13 червня 2024 року
м. Київ
справа № 482/1108/24
провадження № 51 - 2684 впс 24
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),
захисника ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання обвинуваченої ОСОБА_5 про направлення матеріалів кримінального провадження № 12023152280000250 (справа № 482/1108/24) за її обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5
ст. 27 - ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 358 Кримінального кодексу України (далі - КК),
на розгляд з одного суду до іншого у межах юрисдикції різних апеляційних судів,
установив:
У клопотанні, поданому в порядку ст. 34 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), обвинувачена ОСОБА_5 просить Верховний Суд направити матеріали кримінального провадження на розгляд із Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області до Приморського районного суду
м. Одеси.
На обґрунтування зазначає, що на розгляді Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області перебуває вказане кримінальне провадження, розгляд справи по суті не розпочато. Вказує, що проживає у Приморському районі
м. Одеси, є малозабезпеченою особою, пенсіонеркою за віком та має незадовільний стан здоров'я, а дистанційне судове провадження може негативно впливати на сприйняття нею інформації через похилий вік. Її захисник також здійснює свою професійну діяльність у Приморському районі м. Одеси, більшість свідків сторони захисту проживають у м. Одеса та Одеській області. Проживання більшості учасників кримінального провадження на території м. Одеси ускладнює їх явку до Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області через територіальну віддаленість, воєнний стан та активні бойові дії, а також комендантську годину і відсутність належного транспортного сполучення. Наявність цих обставин перешкоджає розгляду кримінального провадження Вознесенським міськрайонним судом Миколаївської області, а тому, з метою забезпечення оперативності судового розгляду справи просить направити кримінальне провадження на розгляд до Приморського районного суду м. Одеси.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, пояснення обвинуваченої та її захисника, обговоривши наведені у клопотанні доводи, дійшла висновку про таке.
Ухвалою Миколаївського апеляційного суду від 28 травня 2024 року вказане кримінальне провадження було передано на розгляд із Новоодеського районного суду Миколаївської області до Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області.
За змістом положень абз. 6 ч. 1 ст. 34 КПК до початку судового розгляду
у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації
у Донецькій та Луганській областях).
Частина 3 цієї статті передбачає, що питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого.
З відповіді Вознесенського міськрайонного суду Харківської області на запит Верховного Суду вбачається, що обвинувальний акт у кримінальному провадженні перебуває на розгляді цього суду, розгляд справи по суті не розпочато. Обвинувачена проживає у м. Одесі, в межах територіальної юрисдикції Приморського районного суду м. Одеси, більшість свідків у справі також проживають у м. Одесі.
Ці дані також підтверджуються змістом клопотання обвинуваченої, що вказує на проживання (перебування) більшості учасників кримінального провадження на значній відстані від Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області.
Відтак, наведені в клопотанні обвинуваченої доводи, є обґрунтованими та свідчать про наявність у справі виняткових обставин для її передачі на розгляд з одного суду до іншого з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає за необхідне це клопотання задовольнити та передати кримінальне провадження на розгляд із Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області до Приморського районного суду м. Одеси, за місцем проживання обвинуваченої.
Керуючись статтями 34, 376, 441 КПК, Верховний Суд
постановив:
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_5 задовольнити.
Кримінальне провадження № 12023152280000250 (справа № 482/1108/24) за
її обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5
ст. 27 - ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 358 КК передати на розгляд із Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області до Приморського районного суду
м. Одеси.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3