Справа № 688/426/24
іменем України
13 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі колегії: головуючої-судді Гнап Д.Д.
за участю:секретаря судового засідання Задворної В.М. позивача - ОСОБА_1
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлюцької сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення Михайлюцької сільської ради.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення №19 від 08.08.2023 Михайлюцької сільської ради 38 сесії восьмого скликання.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Михайлюцькою сільською радою, всупереч приписам законодавства, затверджено нову редакцію регламенту Михайлюцької сільської ради, що не є внесенням змін чи доповнень. Вважає це недопустимим, оскільки регламент роботи може затверджений не пізніше як на другій сесії і лише один раз.
Також зауважив, що він являється членом регламентної комісії, яка не розглядала проект рішення № 19 від 08.08.2023 (жодна комісія не розглядала), що також суперечить нормам законодавства. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, направив до суду відзив, в якому вказав, що оскаржуване рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством. Вказав, що норма про затвердження регламенту не пізніш як на другій сесії є загальною, не є імперативною і не забороняє органу місцевого самоврядування зміни до регламенті шляхом затвердження регламенту у новій редакції.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 січня 2024 року справу №688/426/23 2а/688/4/24 за позовом ОСОБА_1 до Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішення Михайлюцької сільської ради передано на розгляд за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.02.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 14.03.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 30.04.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.06.2024 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням Михайлюцької сільської ради восьмого скликання від 19.11.2020 № 10 затверджено регламент Михайлюцької сільської ради сільської ради VІІІ скликання.
Відповідно до рішення № 19 від 08.08.2023 Михайлюцької сільської ради затверджено регламент Михайлюцької сільської ради у новій редакції. Рішення Михайлюцької сільської ради від 19.11.2020 № 10 "Про затвердження регламенту Михайлюцької сільської ради сільської ради VІІІ" вважати таким, що втратило чинність.
Вважаючи дане рішення незаконним, позивач звернувся до суду.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280)
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Стаття 25 Закону № 280 встановлює, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 280 виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання затвердження регламенту ради.
Згідно з частинами 1, 2, 10 статті 59 Закону N 280 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Виходячи з наведених правових норм в контексті спірних правовідносин, слідує, що рішення про затвердження регламенту роботи ради належить до виключних повноважень Михайлюцької сільської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні. Визнати їх незаконними в судовому порядку можна з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України.
Конституційний Суд України у рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009 зазначив, що системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування. Це узгоджується із правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року N 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п'ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення).
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Як зазначено вище, Михайлюцька сільська рада прийняла рішенням № 19 від 08.08.2023 ради, яким затвердила регламент Михайлюцької сільської ради у новій редакції і, відповідно, рішення Михайлюцької сільської ради від 19.11.2020 № 10 "Про затвердження регламенту Михайлюцької сільської ради сільської ради VІІІ" визначила вважати таким, що втратило чинність.
На думку суду, враховуючи право відповідача приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати, Михайлюцькою сільською радою не порушено жодної норми законодавства і відповідно вона діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Частина 14 статті 46 визначає, що не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Зазначена норма встановлює лише часовий проміжок щодо затвердження регламенту роботи відповідної новообраної ради і жодним чином не обмежує кількісно можливість приймати рішення органом місцевого самоврядування щодо внесення змін до регламенту, в тому числі затвердження його в новій редакції.
Враховуючи зазначене, суд відхиляє трактування позивачем ч. 14 ст. 46 Закону як права лише один раз затвердити регламент роботи місцевої ради.
Щодо доводів позивача про порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення.
Так, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 28 серпня 2020 року у справі № 431/4716/17, порушення процедури прийняття акта органу місцевого самоврядування можуть бути підставою для звернення депутата до суду з позовом про визнання дій Голови ради протиправними й скасування відповідного Рішення лише у тому разі, якщо процедурні порушення є такими, що можуть свідчити про дефектність прийнятого акта (наприклад, відсутність кворуму) або наслідком таких порушень стало позбавлення депутата наданих йому законом прав щодо належної участі у здійсненні місцевого самоврядування, тобто неможливість депутата представити інтереси своїх виборців у діяльності відповідної ради (наприклад, неповідомлення про засідання сесії, у зв'язку з чим депутат не зміг взяти у ньому участь). Тобто відповідні порушення процедури повинні бути фундаментальними, конкретними й істотно порушувати права депутата (вказаний підхід узгоджується з практикою Верховного Суду, викладеною у постановах від 6 листопада 2019 року у справі №2340/3539/18 і від 4 лютого 2020 року у справі № 320/7969/17);
Також Верховний Суд неодноразово зазначав, що виходячи з міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття. Дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Однак не кожен дефект акта робить його неправомірним.
Разом з тим, недодержання вимог правових норм, а також правил, які регулюють прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним (протиправним) лише у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта.
Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його протиправним.
Виходячи з вищевстановлених судом обставин та здійснених на їх підставі висновків, по суті, навіть наявні окремі порушення встановленої процедури його прийняття не можуть бути підставою для визнання його незаконним.
Також суд враховує, що згідно з наданою відповідачем копією додатку до рішення від 08.08.2023 № 19 " Результати поіменного голосування 38 сесії Михайлюцької сільської ради" з присутніх 18 чоловік 17 проголосувало "за". Тобто, депутати абсолютною більшістю прийняли оскаржуване рішення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позивачем не доведено, а відповідачем спростовано незаконність оскаржуваного рішення, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.
У зв'язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову повністю підстав для розподілу судових витрат в порядку ст. 139 КАС України немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Михайлюцької сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення №19 від 08.08.2023 Михайлюцької сільської ради 38 сесії восьмого скликання відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 червня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 2491520778)
Відповідач:Михайлюцька сільська рада (вул. Мазунова, 44,Михайлючка,Шепетівський район, Хмельницька область,30416 04402505)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап