Справа № 445/906/22
Провадження № 1-в/445/31/24
18.06.2024 Суддя Золочівського районного суду Львівської області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали подання провідного інспектора Золочівського районного сектору № 3 філії Державної установи "Центр пробації" у Львівській області ОСОБА_2 про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт відносно засудженого ОСОБА_3 ,
До Золочівського районного суду Львівської області надійшло подання провідного інспектора Золочівського районного сектору № 3 філії Державної установи "Центр пробації" у Львівській області ОСОБА_2 про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт відносно засудженого ОСОБА_3 .
Дослідивши подання, суд приходить до висновку, що воно підлягає поверненню для його належного оформлення з наступних підстав.
Частиною 3 ст.26 КВК України передбачено, що у разі несплати засудженим штрафу у строк, передбачений частиною першою цієї статті, суд за поданням кримінально-виконавчої інспекції розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до закону.
Слід зазначити, що враховуючи положення ст.53 КК України, ст.26 КВК України, ст.537 КПК України та принципів кримінального судочинства, що закладені в законодавстві України, подання органу пробації про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських чи виправних робіт або позбавлення волі має бути обґрунтованим та підтвердженим належними доказами, а також містити чітке формулювання щодо дії, яку необхідно вчинити у зв'язку з несплатою засудженою штрафу.
Згідно з розділом ІІ Типового положення про уповноважений орган з питань пробації та Типового положення про сектор ювенальної пробації, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 18.08.2017 №2649/5, до основних завдань і функцій органу пробації належать, в тому числі, виконання кримінальних покарань у виді штрафу; організація проведення першочергових заходів з виявлення засуджених, місцезнаходження яких невідоме; направлення матеріалів про притягнення до кримінальної відповідальності засуджених осіб, які ухиляються від відбування покарання у виді штрафу; забезпечення дотримання прав і свобод людини під час виконання судових рішень; взаємодія з державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями з питань реалізації завдань, визначених законодавством про пробацію.
Разом з тим, пп. 1, 2 абз. 5 п. 7 розділу ІІІ Порядку встановлено, що якщо засудженим не підтверджено сплату штрафу: з'ясовуються відомості, що мають значення для виконання судового рішення, зокрема уточнення місця проживання, працевлаштування, матеріального стану (наявність доходу), адреса електронної пошти, контактні номери, можливість сплати штрафу повністю або частинами (розстрочка); роз'яснюються правові наслідки несплати штрафу або чергового платежу у разі розстрочки виплат його суми.
Судом встановлено, що ухвалою Золочівського районного суду Львівської області від 15.01.2024 задоволено подання провідного інспектора Золочівського районного сектору № 3 філії Державної установи "Центр пробаці" у Львівській області ОСОБА_2 про вирішення питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу засудженому ОСОБА_3 та розстрочено виплату несплаченого штрафу засудженому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначеного вироком Золочівського районного суду Львівської області від 17.08.2022 у розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) гривень, строком на десять місяців з щомісячними платежами рівними частинами по 1 700,00 (одній тисячі сімсот грн. 00 коп.) гривень.
При цьому встановлено, що до подання органу пробації не долучено жодних доказів на підтвердження того, що засуджений не в змозі сплатити штраф, призначений вироком суду та доказів підтверджуючих факт ухилення засудженого від сплати штрафу. Крім того, органом з питань пробації не встановлено підстав та причини несплати штрафу засудженим.
Також у матеріалах подання відсутні відомості, які дають можливість суду встановити наявність чи відсутність обмежень при призначенні покарання у виді громадських робіт, визначених ч.3 ст.56 КК України, а саме обставин, які перешкоджають заміні покарання у виді штрафу на громадські роботи.
Таким чином, слід констатувати, що подання подано без додержання вимог ст.26 КВК України, не є конкретним та обґрунтованим, що перешкоджає його належному розгляду, у зв'язку з чим суд прийшов до висновку, що подання слід повернути уповноваженому органу з питань пробації для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 369, 370, 372, 537, 539 КПК України,
Подання провідного інспектора Золочівського районного сектору № 3 філії Державної установи "Центр пробації" у Львівській області ОСОБА_2 про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт відносно засудженого ОСОБА_3 - повернути.
Ухвала є остаточною та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя ОСОБА_1