Кіровоградської області
"29" листопада 2007 р.
Справа № 9/385
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б., при секретарі судового засідання Безчасній Н.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №9/385
за позовом: заступника прокурора Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі державної податкової адміністрації у Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 55,
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "ЗАНГАС-ЮГ", Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Воровського, 1/18,
про стягнення 80008 грн. 00 коп.,
від позивача - Янкул О.О., довіреність №1146/10/10-021 від 27.03.07р., представник;
від відповідача - Влащук В.М., довіреність № 3-двр від 13.11.07р., представник;
у судовому засіданні брав участь прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Кіровоградської області Федунець З.О. (посвідчення № 347).
Час прийняття постанови: 17 год. 30 хв.
Заступником прокурора Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі державної податкової адміністрації у Кіровоградській області, подано позов до відкритого акціонерного товариства "ЗАНГАС-ЮГ", який викладено наступним чином: постановити рішення, яким стягнути з відкритого акціонерного товариства "ЗАНГАС-ЮГ" на користь держави в особі державної податкової адміністрації у Кіровоградській області на р/р 33219812700112 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23228680, код платежу 13050200, заборгованість по платі за фактичне використання земельної ділянки у розмірі 80008 грн. 00 коп.
Заявою від 26.11.2007 р. №05/1-1811 заступник прокурора уточнив позовні вимоги та просить постановити рішення, яким стягнути з відкритого акціонерного товариства "ЗАНГАС-ЮГ" на користь держави в особі державної податкової адміністрації у Кіровоградській області заборгованість по платі за фактичне використання земельної ділянки у розмірі 80008 грн.
у розрізі селищних та сільських рад Голованівського району:
- розмір плати становить 9341,52 грн., одержувач Клинівська сільська рада, рахунок 33212812700119, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 12480,93 грн., одержувач Грузька сільська рада, рахунок 33216812700115, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 13622,04 грн., одержувач Голованівська селищна рада, рахунок 33219812700112, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 12543,13 грн., одержувач Красногірська сільська рада, рахунок 33212812700120, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 5245,80 грн., одержувач Роздольська сільська рада, рахунок 33213812700130, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 2553,06 грн., одержувач Свірнівська сільська рада, рахунок 33211812700132, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 8930,94 грн., одержувач Молдовська сільська рада, рахунок 33216812700126, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 3593,70 грн., одержувач Липовеньківська сільська рада, рахунок 33219812700123, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016;
- розмір плати становить 11696,82 грн., одержувач Капітанівська сільська рада, рахунок 33213812700118, ГУДК у Кіровоградській області, код 23228680, МФО 823016.
Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки відкрите акціонерне товариство "ЗАНГАС-ЮГ" не є власником чи землекористувачем земельних ділянок, плату за користування якими просить стягнути позивач.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
Як зазначено в поясненнях представниками прокуратури та позивача, прокуратурою Кіровоградської області було проведено перевірку додержання вимог земельного та податкового законодавства відкритим акціонерним товариством "ЗАНГАС-ЮГ" щодо використання земельної ділянки при будівництві газопроводу-відгалуження до міст Ульяновка, Гайворон, Голованівськ, села Ладижанка та ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" на території Голованівського району.
В ході цієї перевірки було встановлено, що згідно розпорядження голови Голованівської районної державної адміністрації від 02.09.2004 року №718-р "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ВАТ "ЗАНГАС-ЮГ" відповідачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 148,99 га в оренду строком на 1 рік для будівництва газопроводу відгалуження до ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" та газорозподільчої станції смт. Голованівськ.
Розпорядженням голови Голованівської районної державної адміністрації "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ВАТ "ЗАНГАС-ЮГ" від 19.10.2004 року № 842-р затверджено акти визначення збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних з вилученням земельних ділянок та погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ВАТ "ЗАНГАС-ЮГ" по наданню їх в оренду терміном на 1 рік загальною площею 141,2849 га та терміном на 49 років загальною площею 0,5400 га для будівництва газопроводу, відгалуження до ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" та газорозподільчої станції смт. Голованівськ. Даним розпорядженням встановлено орендну плату в розмірі 10 % грошової оцінки в розрізі 9 сільських рад, а також зазначено, що приступати до використання земельної ділянки дозволяється після укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Однак, не дивлячись на вимоги чинного законодавства відповідач без укладення договорів оренди приступив до використання земельної ділянки та будівництва газопроводу.
Викладене підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами про встановлення меж земельних ділянок в натурі від 22.11.2004 року на територіях відповідних рад та актом Державної приймальної комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом газопроводу-відгалуження до міст Ульяновка, Гайворон, Голованівськ, села Ладижанка та ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" I етап - Побузький феронікелевий комбінат від 08.07.2005 року.
За висновком прокурора і позивача відповідач використовував земельні ділянки загальною площею 141,2849 га, розташовані на території 9 сільських рад, в період з 01.12.2004 р. по 07.07.2005 р., тобто 219 днів.
Тому, державною податковою адміністрацією у Кіровоградській області нараховано до сплати відповідачем 80008 грн. 00 коп. за фактичне використання останнім землі, виходячи із розміру орендної плати, яка встановлена розпорядженням голови Голованівської районної державної адміністрації від 19.10.2004 року №842-р.
Вимоги прокурора та позивача щодо стягнення цієї суми з відповідача не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. ст. 2, 5 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.
Право користування земельною ділянкою, як суб'єктивне право, являє собою встановлену об'єктивним правом можливість фізичних та юридичних осіб здійснювати реалізацію земельної правосуб'єктності стосовно користування відособленою земельною ділянкою. В силу статей 81, 82, 83, 92, 93 Земельного кодексу України землекористувачі користуються земельними ділянками на праві власності, постійного користування та оренди.
За ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Як встановлено господарським судом, відповідач у встановленому законом порядку не набув права користування земельною ділянкою, а саме, не уклав договір оренди спірних земельних ділянок загальною площею 141,2849га.
За відсутності укладеного договору оренди щодо спірних земельних ділянок загальною площею 141,2849 га, у державної податкової адміністрації у Кіровоградській області відсутня підстава для нарахування та сплати відповідачем орендної плати.
Поряд з цим господарський суд враховує, що згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" плату за землю (земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
В силу ст. 14 Закону України "Про плату за землю", платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ст. 17 вказаного Закону, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних, за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст. 27 Закону України "Про плату за землю", а також в силу ст. 20 Закону України "Про систему оподаткування" та додатку №8 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Плата за землю у вигляді земельного податку або орендної плати за землі державної та комунальної власності підлягає стягненню органами державної податкової служби в порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи норми чинного законодавства, зважаючи на положення ст. 19 Конституції України, господарський суд прийшов до висновку, що органи державної податкової служби можуть звертатись до господарського суду з позовами про стягнення з землекористувачів земельного податку або ж орендної плати за землі державної та комунальної власності за умови подання землекористувачами до органів державної податкової служби податкових декларацій та несплати ними у визначені законодавством строки зазначених в деклараціях податкових зобов»язань по земельному податку чи орендній платі за землю.
Відповідач не укладав договір оренди щодо спірних земельних ділянок, останній не подавав до органів державної податкової служби податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у останнього не виникло податкове зобов»язання щодо сплати з відповідача орендної плати за землі державної та комунальної власності, відповідно позивач не набув права стягнення з відповідача орендної плати за користування спірними земельними ділянками.
Господарський суд враховує також те, що чинним законодавством не передбачено право органів державної податкової служби звертатись до суду з позовом про стягнення плати за фактичне використання земель.
Крім того, розглядаючи даний спір, господарський суд встановив, що спірні земельні ділянки для будівництва газопроводу відводились відповідачу за рахунок земель державної та приватної власності. Доказів вилучення земельних ділянок із земель приватної власності прокурором та позивачем не надано. Належних доказів на підтвердження того, що земельні ділянки загальною площею 141,2849 га відносяться до земель державної чи комунальної власності господарському суду також не надано. Таким чином, прокурором та позивачем взагалі не доведено належними доказами, як того вимагає ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірність звернення з даним позовом до господарського суду.
Статті 93, 95 Земельного кодексу України встановлюють права та обов'язки землекористувачів, зокрема, обов'язок землекористувача забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Права власників земельних ділянок захищено законом. В силу ст. ст. 90, 152 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.
З огляду на викладене, власники спірних земельних ділянок не позбавлені права звернення до суду з позовом про відшкодування збитків, завданих самовільним використанням відповідачем, належним їм земельних ділянок.
Таким чином, дослідивши наявні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги прокурора не грунтуються на нормах чинного законодавства, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 71, 94, 160, 162, 163, 167, 186, 254, пунктом 6 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копії постанови направити сторонам.
Суддя
О.Б. Шевчук
Дата виготовлення постанови
в повному обсязі: 04.12.2007 р., 17:00