Постанова від 13.09.2010 по справі 2-а-2216

Справа № 2-а-2216/2010 г.

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 вересня 2010 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим в складі:

головуючого судді: Терентьєва А.М.,

при секретарі: Копосовой Н.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1.

відповідача Кваченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Феодосії справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення м. Феодосії про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної державної допомоги при народженні дитини та про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 27.01.2010 р. звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення м.Феодосії про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної державної допомоги при народженні дитини та про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги тим, що вона має дитину - доньку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд до досягнення нею трирічного віку. Згідно ст..12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається в розмірі кратному 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Державна допомога при народженні дитини виплачувалась у розмірі 8500 грн., при цьому одноразово було сплачено 3400 грн., решта-протягом 12 місяців рівними частинами. Вважає вказану суму недостатньою, просить суд стягнути недоотриману допомогу вс умі 1963 грн.80 коп., що дорівнює 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В порушення діючого законодавства відповідачем нараховувалася та виплачувалася допомога у 2008 році та по грудень 2009 року у розмірі 130 грн. щомісячно. Оскільки протягом вказаного часу розмір мінімального прожиткового мінімуму змінювався, то вважає, що її право порушено та їй недоплачено суму допомоги по догляду за дитиною станом за 2008-2009 р.р. Не погодившись із зазначеною сумою позивачка просить визнати її право на отримання щомісячної допомоги з 01 січня 2008 року по теперішній час у розмірі встановленому законом, також просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити їй недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008-2009 р.р. у сумі 9695 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав вказаних у позові, просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодився, пояснив, що позивачка отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3 років відповідно до законодавства, до УПтСЗН з заявою про перерахунок допомоги згідно ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», не зверталася, закон взагалі не містить норми про стягнення допомоги по догляду за дитиною до 3 років в розмірі мінімального прожиткового мінімуму для дитини до 6 років. Також наполягає на застосуванні судом наслідків пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з вимогами про виплату допомоги за 2007-2009 р.р., відповідно до ст. 99 КАС України.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_3 є матір'ю малолітньої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та отримувала допомогу по догляду за дитиною у розмірі, встановленому ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 р. № 2811 із змінами та доповненнями. Як вбачається з наданих представником відповідача документів-довідки про отриману допомогу по догляду за дитиною, позивач з липня 2007 р. отримувала допомогу по догляду за дитиною в розмірі від 33 грн.30 коп. у липні 2007 р. до 144 грн.10 коп. у квітні 2010 р.

Судом встановлено, що доводи представника відповідача стосовно пропуску позивачем строків звернення з позовом до суду знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

Так, ст.99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені ч.ч.1 та 2 ст.100 КАС України, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

В позовній заяві позивач не просила відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.07.2007 р. до 27.01.2009 р., та не вказувала про причини пропуску строку.

Тому, позовні вимоги в частині перерахунку та виплати недоотриманої щомісячної державної допомоги при народженні дитини та стягнення недоплаченої соціальної допомоги по догляду за дитиною за період з липня 2007 р. до 27.01.2009 р. задоволенню не підлягають.

Стосовно нарахування та виплати щомісячної соціальної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років, судом встановлено наступне.

Частиною 1 ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 р. встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Відповідно до ч.1 ст.14 вказаного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Розмір вказаної допомоги передбачено ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до б років. Відповідно до п.п.7 п.23 р.II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107, ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в редакції, яка визначає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону №107, Розділ II цього Закону, а саме, “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” діє по 31 грудня 2008 р. Таким чином, ч.1 ст.15 Закону №2811 з 31.12.2008 р. втратила чинність, у зв'язку з чим на момент виникнення спірних правовідносин вони не врегулювані спеціальним законом

С таттею 46 Закону України «Про державний бюджетУкраїни на 2009 рік» від 26 грудня 2008 р. N 835-VI встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (2811-12) та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (2240-14) призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 22 Постанови КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 з наступними змінами і доповненнями „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 % ; зі січня 2009 року - 75 %, а з 01 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 грн. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. Для призначення допомоги, у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку заява про перерахунок допомоги, довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан. У відповідності до вимог законодавства перерахунок здійснюється з дня звернення із заявою про перерахунок.

Як встановлено ст..45 Закону України „Про Державний бюджет на 2010 рік”, допомога по догляду за дитиною до нею досягнення трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, призначається та здійснюється у розмірах та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у 2009 р. та 2010 р. позивачу було правильно призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України „Про Державний бюджет на 2009 рік”, Закону України „Про Державний бюджет на 2010 рік”, та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” і відповідно до вищезазначених Законів, у Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради не було підстав нараховувати та сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки в 2009 р.-2010 р. діючим законодавством, згідно якого управління праці та соціального захисту населення проводили нарахування та виплату зазначеної щомісячної допомоги, був визначений інший її розмір, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог, які стосуються виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009- 2010 роки.

Частиною другою ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із матеріалів справи порушення з боку відповідача прав, свобод та інтересів позивача в частині нарахування допомоги починаючі з 01.02.2009 р. по день розгляду справи не вбачається.

Таким чином, з огляду на обставини справи суд вважає що правових підстав для визнання дій відповідача неправомірними немає, оскільки відповідач діяв в межах своїх повноважень, у відповідності до діючого законодавства, а за таких підстав позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.9,11,17,69,71,94,99,ч.4 ст.128,159,160-163,186 КАС України, на підставі ст.ст.5,14,15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням ”, ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення у м. Феодосія відмовити.

На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду АРК через Феодосійський міський суд у порядку ст.186 КАС України шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) А.М. Терентьєв

З оригіналом згідно.

Суддя Секретар

Справа № 2-а-2216/2010 г.

ПОСТАНОВА

Іменем України

ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНИ

13 вересня 2010 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим в складі:

головуючого судді: Терентьєва А.М.,

при секретарі: Копосовой Н.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1.

відповідача Кваченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Феодосії справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення м. Феодосії про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної державної допомоги при народженні дитини та про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

Керуючись ст.ст.9,11,17,69,71,94,99,ч.4 ст.128,159,160-163,186 КАС України, на підставі ст.ст.5,14,15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням ”, ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення у м. Феодосія відмовити.

На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду АРК через Феодосійський міський суд у порядку ст.186 КАС України шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) А.М. Терентьєв

З оригіналом згідно.

Суддя Секретар