Справа № 592/10093/24
Провадження № 1-кс/592/4152/24
про тимчасовий доступ до документів
18 червня 2024 року м.Суми
Слідчий суддя ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів, розглянув клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого ІНФОРМАЦІЯ_2 , старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024202540000027 від 07.03.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 27, ст. 336 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах,
установив:
Слідчий своє клопотання мотивує тим, що слідчим відділенням ВП № 4 Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області здійснюється досудове розслідування в об'єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024202540000027 від 07.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 27 ст. 336 КК України.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на підставі Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває на даний час.
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» (затвердженого Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022) оголошено про проведення загальної мобілізації на території кожної області України.
Згідно ст. 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 (зі змінами та доповненнями) бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Проте, на території Сумського району встановлені непоодинокі факти безпідставного включення керівниками органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій військовозобов'язаних працівників до списків, осіб-працівників, які підлягають бронюванню.
12.03.2024 у порядку ст. 93 КПК України скеровано запит до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою витребування інформацію щодо органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, зареєстрованих на піднаглядній Вам території, які з лютого 2022 по березень 2024 скористалися правом бронювання військовозобов'язаних працівників на період мобілізації та на воєнний час та 19.03.2024 отримано відповідь. Проаналізувавши отриману інформацію в ІНФОРМАЦІЯ_5 в подальшому було скеровано відповідні запити на адреси організацій, які можливо можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення.
Так, 01.04.2024 скеровано запит у порядку ст. 93 КПК України до ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою отримання інформації про осіб, працівників очолюваного Вами підприємства, щодо яких у 2022-2024 р.р. реалізовано механізм бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час та 15.04.2024 отримано відповідь, що інформація яку потребує досудове розслідування є конфіденційна, таємна та отримати її можна лише за вмотивованим судовим рішенням.
У зв'язку з вищевикладеним з метою проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, з'ясування об'єктивної істини у справі та реалізації покладених повноважень на орган досудового розслідування виникла потреба у отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно ч. 2 ст. 163 КПК України дане клопотання слід розглянути без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, до яких необхідно отримати доступ, у зв'язку з реальною загрозою знищення таких документів.
Перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, так як заявлені документи, самі по собі та в сукупності з іншими документами даного кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення та містять інформацію, необхідну для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, і можуть бути визнані доказами по справі. Крім того, неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
На підставі викладеного та керуючись ст. 159, 160, 163, 164 КПК України, слідчий суддя
постановив:
1. Надати тимчасовий доступ до документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені документи.
2. Документи до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ: до документів із можливістю їх вилучення оригіналів або завіреним чином копій (у тому числі у текстовому/друкованому вигляді та на електронному/оптичному носії), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , юридична адреса: АДРЕСА_1 :
- Інформацію про осіб, працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , щодо яких у 2022-2024 р.р. реалізовано механізм бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час відповідно до «Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 р. № 45 (в редакції постанови КМУ від 11.01.2018 р. № 12); постанови КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 «Про деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
- Анкетні дані (П.І.Б., РНОКПП особи, адреса проживання, займана посада, контактний телефон) кожного працівника, щодо якого прийнято рішення про бронювання під час дії воєнного стану на території України;
- Підстави прийняття відповідних рішень про бронювання військовозобов'язаних;
-Належним чином завірені копії витягів з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних;
- Загальну кількість працівників підприємства, з них кількість військовозобов'язаних, з них кількість осіб, щодо яких реалізовано механізм бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час відповідно до чинного законодавства.
Тимчасовий доступ до документів мають надати відповідальні посадові особи - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
3. Строк дії ухвали п'ятдесят днів з дня постановлення ухвали.
4. Право тимчасового доступу надати старшому слідчому СВ ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , слідчому СВ ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4 , слідчому СВ ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, майору поліції ОСОБА_5 , слідчому СВ ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому СВ ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому СВ ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 .
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала виготовлена у двох примірниках.
Примірник 1 - знаходиться в матеріалах судового провадження.
Примірник 2 та завірені копії - надано слідчому.
Слідчий суддя ОСОБА_1