Справа № 761/8706/24
Провадження № 3/761/2438/2024
30 квітня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Циктіч Віталій Михайлович, розглянувши справу щодо гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, яка офіційно не працевлаштована, мешкає за адресою - АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий, про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 1732 КУпАП,
гр. ОСОБА_1 09.02.2024, близько 08 год. 53 хв., перебуваючи за місцем свого мешкання за адресою - АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство фізичного характеру відносно своєї сестри ОСОБА_2 , а саме била останню по обличчю.
Вказаними діями гр. ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 1732 КУпАП.
Гр. ОСОБА_1 викликалася у судове засідання шляхом направлення судової повістки на зазначену зі слів останньої у протоколі адресу, однак повістка гр. ОСОБА_1 під час доставки за її місцем мешкання не отримана, остання до суду не прибула.
Суддя враховує, що відповідно ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.
Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Смірнов проти України», у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, у першу чергу, на відповідні державні судові органи.
Розумність тривалості судового провадження оцінюється у залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Також у своїх рішеннях Європейський суд неодноразово наголошував, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
З викладеного вище витікає, що судом вжиті необхідні заходи для забезпечення участі гр. ОСОБА_1 у розгляді справи, тому наведені вище обставини дають підстави для висновку про свідоме ухилення гр. ОСОБА_1 від прибуття до суду.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення від 14.02.2024 серії ВАВ № 589132, який складений уповноваженою особою, постанови судді Шевченківського районного суду м. Києва від 28.09.2023 (справа № 761/35449/23) та від 09.11.2023 (справа № 761/36917/23), дійшов висновку про таке.
Відповідно до положень Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон) домашнє насильство - це діяння фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються, зокрема, в сім'ї між родичами.
У силу п. 17 ст. 1 Закону фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, нанесення побоїв, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
З рішень Шевченківського районного суду м. Києва від 28.09.2023 (справа № 761/35449/23) та від 09.11.2023 (справа № 761/36917/23) вбачається, що ОСОБА_1 піддана адміністративним стягненням за ч. 2 ст. 1732 КУпАП у виді штрафу, що свідчить про повторне вчинення останньою правопорушення за ст. 1732 КУпАП, тому ОСОБА_1 підлягає відповідальності за ч. 2 ст.1732 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст. 391 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Згідно з ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Таким чином, суд, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства у майбутньому, зміни її насильницької поведінки, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, вважає за необхідне одночасно вирішити питання про направлення останньої на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку, що гр. ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1732 КУпАП, оскільки матеріалами справи доведено, що остання у порушення вимог Закону вчинила домашнє насильство відносно своєї сестри ОСОБА_2 .
Керуючись ст. 247, 256, 278, 284 КУпАП, суддя
гр. ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню за ч. 2 ст.1732 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) грн.
Направити ОСОБА_1 до Управління соціального захисту Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації (м. Київ, вул. О. Теліги, 43) для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником упродовж десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 307-308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя В.М. Циктіч