Рішення від 18.06.2024 по справі 560/5086/24

Справа № 560/5086/24

РІШЕННЯ

іменем України

18 червня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області № 3055/03-16 від 16.01.2024, зобов'язати зарахувати до стажу державної служби періоди роботи у митних органах з 01.04.1997 по 29.12.2023, зобов'язати призначити з 10.01.2024 пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках від 05.01.2024 №1, №3, виданих Державною митною службою України.

Посилається на те, що у січні 2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 попереднього Закону України «Про державну службу», додавши необхідні довідки про складові заробітної плати. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у задоволенні заяви відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у відзиві зазначає, що позивачка отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-VІ. Водночас, у переведенні на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу" відмовлено, оскільки Законом України №889-VІІІ "Про державну службу" цей вид пенсії не передбачений.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив не поданий.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримуючи пенсію по інвалідності, призначену відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-VI.

10.01.2024 позивачка звернулась з заявою до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на пенсію за іншим Законом (по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу"), додавши до заяви довідки про складові заробітної плати №1, №3 від 05.01.2024, видані Державною митною службою України.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 16.01.2024 №3055/03-16 позивачці відмовлено у перерахунку, оскільки призначення пенсії по інвалідності Законом №889 не передбачено. Про прийняте рішення позивачку інформовано також листами Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.03.2024 та від 11.03.2024.

У вказаних листах Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначило, що періоди роботи ОСОБА_1 з 01.04.1997 по 04.06.2013, з 27.12.2013 по 01.05.2016 не підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки позивачці у цей період присвоювались спеціальні звання.

Судом встановлено, що згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 20.09.1993 ОСОБА_1 :

- з 01.04.1997 працювала інспектором в Подільській регіональній митниці Державної митної служби;

- 25.03.1994 - присвоєно персональне звання "Інспектор митної служби 3 рангу";

- 24.06.1999 - присвоєно персональне звання "Інспектор митної служби ІІ рангу";

- 21.02.2003 - присвоєно персональне звання "Інспектор митної служби І-рангу";

- 01.04.2004 - присвоєно спеціальне звання "Інспектор митної служби 3 рангу";

- 28.12.2004 - призначено на посаду старшого інспектора митниці;

- 23.02.2005 - присвоєно спеціальне звання "Інспектор митної служби 2 рангу";

- 04.08.2005 - звільнена в порядку переведення у Хмельницьку митницю;

- 05.08.2005 - призначена на посаду старшого інспектора відділу інформаційного забезпечення та митної статистики;

- 27.11.2006 - переведена на посаду старшого інспектора відділу митного оформлення №1;

- 20.01.2012 - переведена на посаду старшого інспектора митного поста "Хмельницький-центральний";

- 05.06.2013 - переведено на посаду інспектора митного поста "Хмельницький-центральний". Присвоєно 11 ранг державного службовця;

- 05.10.2013 переведено на посаду державного інспектора митного поста "Хмельницький-центральний";

- 27.12.2013 - присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової та митної справи 1 рангу";

- 23.05.2014 - переведено на посаду старшого державного інспектора митного поста "Хмельницький-центральний";

- 01.12.2014 - переведена на посаду старшого державного інспектора митного поста "Хмельницький-центральний";

- 09.02.2016 - переведено на посаду старшого державного інспектора митного поста "Хмельницький-центральний";

- 10.12.2019 звільнена із займаної посади в порядку переведення до Подільської митниці Державної митної служби.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 №283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, передбачено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку №283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби. Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Пунктом 4 Порядку №283 передбачено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до ч. 17 статті 37 Закону №3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Крім того, спеціальним законом, що визначає статус посадових осіб митних органів в Україні, є Митний кодекс України від 13 березня 2012 №4495-VI (надалі також Митний кодекс). Відповідно до ч. 1 статті 569 Митного кодексу України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Згідно з ч. 1 статті 588 Митного кодексу пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Зважаючи на це, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправно не врахувало відповідні періоди роботи ОСОБА_1 у органах митної служби згідно з записами трудової книжки.

За змістом частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Частиною 1 статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: до досягнення особою 23 років включно 2 роки; від 24 років до досягнення особою 26 років включно 3 роки; від 27 років до досягнення особою 31 року включно 4 роки; для осіб 32 років і старших 5 років.

На підставі аналізу частини дев'ятої статті 37 Закону № 3723-XII можна дійти висновку, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV:

- особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років;

- особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.

З письмових доказів у справі вбачається, що другу групу інвалідності позивачці встановлено 22.10.2018 (довідка МСЕК серії АВ№ 1107821 від 22.10.2018). Із записів трудової книжки вбачається, що у період, коли їй було встановлено групу інвалідністі, вона працювала на посаді старшого державного інспектора митного поста Хмельницький-центральний. Станом на 01.05.2016 позивачка перебувала на державній службі.

Таким чином, стаж державної служби ОСОБА_1 становить понад 10 років, що підтверджується письмовими документами, наявними у справі.

З огляду на це, відповідачі не довели відсутність у позивачки права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, зважаючи на що рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

Оскільки довідки від 05.01.2024 №1, № 3, видані Державною митною службою України, недійсними не визнавались, перерахунок пенсії позивачки необхідно здійснювати з урахуванням заробітної плати, вказаної у них.

Оскільки відповідачі не спростували доводи позивачки належними доказами і не довели протилежне, позов слід задоволити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 16.01.2024 №3055/03-16.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу, необхідного для призначення пенсії державного службовця, періоди роботи ОСОБА_1 з 01.04.1997 по 04.06.2013 та з 27.12.2013 по 01.05.2016 у системі органів Державної митної служби України згідно з записами трудової книжки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вирішити питання призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII з 05.01.2024, зобов'язати нарахувати/перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 60% сум заробітної плати, зазначеної у довідках від 05.01.2024 №1, № 3, виданих Державною митною службою України (із урахуванням раніше проведених виплат).

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 червня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Київська обл., Фастівський р-н,08500 , код ЄДРПОУ - 22933548)

Головуючий суддя І.С. Козачок