Справа № 686/25547/23
Провадження № 1-кс/686/5309/24
17 червня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого про надання дозволу на проведення огляду, у кримінальному провадженні № 42023242260000044,
встановив:
17.06.2024 року старший слідчий ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, яке погоджено з прокурором Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення огляду належного ТОВ «Технопарк Проскурів» нежитлового приміщення - будинку культури (реєстраційний номер нерухомого майна №2080358468101), загальною площею 1025 кв.м., що по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування поданого клопотання слідчим зазначено, що «слідчим відділом Хмельницького районного управління поліції Головного управління поліції Національної поліції в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні 42023242260000044 від 21.09.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.365-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що під час розгляду господарським судом справи №924/232/22 (924/527/23) за позовом прокурора в інтересах держави, в особі Хмельницької міської ради, до ПАТ «Проскурів» про скасування державної реєстрації права власності на будинок культури, що знаходиться по АДРЕСА_1 , та повернення його до комунальної власності, встановлено факт відчуження відповідачем ПАТ «Проскурів» спірного об'єкту третій особі.
Зокрема, згідно з наявною на даний час інформацією у Реєстрі речових прав на нерухоме майно, встановлено, що 20.04.2023 державним реєстратором Маківської сільської ради ОТГ Хмельницької області ОСОБА_5 , на підставі акту приймання-передачі №1 від 01.06.2020, виданого ПАТ «Проскурів» та рішення наглядової ради ПАТ «Проскурів» №12 від 01.06.2020, проведено державну реєстрацію зміни речового права з ПАТ «Проскурів» на ТОВ «Технопарк Проскурів» (КОД ЄДРПОУ 43631478) об'єкту нерухомого майна (нежитлове приміщення (будинок культури), загальною площею 1025 м.кв., по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер нерухомого майна 2080358468101, рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер: 67318700 від 24.04.2023, 15:01:54).
Вказані дії державного реєстратора є протиправними, оскільки ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 05.07.2022 у справі №924/232/22 відкрито провадження у справі про банкрутство ПАТ «Проскурів» (КОД ЄДРПОУ 30593842). Цією ж ухвалою судом введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника - ПАТ «Проскурів», введено процедуру розпорядження майном боржника ПАТ «Проскурів», призначено розпорядником майна боржника ОСОБА_6 , а також вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів, шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави. У порушення вимог вищевказаної ухвали суду, а також визначеної пунктом 8 статті 38 Кодексу України з питань банкрутства аналогічної заборони щодо відчуження основних засобів боржника у період розгляду справи про банкрутство, державним реєстратором 20.04.2023 проведено державну реєстрацію прав на спірний об'єкт нерухомого майна з ПАТ «Проскурів» на іншого суб'єкта - ТОВ «Технопарк Проскурів». Такі умисні та протиправні дії державного реєстратора сприяли виведенню об'єкту нерухомого майна - будинку культури із власності ПАТ «Проскурів» на стадії розгляду господарським судом Хмельницької області справи №924/527/23 за позовом прокурора в інтересах держави, в особі Хмельницької міської ради, до ПАТ «Проскурів» та унеможливили розгляд судом позовних вимог прокурора про повернення саме цим відповідачем об'єкта соціальної сфери у комунальну власність Хмельницької міської територіальної громади, на підставі пункту 8 статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» та постанови Кабінету Міністрів України «Про поетапну передачу у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах власності» №1060 від 05.09.1996.
Окрім того, у матеріалах кримінального провадження містяться документи, які свідчать про те, що вказаний об'єкт нерухомого майна, що підлягає передачі до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, неодноразово, у період 2008-2020 років, у супереч вимогам діючого законодавства, реєструвався за ПАТ «Проскурів» і за судовими рішеннями такі незаконні реєстрації права власності були скасовані. Так, рішенням господарського суду Хмельницької області від 11.02.2008 у справі №11/616 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/3463402) позов ВАТ «Проскурів» задоволено та визнано за ним право власності на приміщення будинку культури, загальною площею 1025 кв.м, розташованого у АДРЕСА_1 . За касаційним поданням прокурора Хмельницької області, вказане рішення у справі №11/616 скасоване постановою Вищого господарського суду України від 15.04.2009. Скасовуючи зазначене рішення суду, Верховний Суд України вказав, що «приміщення вказаного клубу є об'єктом соціальної сфери, яке, в силу статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», відноситься до комунальної власності», у зв'язку із чим порушено права та інтереси Хмельницької міської ради, яку не було залучено до участі у справі. Однак, у подальшому, прокурором встановлено, що скориставшись періодом часу від задоволеного рішенням суду від 11.02.2008 свого позову, до моменту прийняття Верховним Судом України постанови за касаційним поданням прокурора на вказане рішення, ВАТ «Проскурів» 31.03.2008 неправомірно зареєструвало за собою право власності на вказане приміщення, на підставі скасованого рішення господарського суду Хмельницької області від 11.02.2008, у зв'язку із чим, прокурором подано адміністративний позов про скасування даної реєстрації права власності. Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 02.08.2011 у справі №2а/2218/4127/11 адміністративний позов прокурора задоволено, реєстрацію права власності ВАТ «Проскурів» на приміщення клубу, площею 1025 м.кв., по вул. Кам'янецькій у м. Хмельницькому, в Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно скасовано, вказане судове рішення набрало законної сили. Отже, цими судовими рішеннями спростовано презумпцію правомірності набуття ВАТ «Проскурів», правонаступником якого є ПАТ «Проскурів», права приватної власності на будинок культури.
У подальшому, державним реєстратором Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_7 , на підставі поданої ПАТ «Проскурів» заяви від 12.05.2020 №39514458, без зазначення уповноваженої особи, технічного паспорта та договору купівлі-продажу акцій ВАТ «Проскурів», у порядку відкритої підписки від 24.04.1999 №11, вдруге за ПАТ «Проскурів» зареєстровано право власності на означений об'єкт соціальної сфери.
За ініціативою Окружної прокуратури міста Хмельницького, Міністерством Юстиції України проведено камеральну перевірку з приводу законності реєстраційних дій державного реєстратора Красилівської районної держаної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_7 при здійсненні державної реєстрації права власності зазначеного об'єкта за ПАТ «Проскурів». Згідно Акту від 08.02.2022 встановлено, що державним реєстратором при здійсненні державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення (будинок культури), яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , та внесенні запису до Державного реєстру за ПАТ «Проскурів» за №36489412, порушено вимоги статей 10, 18, 24, 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також пункти 6, 9, 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, вимоги абз.1 п.12 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 №1141, що діяли на момент вчинення реєстраційних дій. Зокрема встановлено, що державний реєстратор, відповідно до п.4 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», мав відмовити ПАТ «Проскурів» у державній реєстрації вказаного об'єкту, оскільки подані заявником документи (технічний паспорт, виготовлений приватним підприємством «Еверест Експерт» та договір купівлі-продажу акцій у порядку відкритої підписки від 24.04.1999 №11), не давали змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав товариства на вказане нерухоме майно (акт камеральної перевірки та Наказ Міністерства Юстиції України №447/5 від 09.02.2022 про застосування до державного реєстратора ОСОБА_7 заходу відповідальності за допущені порушення законодавства у сфері державної реєстрації, додаються до клопотання).
З урахуванням встановлених порушень, Окружною прокуратурою міста Хмельницького, у відповідності до покладеної, згідно статті 131-1 Конституції України та статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, функції представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом, у травні поточного року подано черговий позов до господарського суду Хмельницької області до ПАТ «Проскурів» про скасування неправомірної державної реєстрації права власності на будинок культури та про його повернення до комунальної власності. У позові прокурора 25.09.2023 судовим рішенням відмовлено, оскільки в ході судового розгляду встановлено факт відчуження відповідачем ПАТ «Проскурів» спірного об'єкту нерухомого майна третій особі. При цьому, таке відчуження об'єкту здійснено у період дії ухвали суду про накладення мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника - ПАТ «Проскурів», а також заборони відчужувати основні засоби та предмети застави.
Вказаний вище об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення (будинок культури), загальною площею 1025 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2080358468101) є матеріальним об'єктом, який фактично був об'єктом кримінально протиправних дій та може бути використаний як доказ зловживання своїми повноваженнями державним реєстратором при вчиненні дій 20.04.2023, постановою прокурора Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_4 від 26.09.2023 визнаний речовим доказом у кримінальному провадженні.
Зазначене майно юридичної особи ТОВ «Технопарк «Проскурів» відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України, а саме: містить у собі інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі фактично було об'єктом кримінально протиправних дій, що вчинені державним реєстратором 20.04.2023.
В ході досудового розслідування виникла необхідність в проведенні огляду будинку культури, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із можливим залученням спеціалістів у будівельно-архітектурній галузі.
Згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі речових прав, нежитлове приміщення (будинок культури), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за реєстраційним номером нерухомого майна № 2080358468101, загальною площею 1025 кв.м., належить ТОВ «Технопарк Проскурів» (код ЄДРПОУ 43631478).
Органом досудового розслідування неможливо отримати доступ до вказаного об'єкту у добровільному порядку, шляхом витребування, відповідно до частини другої статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України, оскільки безпосередньо об'єкт перебуває у власності ТОВ «Технопарк Проскурів» (код ЄДРПОУ 43631478), підпадає під поняття інше володіння особи, що зумовлює проведення їх огляду із проникненням виключно на підставі ухвали слідчого судді. Таким чином, огляд іншого володіння особи, в ході якого здійснюється проникнення, є єдиною допустимою, передбаченою КПК України слідчою (розшуковою) дією, що дозволить отримати відповідні фактичні відомості про об'єкт нерухомого майна.
Таким чином, під час досудового розслідування, не має можливості здійснити проникнення, з метою огляду нежитлового приміщення (будинок культури), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за реєстраційним номером нерухомого майна № 2080358468101, загальною площею 1025 кв.м., - інакше як за вмотивованим рішенням суду.
З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та приймаючи до уваги достатні підстави вважати, що вони знаходиться у зазначеному в клопотанні місці, слідчий у клопотанні просить надати дозвіл на проведення огляду вказаного об'єкту нерухомості.»
Заслухавши слідчого, який підтримав подане клопотання та просив клопотання задовольнити, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп'ютерних даних. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
В силу ст.233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених ч. 3 ст. 233 КПК України.
Згідно з ч.1, 2 ст.234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.
Відповідно до долученої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (інформаційна довідка №383148216 від 17.06.2024), нежитлове приміщення (будинок культури), загальною площею 1025 кв.м., що по АДРЕСА_1 , належить ТОВ «Технопарк Проскурів».
Слідчий до клопотання додав копії документів щодо власника майна, а також документи, які дають можливість слідчому судді дійти до переконання про те, що під час огляду вказаного приміщення органом досудового розслідування можуть бути виявлені та зафіксовані відомості, які мають значення для кримінального провадження.
Долучені до матеріалів клопотання докази вказують на те, що потреби досудового розслідування виправдовують втручання у право недоторканості майна; факти, що можуть бути встановлені під час огляду, не можуть бути встановлені іншим шляхом і не застосування цих заходів забезпечення кримінального провадження не дасть змоги досягти дієвості цього кримінального провадження.
Враховуючи викладене, а також те, що клопотання слідчого відповідає вимогам ст.ст.234, 237 КПК України, слідчим наведені підстави для проведення огляду належного ТОВ «Технопарк Проскурів» нежитлового приміщення - будинку культури, загальною площею 1025 кв.м., що по АДРЕСА_1 , а тому, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення (встановлення фактичного стану об'єкту, розмірів, характеристик, експлуатації, придатності та порушень експлуації, руйнування, здійснення надбудов), подане слідчим клопотання, в частині надання дозволу на проведення огляду, слід задовольнити.
Відповідно до ч.3 ст.237 КПК України, для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів. А тому, в частині надання дозволу на проведення огляду, з залученням спеціалістів у будівельно-архітектурній галузі, слід відмовити, оскільки у слідчого є право на залучення відповідних спеціалістів, яким він може скористатися без дозволу слідчого судді.
Керуючись ст.ст.234, 235, 237 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання старшого слідчого ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 задовольнити частково.
Надати дозвіл слідчим, які входять до слідчої групи, та прокурорам, які входять до групи прокурорів, у кримінальному провадженні № 42023242260000044, на проведення огляду належного ТОВ «Технопарк Проскурів» нежитлового приміщення - будинку культури (реєстраційний номер нерухомого майна №2080358468101), загальною площею 1025 кв.м., що по АДРЕСА_1 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення (встановлення фактичного стану об'єкту, розмірів, характеристик, експлуатації, придатності та порушень експлуації, руйнування, здійснення надбудов).
У задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Ухвала діє по 17 липня 2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя