Рішення від 18.06.2024 по справі 592/7780/24

Справа№592/7780/24

Провадження №2-о/592/161/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., за участю секретаря судового засідання Носової А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сумський відділ №2 Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив:

Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Юрко О.В. звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення мотивуючи заяву тим, що ОСОБА_1 , народився в місті Сімферополь, а з 2010 року проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . У 2010 році ОСОБА_2 вступив на навчання до першого класу Партизанської загальноосвітньої школи. ОСОБА_1 виховувався бабусею - ОСОБА_3 . Мати - ОСОБА_4 сином майже не займалася. Внаслідок вторгнення російської федерації на територію України з 2014 року Автономна Республіка Крим знаходиться під окупацією, таким чином, школу ОСОБА_1 закінчував уже при окупаційній владі. У лютому 2024 року ОСОБА_1 , прибув у місто Суми, на підконтрольну Україні територію, для постійного проживання, перетнувши державний кордон через пункт пропуску «Покровка». 28 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського відділу №2 Управління Державної міграційної служби України у Сумській області з заявою про надання адміністративної послуги щодо оформлення паспорта громадянина України вперше, однак йому було відмовлено у задоволенні вказаної заяви, оскільки особу ОСОБА_1 не було встановлено. До 20 лютого 2024 року ОСОБА_1 проживав в Автономній Республіці Крим разом з усіма своїми родичами та знайомим. На підконтрольній Україні території у ОСОБА_1 друзі, родичі чи знайомі, які б знали його тривалий час та могли б в суді встановити його особу - відсутні. Для перетину державного кордону, 20.02.2024 року ОСОБА_1 скористався свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 16.10.2012 та ідентифікаційним податковим номером. Єдиним документом із фотозображенням ОСОБА_1 є копія паспорту, виданого «МВД ПО РЕСПУБЛИКЕ КРЫМ» 23.11.2023, тобто окупаційною владою російської федерації, який, у свою чергу, був вилучений у ОСОБА_1 при перетині державного кордону. Тому просять суд становити особу заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна.

Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Юрко О.В. у судове засідання надала письмову заяву про розгляд справи без участі.

Представник заінтересованої особи Управління Державної міграційної служби України в Сумській області Паливода І.Є. надав письмові пояснення, відповідно до яких 28.02.2024 до Сумського відділу № 2 УДМС у Сумській області звернувся ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець, Україна, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 із заявою про документування паспорта громадянина України вперше після досягнення 18 річного віку. На підставі матеріалів наданих заявником до заяви про встановлення факту УДМС здійснено перевірку за наявними обліками. Відповідно до відомостей Єдиного державного демографічного реєстру (далі-Реєстр) відомості щодо видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні. За результатами проведених перевірок особу ОСОБА_1 не встановлено. Заявник також повідомив про себе наступні відомості: з народження по лютий 2024 року постійно проживав на території України в АДРЕСА_1 . Своєчасно паспорт не отримав, пояснюючи це сімейними обставинами та тим, що по досягненні ним 14-річного віку Крим було вже окуповано. До наданих пояснень Заявником долучено: свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 16.10.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим України, картка платника податків № НОМЕР_2 від 05.11.2012, фотокопію паспорта громадянина України матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_3 , виданого 05.05.2009 Сімферопольським РВ ГУ МВС України в АР Крим. В ході перевірки встановлено, що: мати - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка АРК, місто Сімферополь документована паспортом громадянина України НОМЕР_3 , виданий 05.05.2009 Сімферопольським РВ ГУ МВС України в АР Крим, а до цього паспортом НОМЕР_4 , виданий 14.11.2007 Сімферопольський РВ ГУ МВС України в АР Крим (про що є відмітка - втрачений), а до цього паспортом НОМЕР_5 , виданий 11.10.1996 Сімферопольським РВ ГУ МВС України в АР Крим (про що є відмітка - втрачений). Відомості про паспорт наявні у відповіді ГУНП в Сумській області (№ 909/5930.1-24 від 19.03.2024) та перевірені за розподілом закріплених за областями серій та номерів бланків паспортів громадянина України. Відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (зі слів матері). У зв'язку з відсутністю можливості особистої присутності свідка, який буде здійснювати впізнання, а саме: ОСОБА_4 (матері заявника), яка була зазначена у пояснені, було заплановано здійснити її опитування у режимі відеоконференцзв'язку 16.04.2024 о 15.00 год, про що її належним чином проінформовано (№ 5930-2119/5930-24 від 13.04.2024). На відеоконферонцзв'язок який був створений за допомогою програми CISCO Webex громадянка ОСОБА_4 не змогла долучитися, пояснюючи що вищезазначений додаток не доступний за її місцем знаходження. Бабуся заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 уродженка м. Сімферополь, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (дата реєстрації 07.12.2006) до встановлення особи залучена не була. Отже, Сумським відділом № 2 УДМС у Сумській області перевірено належність до громадянства України особи на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за свідоцтвом про народження, витягом з реєстру актів цивільного стану, належністю до громадянства України його матері - ОСОБА_4 . Однак, встановити особу заявника не вдалося, що обумовлено неможливістю проведення процедури встановлення особи в порядку визначеному пунктом 43. Просив врахувати пояснення при розгляді заяви.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази по справі, судом встановлено наступне.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.10.2012 виданого Відділом державної реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим,- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, про що зроблено відповідний актовий запис №1963. Відомості про батька записані відповідно до ч.1 ст.135 СК України. Мати - ОСОБА_4 (а.с. 6).

05.11.2012 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було видано Сімферопольським МДПІ АРК ДПС реєстраційний номер облікової картки платників податків (а.с.7).

24.12.2010 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було укладено договір про передачу дитини на виховання, згідно якого ОСОБА_3 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) прийняла на виховання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 26-27).

23.11.2023 року ОСОБА_1 було отримано паспорт виданий «МВД ПО РЕСПУБЛИКЕ КРЫМ» Російською Федерацією(а.с.9).

Сумським відділом №2 Управління Державної міграційної служби України в Сумській області було надано ОСОБА_5 повідомлення про відмову в оформленні паспорта громадянина України. Повідомлення мотивовано тим, що у ході проведеної перевірки, не встановлено особу в порядку п.43 це є підставою для відмови в оформленні та видачі паспорта відповідно до пп.6 п.100 Постанови КМУ від 26.10.2016 №745 «Про внесення змін до постанови КМУ від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України». Ним досягнуто 18-річного віку і не подано документів з фотокартками, проводилася процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документі та інформації. Під час здійснення заходів ідентифікації особи, інформація в базах даних Реєстру відсутня, тому порівняти дані та фотозображення із фотокарткою не є можливим. У зв'язку з відсутністю можливості особистої присутності свідка, було заплановано здійснити її опитування у режимі відеоконференцзв'язку. На відеоконференцзв'язок громадянка ОСОБА_4 не вийшла, тому скласти акт не є можливим (а.с.7-8).

20.02.2024 ОСОБА_1 скориставшись свідоцтвом про народження НОМЕР_1 та ІНН НОМЕР_6 перетнув державний кордон через закритий пункт пропустку « ОСОБА_6 » (а.с.8).

Заявник вказує, що основною причиною відсутності можливості отримання підтвердження його особи є той факт, що внаслідок вторгнення російської федерації на територію України з 2014 року Автономна Республіка Крим знаходиться під окупацією, таким чином школу ОСОБА_1 закінчував уже при окупованій владі. До 20.02.2014 року ОСОБА_1 проживав в Автономній Республіці Крим разом з усіма своїми родичами та знайомими. На підконтрольній Україні території у ОСОБА_1 друзі, родичі чи знайомі, які б знали його тривалий час та могли б в суді встановити його особу - відсутні.

Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року (частина 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (частина 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Згідно частини 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Оформлення паспорту громадянина України здійснюється відповідно до вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 зі змінами.

Як встановлено судом, основною причиною відсутності можливості отримання підтвердження особи заявника є той факт, що він проживав в місті, яке на даний час знаходиться під тимчасовою окупацією. Здійснити перевірки, ідентифікувати особу та перевірити факт належності до громадянства України неможливо, оскільки організації знаходяться на непідконтрольній Україні території.

Відсутність у ОСОБА_1 паспорту громадянина України суттєво обмежує його права та обов'язки, гарантовані Конституцією України.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 89, 263, 264, 293, 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сумський відділ №2 Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити повністю.

Встановити особу заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.Б. Князєв