Рішення від 29.05.2024 по справі 711/6733/23

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/6733/23

РІШЕННЯ

Іменем України

29.05.2024 м. Черкаси

Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді - Позарецької С.М.,

присяжних - Котельнікова Ю.М., Касаткіної Н.О.

при секретарі судових засідань - Буйновській А.П.

за участю представника

заявника ОСОБА_1

адвоката Булатецького А.А.

представника

заінтересованої особи

за довіреністю Чуйка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Придніпровського районного суду м. Черкаси цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: виконавчий комітет Черкаської міської ради як орган опіки та піклування Черкаської міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: виконавчий комітет Черкаської міської ради як орган опіки та піклування Черкаської міської ради. Свої вимоги мотивує тим, що його батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , в якій зареєстрований та проживає.

Разом з ОСОБА_2 у цій квартирі зареєстровані та проживають: його дружина ОСОБА_3 (мати заявника), ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є пенсіонеркою, син ОСОБА_1 (заявник), ІНФОРМАЦІЯ_3 , який працює менеджером ТОВ «Акватерм Плюс». Крім того, у квартирі зареєстровані, але не проживають: дочка ОСОБА_4 (сестра заявника), ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка з вересня 2018 року постійно проживає в Польщі і неповнолітні онуки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (премінниці заявника), які постійно проживають в Польщі з березня 2022 року.

Крім того, у заяві зазначено, що батько заявника є особою з інвалідністю у зв'язку з захворюваннями, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та з 24.07.2023 йому встановлена 2 група інвалідності, що підтверджується даними довідки до акту огляду МСЕК. Також йому встановлені ряд діагнозів, зокрема, - виражений психоорганічний синдром на фоні формування деменції, гіпертонічна хвороба ІІ ступеня 3 стадії гіпертензивне серце сн2а ризик 4 (серцева недостатність) сн 2А, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний кардіосклероз та інш., що підтверджується даними виписки із медичної картки №27/978, а також консультативним висновком спеціаліста Черкаського обласного психо-неврологічного диспансеру.

Останнім часом стан здоров'я батька суттєво погіршився. Внаслідок хвороб, він не може чітко висловлювати свої думки, не розуміє звернень до себе, не може відповісти на прості запитання, приготувати собі їжу, ложку тримає обома руками, не розуміє обставин, що відбуваються навколо нього, відмічається зниження пам'яті, уваги, мислення. Не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, що підтверджується даними акту опитування сусідів. Заявник вказує, що його батько потребує постійного нагляду, а також психолого-педагогічної діагностики, медичної реабілітації, профілактичних заходів, що прописано в індивідуальній програмі реабілітації, виданій міжрайонною медико-соціальною експертною комісією № 4 м. Черкаси, АДРЕСА_2 .

У зв'язку з тим, що батько заявника має психічні розлади і не усвідомлює значення своїх дій, не може керувати ними, потребує стороннього догляду, його, як на думку заявника, необхідно визнати недієздатним, встановити опіку та призначити опікуна.

Таким чином, посилаючись на ст.ст. 39, 60, 63 ЦК України, ст.ст. 296, 299 ЦПК України, заявник просить суд, - визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієзданим; встановити над ним опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 22.09.2023 прийнято, відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду за правилами окремого провадження.

18.01.2024 ухвалою суду у цій справі призначено судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , проведення якої доручено експертам Державної установи «Інститут психіатрії МОЗ України» та зупинено провадження у справі.

26.04.2024 до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта № 278 від 14.03.2024.

Ухвалою суду від 29.04.2024 провадження у справі поновлено у зв'язку із надходженням висновку експерта. Призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 просив заяву задовольнити, посилаючись на доводи, викладені у заяві. Крім того, зазначив, що його батько ОСОБА_2 має ряд захворювань, останнім часом близько шести місяців погіршився його стан здоров'я: незважаючи на те, що він на обліку в психдиспансері не перебував і ніколи не лікувався, але одного разу він відвідав лікаря-психіатра, який виявив у нього ознаки психічного захворювання. Окрім єдиного звернення до лікаря-психіатра ОСОБА_2 не здійснював, але за призначенням лікаря продовжує вживати призначені йому попередньо ліки. Вважає, що батькові потрібна стороння допомога і опікун повинен бути з ним поруч; дружина ОСОБА_2 є пенсіонеркою та має ряд захворювань загального характеру, а тому не може виконувати повноваження опікуна; дочка батька разом із своїми дочками (онуками) проживають у Польщі; заявник може і згоден бути опікуном над своїм батьком, оскільки, незважаючи на те, що він працює з 09-00 до 17-00, його робочий графік гнучкий і він зможе допомагати батькові, з яким проживає. Крім того, зазначив, що батьки перебувають у шлюбі, але мати погано пересувається і не може у повній мірі опікуватися батьком, а сестра (дочка ОСОБА_2 ) перебуває за кордоном і теж не може бути опікуном. Крім того, заявник працює вдома по Інтернету і може опікуватися батьком.

В судовому засіданні особа, щодо якої розглядається справа, ОСОБА_2 зазначив, що почувається добре; проживає з дружиною, сином і дочкою.

В судовому засіданні адвокат Булатецький А.А. зазначив, що у ОСОБА_2 наявне психічне захворювання, що підтверджується висновком експертизи. Інші особи, окрім, заявника (сина) не виявили бажання бути опікунами ОСОБА_2 ; визнання ОСОБА_1 опікуном над його батьком буде найкращим для останнього.

В судовому засіданні представник заінтересованої особи виконавчого комітету Черкаської міської ради як органу опіки та піклування Черкаської міської ради за довіреністю Чуйко В.В. підтримав заяву ОСОБА_1 . Зазначив, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 2 групи і має психічне захворювання, а тому потребує опіки. Вважає за можливе призначити опікуном ОСОБА_2 його сина ОСОБА_1 , який єдиний звернувся із відповідною заявою. Крім того, зазначив, що разом із заявою, яку до органу місцевого самоврядування подав ОСОБА_1 , ним же були і долучені ряд документів, а саме ті, які ним же долучені до заяви, з якою він звернувся до суду. Інших документів у справі, що наявна в органі опіки та піклування, немає.

В судовому засіданні була заслухана думка директора КНП «ЧОПНД» Черкаської обласної ради» ОСОБА_6 , який зазначив, що той діагноз стосовно ОСОБА_2 , який вказаний у медичних документах лікарем медичного закладу - F-07.8, по класифікації хвороб свідчить як інше психічне захворювання. Звернення ОСОБА_2 до диспансеру було одне; з першого огляду пацієнта встановити, чи є це стійким психічним розладом - не можливо, а тому при наявності певних ознак захворювання, слід отримати висновок судово- психіатричної експертизи.

Заслухавши пояснення учасників справи та представника медичного закладу, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає до часткового задоволення за таких підстав:

встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в проживає за адресою: АДРЕСА_1 і йому встановлена 2 група інвалідності довічно, про що свідчать дані паспорту серія НОМЕР_1 , пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2 та довідки до акту МСЕК серія 12ААГ №058307.

Заявник по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є його сином, про що свідчить свідоцтво про народження серія НОМЕР_3 від 28.12.1984.

Крім того, ОСОБА_2 перебуває у шлюбі із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать дані паспорту, актовий запис 1629 від 23.08.1984р.

За даними пенсійного посвідчення серія НОМЕР_4 ОСОБА_3 є пенсіонеркою за віком довічно.

Відповідно до даних свідоцтва про право власності від 17.02.2009, виданого Придніпровським райвиконкомом квартира АДРЕСА_3 належить на праві власності: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_5 .

Крім того, встановлено, що всі вказані у свідоцтві особи, зареєстровані за вказаною адресою, про що свідчать дані витягів з реєстру територіальної громади та витягу №38554 паро зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 25.08.2023.

Даних, які б підтверджували доводи заявника про те, що ОСОБА_4 є його рідною сестрою та дочкою ОСОБА_2 , до суду надано не було.

За письмовими матеріалами встановлено, що ОСОБА_1 незнятої та непогашеної судимості немає станом на 22.08.2023 (витяг МВС України); працює менеджером в оптовій торгівлі ТОВ «Акватерм Плюс» з 24.05.2013р. на умовах повного робочого часу (довідка №33 від 24.08.2023), за місцем роботи характеризується позитивно, про що свідчить характеристика, надана директором «Акватерм Плюс»; на обліку у психіатра та нарколога не перебуває (довідки від 22.08.2023 медичних закладів).

Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України» № 278 від 14.03.2024, наданого на виконання ухвали суду від 18.01.2024, експерт прийшов до висновку про те, що ОСОБА_2 виявляє ознаки стійного хронічного психічного розладу - органічне ураження головного мозку судинного генезу з вираженим психоорганічним синдромом (F07.9 згідно з МКХ-10); за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними; за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Слід зазначити, що висновок експерти є належним та допустимими доказом і відповідає вимогам ст.ст. 76-78, 102 ЦПК України.

Статтею 39 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дії та (або) керувати ними.

У судовому засіданні даний факт стосовно ОСОБА_2 достовірно встановлений.

Згідно із положеннями ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Положеннями ч. 1 ст. 300 ЦПК України передбачено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Відповідно до приписів статті 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це. Якщо від часу виникнення недієздатності залежить визнання недійсним шлюбу, договору або іншого правочину, суд з урахуванням висновку судово-психіатричної експертизи та інших доказів щодо психічного стану особи може визначити у своєму рішенні день, з якого вона визнається недієздатною.

Як передбачено ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун (стаття 1184 цього Кодексу).

Відповідно до частини 1 статті 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.

Крім того, положеннями статті 58 ЦК України визначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними. Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч. 1 ст. 60 ЦК України).

Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ст. 62 ЦК України).

Положеннями статті 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

При призначенні опікуна важливі та обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

До встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування (ст.65 ЦК України).

До суду представником заінтересованої особи на запит суду, були надані наступні документи: заява ОСОБА_1 від 21.11.2023, адресована міському голові з проханням розглянути на засіданні опікунської ради при виконкомі Черкаської міської ради питання щодо надання дозволу на призначення його опікуном над батьком ОСОБА_2 , яка зареєстрована у органах місцевого самоврядування 22.11.2023. При цьому, ним до заяви долучені додатки, але у заяві перелік документів та кількість аркушів додатків не вказана. Між тим, в судовому засіданні представником заінтересованої особи було зазначено, що до заяви від 21.11.2023 були подані ті ж документи, які заявником долучені до заяви, яка подана до суду (а.с.5-33).

Крім того, заінтересованою особою надано до суду витяг з протоколу №171 засідання опікунської ради при виконавчому комітеті Черкаської міської ради від 24.11.2023, де було вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_1 та підготувати подання до Придніпровського районного суду м. Черкаси про призначення його опікуном на ОСОБА_2 у разі визнання останнього недієздатним за рішенням суду, - за підписом голови опікунської ради, заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради М.Гаркавою та секретарем опікунської ради В. Чуйком.

Також до суду надано подання від 01.12.2023 №13655-2, адресоване до Придніпровського районного суду м. Черкаси за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради М. Гаркавою такого змісту: «Опікунська рада при виконавчому комітеті Черкаської міської ради не заперечує щодо призначення ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останнього недієздатним за рішенням суду».

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 22.11.2011 №1763 утворено опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради, затверджено склад опікунської ради та затверджено Положення про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради.

Відповідно до п.п.а) п. 2.1 Положення про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради зазначено, що опікунська рада розглядає та заслуховує питання, на підставі та у порядку, визначеному законодавством, а саме, надання до суду подання про призначення опікуна (піклувальника) особі у разі визнання її недієздатною (обмежено дієздатною).

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.03.2023 №321 внесені зміни до рішення від 22.11.2011 №1763 і затверджено новий склад опікунської ради при виконавчому комітеті Черкаської міської ради згідно з додатком.

Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів (п.1.1 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999).

Відповідно до п. 1.3 Правил опіки та піклування, органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

За нормами п.3.2 цих Правил, опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину.

Відповідно до п.3.3 вказаних Правил, документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян); копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.

Відповідно до п.п. 4 п. б) ч.1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.

Як вже зазначалось вище, відповідно до п. 1.3 Правил опіки та піклування, органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження (ст. 40 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Крім того, ч.ч. 1, 6 ст. 59 цього Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Таким чином, за результатами розгляду справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви ОСОБА_1 , а саме, необхідно задовольнити вимоги щодо визнання ОСОБА_2 недієздатним, враховуючи досліджені докази по справі, які суд вважає належними, допустимими достатніми та переконливими.

Відповідно до положень ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Враховуючи зазначені вище норми, суд визначає строк дії рішення про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, у виді двох років з дня набуття рішенням законної сили.

Що стосується вимог про встановлення опіки, то в разі необхідності її встановлення, то слід застосувати положення ст. 65 ЦК України, а саме, - до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування, оскільки, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення його опікуном над недієздатною особою - його батьком ОСОБА_2 .

Так, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

При цьому, суд звертає увагу на те, що подання, яке датоване 01.12.2023 і надане до суду по цій справі, взагалі не містить його обґрунтованості та змісту. Крім того, Положенням про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради зазначено, що опікунська рада розглядає та заслуховує питання, на підставі та у порядку, визначеному законодавством, а саме, надання до суду подання про призначення опікуна (піклувальника) особі у разі визнання її недієздатною (обмежено дієздатною). Між тим, відповідно до Правил опіки та піклування та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

При цьому, слід зазначити, що опікунська рада є консультативно-дорадчим органом і створюється з метою надання допомоги виконавчому комітету у здійсненні ним функцій як органу опіки та піклування. Опікунська рада - це дорадчий орган, на який покладається попередній розгляд питань, що входять до компетенції органу опіки та піклування.

Так, відповідно до Правил опіки та піклування, органи опіки та піклування здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства. Для допомоги в роботі при органах опіки та піклування створюються опікунські ради, що мають дорадчі функції і до складу яких входять депутати, представники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і громадськості. Обов'язки секретаря опікунської ради виконує штатний інспектор опікунської ради. Органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації: вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування; ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування); здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; забезпечують тимчасове влаштування неповнолітніх та непрацездатних осіб, які потребують опіки (піклування); розглядають звернення дітей щодо неналежного виконання батьками (одним з них) обов'язків з виховання або щодо зловживання батьків своїми правами; вирішують згідно з чинним законодавством питання щодо грошових виплат дітям, які перебувають під опікою (піклуванням); розглядають спори, пов'язані з вихованням неповнолітніх дітей; розглядають скарги на дії опікунів (піклувальників); вирішують питання щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які закінчили навчально-виховні заклади і не мають житла; вживають заходи щодо захисту особистих та майнових прав неповнолітніх дітей і осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); беруть участь у розгляді судами спорів, пов'язаних із захистом прав неповнолітніх дітей та осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); установлюють опіку над майном у передбачених законом випадках; оформлюють належні документи щодо особи підопічного та щодо майна, над яким установлюється опіка; охороняють та зберігають житло і майно підопічних і визнаних безвісно відсутніми; провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.

Отже, при розгляді справи судом встановлено відсутність рішення виконавчого комітету міської ради щодо опіки, враховуючи норми зазначеного вище законодавства. Крім того, Положенням про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради не передбачено можливість прийняття рішень, які б відповідали вимогам ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Крім того, при перевірці відповідним органом документів щодо доцільності призначення опікуном ОСОБА_1 , в разі визнання його батька ОСОБА_2 недієздатним, було враховано, так званий, акт опитування сусідів від 18.09.2023 (а.с.26), який і був наданий заявником до органів місцевого самоврядування із заявою від 21.11.2023. Між тим, даний «акт» не відповідає нормам чинного законодавства, а лише підписаний самим заявником ОСОБА_1 , незважаючи на дію рішення сесії Черкаської міської ради від 23.06.2022 №26-12 щодо делегування повноважень Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради, яким затверджено Порядок і бланк опитування сусідів від 27.06.2023 №724 (із внесеними змінами).

Тобто, як до органу опіки та піклування, так і до суду не були надані обов'язкові документи, які передбачені п. 3.3 Правил опіки та піклування, зокрема, - акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки.

Крім того, наявність медичних виписок медзакладів щодо наявності певних хвороб у дружини ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , жодним чином не свідчать про неможливість нею виконувати повноваження опікуна щодо свого чоловіка.

Також, суд звертає увагу, що як ОСОБА_1 , так і інші особи не позбавлені права, відповідно до вимог чинного законодавства, звернутися до органу опіки та піклування з метою призначення їх/її/його опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , який у разі доцільності призначення їх опікуном, уповноважений внести з дотриманням вимог законодавства, відповідне обґрунтоване та змістовне подання до суду.

Отже, заява ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення, враховуючи вище викладені доводи.

Слід зазначити, що при прийнятті судового рішення по справі, судом враховані висновки постанови ВС від 07.04.2022 у справі №712/10043/20.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 19, 76-82, 263, 259, 268, 299, 300 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити частково.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , - недієздатним.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною визначити - два роки.

В іншій частині відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складений 07.06.2024.

Головуючий суддя С.М. Позарецька

Присяжні: Ю.М. Котельніков

Н.О. Касаткіна