707/1559/24
3/707/937/24
17 червня 2024 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає та зареєстрована по АДРЕСА_1 , депутата Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області,
про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 298/2024 від 28.05.2024 року, ОСОБА_1 будучи депутатом Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у порушення вимог ч.1 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 05.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, подавши до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі ОСОБА_1 .
У судовому засіданні прокурор Лисик М.А. підтримав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , просив суд притягнути останню до відповідальності та застосувати стягнення в межах санкції статті.
Дослідивши зібрані докази, протокол з додатками, заслухавши прокурора, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З диспозиції частини 1 статті 172-6 КУпАП вбачається, що адміністративним правопорушенням є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно із ч.1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Законуустановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Як вбачається з постанови № 34 від 28.10.2020 року Білозірської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області “Про визнання кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах Білозірської сільської ради, обраними у відповідних багатомандатних виборчих округах Білозірської сільської ради”, ОСОБА_1 обрано депутатом Білозірської сільської ради.
Рішенням 1 сесії VIII скликання Білозірської сільської ради від 17.11.2020 року № 1-2/ VIII “Про визнання повноважень депутатів Білозірської сільської ради”, зокрема й ОСОБА_1 визнано депутатом Білозірської сільської ради.
24.02.2021 року депутата Білозірської сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 під підпис ознайомлено з обмеженнями, передбаченими ЗУ “Про запобігання корупції”.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи депутатом Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у порушення вимог ч.1 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 05.02.2024 року.
Дослідивши та оцінивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого. ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зокрема, конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних причин. Тобто за наявності останніх відповідальність виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебування особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Суд вважає, що поважні причини несвоєчасності подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції декларації відсутні.
Вина ОСОБА_1 встановлена перевіреними судом наступними доказами а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 28.05.2024 року №298/2024, який підписано ОСОБА_1 без зауважень та заперечень;
-відомостями з Єдиного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України, згідно яких ОСОБА_1 подала Декларацію за 2022 рік - 05.02.2024 року, отже з порушенням строку її подання;
-копією постанови № 34 від 28.10.2020 року Білозірської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області “Про визнання кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах Білозірської сільської ради, обраними у відповідних багатомандатних виборчих округах Білозірської сільської ради”, рішенням 1 сесії VIII скликання Білозірської сільської ради від 17.11.2020 року № 1-2/ VIII “Про визнання повноважень депутатів Білозірської сільської ради”; відомостями про ознайомлення депутата Білозірської сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 під підпис з обмеженнями, передбаченими ЗУ “Про запобігання корупції”, згідно яких ОСОБА_1 є діючим депутатом та відповідно декларантом.
Таким чином, ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік зобов'язана була подати до 31.01.2024 року та подала лише 05.02.2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Аналізуючи наявні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена.
При застосуванні адміністративного стягнення суддею не встановлені обставини, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 .
Враховуючи, обставини та характер адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, особу правопорушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, ступінь її вини у вчиненому правопорушенні, яка доведена повністю, з метою виховного впливу та запобіганню вчинення зазначеною особою нових правопорушень, суд дійшов переконання, що достатнім буде накладення на неї стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу
Також, відповідно доприписів ст. 40-1 КУпАП та ч. 5 ст.4 Закону України "Про судовий збір" з правопорушниці на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6 КУпАП , ст. 283, п. 1 ч.1 ст. 284,289 КУпАП, суддя,
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов