № 42/8045т від 03.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження відносно ОСОБА_8 ;
- протоколом № 42/8556т від 30.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - спостереження відносно ОСОБА_9 ;
- протоколом № 42/8757т від 06.05.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 ;
- протоколом № 42/8764т від 06.05.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, -відеоконтроль особи ОСОБА_30 ;
- протоколом № 42/8046т від 25.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження за ОСОБА_37 ;
- протоколом № 42/8050т від 25.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, -відеоконтроль особи ОСОБА_32 ;
- протоколом № 42/8047т від 25.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/8051т від 25.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, -відеоконтроль відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/8048т від 25.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/8049т від 25.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, -відеоконтроль відносно ОСОБА_31 ;
- протоколом № 42/7045т від 09.04.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_34 ;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_3 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
У відповідності до ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
В той же час, згідно з ч. 4 ст. 194 КПК України у разі, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені ч.5 цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваній запобіжного заходу слідчий суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі Клоот проти Бельгії (Cloot v. Belgium, § 40) серйозність обвинувачення може служити для суду підставою для постановлення рішення про поміщення та утримання підозрюваного під вартою з метою запобігання спробі вчинення подальших порушень. Однак необхідно, щоб небезпека була явною, а запобіжний захід необхідний в світлі обставин справи і, зокрема, біографії та характеристики особи, про яку йдеться.
Разом з тим, клопотання не містить переконливого обґрунтування припущень слідчого у клопотанні та прокурора в судовому засіданні про наявність у підозрюваної наміру перешкоджати ходу досудового розслідування у такий спосіб, що застосування більш м'якого запобіжного заходу буде недостатнім для запобігання ризикам, передбаченими ст. 177 КПК України. Разом з цим, доводи, які зазначені в клопотанні слідчого про застосування запобіжного заходу щодо можливості переховування підозрюваної від органів досудового слідства та суду, не знайшли свого підтвердження, а відтак є непропорційними легітимній меті, яка ставиться до застосування запобіжних заходів.
Долучені до клопотання докази, містять дані виключно щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_3 інкримінованого діяння, однак не містять обґрунтованих доказів стосовно наявності ризиків вказаних у клопотанні, передбачених ст. 177 КПК України, які б передбачали застосування до підозрюваної виняткового запобіжного заходу.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини, яке згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, які є джерелом законодавства, у справі «Бойченко проти Молдови» № 41088/05, рішення від 11 липня 2006 року - «одне тільки посилання судів на відповідну норму закону без вказівки підстав з яких вони вважають обґрунтованими твердження про те, що ніби заявник може перешкоджати провадженню в справі, переховуватися від правосуддя або скоювати нові злочини, не є достатнім для ухвалення рішення про обрання запобіжного заходу» (аналогічні справи - «Беччієв проти Молдови» та «Сарбан проти Молдови»).
Крім того, дане твердження кореспондується з рішенням Конституційного Суду України від 08 липня 2003 року № 14-рп / 2003, згідно з яким тяжкість злочину законом не визначається як обов'язкова підстава для застосування будь-якого виду запобіжного заходу, а не тільки взяття під варту.
У рішеннях ЕСПЛ «Летельє проти Франції» від 26 червня 1991 року, «Мамедова проти Росії» від 01 червня 2006 року, а також правових позицій, викладених у п. 80 рішення у справі «Харченко проти України» від 10 лютого 2011 року, та у рішенні у справі «Тодоров проти України» від 12 січня 2012 р., визначено принцип призначення альтернативного запобіжного заходу, згідно з яким «для тримання під вартою повинні бути винятково вагомі причини, при цьому тільки тяжкість вчиненого злочину, складність справи та серйозність обвинувачень не можуть вважатися достатніми причинами для тримання особи під вартою».
Відповідно до правової позиції, викладеній у листі ВССУ, від 4 квітня 2013 року №511-550/0/4-13, тяжкість обвинувачення не може слугувати єдиним обґрунтуванням застосування тримання під вартою, тому судам, окрім кваліфікації, слід визначати ризики (ст. 177 КПК України), інакше судові рішення щодо застосування, продовження тримання під вартою не відповідають вимогам практики ЄСПЛ і нормам КПК України.
За вказаних обставин, проаналізувавши всі надані сторонами докази та дані про особу підозрюваної, слідчий суддя не знаходить підстав для задоволення клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Разом з цим, зважаючи на необхідність дотримання цілей кримінального провадження, принципів публічності, змагальності сторін та свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, слідчий суддя, з метою забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, у зв'язку з тим, що в ході розгляду клопотання доведено обґрунтованість підозри та наявність існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, приходить до висновку про наявність підстав для застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та / або необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги, у межах строку досудового розслідування кримінального провадження № 12023000000001808.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 176, 177, 178, 181, 183, 184, 193, 194, 196, 202, 205, 309, 532, 534 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання залишити без задоволення.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та / або необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги, у межах строку досудового розслідування кримінального провадження № 12023000000001808, а саме до 11.08.2024 включно.
Звільнити підозрювану ОСОБА_3 з-під варти у залі суду.
Зобов'язати підозрювану ОСОБА_3 виконувати процесуальні обов'язки, визначені частиною п'ятою ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, якому доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, або процесуального керівника - прокурора у кримінальному провадженні, та суду із встановленою періодичністю;
- повідомляти слідчого, якому доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, або процесуального керівника - прокурора у кримінальному провадженні, та суд про зміну свого місця проживання, реєстрації;
- утримуватися від спілкування з свідками та іншими підозрюваними по даному кримінальному провадженню;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні передати ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту стосовно підозрюваної до виконання органу Національної поліції за її місцем проживання.
Обов'язок контролю за виконанням ухвали слідчого судді покладається на прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1