Рішення від 14.09.2010 по справі 2-4219

Справа № 2-4219/2010 р.

РІШЕННЯ

Іменем України

14 вересня 2010 року Феодосійський міський суд АРК у складі:

Головуючого судді Терентьєва А.М.,

при секретарі Копосовой Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Феодосія цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Феодосія АР Крим про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни»,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим про зобов'язання нарахувати недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2007 р.-2010 р. в сумі 6279 грн.30 коп.,мотивуючи позовні вимоги тим, що є "дитиною війни" в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни" і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", зазначає, що має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка мала виплачуватися з 01.01.2006 р., але не виплачувалася.

Позивач у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надіслав заперечення на позов, згідно з яким вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Визнає той факт, що позивач є особою, що має статус дитини війни за датою народження. Але зазначає, що жодним законом не передбачений порядок, процедура та орган, який зобов'язаний виплачувати соціальну допомогу. Крім того, за основу перерахунку не може бути взятий розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки цей закон визначає розмір мінімальної пенсії виключно для правовідносин, які регулюються зазначеним законом.

Суд, розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, з'ясував всі фактичні обставини, та вважає встановленими наступні факти.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004р. № 2195-IV дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, має статус дитини війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що відповідачем не спростовується. Виходячи із того, що позивач є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", на нього розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст.6 Закону.

Згідно ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. № 489-V у 2007 р. були внесені зміни, згідно яким підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Пунктом 12 ст.71 Закону № 489-V зупинена на 2007 р. дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Положення ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. № 489-V, а також зупинення дії ст.6 на 2007 р., передбачене п. 12 ст. 71 Закону України від 19.12.2006р. № 489-V визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.

Відповідно до п. 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 положення п. 12 ст.71, а також ст.111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007р.

Таким чином, ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є діючою.

Розмір підвищення, який щомісячно сплачується дітям війни згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” розраховується на підставі мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Зазначена норма Закону введена в дію згідно із Законом України від 25.03.2005 р. № 2505-IV.

Як свідчить позиція Європейського Суду у справі Yvonne van Duym v. Home Office (Case 41/74 van Duym v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом -відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в цьому випадку це надання підвищення пенсії дітям війни, держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Таким чином, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни в 2007-2010 р.р. необхідно керуватися статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а не положеннями Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" які визнані неконституційними, та положеннями Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”, які фактично позбавили осіб отримувати зазначену соціальну допомогу.

Необґрунтованими є також дії відповідача і в частині нарахування допомоги відповідачем за 2008 рік відповідно до Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік”, Постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 р. "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у період з січня 2008 р. по червень 2008 р. по 47 грн. щомісячно, у період з липня 2008 р. по вересень 2008 р. 48 грн. 20 коп. щомісячно, за період жовтень -грудень 2008 року -49,80 гривень щомісячно.

Ці дії є безпідставними тому, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 р. розрахунок вищенаведених виплат необхідно здійснювати відповідно до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни" в редакції від 01.01.2006 р., у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”. Крім того, суд зазначає, що розмір допомоги, встановлений Постановою КМ України № 530 від 28.05.2008 р. "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” суперечить розміру, передбаченому Законом України “Про соціальний захист дітей війни".

Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 р. № 2195-1У, поновили свою дію з 22 травня 2008 р. Отже з цієї дати особи зі статусом дітей війни мають право на підвищення 30 відсотків мінімальної пенсії за віком або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, яків тратили працездатність в сумі 406 грн. у липні-жовтні, 411 грн. у жовтні -грудні.

Відповідно зі ст.58 Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2008 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня -481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Статтею 54 Закону України « Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто - 498,00 грн. Згідно із змінами, внесеними до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та ст. 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», з 01 листопада 2009 р. прожитковий мінімум на одну особу, що втратила працездатність складає 573,00 грн.

Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі 695 грн. з 1 січня 2010 р., 706 грн. з 1 квітня, 709 грн. з 1 липня, 723 грн. з 1 жовтня.

З заперечення та довідки, наданих представником відповідача судом встановлено, що протягом 2007-2010 р.р., позивачем отримано щомісячну соціальну допомогу дітям війни:

у 2007 році допомогу не отримувала;

у 2008 році за період січень-березень в сумі 47,00 грн., квітень-червень в сумі 48,10 грн., липень-вересень в сумі 48,20 грн., жовтень - грудень 2008 року - 49,80 гривень, а всього 579,30 грн.

у 2009 р., всього у сумі 597,60 грн.,

у 2010 р. отримував соціальну щомісячну допомогу в сумі 49 грн.80 коп. , та всього з січня по травень отримав 249 грн.40 коп., що складає 10% від суми щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни. .

Розрахунок щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни необхідно здійснювати за 2007 рік таким чином: серпень-вересень (406х30%)х2 міс.=243,6 грн., жовтень-грудень: 411х30%х3 міс.=369,9 грн., а всього- 613,5 грн.

Розрахунок щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни необхідно здійснювати за 2008 рік таким чином: січень-березень (470 грн. х 30%) х 3 мес.=423 грн., квітень-червень (481грн. х 30%) х 3міс.= 432,90 грн., липень - вересень (482 грн. х 30%) х 3 міс. = 433,80 грн.; жовтень - грудень (498 грн. х 30%) х 3 міс. = 448,20 грн., а всього 1737,90 грн. Враховуючи виплачену у 2008 р. суму допомоги: 1737,90 грн.-579,3 грн.= 1158 грн.60 коп.

Щомісячна державна соціальна допомога за 2009 рік дорівнює: січень-жовтень (498 грн. х 30%) х 10 міс. = 1494,00 грн., за листопад - грудень 2009 року ( 573 х 30%) х 2 міс. = 343,80 грн., а всього - 1837,80 грн. . Враховуючи виплачену у 2009 р. суму допомоги: 1837,80 грн.-597,6 грн.= 1240 грн.20 коп.

Щомісячна державна соціальна допомога за 2010 рік дорівнює: січень-березень (695 грн. х 30%) х 3 міс. = 625 грн.50 коп., квітень-червень (706 грн.х30%)х3 міс.=635,4 грн., липень-серпень (709х30%) х 2 міс= 425 грн.40 коп. (а всього 1686,30 грн., а з урахуванням отриманих за 8 місяців 2010 р. 398,40 грн. щомісячної державної допомоги, сума до виплати становить (1686,3 грн.-398,4 грн.)= 1287 грн.90 коп.

Всього за вказані роки підлягає стягненню сума 4300 грн.20 коп.

Позовні вимоги підлягають задоволенню частково, в межах трирічного строку позовної давності - з 02.08.2007 р., оскільки, як було вже вказано вище, суд задовольняє вимоги позивача тільки за термін з 09 липня 2007 року, оскільки цією датою ухвалено Рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007, з урахуванням раніше виплачених сум та строків позовної давності, по дату звернення позивача до суду 02.08.2010 р.

Посилання відповідача на те, що жодним законом не передбачений порядок, процедура та орган, який зобов'язаний виплачувати соціальну допомогу суд вважає нікчемними, оскільки згідно з п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1261 від 24.10.2007 р. (далі Постанова № 1261), до основних засад Пенсійного фонду України відноситься , зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. У п.8 вказаної Постанови до джерел формування коштів Пенсійного фонду України відносяться також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що згідно з Законом України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціального допомоги, що виплачується замість пенсії, суд, керуючись зазначеними вище положеннями Постанови №1261 приходить до висновку, що відповідач мав здійснювати позивачу виплату підвищення пенсії відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Також, відповідно до ст..88 ЦПК України, стягненню з місцевого бюджету м.Феодосія на користь позивача підлягають судовий збір в сумі 61 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.

Керуючись ст.ст.10,11,60,88,212,213,215 ЦПК України, на підставі ст.ст.1,6,7,10 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим (98100, м.Феодосія, вул.Українська, 44) (інші відомості відсутні) провести нарахування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (АДРЕСА_1) , щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. - 613 грн.50 коп., з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р.- 1158 грн.60 коп., з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. - 1287 грн.90 коп., а всього- 4300 грн.20 коп., яка передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету м.Феодосія на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 61 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.

Рішення може бути оскаржено до суду Апеляційного суду АРК через Феодосійський міський суд шляхом подачі протягом 10 днів із дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя (підпис)

Копія вірна. Суддя Секретар