Постанова від 18.06.2024 по справі 240/13350/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/13350/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Єфіменко О.В.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

18 червня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2023 року позивач звернувся до суду з цим позовом, і просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.04.2023 за №273/33000703 в розмірі 6000,00 грн. штрафної санкції.

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року позов задоволено.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.03.2003 за №1 306 120 0000 000522. Основним видом діяльності згідно коду КВЕД 46.71 є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

На підставі наказу №69 від 16.03.2023 та направлення №52/33-00-07-03 від 17.03.2023 Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведена фактична перевірка ПП "Укрпалетсистем" (код ЄДРПОУ 32285225) господарської одиниці АЗС №56 (Львівська область, Бродівський р-н, м. Броди, автодорога Київ-Чоп, 441 км + 500 м) з метою перевірки дотримання вимог діючого законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі про виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення договору, оформлення трудових відносин з працівниками з 01.04.2020 по дату закінчення перевірки. За результатами перевірки контролюючим органом складено акт перевірки від 29.03.2023 №188/33-00-07-03-РРО/32285225, яким встановлено порушення пп.230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

Посадові особи контролюючого органу дійшли висновку, що ПП "Укрпалетсистем", як розпорядником акцизного складу, уніфікований номер 1005962 (АЗС №56) за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021 не забезпечено своєчасне подання до територіального органу ДПС електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального, чим порушено п.п. 230.1.3 п.230.1 ст. 230 ПК України.

За результатами розгляду матеріалів перевірки Західним МУ ДПС по роботі з ВПП винесено податкове повідомлення-рішення від 18.04.2023 №273/33000703, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 6000,00 гривень.

Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, положеннями п.230.1.3 ст.230 Податкового кодексу України (далі - ПК України) розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891 (далі - Порядок №891).

Пунктами 1, 5 Порядку № 891 визначено процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі (далі Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

За змістом п. 6 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1-4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпунктів5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Таким чином, розпорядник акцизного складу зобов'язаний подавати довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального в електронному вигляді (з дотриманням вимог Порядку №891) не пізніше наступного дня, який настає за звітнім днем.

Форма довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, а також формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 №944.

Приписами п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України встановлено, що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Однак, застосування такого штрафу можливо за наявності вини розпорядника акцизного складу в несвоєчасному поданні даних про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.

Спірним рішенням до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання до територіального органу ДПС електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального, чим порушено п.п. 230.1.3 п.230.1 ст. 230 ПК України.

Крім того, у акті перевірки зазначено про неподання ПП "Укрпалетсистем", як розпорядником акцизного складу, уніфікований номер 1005962 (АЗС №56) до органу ДПС 6 довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу отримання/відпуску та залишків пального, а саме:

- довідка за 18.12.2020 фактично подана 20.12.2020;

- довідка за 31.12.2020 фактично подана 04.01.2021;

- довідка за 01.01.2021 фактично подана 04.01.2021;

- довідка за 02.01.2021 фактично подана 04.01.2021;

- довідка за 03.01.2021 фактично подана 05.01.2021;

- довідка за 05.06.2021 фактично подана 07.06.2021.

З матеріалів справи вбачається, що ПП "Укрпалетсистем" сформовано та відправлено вищезазначені дані про фактичні залишки пального через програмний ОСОБА_1 Dос до ДПС України.

Згідно з повідомленням про отримання звітності, звіт направлено в поштову скриньку ДПС України 19.12.2020 о 12:18 за звітну дату 18.12.2020. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в порушення п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила.

Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 20.12.2020 о 12:45, квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9339302430 надійшла 20.12.2020 о 12:24.

З повідомленням про отримання звітності вбачається, що звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 01.01.2021 об 11:21 за звітну дату 31.12.2020. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила.

Згідно з квитанцією №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 10:15, квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9353004645 надійшла 04.01.2021 о 20:56.

Відповідно до змісту повідомлення про отримання звітності звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 02.01.2021 об 11:39 за звітну дату 01.01.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в порушення п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила.

Згідно квитанцією №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 10:00, квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9000020005 надійшла 04.01.2021 о 10:42.

Згідно повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 03.01.2021 року о 13:23 за звітну дату 02.01.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила.

Відповідно до квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 10:14, квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9000029424 надійшла 04.01.2021 о 14:35.

Згідно з повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 04.01.2021 о 21:06 за звітну дату 03.01.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила.

Відповідно до квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 05.01.2021 о 8:33, квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №90000118843 надійшла 05.01.2021 о 9:26.

Згідно з повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 06.06.2021 о 10:50 за звітну дату 05.06.2021. Згідно з квитанцією № l даний електронний документ доставлено до ДПС України 06.06.2021 о 10:50, однак квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу в порушення п. 9 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Слід зазначити, що квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9147873902 надійшла лише 07.06.2021 о 14:32.

Зазначені обставини підтверджуються скриншотами з електронного кабінету позивача, довідками про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального та повідомлення про отримання звітності, квитанції №1, №2.

Отже, наявні в матеріалах справи докази свідчать, що відомості про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021 направлялись ПП "Укрпалетсистем" вчасно та з дотриманням вимог ПК України та Порядку №891, а саме не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального, але не встановлено відповідальності такого розпорядника за належну роботу Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Відтак, за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.