05 червня 2024 року справа № 580/1370/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Каліновської А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шапошник Я.О.,
представника відповідача - Колєснік Н.І. (в порядку самопредставництва),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - відповідач) в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу т.в.о. начальника ГУНП в Черкаській області №1864 від 27.10.2023 про притягнення до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани відносно ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пункт 2 наказу т.в.о. начальника ГУНП в Черкаській області №1864 від 27.10.2023 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" за порушення вимоги ст.ст. 251, 252 КУпАП, п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п. 2 ч. 3 ст. 1, ч. 2 ст. 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ч. 1 розділу II Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейським, що затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 №705, п. 6 розділу II Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08 лютого 2019 року №100, абз. 1, 2 ст. 14 розділу Закону України "Про охорону праці", абз. 8 п.1.12 розділу І "Інструкції з охорони праці №ОП-1.2022" та ч. 5 розділу І Посадові інструкції, дільничному офіцеру поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, ОСОБА_1 оголошено догану. Позивач зазначає, що зміст наказу не містить всіх обставин справи, встановлених під час проведення службового розслідування, в тому числі і тих, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку позивача, які повинні враховуватись під час визначення виду стягнення.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі та без участі позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала до суду письмовий відзив, в якому зазначила, що підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача став дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у неналежному виконанні особою службової дисципліни, що суперечать інтересам законності. Такими обставинами є виключно фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діях особи ознак дисциплінарного проступку, зокрема, протиправної поведінки, шкідливих наслідків та причинного зв'язку між ним і дією порушника дисципліни. Вина позивача у вчиненні дисциплінарного проступку проявляється в прямому умислі, тобто, останній свідомо допускав настання несприятливих наслідків після вчинення ним цих дій. Це порушення стало можливим внаслідок особистої недисциплінованості та повного ігнорування ним вимог чинного законодавства. На підставі вищевикладених обставин відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Заслухавши пояснення представника відповідача розглянувши подані документи і матеріали, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 29.06.2021 займав посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, відповідно до наказу ГУНП в Черкаській області № 180 о/с від 24.06.2021.
Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №693 від 08.09.2023 «Про призначення та проведення службового розслідування, формування дисциплінарної комісії» (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 22.09.2023 №719) сформовано дисциплінарну комісію, призначено службове розслідування за рапортом начальника УГІ ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_2 від 28.08.2023 №188рп/48/01-2023 з приводу отримання тілесних ушкоджень дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 під час несення служби 22.08.2023, що мають ознаки дисциплінарного проступку.
Службовим розслідуванням встановлено наступне:
23.08.2023 о 13.22 год. на спеціальну лінію « 102» УОАЗОР ГУНП в Черкаській області надійшло повідомлення з КНП «Третя міська лікарня швидкої медичної допомоги» про те, що до медичного закладу звернувся дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу Превенції Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (далі - Черкаське РУП) старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , з діагнозом «травма голови, ніг та рук».
Дане повідомлення 23.08.2023 Черкаським РУП ГУНП зареєстровано до єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно - телекомунікаційної системи Інформаційного порталу Національної поліції України за № 37189.
Відповідно доручення ГУНП в Черкаській області від 21.11.2022 №2084/02/20/7-2022 «Про забезпечення правопорядку на території м. Черкаси під час воєнного стану в Україні» та доручення Черкаського РУП ГУНП від 21.11.2022 № 246 (далі - доручення № 246) «Про забезпечення правопорядку на території м. Черкаси під час воєнного стану в Україні» в період з 21.11.2022 і до особливого розпорядження, щоденно, проводиться оперативно-профілактичні відпрацювання в м. Черкаси.
Згідно до п. 2.1. та п. 3.4. доручення № 246, однострій поліцейських задіяних до оперативно-профілактичних відпрацювань - повсякденний, з табельною і автоматичною вогнепальною зброєю, спеціальними засобами та засобами індивідуального захисту. Піші патрульні наряди поліції, задіяні до профілактичних відпрацювань повинні бути забезпечені планшетними пристроями з доступом до «Інформаційного порталу Національної поліції України» та боді-камерами.
На виконання вимог вищезазначених доручень в Черкаському РУП ГУНП 22.08.2023 розроблено План проведення оперативно-профілактичних заходів, спрямованих на оздоровлення кримінальної обстановки на території м. Черкаси (далі - План), який затверджений т.в.о. начальника Черкаського РУП ГУНП полковником поліції ОСОБА_3 .
Перед заступанням на патрулювання наряди поліції, які задіяні до профілактичних відпрацювань, згідно журналу реєстрації інструктажів з питань дотримання заходів безпеки при поводженні зі зброєю пройшли цільовий інструктаж, отримали автоматичну зброю та спеціальні засоби індивідуального захисту бронежилета, гумові кийки, кайданки, балончики з речовиною сльозогінної та дратівливої дії. При цьому портативні відеореєстратори останні не отримували.
Відповідальним за проведення оперативно-профілактичних заходів на території м. Черкаси, визначено заступника начальника відділу превенцїї Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області капітана поліції ОСОБА_4 .
Згідно розробленого Плану на період з 18.00 год. 22.08.2023 по 06.00 год. 23.08.2023, заступили на піше патрулювання:
- старший лейтенант поліції ОСОБА_1 та начальник конвою відділення № 2 взводу № 1 РКС ГУНП в Черкаській області старший сержант поліції ОСОБА_5 , місце несення служби «Південно - Західний», район маршруту патрулювання № 8, позивний «Дрон-419», межі по вул. 30 років Перемоги, вул. Сумгаїтська, алеї Путейка через дворовий масив до вул. 30 років Перемоги.
Також до несення служби в складі пішого патруля заступили:
- старший дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капітан поліції ОСОБА_6 та дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області старший лейтенант поліції ОСОБА_7 , місце несення служби «Центр», маршрут патрулювання № 1, позивний «Дрон - 412», межі по вул. Н.Сотні, вул. В.Горова, по вул. В.Горовій до вул. Митницька, по вул. Митницька до вул. Шевченка, по вул. Б.Хмельницького, вул. Б.Хмельницького до вул. Гоголя.
22.08.2023 близько 23.50 год. піший патруль «Дрон-412» перебуваючи біля службового приміщення поліції, що за адресою м. Черкаси, вул. Гоголя, 390, почули крики та нецензурну лайку групи осіб, які доносились зі сторони бульвару Шевченка, чим порушували громадський порядок і спокій громадян. Про дану подію останні на спеціальну лінію за номером « 102» не повідомляли.
Внаслідок непрофесійних дій капітана поліції ОСОБА_6 та лейтенанта поліції ОСОБА_7 стали можливі порушення п. 6 розділу II Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08 лютого 2019 року № 100, а саме останні під час виявлення правопорушення не повідомили на спеціальну лінію за номером "102".
В подальшому піший патруль «Дрон-412» вирішив попросити допомоги у пішого патруля з позивним «Дрон-419» для припинення порушення громадського порядку, та зателефонували даному патрулю. Приблизно через 3-5 хвилин до них прибули поліцейські із маршруту патрулювання, а саме: старший лейтенант поліції ОСОБА_1 та старший сержант поліції ОСОБА_5 , які не повідомили безпосереднього керівника про необхідність залишення власного маршруту патрулювання та самостійно прийняли рішення про залишення маршруту патрулювання.
Таким чином, за висновками службового розслідування старший лейтенант поліції ОСОБА_1 та старший сержант поліції ОСОБА_5 , порушили вимоги ч. 2 ст. 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції, не повідомили безпосереднього керівника про необхідність залишення власного маршруту патрулювання та самостійно прийняли рішення про залишення маршруту патрулювання.
Прибувши на місце події, а саме: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 350, вищевказані працівники поліції виявили трьох осіб, якими виявилися ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 . Останні порушували громадський порядок, а ОСОБА_8 поводив себе агресивно, принижував честь та гідність працівників поліції, та провокував бійку. Після чого ОСОБА_8 схопив за формений одяг старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , хаотично розмахував руками та наніс останньому удар в область голови.
Після цього старший лейтенант поліції ОСОБА_1 попередив ОСОБА_8 про застосування до нього фізичної сили та спеціальних засобів та намагався затримати останнього. В свою чергу ОСОБА_8 почав тікати з місця події.
Близько 00.18 год. 23.08.2023 до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області надійшло повідомлення зі служби « 102» від гр. ОСОБА_11 про те, що за адресою АДРЕСА_1 відбувається бійка між групою осіб.
Вказану подію 23.08.2023 Черкаським РУП ГУНП в Черкаській області зареєстровано до єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно телекомунікаційної системи Інформаційного порталу Національної поліції У країни за № 37124.
Приблизно через 10 хв. після повідомлення на місце події прибули працівники батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Черкаській області (далі-БПОП).
По прибуттю на місце події наряду поліції БПОП, надали практичну допомогу працівникам поліції та затримали ОСОБА_8 де в подальшому останнього доставлено до адміністративної будівлі Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області для складання адміністративних матеріалів.
В свою чергу, на опрацювання виклику, який зареєстровано в ЄО № 37124 від 23.08.2023 додатково було направлено слідчо-оперативну групу (далі - СОГ) до складу якої входили, старший спеціаліст - криміналіст СКЗ СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капітан поліції ОСОБА_12 , старший оперуповноважений сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капітан поліції ОСОБА_13 , та слідчий відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області старший лейтенант поліції ОСОБА_14 .
Прибувши за вищевказаною адресою було встановлено, що на місці події перебували працівники поліції в кількості 6-7 осіб та троє цивільних осіб, один з яких знаходився у кайданках та поводив себе агресивно. В подальшому при спілкуванні з працівниками поліції останні повідомили, що допомоги СОГ не потребують та інформації від інших осіб чи заяв від працівників поліції щодо отримання тілесних ушкоджень не надходило, тому за результатами опрацювання працівниками СОГ прийнято рішення за спрощено схемою та згідно електронного рапорту 23.08.2023 о 01.54 год. факт бійки не підтвердився та відносно одного із учасників конфлікту складено адміністративні матеріали.
Таким чином під час реагування на вказане повідомлення старший лейтенант поліції ОСОБА_15 , в порушення п. п. 1 п. 8. розділу II Інструкції 575 не організував роботу СОГ на місці події, щодо встановлення всіх обставин та опитування свідків та інших можливих учасників події.
Внаслідок непрофесійних дій старшого лейтенанта поліції ОСОБА_16 , стали можливі порушення п. 7 р. II Інструкції 575, з боку капітана поліції ОСОБА_12 та капітана поліції ОСОБА_13 , а саме останні перебуваючи в складі СОГ по прибуттю на місце події, не з'ясували обставини події, не встановили свідків чи осіб можливо причетних до скоєння даного порушення.
Вказане призвело до непрофесійного виконання своїх функціональних обов'язків та вимог нормативно правових актів старшим лейтенантом поліції ОСОБА_17 , капітанами поліції ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , що є порушенням п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ч. 1 розділу II Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, що затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 № 705 (далі- Порядок розслідування 705), про кожний нещасний випадок потерпілий поліцейський або особа, яка його виявила, негайно повідомляє прямого керівника.
Старший лейтенант поліції ОСОБА_1 на місці події про отримання тілесних ушкоджень не повідомив прямого керівника, не звертався на спеціальну лінію" 102", чим своїми діями порушив вимоги ч. 1 розділу II Поряду розслідування 705 та п. 6 розділу II Наказу 100.
В свою чергу, капітан поліції ОСОБА_6 , лейтенант поліції ОСОБА_7 та старший сержант поліції ОСОБА_5 , які перебуваючи на місці події, також невідкладно не повідомили про факт отримання тілесних ушкоджень старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 за скороченим номером екстреного виклику поліції « 102».
В подальшому, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , в приміщенні Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області відносно ОСОБА_8 склав протоколи за ст. 173 КУпАП (Дрібне хуліганство) серії ВАБ № 948586 від 23.08.2023 та ст. 185 КУпАП (Злісна непокора) серії ВАБ №948587 від 23.08.2023.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 21.09.2023 (справа № 711/6241/23) за протоколом серії ВАБ №948587 від 23.08.2023, що складений старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , про притягнення ОСОБА_8 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП закрито провадження на підставі ст. ст. 247, 253, 280, 284 КУпАП, у зв'язку з встановленням ознак кримінального правопорушення.
23.08.2023 о 13.22 год. старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , самостійно звернувся до КНП «Третя міська лікарня швидкої медичної допомоги», після обстеження в травматичному пункті КНП йому видано довідку від 23.08.2023, в якій зазначено «травма голови, травма рук і ніг».
Відповідно до медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , виписка № 15856 від 25.08.2023 КНП «Третя міська лікарня швидкої медичної допомоги» встановлено діагноз, струс головного мозку. Периорбітальна гематома ліворуч. Забій перенісся. Забій обох ліктьових суглобів та обох колінних суглобів.
Також, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 , надано висновок спеціаліста Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 15.09.2023 № 02-01/834, за формою № КФ-1, в якому зазначено: отримані ним тілесні ушкодження відносяться - до категорії легких тілесних ушкоджень.
Відомості по факту отримання ОСОБА_1 тілесних ушкоджень, у відповідності до вимог пункту 12 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 № 100, Черкаським районним управлінням поліції ГУНП реєструвалися до єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи Інформаційного порталу Національної поліції України за № 37189 від 23.08.2023.
Внаслідок недотримання вимог абзацу 8 п. 1.12 розділу І Інструкції ОП-1.2022, затвердженої наказом ГУНП в Черкаській області від 16.05.2022 № 836, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 самостійно прийняв рішення про залишення маршруту патрулювання та виконував завдання, яке не було йому доручено, та в внаслідок чого, отримав тілесні ушкодження.
Зазначено, що своїми діями старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , порушив вимоги ст.ст. 251, 252 Кодексу України про адміністративне правопорушення, п. 1. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п. 2 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ч. 1 розділу II Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, що затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 № 705, п. 6 розділу II Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08 лютого 2019 року № 100. абз. 1, 2 ст. 14 розділ III Закону України «Про охорону праці», абз. 8 п. 1.12 розділ І «Інструкції з охорони праці № ОП-1.2022» та ч. 5 розділ І Посадової інструкції дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.
За результатами службового розслідування складено висновок, затверджений начальником Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 06.10.2023, яким, поряд з іншими поліцейськими в діях яких вбачалися ознаки дисциплінарних проступків, дільничному офіцеру поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 запропоновано застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани, за порушення вимог ст.ст. 251, 252 Кодексу України про адміністративне правопорушення, п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п. 2 ч. З ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ч. 1 розділу II Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, що затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 № 705, п. 6 розділу II Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08 лютого 2019 року № 100, абз. 1, 2 ст. 14 розділ III Закону України «Про охорону праці», абз. 8 п. 1.12 розділ І «Інструкції з охорони праці № ОП- 1.2022» та ч. 5 розділ І Посадової інструкції дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.
На підставі вказаного висновку та встановлених під час службового розслідування обставин, видано наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області №1864 від 27.10.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», яким, поряд з іншими поліцейськими в діях яких вбачалися ознаки дисциплінарних проступків, дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.
Позивач вважаючи п. 2 наказу Головного управління Національної поліції в Черкаській області №1864 від 27.10.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюються Законом України «Про Національну поліцію» (надалі - Закон № 580-VIII), Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 № 2337-VIII (надалі - Дисциплінарний статут) та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 29 липня 1991 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 580-VIII, Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону №580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Основні обов'язки поліцейського визначені ст. 18 Закону №580-VIII.
Положеннями пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону №580-VIII визначено, що поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, Присяги поліцейського та професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону №580-VIII, у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про Дисциплінарний статут Національної поліції України службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.
Згідно зі ст. 12 Закону дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Статтею 13 Дисциплінарного статуту встановлено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
За приписами стаття 14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Статтею 26 Дисциплінарного статуту встановлено особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану та передбачено, що службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження.
Службове розслідування за фактом порушення поліцейським службової дисципліни може проводитися як дисциплінарною комісією, так і однією особою, у тому числі безпосередньо уповноваженим керівником, який одноособово здійснює передбачені Статутом повноваження дисциплінарної комісії (далі - уповноважена особа). Службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів.
До строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні чи на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, розташованих на підконтрольних органам державної влади територіях.
Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування.
Наказом МВС України від 07.11.2018 № 893, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2018 року за № 1355/32807, затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, за приписами якого підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право, зокрема, надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються. Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень.
Розгляд справи дисциплінарною комісією проводиться зазвичай у формі письмового провадження.
Збирання та перевірка матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського у разі розгляду справи у формі письмового провадження здійснюються зазвичай шляхом, зокрема: одержання пояснень щодо обставин справи від поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та від інших осіб; одержання в органах, закладах, установах поліції та їх підрозділах чи за запитом в інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування необхідних документів або їх копій та долучення до матеріалів справи.
У разі розгляду справи у формі письмового провадження рішення дисциплінарною комісією приймається без повідомлення та (або) виклику інших учасників службового розслідування на підставі наявних у справі матеріалів.
Водночас позивач вважає, що відповідач під час прийняття рішення щодо виду дисциплінарного стягнення протиправно не враховано обставини, які пом'якшують відповідальність поліцейського, адже останній позитивно характеризується керівництвом, не мав діючих дисциплінарних стягнень, раніше до дисциплінарної відповідальності не притягувався.
За результатами проведеного службового розслідування відповідач дійшов висновку, що за вчинення дисциплінарного проступку до позивача слід застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Разом з тим, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність встановленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.
Верховний Суд у постанові від 10.09.2020 по справі №360/4790/19 сформував правовий висновок, відповідно до якого питання обрання виду стягнення за дисциплінарний проступок перебуває у площині дискреційних повноважень суб'єкта його накладення, але при цьому необхідно враховувати певні обставини. Суд здійснює правову оцінку рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень за критеріями частини другої статті 2 КАС України, які є межею для дискреційних повноважень останніх. Правова оцінка правильності та обґрунтованості рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності повинна перевірятися судами насамперед у тому, чи таке рішення прийнято у межах повноважень, у порядку та спосіб, встановлені Конституцією та законами України, чи дійсно у діях особи є встановлені законом підстави для застосування дисциплінарного стягнення, чи є застосований вид стягнення пропорційним (співмірним) із учиненим особою діянням.
Водночас Дисциплінарний статут було доповнено розділом V «Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану», відповідно до Закону №2123-IX від 15.03.2022.
Особливості застосування дисциплінарних стягнень у період дії воєнного стану та особливості доведення до поліцейського наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності визначені ст. ст. 29, 30 Дисциплінарного статуту, якими передбачено, що у разі встановлення за результатами службового розслідування в діях поліцейського дисциплінарного проступку видається письмовий наказ про застосування до нього одного з видів дисциплінарного стягнення з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану» в Україні було введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався і триває до сьогодні.
Статтею 29 Дисциплінарного статуту визначено, що у разі встановлення за результатами службового розслідування в діях поліцейського дисциплінарного проступку видається письмовий наказ про застосування до нього одного з видів дисциплінарного стягнення з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Дисциплінарні стягнення застосовуються в порядку зростання від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції (ч. 2 ст. 29 Дисциплінарного статуту).
У разі повторного вчинення дисциплінарного проступку поліцейським протягом строку дії дисциплінарного стягнення у виді зауваження за результатами службового розслідування дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє.
У разі застосування до поліцейського інших заходів дисциплінарного впливу, не пов'язаних із застосуванням дисциплінарного стягнення, прямий керівник посадової особи, яка призначила службове розслідування, має право переглянути це рішення шляхом видання наказу про притягнення цього поліцейського до дисциплінарної відповідальності.
Отже, дискреційні повноваження керівника, уповноваженого на застосування до поліцейського заходів дисциплінарного впливу, на час воєнного стану обмежені вказаною нормою права, яка визначає порядок накладення дисциплінарних стягнень від менш суворого до більш суворого виду дисциплінарного стягнення.
Відповідно до ч. 3 ст.13 Дисциплінарного статуту, до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
Порядок застосування дисциплінарних стягнень визначений статтею 19 вказаного статуту.
Під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби ( ч. 3 ст. 19 Дисциплінарного статуту).
У разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції ( ч. 7 ст. 19 Дисциплінарного статуту).
Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби (ч. 8 ст. 19 Дисциплінарного статуту).
Отже, наведеними вище нормами визначено, що у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту.
Натомість, як уже зазначалось вище, Дисциплінарний статут було доповнено розділом V «Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану», відповідно до Закону №2123-IX від 15.03.2022.
Тобто, дисциплінарному стягненню у виді догани передує менш суворе дисциплінарне стягнення зауваження, тобто дисциплінарне стягнення накладається в порядку зростання, послідовно, від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції.
Так оскаржуваним наказом від 27.10.2023 №1864 на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Отже, під час проведення службового розслідування та прийняття спірного наказу в ході службового розслідування не з'ясовані обставини, що пом'якшують чи обтяжують ступінь відповідальності позивача. Відповідачем не взято до уваги, що змінюючи маршрут свого патрулювання позивач діяв в стані крайньої необхідності, з метою усунення небезпеки, яка загрожувала громадському порядку, шляхом припинення групового порушення громадської безпеки, порядку та комендантської години.
Дисциплінарної комісією не надано належну оцінку діям позивача в стані крайньої необхідності, не надано оцінку наслідкам невчинення позивачем дій, спрямованих на надання допомоги іншому пішому патрулю.
Висновок службового розслідування не містить самостійно доведених фактів, які б підтверджували порушення позивачем виконання службових обов'язків та службової дисципліни.
Згідно матеріали службового розслідування, на час вирішення питання про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення, останній не мав діючих дисциплінарних стягнень, раніше до дисциплінарної відповідальності не притягувався, позитивно характеризувався керівництвом, про що свідчить зміст наявної у справі характеристики.
З урахуванням наведених вище обставин справи, відповідач обрав вид дисциплінарного стягнення догану, без дотримання порядку накладення дисциплінарних стягнень від менш суворого до більш суворого виду дисциплінарного стягнення, оскільки стягненню у виді догани передує менш суворе дисциплінарне стягнення зауваження, тобто дисциплінарне стягнення накладається в порядку зростання, послідовно, від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції.
В ухвалі Верховного Суду від 17.04.2023 у справі № 560/8721/22, Суд вказав, що «положеннями статті 29 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, встановлено особливості застосування дисциплінарних стягнень у період дії воєнного стану, зокрема, відповідно до частини другої зазначеної статті Статуту дисциплінарні стягнення застосовуються в порядку зростання від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції.
Оскільки на момент проведення службового розслідування у позивача не було діючих дисциплінарних стягнень, раніше до дисциплінарної відповідальності позивач також не притягувався, тому обраний вид дисциплінарного стягнення у виді догани є непропорційним та необґрунтованим, та таким, що обраний не у відповідності до положень статті 29 Статуту, без порядку зростання від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції.
Таким чином пункт 2 наказу т.в.о. начальника ГУНП в Черкаській області №1864 від 27.10.2023 про притягнення до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани відносно ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.
Керуючись ст. ст. 2, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу т.в.о. начальника ГУНП в Черкаській області №1864 від 27.10.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани відносно ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 40108667) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Повний текст рішення виготовлено 17.06.2024.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА