Справа № 592/9964/24
Провадження № 1-в/592/327/24
19 червня 2024 року м.Суми Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , засудженого - ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми подання начальника Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької області, останнє місце проживання: АДРЕСА_1 , засудженого 22.03.2017 вироком Сумського районного суду Сумської області за ч. 3 ст. 153, ст. 69 КК України до покарання у виді позбавлення строком на 9 років,
Суть питання, що вирішується.
13.06.2024 начальник Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» звернувся з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 на підставі пункту «ґ» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» строком на 1 рік з встановленням обмежень вказаних у поданні.
Подання мотивоване тим, що за час відбування покарання ОСОБА_4 характеризується негативно, вимоги режиму відбування покарання порушує, має вісім стягнень, два з яких погашені. Отримав два заохочення. В особистості засудженого спостерігаються ознаки, які можуть спричинити правопорушення та сприяти поверненню засудженого до протиправної діяльності, не виявляє готовності до самокерованої поведінки. За час відбування покарання не став на шлях виправлення, тому на підставі пункту ґ статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відносно нього підлягає встановленню адміністративний нагляд.
Позиція сторін.
Представник виправної колонії ОСОБА_6 , згідно поданої заяви подання підтримав, просив розгляд справи проводити без його участі.
Засуджений ОСОБА_4 просив встановити менше обтяжень, ніж вказано у поданні.
Захисник ОСОБА_5 вказувала що ОСОБА_4 не засуджений за тією статтею, за якою передбачено встановлення адміністративного нагляду, подання не відповідає вимогам до інструкції. У разі коли суд задовольнити подання просила врахувати не вмотивованість обмежень, які формально перераховані у поданні.
Прокурор у судовому засіданні подання підтримав повністю.
Встановлені судом обставини.
22.03.2017 ОСОБА_4 засуджений вироком Сумського районного суду Сумської області за ч. 3 ст. 153, ст. 69 КК України до покарання у виді позбавлення строком на 9 років.
Початок строку відбування покарання - 22.03.2017. Кінець строку - 04.08.2024.
27.09.2021 ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми внесено відомості до Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності малолітньої особи відносно ОСОБА_7 .
Згідно Довідки про стягнення та заохочення засудженого ОСОБА_4 останній мав вісім стягнень, два з яких погашені та має два заохочення.
Згідно характеристики від 30.05.2024 засуджений ОСОБА_4 характеризується негативно, вимоги режиму відбування покарання порушує, має вісім стягнень, два з яких погашені. Отримав два заохочення. В особистості засудженого спостерігаються ознаки, які можуть спричинити правопорушення та сприяти поверненню засудженого до протиправної діяльності, не виявляє готовності до самокерованої поведінки. За час відбування покарання засуджений не став на шлях виправлення, тому є доцільним встановлення відносно нього адміністративного нагляду на підставі пункту «ґ» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Мотиви, з яких суд виходив і положення закону, яким він керувався.
Адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону (статті 158 КВК України).
Відповідно до пункту «ґ» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», яким обґрунтовується подання, адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_4 засуджений до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, тому на підставі пункту «ґ» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», відносно нього необхідно встановити адміністративний нагляд з встановленням обмежень передбачених у статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» строком на один рік.
Доводи захисника про те, що ОСОБА_4 засуджений за злочин не передбачений у пункті «ґ» спростовуються вироком суду від 22.03.2017 за яким він засуджений до покарання у виді позбавлення волі за ч. 3 ст. 153, ст. 69 КК України та ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 27.09.2021, якою відносно нього внесено відомості Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності малолітньої особи.
Ураховуючи негативну характеристику на засудженого за час відбування покарання, наявність стягнень, суд вважає необхідним встановити обмеження, вказані у поданні, за виключенням заборони перебування на вокзалах і в аеропорту за місцем проживання. Так, перед засудженням ОСОБА_4 проживав у Білопільському районі с. Зелене, і після звільнення має намір повернутися до родичів, де явно відсутній аеропорт і вокзал.
Відтак подання про встановлення адміністративного нагляду засудженому підлягає задоволенню.
Керуючись пунктом «ґ» статті 3, статтями 5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд,
Подання начальника Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» - задовольнити.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з моменту звільнення по закінченню строку відбування покарання, призначеного вироком Сумського районного суду Сумської області від 22.03.2017, адміністративний нагляд строком на 1 рік.
Застосувати до ОСОБА_4 обмеження дій піднаглядного :
а) заборонити вихід з будинку (квартири) щодня з 22 години до 6 години без отримання на те письмового дозволу відділу поліції;
б) заборонити перебувати в ресторанах, кафе, барах, магазинах і інших громадських місцях, де здійснюється реалізація алкогольних напоїв на розлив;
в) заборонити виїзд на постійне (тимчасове) проживання за межі району (міста) постійного проживання без дозволу відділу поліції;
г) з'являтися на реєстрацію до відділу поліції за місцем поживання чоти рази на місяць.
На постанову може бути подана апеляція до Сумського апеляційного суду протягом семи днів з дня її винесення, а засудженим в той же строк з моменту вручення її копії.
Суддя ОСОБА_1