Рішення від 18.06.2024 по справі 560/5890/24

Справа № 560/5890/24

РІШЕННЯ

іменем України

18 червня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького сектору щодо відмови ОСОБА_1 у видачі паспорту громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року;

- зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького сектору оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про обмін паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку із непридатністю для користування попереднього паспорта. Вказує, що за результатом розгляду поданої заяви, відповідач листом відмовив у наданні такого. Вважає, що відмова у обміні паспорта громадянина України порушує основоположні права як людини та громадянина.

Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідачем розглянуто заяву позивача про обмін паспорта та надіслано письмову відповідь, у якій роз'яснено порядок для отримання такої послуги.

Вказує, що на день звернення із заявою у відповідача були відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, в якому вказує про обґрунтованість позовних вимог та безпідставність тверджень відповідача, викладених у відзиві.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Позивач у зв'язку із непридатністю для користування попереднього паспорта звернувся до Городоцького сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою щодо видачі нового паспорта громадянина України у формі книжечки.

До цієї заяви позивач додав: заповнену заяву про видачу паспорта, форма якої встановлена Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, паспорт позивача, який підлягає обміну, дві фотокартки позивача 35х45 мм та квитанцію про сплату державного мита.

Відповідач надав відповідь від 15.03.2024, у якій вказав, що територіальні підрозділи ДМС України здійснюють оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі книжечки на підставі заяви громадянина за зразком, наведеним у додатку 1 до Тимчасового порядку, поданої особисто, а також з урахуванням інших документів, перелік яких зазначив у цьому ж листі.

Вищезазначене слугувало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, визначаються Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, зокрема, поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься і паспорт громадянина України.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Частиною 1 статті 21 Закону №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно з ч. 5 ст. 21 Закону №5492-VI оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими п. 4 ч. 1 ст. 2 цього Закону.

Відповідно до п. 13 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України, свідоцтво про народження, - дві фотокартки розміром 35 х 45 мм, у необхідних випадках документи, що підтверджують громадянство України.

Згідно з п. 16 Положення обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.

Пункт 17 зазначеного Положення передбачає, що для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм.

Станом на день виникнення спірних правовідносин оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302) та Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 № 456.

Суд дослідив поданий заявником перелік документів та встановив наступне.

05.03.2024 позивач подав заяву до відповідача, у якій зазначив про необхідність обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування попереднього паспорта.

Також позивач до цієї заяви додав: заповнену заяву про видачу паспорта, форма якої встановлена Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, паспорт позивача, який підлягає обміну, дві фотокартки позивача 35х45 мм та квитанцію про сплату державного мита.

Листом відповідач фактично відмовив у видачі такого паспорта, роз'яснивши загальний порядок оформлення паспорта громадянина України.

Таким чином, безпідставними є доводи відповідача про порушення позивачем порядку подання заяви на оформлення паспорта України, а також твердження, що вказана заява не могла розглядатись як заява про оформлення і видачу (обміну) паспорта у формі книжечки.

Отже, права та законні інтереси позивача були порушені відповідачем шляхом не оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до положень чинного законодавства.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права та інтересів є саме зобов'язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт №2503-ХІІ в порядку обміну.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, а тому, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним повідомлення - відповідь Городоцького сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 15.03.2024 на заяву ОСОБА_1 .

Зобов'язати Городоцький сектор Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII в порядку обміну.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Городоцького сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Городоцький сектор Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 45, м. Городок, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 32000 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя Я.В. Драновський

Попередній документ
119815531
Наступний документ
119815533
Інформація про рішення:
№ рішення: 119815532
№ справи: 560/5890/24
Дата рішення: 18.06.2024
Дата публікації: 20.06.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Хмельницький окружний адміністративний суд
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо; реалізації владних управлінських функцій у сфері громадянства
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (18.06.2024)
Дата надходження: 19.04.2024
Предмет позову: про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Розклад засідань:
31.10.2024 10:30 Хмельницький окружний адміністративний суд