Рішення від 17.06.2024 по справі 381/2826/24

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua

2-о/381/105/24

381/2826/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого - судді Ковалевської Л.М.,

за участю секретаря Кавунець А.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області у порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Мальцевої Анастасії Владленівни, заінтересовані особи: Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України про встановлення факту смерті військовослужбовця,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Мальцева Анастасія Владленівна, яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області із даною заявою та просить встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свалява Закарпатської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 в районі населеного пункту Бахмут, Донецької області, Україна.

В обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_1 є дружиною військовослужбовця ОСОБА_2 , якого через введення воєнного стану в Україні було призвано на військову службу під час загальної мобілізації.

На підставі Акту службового розслідування від 16.11.2023 встановлено, що під час повномасштабної збройної агресії з боку російської федерації в ході ведення бойових дій з метою захисту Батьківщини, близько 16 годин 15 хвилин 12.11.2023, поблизу околиці населеного пункту Бахмут Бахмутського району Донецької області, рухаючись у напрямку ВП «РУТА» потрапив під обстріл кулеметів та снайперів молодший сержант ОСОБА_3 , командир відділення снайперів роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 , отримав поранення в шию не сумісні з життям. Через інтенсивний обстріл з боку ворога не вдалося евакуювати тіло загиблого. Заходи щодо встановлення місцезнаходження загиблого військовослужбовця вжиті максимально, місцезнаходження визначено. З 15 жовтня 2023 року по теперішній час евакуювати тіло не є можливим через високу щільність вогню противника, а тому відсутня можливість офіційно підтвердити загибелі вказаного військовослужбовця.

На даний момент, не має можливості евакуювати тіло загиблого і отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки смерть відбулася на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який є необхідний для здійснення реєстрації смерті. Встановлення факту, що має юридичне значення, заявнику необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи (чоловіка), тому заявник змушений звернутися до суду із даною заявою.

Ухвалою Фастівського міськраонного суду від 12.06.2024, за ініціативою суду, до участі у даній справі залучено заінтересованими особами: Міністерство оборони України та Військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України.

У судове засідання заявник не з'явилася, її представник адвокат Мальцева А.В. надала суду заяву про розгляд справи у їхній відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю та просить задовольнити.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання не прибули, заяви про розгляд справи у їхній відсутності суду не надано.

За таких обставин, суд проводить розгляд справи у відсутності сторін (учасників) без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 виданого Фастівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб 30 березня 2022 року (а.с.5).

Згідно Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України №38 виданої командиром в/ч НОМЕР_1 від 26.01.2024, молодший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , командир відділення снайперів роти вогневої підтримки, дійсно в період з 15.10.2023 по 31.10.2023, з 01.11.2023 по 12.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Часів Яр Донецької області (а.с.8).

Відповідно до Акту службового розслідування від 16.11.2023, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 16.11.2023, встановлено, що «Виконання бойового розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 03.10.2023 року № 19363 та виконання бойового розпорядження командира 114 обр ТрО від 06.10.2023 року № 1664/1/9652/дск, бойового розпорядження УСІЗО м Київ від 29.09.2023 № 116/17/6559/бр/дск з метою організації оборонного бою для відбиття наступу терористичних військ рф військова частина НОМЕР_1 передана в підпорядкування 77 Оаебр. Відповідно до наказу рахувати, що молодший сержант ОСОБА_2 вважається таким, що прибув до району виконання бойового завдання.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 15 жовтня 2023 року №756, молодший сержант ОСОБА_2 , вважається таким, що ІНФОРМАЦІЯ_3 під час повномаштабної збройної агресії з боку російської федерації в ході ведення бойових дій поблизу населеного пункту Бахмут Бахмутського району Донецької області, зник безвісті.

Відповідно до журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 за 12 листопада 2023 року молодший сержант ОСОБА_2 12 листопада 2023 року зник безвісти.

Згідно з інформації з рапорту від 12.11.2023, яку надав командир роти вогневої підтримки капітан ОСОБА_5 встановлено, що під час повномасштабної збройної агресії з боку російської федерації в ході ведення бойових дій з метою захисту Батьківщини, близько 16 годин 15 хвилин 12.11.2023, поблизу околиці населеного пункту Бахмут Бахмутського району Донецької області, рухаючись у напрямку ВП «РУТА» потрапив під обстріл кулеметів та снайперів молодший сержант ОСОБА_3 , командир відділення снайперів роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 , отримав поранення в шию не сумісні з життям. Через інтенсивний обстріл з боку ворога не вдалося евакуювати тіло загиблого.

Відповідно до пояснень солдата ОСОБА_6 , стало відомо, що під час виконання бойового завдання поблизу ВП «РУТА» неподалік околиці м. Бахмут Бахмутського району Донецької області, 12.11.2023 близько 16 годин 15 хвилин група, рухаючись в напрямку ВП «РУТА» потрапили під обстріл кулеметів та снайперів, у наслідок чого молодший сержант ОСОБА_3 отримав поранення в шию. У 16 годин 15 хвилин солдатом ОСОБА_7 зафіксована відсутність пульсу та дихання» (а.с.6-7).

Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно приписів статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Загально відомою та такою, що не потребує доказування за змістом статті 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, і триває по даний час.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості отримати, відновити втрачені або знищені документи про це.

Згідно Указу Президента №64/2022, з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я «Про деякі питання встановлення факту смерті людини» №390 від 01 березня 2022 року на період дії воєнного стану на території України та у разі виконання окремих функцій органів державної влади на окремих адміністративно-територіальних одиницях у зв'язку з триваючими бойовими діями, дозволяється захоронення тіл за умови: обов'язкового огляду трупа на місці його виявлення з оформленням відповідного протоколу (опису трупа із зазначенням трупних явищ та характеру і локалізацій тілесних ушкоджень); проведення фотофіксації ушкоджень у випадку наявності (у випадку наявності ознак насильницької смерті) як обов'язкового доповнення до опису ушкоджень; у випадку невпізнаного (неідентифікованого) трупа та відсутності можливості проведення судово-медичної експертизи, виконати вищезазначені вимоги, а також описати антропометричні дані трупа, описати словесний портрет, зробити портретну фотографію та зазначити особливі прикмети (зубну формулу, наявність татуювань тощо); копії заповнених документів разом з заповненою довідкою про причину смерті зберігати у закладі охорони здоров'я до окремого розпорядження. Якщо смерть настала на тимчасово-окупованій території або в районі бойових дій, де отримати лікарське свідоцтво про смерть неможливо, рекомендується скласти колективний акт про настання смерті та звернутися до суду (за місцем знаходження заявника) про встановлення відповідного юридичного факту.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

За змістом частин 2, 3 статті 49 Цивільного кодексу України, смерть фізичної особи є актом цивільного стану, що підлягає державній реєстрації.

Згідно відмови у проведенні державної реєстрації смерті від 21.05.2024 року № 400/30.26-105, виданої Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), заявниці повідомлено, що відповідно до п.1 розділу % Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Оскільки заявником не пред'явлено жодного документа, який підтверджує факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначена обставина унеможливлює проведення державної реєстрації смерті уповноваженими органами України.(а.с.9).

Згідно частин 1 та 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.

Пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до частин 1, 2 статті 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

При цьому, суд враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 грудня 2022 року по справі №490/6057/19-ц, згідно якої встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії рф проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно - наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.

Факт, про встановлення якого просить заявник, має для неї юридичне значення, оскільки необхідний для отримання свідоцтва про смерть, встановленого законодавством України зразка.

Враховуючи вищевказане, зокрема, те, що заявниця не має можливості отримати свідоцтво про смерть чоловіка ОСОБА_2 , з метою захисту її законних прав та інтересів, суд вважає за необхідне в силу ст.ст. 315-319 ЦПК України задовольнити заявлені вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту смерті військовослужбовця, так як в судовому засіданні достовірно встановлено факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На підставі викладеного, ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст.49 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 10,12,259,264,265,268,293,315,317, 319 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Мальцевої Анастасії Владленівни, заінтересовані особи: Фастівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України про встановлення факту смерті військовослужбовця - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свалява Закарпатської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 в районі населеного пункту Бахмут, Донецької області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.М.Ковалевська