Справа № 560/5952/24
іменем України
18 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не здійснення обчислення пенсії ОСОБА_1 виключно на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, виданої Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт, не враховуючи при цьому заробітну плату за інші періоди роботи та не зарахування до страхового стажу періоду роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції згідно записів трудової книжки;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити обчислення пенсії (нарахування та виплату) виключно на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, виданої Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт, не враховуючи при цьому заробітну плату за інші періоди роботи та здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням страхового стажу періоду роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції згідно записів трудової книжки, починаючи з 12.04.2024 року.
В підтвердження позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
12.04.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області із заявою про здійснення обчислення пенсії (нарахування та виплату) виключно на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, виданої Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт, не враховуючи при цьому заробітну плату за інші періоди роботи та із врахуванням страхового стажу за період роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції згідно записів трудової книжки.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області листом № 2200-0304-8/38658 від 18.04.2024 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними, тому звернувся в суд за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала в суд відзив на позовну заяву, в якій позовні вимоги не визнала, у задоволенні позову просить відмовити.
Обгрунтовуючи свою позицію представник відповідача пояснила, що позовні вимоги необгрунтовані та не підтверджені належними доказами, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов заявила клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України передбачено право суду відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а саме: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Так як дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому суд вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.
Судом встановлено, що 02.06.2011 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Заява та додані до неї документи прийняті пенсійним органом 02.06.2011 року та зареєстровані за № 460.
Позивач у заяві про призначення пенсії за віком не вказав за який період його трудової діяльності необхідно взяти до уваги заробітну плату для обчислення розміру пенсійних виплат.
Із змісту матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що серед інших документів разом із заявою позивач подав також довідку про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, видану Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт за період трудової діяльності з листопада 1985 року по березень 1991 року.
Протокольним рішенням від 30.06.2011 року № 9062 позивачу з 06.06.2011 року призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV.
18.07.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою в якій просив провести розрахунок розміру його пенсії із врахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії № 792 від 22.06.2009 року, а також зарахувати до його страхового стажу періоди роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року на посаді шофера на спецмашині та з 02.02.2001 року по 31.08.2016 року на посаді оператора котельні.
За результатами розгляду заяви від 18.07.2023 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направило на адресу позивача лист № 10205-9714/У-03/8-2200/23 яким позивача повідомлено про те, що в матеріалах пенсійної справи наявні довідки про заробітну плату за періоди роботи з 01.10.1984 року по 31.10.1985 року від 26.06.2008 року № 01-15/1212, виданої ДП "Макіїввугілля" та з 01.11.1985 року по 28.02.1991 року № 792 від 22.06.2009 року, виданої Донецькою виконавчою дирекцією ліквідації шахт.
Для обчислення пенсії враховано оптимальний варіант заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року (згідно довідки про заробітну плату № 792) та з 01.07.2000 року по 31.05.2011 року (згідно відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку).
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку становить 1,70902.
До страхового стажу згідно трудової книжки від 28.03.1976 року НОМЕР_1 не зараховано період роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції, оскільки трудова книжка заповнена з порушенням пункту 2.17 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162, зокрема не зазначено наказ та дату звільнення з роботи.
12.04.2024 року позивач вдруге звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою в якій просив здійснити обчислення пенсії (нарахування та виплату) виключно на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, виданої Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт, не враховуючи при цьому заробітну плату за інші періоди його роботи; здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням страхового стажу за період роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції згідно записів трудової книжки.
За результатами розгляду заяви, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направило на адресу позивача лист від 18.04.2024 року № 2200-0304-8/38658 яким позивача повідомлено про те, що в матеріалах пенсійної справи наявні довідки про заробітну плату за періоди роботи з 01.10.1984 року по 31.10.1985 року № 01-15/1212 від 26.06.1985 року, виданої ДП "Макіїввугілля" та з 01.11.1985 року по 28.02.1991 року № 792 від 22.06.2009 року, виданої Донецькою виконавчою дирекцією ліквідації шахт.
Для обчислення пенсії враховано оптимальний варіант заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року (згідно довідки про заробітну плату № 792) та з 01.07.2000 року по 31.05.2011 року (згідно відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку).
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку становить 1,70902.
Враховуючи зазначене, пенсійний орган вважає, що відсутні підстави для обчислення пенсії з врахуванням заробітної плати лише за 60 місяців до 01.07.2000 року, оскільки це не передбачено статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV.
До страхового стажу позивача не зараховано згідно трудової книжки від 28.03.1976 року НОМЕР_1 період роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції, оскільки трудова книжка заповнена з порушенням пункту 2.17 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162, зокрема не зазначено наказ та дату звільнення з роботи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, (далі-Закон № 1058-IV).
Вказаний Закон набрав чинності з 1 січня 2004 року.
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
В солідарній системі крім інших пенсійних виплат призначається пенсія за віком, що передбачено пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону №1058-IV.
Відповідно до пункту 1 статті 21 Закону № 1058-IV, персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 794 від 04.06.1998 року "Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", установлено, що починаючи з 1 липня 2002 року обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку.
Згідно із частинами 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом-на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року-за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно із пунктами 1, 2 статті 41 Закону № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"-максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1.1 Порядку № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії-додаток 1), подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі-орган, що призначає пенсію).
Згідно із пунктом 1.8 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Днем звернення за перерахунком пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія-дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1, встановлено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, які додаються до заяви про призначення пенсії, зокрема:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності-за формою згідно з додатком 3 до Положення;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Відповідно до пункту 2.7 Порядку № 22-1, до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до пункту 2.9 Порядку № 22-1, під час подання заяв, передбачених пунктом 1.1 розділу І, пунктом 3.1 розділу III та пунктом 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України.
Згідно із пунктом 2.23 Порядку № 22-1, при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно із пунктами 4.3, 4.7 Порядку № 22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про відмову в перерахунку пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
До 01 січня 2004 року страховий стаж працівників обраховується відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, який набрав чинності 01.01.1992 року на підставі постанови ВР України від 6 грудня 1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII).
Згідно із пунктом а) статті 3 Закону № 1788-XII, право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання,-за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Стаття 56 Закону № 1788-XII встановлює види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію.
Так, відповідно до частини 1 статті 56 цього Закону, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", (далі Порядок № 637).
Згідно із пунктами 1, 2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пунктів 17, 18 Порядку № 637, за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).
Згідно із пунктом 23 Порядку № 637, документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Постановою Державного комітету СРСР з праці і соціальним питанням від 20.06.1974 року № 162, затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах і організаціях, (далі Інструкція № 162).
Згідно із пунктом 2.2 Інструкції № 162, в трудову книжку вносяться відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу роботу, звільнення.
Пунктом 2.3 Інструкції № 162, встановлено, що всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, або звільнення вносяться адміністрацією підприємства після прийняття наказу, але не пізніше тижневого строку, а при звільненні-в день звільнення та повинні точно відповідати тексту наказу.
Записи здійснюються арабськими цифрами (число і місяць двозначними).
Правова оцінка встановлених у справі обставин із застосуванням наведених норм законодавства, дає суду право зробити такі висновки.
При зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком від 02.06.2011 року, позивач не вказав за своїм вибором у заяві які саме довідки про заробітну плату, що були подані ним разом із такою заявою та за який період страхового стажу повинні були бути взяті до уваги пенсійним органом при проведенні обчислення розміру пенсійних виплат при призначенні пенсії за віком відповідно до правил, встановлених статтею 40 Закону № 1058-IV.
Суд погоджується із поясненнями представника відповідача, що за таких обставин за результатами розгляду заяви від 02.06.2011 року, за наявності у матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату за період роботи з 01.10.1984 року по 31.10.1985 року від 26.06.2008 року № 01-15/1212, виданої ДП "Макіїввугілля" та довідки про заробітну плату за період роботи з 01.11.1985 року по 28.02.1991 року № 792 від 22.06.2009 року, виданої Донецькою виконавчою дирекцією ліквідації шахт, для обчислення розміру пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області врахувало на свій погляд оптимальний варіант заробітної плати за період роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року (згідно довідки про заробітну плату № 792) та за період роботи з 01.07.2000 року по 31.05.2011 року (згідно відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку).
12.04.2024 року позивач вдруге звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою в якій просив здійснити обчислення пенсії (нарахування та виплату) виключно на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, виданої Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт, не враховуючи при цьому заробітну плату за інші періоди його роботи; здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням страхового стажу за період роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції згідно записів трудової книжки.
За результатами розгляду заяви від 12.04.2024 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважаючи, що позивач бажає отримати тільки публічну інформацію щодо правильності обчислення розміру пенсії, направило на адресу позивача лист від 18.04.2024 року № 2200-0304-8/38658 яким позивача повідомлено про те, що в матеріалах пенсійної справи наявні довідки про заробітну плату за періоди роботи з 01.10.1984 року по 31.10.1985 року № 01-15/1212 від 26.06.1985 року, виданої ДП "Макіїввугілля" та з 01.11.1985 року по 28.02.1991 року № 792 від 22.06.2009 року, виданої Донецькою виконавчою дирекцією ліквідації шахт, тому для обчислення пенсії враховано оптимальний варіант заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року (згідно довідки про заробітну плату № 792) та з 01.07.2000 року по 31.05.2011 року (згідно відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку).
Суд при вирішенні спору враховує, що заява позивача від 12.04.2024 року з якою позивач вдруге звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та в якій він просив здійснити обчислення пенсії (нарахування та виплату) виключно на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2009 року № 792, виданої Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт, не враховуючи при цьому заробітну плату за інші періоди його роботи, не відповідає вимогам статті 44 Закону № 1788-XII, згідно із якою порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, а також вимогам самого Порядку № 22-1, а саме: заява про призначення/перерахунок пенсії повинна відповідати формі встановленої додатком 1 до Порядку № 22-1, разом з тим законодавчими актами не передбачено, що такі обставини є підставою для відмови у перерахунку пенсії за наявності підстав та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії.
Суд вважає, що невідповідність заяви позивача від 12.04.2024 року формі, встановленій Порядком № 22-1 не звільняє Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від обов'язку щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
За таких обставин, суд робить висновок про те, що необхідно визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 12.04.2024 року про перерахунок пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Суд не надає правової оцінки права позивача на перерахунок пенсії тільки за наявною у матеріалах справи довідкою № 792 від 22.06.2009 року, виданою Донецькою виконавчою дирекцією ліквідації шахт та із врахуванням страхового стажу за період роботи з 24.11.1978 року по 01.08.1979 року в Романівській ветстанції згідно записів трудової книжки за відсутності рішення пенсійного органу за результатами розгляду заяви позивача від 12.04.2024 року, оскільки при його прийнятті пенсійний орган може діяти на власний розсуд, тому приходить до висновку, що у решті позовних вимог необхідно відмовити.
Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований частково, доведений дослідженими доказами частково, тому підлягає частковому задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.04.2024 року про здійснення перерахунку призначеної пенсії за віком відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.04.2024 року щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії за віком та прийняти рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 970 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський