Постанова від 17.06.2024 по справі 594/540/24

Справа № 594/540/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2024 року м.Борщів

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №1 (м.Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , пенсіонера,

за ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №162949 від 02 квітня 2024 року, ОСОБА_1 02 квітня 2024 року о 15.42 год., в с. Мушкатівка, по вул.Шевченка,82, Чортківського району Тернопільської області, керував транспортним засобом - мотоциклом марки «Дніпро», д.н.з. НОМЕР_1 ,з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в медичному закладі КНП «Борщівська міська лікарня відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, та вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 під час розгляду справи вину у вчиненому не визнав. Пояснив, що 02 квітня 2024 року біля 15.30 год. мотоциклом, яким керував його знайомий ОСОБА_2 , їхав додому. Коли рухалися вулицею Шевченка в с.Мушкатівка, ОСОБА_2 допустив зіткнення з автобусом, після чого пішов розмовляти з водієм автобуса, а він тим часом цим мотоциклом поїхав додому. Вже вдома вживав спиртне, що і пояснював працівникам поліції, якого того дня під вечір приїхали до нього. Однак, тоді поліцейський ОСОБА_3 склав протокол про вчинення ним адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з чим він не погодився.

Допитаний під час розгляду справи свідок ОСОБА_2 пояснив, що 02 квітня 2024 року біля 15.30 год. керував мотоциклом, що належить ОСОБА_1 , з яким разом їхали до ОСОБА_1 додому. В центрі села Мушкатівка він скоїв зіткнення з автобусом, який після цього зупинився. Він залишився владнати з водієм автобуса питання щодо вчиненого ним ДТП, а Танасійчуку сказав, щоб він мотоциклом їхав додому, що той і зробив. ОСОБА_4 був тверезий.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_2 , дослідивши та оцінивши докази по справі, встановлено наступне.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до п 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження, відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст.266 КУпАП, «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008, та регулюється «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.

Згідно ч.ч.2-4 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Відповідно до ч. 3, ч. 4, ч. 6 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність);огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Згідно вимог пунктів 7-10 зазначеного вище Порядку поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Проведення огляду водіїв транспортних засобів -учасників

дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої є постраждалі, - обов'язкове. Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність).

Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено спільним Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), зокрема пунктами 2, 6 розділу І та пунктами 1, 3, 5, 6 розділу ІІ передбачено, що у разі наявності ознак сп'яніння, передбачених п.3, розділу І цієї Інструкції, поліцейський уповноваженого підрозділу Національної поліції України, який має спеціальні звання, проводить на місці зупинки огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, які перед проведенням огляду уповноважена на проведення огляду особа надає на вимогу особи, яка підлягає огляду і такий огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Також, відповідно до п.п.1-3 розділу X "Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Обов'язковому огляду підлягають водії транспортних засобів - учасники ДТП, унаслідок якої є особи, які отримали тілесні ушкодження. Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).

У протоколі про адміністративне правопорушення в даній справі зазначено, що ОСОБА_1 02 квітня 2024 року о 15.42 год. в с. Мушкатівка по вул.Шевченка,82 Чортківського району Тернопільської області, керував транспортним засобом - мотоциклом марки «Дніпро», д.н.з. НОМЕР_1 ,з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в медичному закладі КНП «Борщівська міська лікарня відмовився.

Проте, під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 поліцейським запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою газоаналізатора "Drаger 6810" 02 квітня 2024 року о 19.20 год. за місцем проживання ОСОБА_1 у житловому будинку в с. Мушкатівка по вул.Кут,1, від чого ОСОБА_1 відмовився. Проїхати в КНП «Борщівська міська лікарня» для проходження визначення стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 також відмовився, що підтверджується оглянутими під час розгляду справи відеозаписами з нагрудного відеорестратора поліцейського, долученими до матеріалів справи.

Як вбачається з акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів приладу "Drаger Alcotest 6810" ARAM 0601» огляд ОСОБА_1 не проводився у зв'язку з його відмовою від проведення такого огляду.

Відповідно до направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції ОСОБА_1 02 квітня 2024 року о 19.40 год. направлено на огляд у КНП «Борщівська міська лікарня» у зв'язку з виявленням поліцейським у водія ознак сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Огляд у медзакладі не проводився у зв'язку з відмовою ОСОБА_1 .

Таким чином під час розгляду справи встановлено, що працівники поліції не зупинили транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 в час та місці, зазначені в протоколі, а прийшли до нього додому і запропонували пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного приладу "Drаger Alcotest 6810" ARAM 0601» за місцем проживання ОСОБА_1 у житловому будинку, в АДРЕСА_1 02 квітня 2024 року о 19.20 год.

Крім того, згідно долученої до матеріалів справи копії постанови Борщівського районного суду Тернопільської області від 08 травня 2024 року ОСОБА_2 притягнуто до відповідальності за ст.124, 122-4 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.

Зі змісту постанови встановлено, що 02 квітня 2024 року о 15 год. 30 хв. ОСОБА_2 в с.Мушкатівка по вул.Шевченка, 82, керуючи мотоциклом Дніпро-11, д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості та інтервалу, та скоїв бокове зіткнення з автобусом марки ЕТАЛОН, д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався в попутньому напрямку. При ДТП, автобус отримав механічні пошкодження у вигляді подряпин заднього бампера, чим порушив вимоги п.12.1, 13.3, 2.3б Правил дорожнього руху України.

Також, 02 квітня 2024 року о 15 год. 30 хв. ОСОБА_2 в с.Мушкатівка по вул.Шевченка, керуючи мотоциклом Дніпро-11, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи причетним до ДТП з автобусом ЕТАЛОН, д.н.з. НОМЕР_2 , залишив місце дорожньо-транспортної пригоди до приїзду працівників поліції, чим порушив вимоги п.2.10 А Правил дорожнього руху України.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За таких обставин вважаю, що немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, його заперечення матеріалами справи не спростовані, а тому провадження по справі підлягає до закриття у відповідності до п.1 ст.247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КК України.

Керуючись ст. 245, п.1 ст.247, ст.ст. 251-252, 266, 284 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена через Борщівський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя