Вирок від 14.06.2024 по справі 334/6198/23

Дата документу 14.06.2024

Справа № 334/6198/23

Провадження № 1-кп/334/311/24

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2024 року м. Запоріжжя

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши в порядку спеціального судового провадження (in absentia), у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Запоріжжя кримінальне провадження за обвинуваченням

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Давидівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , має на утримання малолітніх дітей, раніше не засуджена,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Громадянка України ОСОБА_5 , будучи проросійськи налаштованою особою, діючи умисно, протягом серпня - вересня 2022 року, перебуваючи на території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022 року та станом на сьогоднішній день діє окупаційний режим російської федерації, за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами із числа окупаційної адміністрації, що діє на території с. Давидівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області , бажаючи проявити себе перед вищим військово-політичним керівництвом держави- агресора російської федерації та окупаційною адміністрацією, безпосередньо підтримала проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, та не пізніше 23.09.2022 року добровільно погодилась зайняти посаду голови т.зв. «участковой избирательной комиссии № 291», що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а також розпочала здійснювати активні організаційні заходи, направлені на забезпечення проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.

Формулювання обвинувачення:

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації ОСОБА_6 та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 року та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 року № 36/103, від 16.12.1970 року № 2734 (XXV) від 21.12.1965 року № 2131 (XX), від 14.12.1974 року № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.

Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.

Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням рф про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України.

З метою відсічі військової агресії російської федерації проти суверенної України 24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 3057-ІХ від 02.05.2023, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 год. ЗО хв. 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року (у редакції від 31.05.2023 року №164) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24.02.2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Після остаточної військової окупації значної частини території Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Нормативно правовим актом, який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму є Закон України «Про всеукраїнський референдум», прийнятий 26.01.2021 року. Так, частиною 2 статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині 1 статті 20 вказаного Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

Разом з тим, приблизно на початку травня 2022 року представниками збройних формувань рф всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора - т.зв. «Военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.

При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

В той же час, 26.07.2022 року указом голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області ОСОБА_7 № 165-р створено незаконний орган влади «виборчу комісію Запорізької області».

Далі, ОСОБА_7 знаходячись у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці, з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» № 195-р від 08.08.2022 року, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії пропрацювати та надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально- технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу рф.

Крім того, 20.09.2022 року ОСОБА_7 , будучи головою військово- цивільної адміністрації Запорізької області, використовуючи владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема: призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб'єкта російської федерації; виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб'єкта рф, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації?, відповідь: «так» або «ні»»; затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб'єкта російської федерації; в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі - 23 вересня - 27 вересня 2022 року.

Так встановлено, що протягом серпня 2022 року та початку вересня 2022 року (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені), ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Давидівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області , територія якого з 24.02.2022 та наразі є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами - представниками окупаційної адміністрації, що діє на території вказаного населеного пункту, бажаючи проявити себе перед вищим військово-політичним керівництвом держави-агресора, безпосередньо підтримуючи незаконний референдум, розпочала здійснювати організаційні заходи, направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Давидівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації, де, зокрема: організувала інформування мешканців громади про підготовку та проведення референдуму, проводила агітацію серед місцевого населення, розносила листівки та газети з пропагандистським змістом щодо проведення голосування.

В подальшому, в період 23 - 27 вересня 2022 року, громадянка України ОСОБА_5 перебуваючи на території с. Давидівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій і передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в організації та проведенні на території с. Давидівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації та зайняла посаду голови т.зв. «участковой избирательной комиссии № 291», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також, за попередньою змовою із іншими невстановленими під час досудового розслідування особами, разом з представниками збройних формувань держави-агресора рф, особисто відвідувала місця проживання мешканців вищевказаних сіл з метою проведення голосування, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування.

Вказаними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ст. 5 ст. 111-1 КК України, а саме: участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою осіб.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.

Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника адвоката ОСОБА_4 , який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.

Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п.«g» п.3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченою і з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Просить врахувати, що у судовому засіданні не було отримано показів свідків які б вочевидь вказували на вчинення нею кримінального правопорушення.

Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

На підтвердження винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст.111-1 КК України, стороною обвинувачення надано наступні докази, які були досліджені судом.

Допитані в судовому засіданні свідки, а саме:

Свідок ОСОБА_8 пояснив, він є місцевим жителем смт Якимівка, проживав там на момент окупації рф і до виїзду до м. Запоріжжя 27.09.2022 року. Причиною виїзду була загроза його життю, оскільки від відмовився він співпраці з окупаційною владою. У с. Давидівка мешкають його батьки та інші родичі, яких від часто відвідував. Також, с. Давидівка мешкає ОСОБА_5 , яка до війни працювала у місцевій школі вчителькою навчальних класів. На початку вересня 2022 року ОСОБА_5 приходила до будинку його батьків, агітувала за участь у референдумі про приєднання до рф, 25-26 вересня 2022 року ОСОБА_5 разом з іншими особами приходила до його батьків у будинок з урною для голосування, погрожувала, що якщо вони відмовляться голосувати за входження Запорізької області до складу рф в них будуть неприємності. Також свідку відомо, що крім ОСОБА_5 з окупаційною владою співпрацюють її чоловік, свекруха та свекр, тому вважає, що ОСОБА_5 діяла добровільно.

Свідок ОСОБА_9 повідомила, що раніше проживала у с. Давидівка, через окупації рф вона була змушена виїхати 04.06.2022 року. З ОСОБА_5 добре знайома, її однокласниця, працювала вчителькою молодших класів. Вона одна з перших односельчан, яка погодилася на співпрацю з окупаційною владою, їй запропонували посаду директора школи. Зі слів друзів, що залишилися у с. Давидівка, знає, що ОСОБА_5 разом з чоловіком у вересні 2022 року ходила по будинках місцевих жителів, агітувала за участь у референдумі, вона розносила брошури розповідала про переваги приєднання до рф.

Свідок ОСОБА_10 повідомила, що була мешканкою с. Давидівка, виїхала з окупації 26.07.2022 року. ОСОБА_5 була вчителькою молодших класів, після окупації пішла на співпрацю, була головою виборчої комісії у с. Давидівка. Знайомі розповідали, що у вересні 2022 року ОСОБА_5 приходила до них додому, агітувала приймати участь у референдумі, розповідала як добре буди жити в рф.

Свідок ОСОБА_11 пояснила, що до 31.01.2023 року вона проживала у с. Давидівка. З ОСОБА_5 добре знайома, проживали на одній вулиці, її молодша сестра є гарною подругою свідка. До окупації ОСОБА_5 працювала вчителем молодших класів, потім вона пішла на співпрацю з окупаційною владою та отримала посаду директора школи. У вересні 2022 року ОСОБА_5 ходила по будинках місцевих жителів у с. Давидівка, робили соціальне опитування та агітували за приєднання до рф, розказувала як буде добре жити в рф. У день референдуму ОСОБА_5 ходила по будинках з урною для голосування, оскільки у виборчу дільницю, яка була розташована у школі майже ніхто не приходив. До свідка додому з урною для голосування приходила ОСОБА_12 у супроводі двох військових, сказали де треба розписатися, свідок поставила підпис. А до її подруги, ОСОБА_13 , на сусідній вулиці приходила саме ОСОБА_5 з урною для голосування.

Свідок ОСОБА_14 пояснила, що мешкала у с. Давидівка до 29.04.2023 року. ОСОБА_5 також мешкає у с. Давидівка, працювала вчителем молодших класів, потім єдина хто з учителів погодився працювати у руській школі. ОСОБА_5 у вересні 2022 року була головою виборчої комісії у с. Давидівка. Свідок не хотіла приймати участь у референдумі, тому разом з чоловіком поїхала у інше село, щоб не бути в дома, оскільки знала, що будуть ходити по домах з урною для голосування і відмовитися не вийде. Сусід казав, що до нього приходила ОСОБА_5 ( є головою фермерського господарства « Агро Давидівка »), погрожувала, щоб він обов'язково приходив голосувати на референдумі за приєднання до рф. Інша сусідка, ОСОБА_16 , вирішила самостійно сходити на виборчу дільницю, але за неї вже хтось проголосував, їй сказали йти дому та не заважати.

Від допиту інших свідків прокурор відмовився.

Також суду було надані наступні письмові докази.

Акт огляду електронної сторінки від 07.03.2023 року, проведеним старшим оперуповноваженим в ОВС 4 відділу ГВКР УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_17 загальнодоступного допису у месенжері «Telegram» ІНФОРМАЦІЯ_2 з дописом від ІНФОРМАЦІЯ_9 «ІНФОРМАЦІЯ_3 » з фотографією, а також загальнодоступного допису у месенжері «Telegram» на якому розміщено файл з списком голів дільничих виборчих комісій під час проведення так званого псевдорефенердуму.

Протокол огляду від 20.03.2023 року публікації загальнодоступного телеграм - каналу мережі Інтернет « Якімівка » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 », в якому виявлено публікацію датовану 24.09.2022 року у вигляді фотознімку 9 осіб з прапором рф у руках з підписом: «зліва ОСОБА_38, справа синя кофта, ОСОБА_19 , за ним ОСОБА_20 , за ним його дочка (ОСОБА_42 дівоча) зараз ОСОБА_21 , посередині ОСОБА_12 , дівоча ОСОБА_39, її син в поліції работа. Голова виборчої комісіх ОСОБА_22 , дівоча ОСОБА_40. Верхній ряд справа. ОСОБА_41 зрадники».

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 29.04.2023 року за участю свідка ОСОБА_14 , яка упізнала ОСОБА_5 , яка організувала та проводила незаконний референдум на тимчасово окупованій території с. Давидівка Мелітопольського району, Запорізької області у вересні 2022 року, з відеозаписом до нього.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.05.2023 року за участю свідка ОСОБА_23 , яка упізнала ОСОБА_5 , яка організувала та проводила незаконний референдум на тимчасово окупованій території с. Давидівка Мелітополського району, Запорізької області у вересні 2022 року, з відеозаписом до нього.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.05.2023 року за участю свідка ОСОБА_24 , яка упізнала ОСОБА_5 , яка організувала та проводила незаконний референдум на тимчасово окупованій території с. Давидівка Мелітополського району, Запорізької області у вересні 2022 року, з відеозаписом до нього.

Протокол огляду від 05.07.2023 року з відеозаписом до нього, за участю свідка ОСОБА_11 публікації загальнодоступного телеграм - каналу мережі Інтернет « Якімівка » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якому виявлено публікацію датовану ІНФОРМАЦІЯ_9 у вигляді фотознімку 9 осіб з прапором рф у руках з підписом: «зліва ОСОБА_38, справа синя кофта, ОСОБА_19 , за ним ОСОБА_20 , за ним його дочка (ОСОБА_42 дівоча) зараз ОСОБА_21 , посередині ОСОБА_12 , дівоча ОСОБА_39, її син в поліції работа. Голова виборчої комісії ОСОБА_22 , дівоча ОСОБА_40. Верхній ряд справа. ОСОБА_41 зрадники». В ході перегляду фотознімку свідок ОСОБА_25 пояснила, що на ньому зображені ОСОБА_22 , ОСОБА_26 , ОСОБА_20 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 .

Протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 13.11.2022 року, з мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 , під обліковим записом з ім'ям « ОСОБА_32 », яким особисто користується представник «народної поліції» м. Енергодар ОСОБА_33 , з відозаписом до нього.

Протокол огляду від 24.05.2023 року у ході якого було проведено огляд протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 13.11.2022 року з додатком резервної копії DVD-R диском №59/14/545т від 13.11.2022 року, згідно якого була оглянута інформація з акаунту «Телеграм», користувача із номером НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_34 , в підменю «chats» наявний чат з назвою «референдум», у якому невстановленою особою 22.09.2022 року о 13 год. 22 хв. надіслано електронний файл з назвою «Адреса и председатели УИК(1)». У вказаному файлі під порядковим номером 251 зазначено виборчу дільницю під номером 291 з місцем розташування за адресою: АДРЕСА_3 , головою дільничної виборчої комісії зазначена ОСОБА_5 .

Протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 29.01.2023 року, з мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , яким особисто користується ОСОБА_35 , з відеозаписом до нього.

Протокол огляду від 30.03.2023 року у ході якого було проведено огляд протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 29.01.2023 року з додатком резервної копії DVD-R диском №59/28/336т від 29.01.2023 року, згідно якого була оглянута інформація з акаунту «Телеграм», користувача із номером НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_36 , в підменю «chats» наявний чат з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », у якому невстановленою особою, зареєстрованою під ім'ям « ОСОБА_37 » 26.10.2022 року о 08 год. 08 хв. надіслано електронний файл з назвою «ТАБЛИЦА_по_выплатам_Акимовская_ТО». У вказаному файлі під порядковим номером 77 зазначено виборчу дільницю під номером 291 головою дільничної виборчої комісії зазначена ОСОБА_5 01.09.2022 року о 17 год. 06 хв. у цьому чаті невстановленою особою, зареєстрованою під ім'ям « ОСОБА_37 », надіслано електронний файл з назвою «учителя». У вказаному файлі під порядковим номером 10 вказана ОСОБА_5 , с. Давидовка, голова виборчої комісії, вчитель молодших класів ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Протокол огляду від 31.03.2023 року у ході якого було оглянуто за допомогою застосунку «Telegram», за посилання ІНФОРМАЦІЯ_7 було оглянуто телеграм - канал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».

Інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.

Одночасно слід зазначити, що суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст.111-1 КК України, наступні матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення: витяги з ЄРДР, постанову про визначення групи прокурорів, постанови про визначення слідчих, постанови про доручення проведення слідчих (розшукових) дій, постанови про виділення матеріалів досудового розслідування в межах одного органу досудового розслідування, повідомлення про підозру та виклик до слідчого ОСОБА_5 , постанови про оголошення у розшук підозрюваної ОСОБА_5 , протоколи огляду веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у газеті «Урядовий кур'єр», повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_5 , доручення про надання безоплатної правової допомоги, постанови про доручення призначити захисника для здійснення безоплатної правової допомоги у кримінальному провадженні, повістки про виклик, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними особами.

Розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні нею інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст.111-1 КК України, поза розумним сумнівом.

Виходячи з зазначеного, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_5 добровільно, будучи громадянкою України, приймала участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У відповідності до ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.5 ст.111 - 1 КК України відноситься до тяжкого злочину.

Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нового кримінального правопорушення.

Обираючи обвинуваченій ОСОБА_5 вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке віднесене до категорії тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченої, та обставини, що пом'якшують та обтяжують його покарання.

Обставини, відповідно до ч.1 ст. 66 КК України, які пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , судом не встановлені.

Обставиною, яка обтяжує покарання ОСОБА_5 є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, відповідно до п. 11 ст. 67 КПК України.

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, яка має на утриманні неповнолітніх дітей, раніше не засуджена, у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, відсутність пом'якшуючих та наявність обтяжуючої покарання обставини, суд вважає, що обвинуваченій необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі, у межах санкції встановленої ч.5 ст.111-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів, на максимальний строк, із застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.

При цьому суд враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого і що згідно ч.2 ст. 52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.

При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_5 не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 КК України.

Таке покарання стосовно ОСОБА_5 на переконання суду, є необхідним та достатнім для її виправлення і попередження вчинення нею та іншими особами кримінальних правопорушень.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.

Цивільний позов не заявлявся. Речові докази і процесуальні витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 349, 368, 370, 374, 376 КПК України,

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 8 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування та з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів на строк 15 років з конфіскацією всього належного їй майна.

Строк відбуття основного покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту її затримання на виконання цього вироку.

Строк додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати будь-які посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування та з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів, слід рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Копію вироку після проголошення негайно вручити учасникам розгляду справи.

Вирок може бути оскаржений в Запорізького апеляційного суду протягом 30 діб з моменту його проголошення.

Суддя: ОСОБА_1