Київський районний суд м. Полтави
Справа № 552/3803/24
Провадження №2-о/552/249/24
про відмову у відкритті провадження у справі
17.06.2024 суддя Київського районного суду м. Полтави Самсонова О.А., розглянувши матеріали заяви
ОСОБА_1 , (адреса: АДРЕСА_1 ),
заінтересована особа - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, (адреса: м. Полтава, вул. Тролейбусна, 13)
про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
У заяві просила суд встановити факт, що вона, ОСОБА_1 , при добровільному забезпеченні проведення АТО, при добровільному здійсненні волонтерської діяльності стала особою з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення АТО, перебуваючи безпосередньо в районах АТО на територіях Донецької та Луганської областей в період її проведення.
Встановлення даного факту заявнику необхідно на вимогу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради та для внесення змін у формулювання причин інвалідності в довідку МСЕК.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження, суд виходить з того, що чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення.
Як роз'яснив Верховний Суд у постанові від 29 березня 2024 року у справі № 378/760/23, приймаючи заяву, суддя повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Звертаючись до суду з даною заявою, ОСОБА_1 вказувала, що встановлення даного факту їй необхідно для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.
Так, згідно п. 14 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:
осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Юридичний факт, що ОСОБА_1 добровільно забезпечувала (та добровільно залучалася до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення Національної Безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, в тому числі добровільно здійснювала волонтерську діяльність, вже встановлено рішенням Київського районного суду м.Полтави від 21 грудня 2023 року у справі №552/4739/23.
Загальні положення щодо процедури, необхідних документів, порядку звернення до уповноважених органів з питань встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни встановлено Порядком надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 (надалі в тексті ухвали - Порядок №685).
Згідно пп. 3 п. 4 Порядку №685 підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є:
для заявників з числа осіб, зазначених у пункті 14 частини другої статті 7 Закону (у тому числі тих, які провадили волонтерську діяльність за напрямами, визначеними абзацом дев'ятим частини третьої статті 1 Закону України “Про волонтерську діяльність”):
довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;
довідка (витяг із наказу) керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у разі відсутності зазначеної довідки (витягу із наказу).
Тобто група та причина інвалідності особи має встановлюватися довідкою МСЕК, а не іншими документами, в тому числі рішенням суду.
Таким чином, враховуючи, що законом визначений позасудовий порядок встановлення факту, який просила встановити заявник, заява про встановлення юридичного факту про причину інвалідності не підлягає судовому розгляду, в тому числі в порядку цивільного судочинства.
На такі обставини звернув увагу Верховний Суд у постанові від 29 березня 2024 року у справі № 378/760/23.
Тому дана справа не підлягає розгляду судом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З цих підстав у відкритті провадження необхідно відмовити.
Керуючись ст. 186 ЦПК України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя О.А.Самсонова